Малка (недоразвита) долна челюст

  • 3 966
  • 5
  •   1
Отговори
Здравейте мами.
Детенцето ми се роди с много малка долна челюст, при това в комбинация с цепка на небцето.
Всички, които са се сблъсквали с този проблем, знаят, че той поражда куп други проблеми - трудности с храненето и наддаването, трудности с говора, със самочувствието и т.н.
Доколкото знам, при някои деца челюстта си израства сама с времето до нормални размери  Grinning .
При други обаче за жалост не израства и се налага хирургична намеса  Sad . Има ли сред вас някой, запознат с този вид пластика. Знам, че се прави след навършване на 6 годинки и има различни техники.
В  Пловдив при доц. Анастасов (където ще оперираме цепката на небцето) ходел някакъв французин, който правел пластика на долна челюст, някой знае ли какво представлява тя - колко операции се правят и какви? Знам, че ни е още много рано за това (детенцето е още на 2 месеца), но ми се иска от сега да съм наясно...
Друго, което ме интересува е има ли начини да се стимулира растежа на челюстта, та ако може да избегнем пластиката...   Praynig
Благодаря на всички, които ще споделят своя опит и познания.   bouquet

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Здравей Ева,
Ние май си кореспондирахме и по друга линия, но да ти отговоря конкретно на въпроса - нашия случай беше същия, но долната челюст израстна около седмия-осмия месец и не сме правили операция. Операция правихме само на небцето.
При вас сигурно ли е, че има цепнатина на небцето?

# 2
Здравей firebird,
Да, с мъжа ми си писахте докъто ние с малката бяхме в болницата. Благодаря ти за което - страшно ни беше полезна всичката информация, която получихме от тебе. Добре, че има такива хора, отворени да споделят опита си и да помогнат на други в борбата с проблемите.
Знам за Наско (голям сладур е, да ти е здравичък)  и за други дечица на които челюстта си е израстнала. Иска ми се да вярвам че и при нас ще е така. Но четох доста истории на хора със синдрома на Treacher Collins (предимно американци) - уви на никой от тях не е израстнала и всички са претърпели пластики.  Така, че не се надявам много. Мисля си, че може би челюстта би наваксала с растежа ако малките и размери се дължат на притискане по време на бременността или нещо такова, но когато е генетично заложено да е малка  едва ли ще се оправи (простете ми ако казах голяма глупост, това са просто разсъждения).
За цепката на небцето - отначало си мислехме, че няма. Доста УНГ специалисти я гледаха, никой не видя цепка и ние много се радвахме. Докъто не отидохме в Пловдив при доц. Анастасов. Още щом и погледна в устата, видя че има цепка на мекото небце и каза, че е малко по-особена, но ще я оправи. Имаме насрочена операция за октомври 2008.

# 3
zdraveite moga samo da vi kaja 4e sam stra6no dovolna ot doc. Anastasov. Vsi4ki tam sa mnogo dobri.NIE bqhme tam.malkiq mi sin se rodi s cepnata usna i venec.pravihme operaciq na 2 meseca .sega deteto e mn dobre po4ti ne se zabelqzva belega.ve4e sme na   4 godini . ima ne6ta koito sa popravimi makar i s operaciq.ne se predavaite.vsi4ko 6te mine dobre.

# 4
  • Мнения: 20
Здравейте, синът ми имаше подобен проблем, долната челюст беше по-слабо развита  от останалите части на главата. Обърнахме се към проф. Мутафчиев, ортодонтска клиника Валор в София, който успя да ни помогне с подходящ ортодонски апарат. Може би една консултация там няма да е излишна (www.valortho.com). Успех!

# 5
  • Oslo
  • Мнения: 659
Здравейте, синът ми имаше подобен проблем, долната челюст беше по-слабо развита  от останалите части на главата. Обърнахме се към проф. Мутафчиев, ортодонтска клиника Валор в София, който успя да ни помогне с подходящ ортодонски апарат. Може би една консултация там няма да е излишна (www.valortho.com). Успех!

ЕОА -  шапка ли използвахте? Моля те, пиши малко по-подробно Praynig

Общи условия

Активация на акаунт