Как да помогна на дъщеря ми? Моля за съвет!

  • 7 370
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
Здравейте.
Бих искала да пусна тази тема и тук, освен в здравната, защото ми се иска повече хора да дадат своето мнение.
 Моля ви за съвети и предложения, относно следния проблем: Дъщеря ми е 21-годишна. Живее в България сама. И двамата родители не сме там. От известно време има проблем, които започва ужасно да ме притеснява, а личната лекарка според мен не може да й окаже компетентно съдействие. Проблема е следния: дъщеря ми наддава ужасно бързо килограми. Мисля че за няколко месеца е качила около 10-15 кг, като последните седмица-две теглото й се увеличава с по 2 кг на седмица. Миналата зима пи противозачатъчни за срок от 3 месеца тъй като й се цикълът й стана нередовен. След спирането на противозачатъчните цикълът пак не е редовен. Килограмите е започнала да ги наддава 2 до 3 м. след спиране на тези хапчета. Не знам дали двете неща са свързани. По информация намерена в интернет разбрах, че една от причините може да е повишен пролактин. Личната лекарка ще търси гинеколог ,който можел да й пусне това изследване.
Какви други може да бъдат причините за това напълняване? Към какъв друг лекар бих могла да я насоча? Моля за предложения, защото личната лекарка се води само по това, което аз съм казала на детето да й каже. Трябва ли да настоявам за изследвания за диабет, за щитовидна жлеза и т.н?
Предварително благодаря на всички отзовали се.

# 1
  • Мнения: 4 380
В София ли е момичето? Да я прати в ендокринологията, там има специалисти точно за такъв род проблеми и ще и направят пълни изследвания на всичко.

# 2
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 642
Според мен трябва да се направят изследвания за диабет и щитовидна жлеза, наистина.
Наскоро четох за хиперинсулинемия, при която за нула време се качват много килограми, и между другото попаднах на една статия, която свързва този проблем и с проблеми с редовността на цикъла (вследствие на поликистозни яйчници). Ето линк към нея :
http://old.zachatie.org/modules.php?name=News&file=print&sid=56
Определено трябва да я ориентирате към добър ендокринолог.

Много тъпо, че личната лекарка чака насоки от вас  Confused
А като човек пита пък нещо, се дразнят, че сме станали по-големи лекари от тях...

# 3
  • Мнения: 4 380
Според мен трябва да се направят изследвания за диабет и щитовидна жлеза, наистина.
Наскоро четох за хиперинсулинемия, при която за нула време се качват много килограми, и между другото попаднах на една статия, която свързва този проблем и с проблеми с редовността на цикъла (вследствие на поликистозни яйчници). Ето линк към нея :
http://old.zachatie.org/modules.php?name=News&file=print&sid=56
Определено трябва да я ориентирате към добър ендокринолог.

Много тъпо, че личната лекарка чака насоки от вас  Confused
А като човек пита пък нещо, се дразнят, че сме станали по-големи лекари от тях...

Всичко това влиза в работата на ендокринолога който ще я поеме. Те си знаят работата и без да ги подсеща. Ще я изследват до тогава, докато не намерят причината. Само че задължително в центъра по ендокринология- там са специализирани и много опитни в тези неща.

# 4
  • Мнения: 594
друга причина -булимия

# 5
  • Мнения: 22
Благодаря на всички отзовали се до сега. Дъщеря ми не живее в София, в Плевен е. Относно поликистозни яйчници и други гинекологични проблеми - вероятността отпада, тъй като преди месец я пращах в частна клиника и след обстоен преглед - вътрешен и външен видеозон - са й казали, че всичко  й е нормално. Значи остава хормонален проблем, но личната лекарка казва, че пак трябва да бъде изпратена при гинеколог, защото пролактина бил полов хормон и само те го назначавали. Тя се хвана за това , че аз казах пролактин и в тази посока действа. Което не знам дали ще е достатъчно. Дразня се от това, че аз я питам просто да ме насочи къде да я изпратя, дори и на частен лекар, не искам да чакам направления и др. такива, а тя само за проблемите със здравната каса ми говори. Все пак не мога да кажа на дъщеря си - иди си направи кръвни изследвания за това и онова, защото кой ще й ги направи, кой ще й ги разчете и т.н. Побърквам се!!!
Това с булимията малко ме стресна  Shocked  Не съм го допускала като вероятност. Така от разстояние не мога да преценя. Приятелят й казва, че не ядяла много, пък и аз постоянно я питам какво е яла през деня. Мисля, че не прекалява с храната. Ще намеря начин да говоря с приятеля й да го питам дали не е забелязал нещо обезпокойтелно в тази насока.
Какво друго? Май ще е най-добре да я изпратя на еднокринолог и това е!
Благодаря ви отново

# 6
  • Мнения: 4 380
Ендокринолога ще прецени евентуално и възможност за булимия ако има такава. Но пак ще повторя, няма да и свърши работа обикновен  квартален/провинциален ендокринолог. Пращай я в София в центъра по ендокринология! Не знам дали там е възможно да се минава на свободен прием и как стоят нещата с касата, но там има специалисти занимаващи се конкретно с подобен вид рязко напълняване и само там ще и помогнат.
Хормоналните тестове винаги са били много скъпи, имай предвид.

# 7
  • Мнения: 483
Нередовен цикъл + наддаване на тегло определено звучи като хормонален проблем.
Нека отиде в Ендокринологията в София, да и направят възможно най-пълните изследвания на щитовидната жлеза.
Аз съм с подобен проблем!
Дано намерите проблема по-бързо Hug

# 8
  • Мнения: 48
 По нагоре пишеш,че личната е казала,че само гинеколог може да назначи изследване на пролактин.Това не е вярно,не виждам логика да не може да го направи ендокринолог ,а хормоналните изследвания не са чак толкова скъпи-около 15 лв на хормон,поне при нас в провинцията.

# 9
  • Мнения: 836
Аз като потърпевша от "компетенцията" на някои лекари от ИНСТИТУТСКА БОЛНИЦА ПО ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И ГЕРОНТОЛОГИЯ в София, бих препоръчала, дъщеря ти да не си губи времето и здравето в търсене на най-подходящия. Направо ти давам координати на доказан и кадърен специалист:

Д-р Веселин Демирчев - Ендокринология и болести на обмяната Адрес: ВМА, ул. "Георги Софийски" №3, 015 к-т, ет. -1 Тел.: 9225-650, Прием: пон., вт., сряда, петък 8-14 ч., четвъртък 14-19 ч. Ендокринни заболявания. Кабинетът е включен в програма "Редукция" - борба със затлъстяването. Договор с НЗОК.

Ако, все пак се насочите към Болницата по ендокринология, в никакъв случай не ходете при д-р Хубавешки.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз като потърпевша от "компетенцията" на някои лекари от ИНСТИТУТСКА БОЛНИЦА ПО ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И ГЕРОНТОЛОГИЯ в София, бих препоръчала, дъщеря ти да не си губи времето и здравето в търсене на най-подходящия. Направо ти давам координати на доказан и кадърен специалист:

Д-р Веселин Демирчев - Ендокринология и болести на обмяната Адрес: ВМА, ул. "Георги Софийски" №3, 015 к-т, ет. -1 Тел.: 9225-650, Прием: пон., вт., сряда, петък 8-14 ч., четвъртък 14-19 ч. Ендокринни заболявания. Кабинетът е включен в програма "Редукция" - борба със затлъстяването. Договор с НЗОК.

Ако, все пак се насочите към Болницата по ендокринология, в никакъв случай не ходете при д-р Хубавешки.

Той е добър лекар. Ходила съм при него, но не за програма Редукция.
Момичето да си пусне кръвна картина, хормони на щитовидната жлеза и кръвна захар. Всъщност, лекарят ще й напише.

# 11
  • Мнения: 4 965
друга причина -булимия

При булимията много рядко има качване на килограми - дори по-често се отслабва. Peace

Според мен е задължителна консултация с ендокринолог и изследване за диабет и следене на нивото на хормоните. Личната лекарка да си размърда 4-буквието.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Плевен все пак е медицински център, не е някое забутано село, надявам се и там има ендокринолози.  Peace Предполагам, че ще и по- трудно с организацията ако тръгне по прегледи в София. Говори директно с личната да даде координати, ако не потърси плевенски мами във форума да те упътят.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 492
Задължително ендокринолог.При мен проблемът беше обратен бързо отслабване.И се оказа ,че единият ми хормон почти липсва.Ако се окаже такова заболяване отидете при добър специалист,защото е много важна дозировката на лекарствата,да не се получи обратен ефект.Аз ходих при един доцент в София,но в момента даже името му не мога да си спомня,но при нужда мога да го намеря.

# 14
  • Мнения: 22
Благодаря отново на всички отзовали се.  Hug
Вероятно сте усетили, че всъщност най-сериозното ми затруднение е свързано с личната лекарка. Може би имат проблеми със здравната каса, може да има други проблеми, а може просто да не е компетентна, въпреки че имам добри впечатления от нея. Въпросът е: Защо аз трябва да й казвам какво да прави??? Значи сега пак да й се обадя и да искам да назначи кръвна картина, кръвна захар и ендокринолог. И тя като ми каже, че няма направления и аз я питам за съвет къде да изпратя дъщеря си на частно и пак влизам в един кръг дето няма край.
От всичко написано до тук от вас, стигам до извода , че трябва да я насоча към София - Ендокринология
Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт