Екскурзия до Истанбул

  • 31 808
  • 98
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета може ли да ми препоръчате някоя свястна фирма, която да организира екскурзия до Истанбул от тези четвъртък-неделя. Решили сме с мъжа и приятели да отидем до там за почивните дни около 1 май. Знам, че има много фирми правещи тази дестинация, но въпроса е ако някой е ходил така да препоръча някоя.

# 1
  • София
  • Мнения: 243
И ние сме се насочили натам.
направих проучване и стигнах до следните изводи:
1. Офертите на повечето фирми се препокриват. Програмите са едни и същи. Има малки разлики в посещаваните обекти в зависимост от броя на нощувките.
2. Основните оферти за три нощувки, това е вариантът който предпочитаме ние, са на Бохемия, Караджъ Турс и Бутик травел. На Бохемия обаче ми се струва малко постна програмата.
3. При идентични екскурзии цените на провежданите турове са различни. Например  - в офертата на Караджъ Турс посещение на "Топкъпъ" - 14 евро и на "СВ. София" - 16 евро.
В офертата на Бутик травел посещението е общо, като цената на тура е 13 евро, но времетраенето е сумарно на предходните два тура.
За сега сме се спрели на офертата на Бутик травел
http://www.butiktravel.eu/tr/holiday.php?id=6, но виждам, че в нета излизат и нови оферти.

Ако някой има опит нека сподели Praynig

# 2
  • Мнения: 11 747
Аз лично съм ходила с Турал и съм много доволна, но това е варненска фирма, а вие търсите от София. Пътувала съм с Бохемия и съм много доволна, но по друг маршрут. Тука е имало отзиви точно за Истанбул с Бохемия и бяха много добри, така че аз тях препоръчвам.

Колкото до цената на екскурзиите - Топкапъ и св. София на едно да струва 13 евро ме учудва. Входа на Топкапъ е 10 турски лири, а на св. София ако не греша 15 лири, та само до тук. Цената на организираното посещение обичайно е по-висока, защото включва транспорта до там и усугата на екскурзовода на български. Можете сами да посетите желаните обекти, излиза по-евтино, но с екскурзовод е много по-интересно и полезно.

Ако има други въпроси, стига да мога да отговоря, ще го направя с удоволствие, обожавам Истанбул! Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 243
pina, това е само цената на екскурзията. Входните такси за музеите не са включени в нея.

# 4
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Ходихме преди няколко месеца, именно с Бутик Травел. Общо взето сме доволни, малко им куцаше организацията откъм време и в програмата им не се предвиждаше време за ядене от сутринта до вечерта, само кратки почивки. Но като се върнахме в бг и като поразрових из другите агенции се оказа, че навсякъде е еднакво. Може би, ако пак ходим конкретно до Истанбул ще избера "Бохемия" - за мен те са едни от най-добрите  Peace

# 5
  • Мнения: 11 747
pina, това е само цената на екскурзията. Входните такси за музеите не са включени в нея.

aха, разбрах!
В нашата програма в обявената цена бяха включени входните такси, та затова се заблудих. Разбира се бяха и доста по-високи.

# 6
  • Мнения: 4 916
Специално за Истанбул можете да се оправите и без екскурзовод. Купувате си пътеводител (в темата за Истанбул има препоръчан много добър) и си правите самостоятелна програма.
За пътуването - ако не сте със собствен транспорт, а с автобус, непременно искайте места от страната на вратите - там е по-широко.

# 7
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
А дали има по-луксозни уикенди?  Моите кръстници ще си идват скоро в България и искат после да отидат по-така до Истанбул.... Обаче досега преглеждах по туристическите сайтове- май предлагат едно и също.

# 8
  • Мнения: 11 747
Ами някои агенции предлагат и по-луксозни хотели. Може сами да го организирате, или да се обърнете към агенция, която да го направи.
Има самолет от София до Истанбул, полета е 1 час на Турските авиолинии - точно за уикенда е. Резервирайте 4* или 5* хотел, да речем на Таксим или поне на площад Султан Ахмед. Има прекрасни с изглед към Босфора, разбира се и цената им е височка.

# 9
  • в резерват
  • Мнения: 3 722

Благодаря. Ще им предложа като си пристигнат да отидат в някоя агенция и да си кажат претенциите..... А пък после аз ще въздишам по снимките им... Sunglasses

# 10
  • Мнения: 11 747
Изберете им хотел, с ей такава гледка!  Sunglasses

# 11
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Изберете им хотел, с ей такава гледка!  Sunglasses

.....

Леле Grinning.  Много е красиво....

 Честит Рожден Ден - пожелавам ти да изживееш много красиви и незабравими мигове на любимите места.    

Последна редакция: сб, 08 мар 2008, 17:36 от Danielka1

# 12
  • Мнения: 11 747
Благодаря за пожеланието! Hug

Истанбул е приказен! Преди 2 години го видях за първи път и се влюбих. Преди 4 месеца бях там за втори път и съм сигурна, че ще има още.... Величествен, исторически, магнетичен, романтичен... само суперлативи... Crazy

# 13
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Благодаря за пожеланието! Hug

Истанбул е приказен! Преди 2 години го видях за първи път и се влюбих. Преди 4 месеца бях там за втори път и съм сигурна, че ще има още.... Величествен, исторически, магнетичен, романтичен... само суперлативи... Crazy

 Hug Все по-рядко напоследък срещам позитивни мнения по какъвто и да е въпрос. Пожелавам ти все така да си запазиш очите само за хубавото и да го споделяш с нас   bouquet....

# 14
  • София, България
  • Мнения: 5 594
А какво ще кажете за тази екскурзия?

Някой да е ходил на подобна?
На мен ми изглежда добре - мечтала съм да посетя Кападокия

http://www.karacitours-bg.com/bg/info.php?info=8675

# 15
  • Мнения: 1 312
Обожавам Истанбул.
Това е града на контрастите.
Едновременно е толкова оживено,динамично,пренаселено..
Едновременно с това хората са толкова позитивни и усмихнати.
Скоро с един приятел си говорим за Истанбул и човека ми обяснява за първото си ходене там.
Има среща с друг,уточнили са възможно най-лесното място,обаче нещо не се намират.
Човекът звъни на моя приятел и го пита къде се намира.
А той:"Ами тука съм,до една джамия" Joy
Който е ходил ще разбере смешката-просто в града има хиляди джамии.
Не ги давайте като ориентир Mr. Green

# 16
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета благодаря ви! Офертата на Крео определено ми харесва ще я разгледам подробно, а като се върна от Истанбул (винаги съм искала да отида там) ще пусна снимки!

# 17
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Ходихме преди няколко месеца, именно с Бутик Травел. Общо взето сме доволни, малко им куцаше организацията откъм време и в програмата им не се предвиждаше време за ядене от сутринта до вечерта, само кратки почивки. Но като се върнахме в бг и като поразрових из другите агенции се оказа, че навсякъде е еднакво. Може би, ако пак ходим конкретно до Истанбул ще избера "Бохемия" - за мен те са едни от най-добрите  Peace

Ние също смятаме да отидем до Истанбул в края на месеца и се ориентирах към Бутик Травел. Искам да попитам Eveto в кой хотел са нощували и как беше хотела?

# 18
  • Мнения: 1 391
Айдеее и аз съм за Истанбул по 1 май
Но на мен ми трябват 10-15 места.
И наистина читава фирма - ще следя темата с интерес!

Споделяйте, каквото сте научили

# 19
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Ходихме преди няколко месеца, именно с Бутик Травел. Общо взето сме доволни, малко им куцаше организацията откъм време и в програмата им не се предвиждаше време за ядене от сутринта до вечерта, само кратки почивки. Но като се върнахме в бг и като поразрових из другите агенции се оказа, че навсякъде е еднакво. Може би, ако пак ходим конкретно до Истанбул ще избера "Бохемия" - за мен те са едни от най-добрите  Peace

Ние също смятаме да отидем до Истанбул в края на месеца и се ориентирах към Бутик Травел. Искам да попитам Eveto в кой хотел са нощували и как беше хотела?

Бяхме в хотел Гранд Емир*** в кв.Лалели, близо до Капалъ чарши, общо взето на удобно и мобилно място. Хотела...не мога да се оплача, но не е и за хвалене. Всичко в този хотел беше ок, но ме втрещи това, че в част от стаите няма дневна светлина  Shocked ...Прозореца гледа към шахта /приличаше ми на незавършена асансьорна шахта/ и практически няма пряка сетлина. Като застанеш на перваза на прозореца някъде там горе се виждаше небето, но ако трябва да съм честна едва смогвахме да ядем, камо ли да сме имали време да си седим в стаята и да се оплаквам, че седя на лампа. По цял ден обикаляхме с групата, следобяд се прибирахме само да се изкъпем и преоблечем и тръгвахме самостоятелно. За 3 дни ти се иска да видиш всичко и определено не  седиш в хотела, така, че какъвто и хотел да изберете няма да имате време да му намерите кусури  Wink

# 20
  • Мнения: 1 312
"Лалели" е най-мизерният и евтин квартал на Истанбул.
Местните го нари4ат "квартала на куфарните търговци".
Но пък е на удобно място.

# 21
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Eveto, а на всичките им турове ли ходихте? А бяхте ли на вечеря в ресторантите, които предлагат от агенцията или самостоятелно вечеряхте? Като съм тръгнала да разпитвам да попитам и за автобуса как беше  Joy

# 22
  • Мнения: 1 391
колко пари ви беше екскурзията за 3 нощувки и колко изхарчихте там?
Гледам че мн. от екскурзиите имат примерно 195лв такса. Но тя включва само пешеходна разходка с екскурзовод, всичко останало входове по музеи са по 10-14 Е - което би излезнало с още 100 Е отгоре евентуално, на място?
Така ли е?

# 23
  • Мнения: 11 747
така е.
Ние бяхме двама, екскурзията ни беше 320лв пакета за двамата, а на място похарчихме още 300лв за допълнителни екскурзии и входни билети.
За храна не сме харчили много, защото имахме включена закуска и 1 обяд. Два обяда и 3 вечери в бързината не струват много.

# 24
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Намерих тази тема за Истанбул http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=154899.0;all
Има доста отговори на въпроси, които ни интересуват.
Все пак се надявам да се включат и други, които са били на екскурзия до Истанбул, със съвети кои допълнителни екскурзии са хубави, а кои може да пропуснем, за да имаме свободно време.
Аз смятам да си купя Джобен пътеводител на Софтпрес, защото са им хубави изданията и са с карта http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=21231

# 25
  • Мнения: 11 747
Горе при закованите теми има Туристически справочник - чужбина. Там са 3 темите са Истанбул. Тази към, която си дала линк е много полезна.

# 26
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Горе при закованите теми има Туристически справочник - чужбина. Там са 3 темите са Истанбул. Тази към, която си дала линк е много полезна.

Бих отговорила на всичките ви въпроси, стига да не сте намерили нужната информация от линка на Pina! Ако искате въпреки това ще пиша!!!

# 27
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Eveto, пиши ако обичаш  Hug Предпочитам информация от човек, който е пътувал конкретно с фирмата, от която аз се интересувам.

# 28
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Eveto, пиши ако обичаш  Hug Предпочитам информация от човек, който е пътувал конкретно с фирмата, от която аз се интересувам.

Добре, няма проблем!
От допълнителните екскурзии няма такава, която да не си заслужава. Ние не успяхме да отидем на всичките, защото нямаше да имаме минутка да си поемем дъх, камо ли да хапнем или починем. Пропуснахме принцовите острови, но пък така ще имаме за какво да се върнем. Общо всички екскурзии струваха около 100-ина Евро на човек ( +/- 20-ина Евро ). Ние платихме, ако не се лъжа, 120 Евро общо за мен и мъжа ми.
Най-впечатляващ е двореца Долмабахче Сарай и ви го препоръчвам горещо, ние го разгледахме само отвън, но после гледах снимки и съжалих.
Двореца Топкапъ също не е за пренебрегване, но не е толкова величествен и помпозен.
Обзорната обиколка е задължителна - обикаля се и европейската, и азиатската част. Минава се по моста над Босфора, а това ви го препоръчвам, защото ако някога ходите без екскурзия не бихте могли да преминете от европейската в азиатската част, тъй като по моста имат право да минават само коли с турска регистрация.
За Синята джамия и църкавата Св.София няма да пиша - от задължителните забележителности е! Особено джамията...за мен беше много впечатляващо...аз малко се увличам по арабската култура и това не бих го пропуснала  Shocked
Разходката с корабче по Босфора за мен беше едно от най-невероятните изживявания. 2-3 часа красиви къщи, интерсени сгради, квартали, да минеш под моста, да видиш част от мащабите на този 15 милионен град....и пак не е достатъчно да усетиш и видиш колко необятен е...не го пропускайте!!!
Предлагаха ни едната вечер да посетим рибен ресторант, но ние отказахме и се ориентирахме сами. Тръгнахме на разходка към чаршията и си намерихме ресторантче. Има доста заведения и няма да останете гладни. Освен това, ако попитате шофьора на автобуса или екскурзовода, те ще ви препоръчат, ще ви кажат и как да стигнете. Ние още на първият ден хванахме градски транспорт и се ориентирахме безпроблемно.
За последната вечер се хванахме на идеята да ходим в Ориент Хаус. Не съжалявам, но не бих повторила. Програмата е интересна за човек, които не е гледал подобен спактакъл, но ние бяхме гледали, при това много по-впечатляващ и може би затова останахме малко разочаровани.
Ами...това се сещам засега...ако нещо пропускам питайте!

# 29
  • Мнения: 11 747
Евето, като гледам как препоръчваш Синята джамия пред св. София - май не сте влезли вътре.  Grinning Много ми напомня на мене, първия път в Истанбул не влязох в св. София, гледах я само от вън, а в Синята джамия влязох. Бях във възторг от джамията и се чудех какво толкова я превъзнасят тази св. София, та тя от вън е по-невпечатляващя от Синята джамия. Втория път влязох в св. София и вече никога няма да я сравня с джамията Султан Ахмед!  Grinning

Бяхме и в Топкапъ и в Долмабахче. Много ми харесаха и двата двореца, но Долмабахче ме впечатли много, много повече. Тронната зала спира дъха!  Crazy

В темата, към която е даден линк по-нагоре съм дала линк към триизмерни снимки - много са впечатляващи. Може да се види и придобие представа за някои от забележителностите на Истанбул. Конкретно снимки от Долмабахче има, които са най-добрите възможни снимки. Разбира се на живо е съвсем друга работа...

Като става дума за забележителности, според мен не са за пропускане:

Синята джамия
Св. София
Топкапъ
Долмабахче
Йеребатан сарънджъ
Кула Галата
Сюлеймание (ако се интересувате)
Таксим
Истиклял

# 30
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Евето, като гледам как препоръчваш Синята джамия пред св. София - май не сте влезли вътре.  Grinning Много ми напомня на мене, първия път в Истанбул не влязох в св. София, гледах я само от вън, а в Синята джамия влязох. Бях във възторг от джамията и се чудех какво толкова я превъзнасят тази св. София, та тя от вън е по-невпечатляващя от Синята джамия. Втория път влязох в св. София и вече никога няма да я сравня с джамията Султан Ахмед!  Grinning

Бяхме и в Топкапъ и в Долмабахче. Много ми харесаха и двата двореца, но Долмабахче ме впечатли много, много повече. Тронната зала спира дъха!  Crazy

В темата, към която е даден линк по-нагоре съм дала линк към триизмерни снимки - много са впечатляващи. Може да се види и придобие представа за някои от забележителностите на Истанбул. Конкретно снимки от Долмабахче има, които са най-добрите възможни снимки. Разбира се на живо е съвсем друга работа...

Взлизах в Св.София. Даже от нея имам много повече снимки, защото като отидохме да разгледаме Синята джамия и батериите на апарата светнаха и трябваше да ги пестя.
Това което най-много ме изуми с Св.София беше скелето вътре - реставрираха я. Заради височината на църкавата /почти 60 метра, ако не се лъжа/ самото скеле беше внушително - вътре в него имаше асансьор  Shocked
В никакъв случай не искам да подценявам Св.София. Тя не случайно е разположена срещу Синята джамия - да може човек да види колко са величествени двата храма. Просто единият е хриситянски, а другият мюсюлмански, а аз както споменах май се впечатлявам повече от това което ми е чуждо - в случая от чуждата религия, но ще се поправя и ще се съглася напълно с теб, Pina!   bouquet

Последна редакция: вт, 11 мар 2008, 15:04 от Eveto

# 31
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Евето, мерси за разказа ти! За рейса само не ми отговори - бива ли го?

А от квартал Лалели до кула Галата лесно ли се стига? Ох, трябва да си взема карта на града, за да се ориентирам кое къде е, макар че като гледам колко е наситена програмата май няма да има време за самостоятелни разходки.

# 32
  • Мнения: 11 747
не питаш мен , но да кажа

от Лалели до кула Галата може да се стигне пеш, ако имате време и ви се върви...
няма да тръгвате към площад Султан Ахмед, на където тръгва трамвая, а в обратна посока. Ще минете под акведукта и надолу към Златния рог. Там вече се вижда кулата и моста Галата на Еминьоню. Като минете моста има един доста стръмен участък, вървите нагоре и сте пред кулата. Тя се вижда отдалеч, тъй че като минете акведукта, то вече ще видите на къде да вървите.

Другия вариант е с трамвая. Трябва да слезете на Еминьоню, мисля.. Thinking следващата спирка май беше вече далече.

Ние направихме така, в единствения си свободен следобяд - взехме трамвая и с него до последната спирка. От там повървяхме до Таксим - светския център на Истанбул - гълъби, модерни магазини, от там тръгва и стария (антикварен) трамвай. Вървяхме надолу по Истиклял (все едно Витошка в София, но има повече атмосфера, много повече) и като свърши Истиклял е кула Галата. Качихме се на нея, побляхме, поснимахме и така. Предимството е, че се върви наодлу, а не срещу баира.

# 33
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Евето, мерси за разказа ти! За рейса само не ми отговори - бива ли го?

А от квартал Лалели до кула Галата лесно ли се стига? Ох, трябва да си взема карта на града, за да се ориентирам кое къде е, макар че като гледам колко е наситена програмата май няма да има време за самостоятелни разходки.

Определено няма да имате време за разходки. Ние се прибирахме в хотела към 18.00ч от обиколки и след максимум час излизахме самостоятлно. Към 19.30-20.00ч. сядахме да вечеряме и след това към хотела. Така, че време за разходка около два часа, тъй като и след вечеря се разхождахме. От Лалели до всяка точка трябва да е лесно, стига да знаеш кое превозно средство да вземеш и къде да слезнеш. Ние до кулата не стигнахме, с автобуса минахме близо до нея и я видяхме. По повод автобуса да ти кажа, че движението в Истанбул е невероятно  Shocked и придвижването с градски транспосрт също не е лесно. Нас ни обраха в трамвая, по принцип в градският им транспорт е яко гъч - буквално един върху друг. Пресичайте само на пешеходна пътека, там само това се спазава за пешеходците. Ако се опитвате да притичвате, както го правим тук, където ни скимне, няма да стане. Там се кара бързо и много маневрено. С очите си видях как един беше спял в една уличка така, че покрай него можеше само лек автомобил да мине. Появи се някакъв с миниван и почна да му свири с клаксона. Онзи отпред обаче не мърда и господина с минивана даде на първа, удари го така, че го помести, препсуваха се и този с минивана се продължи...  Shocked  Shocked  Rolling Eyes Ние пътувахме след автобуса с нашата си кола. Чакахме автобуса на границата и оттам след него. Избрахме този вариант за да не се влачим до там 10-12 часа и последният ден си тръгнахме когато ние решихме, не сме спирали за почивки никъде и за около 5 часа взехеме разстоянието Истанбул - София. Та по повод автобуса...беше добър, нямам забележки, ние там сме обикаляли с него, колата ни беше на паркинга на хотела.

# 34
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Еveto, ние също обмисляхме варианта да тръгнем с колата, но хотелът в който ще спим няма собствен паркинг.

pinа, мисля да направим като вас и да хванем трамвая, да отидем до Таксим и оттам до кулата. Това май може единствено да стане, ако се откажем от тура "Водохранилище и Ортакьой", който е последния ден и като че ли от него най-лесно бих се отказала . Мисля, че ще ни стигне времето до 15 часа за такава разходка.

# 35
  • Мнения: 11 747
fros, ако последния ден сте свободни от сутринта до 15h то имате време за всичко.

Тръгвате да речем 8ч. Качавате се на трамвая и слизате на Султан Ахмед. Там е Йеребатан - водохранилището. Купувате билет за 10 лири на човек и влизате и гледате. Ще ви отнеме до час. Така с пътуването и моткането в 10ч. може пак да се метнете на трамвая. Ако сте ентусиасти, може да повървите или да вземете такси до Ортакьой, ако ли не, го пропущате. От там сте към Таксим, може и на метрото за 1 спирка да се метнете до Таксим и готово. Пеша от Таксим през Истиклял до кула Галата с моткане, посядване, поблейване и прочие да ви отнеме 3 часа.
Взимате трамвай о до 15мин сте в Лалели. Ще имате време.


Нашата програма беше различна и предлаганите турове бяха по друг начин организирани.

# 36
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
pina, а билети за метро, трамвай и рейс, от къде се купуват? Предполагам че ще е интересно да се качим на стария антикварен трамвай?

Последна редакция: вт, 11 мар 2008, 22:27 от fros

# 37
  • Мнения: 6 243
Билетите се продават в будки на самите спирки. Мисля, че може да се купи и от шофьора, но не ми се е налагало.

# 38
  • Мнения: 11 747
билети (жетони са то) за трамвая се продават от будки до спирката, за трамвая не може да се купи от шофьора, защото за да влезеш на спирката има ограждения и пускаш в една машинка жетона и ти отваря да влезеш. Без жетон в спирката не можеш се озова.
За автобус - не знам. За метрото е пак така. Цената е 1.30лири доколкото помня.

От Лалели най-удобен е трамвая, мисля че №38 беше - писала съм го в предната тема, когато ми бяха пресни спомените.Ако трамвая е много тъпкан, може да почакате следващия. Забелязах, че ходят 3 един след друг, после пауза от 5 мин и пак.

Като се мине под акведукта имаше спирка на автобус, на който видях че последна спирка му е Ортакьой, но не му помня номера.

На стария трамвай не се качихме, имахме желание, но предпочетохме да походим.
Те го наричат 'тюнел'



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Istikla … n_3_June_2007.jpg

# 39
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
билети (жетони са то) за трамвая се продават от будки до спирката, за трамвая не може да се купи от шофьора, защото за да влезеш на спирката има ограждения и пускаш в една машинка жетона и ти отваря да влезеш. Без жетон в спирката не можеш се озова.
За автобус - не знам. За метрото е пак така. Цената е 1.30лири доколкото помня.

.............................................

Точна така е, спомените са ти пресни  Peace  Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 243
Благодаря ви за полезната информация Hug. Сега остава да си купя справочника и да си резервираме екскурзията.
Ако възникнат въпроси ще питам

# 41
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Аз резервирах екскурзията за края на март. Купих си и Джобния пътеводител. Като го разгледам подробно, ако имам въпроси пак ще питам.
Крео, вие кога ще ходите?

# 42
  • Мнения: 1 893
Само да те предупредя, че джобният пътеводител на Софт прес за Виена беше с доста стара информация. Така че внимавай да не те подведе за Инстанбул.

А за екскурзия до там най-горещо препоръчвам Темма.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 437

А за екскурзия до там най-горещо препоръчвам Темма.

Това фирма ли е, пътеводител ли е?

# 44
  • Мнения: 1 893
Да фирма е, ето
А под пътеводител с остаряла информация визирам този

# 45
  • София
  • Мнения: 243
Ние ще ходим началото на месец май. През 6-те почивни дни. Затова ми се иска да сме там поне 3 нощувки.

Прегледах сайта на Темма, но екскурзиите им са само за 2 нощувки. Май ще се спрем на варианта Бутик травел. Пък и на сайта им няма подробна програма. Не са описани и допълнителните екскурзии (време, цени).

# 46
  • Мнения: 11 747
като стана въпрос за времетраене на екскурзиите - поразгледах на бързо програмата, която дава Бутик травел, те за всички екскурзии са посочили времетраене 4 часа. Това може би е някакъв стандарт - знам ли... Но разходката с корабче по Босфора отнема може би около 1час и 30мин. - не съм ги засичала точно, но със сигурност не е 4 часа. То и ще издивее човек толкова време предполагам на това корабче. Разбира се като се сложи и предвижването от хотела до пристанището и обратно минава време, ама пак не виждам повече от 2,5 часа, да речем.

Едната екскурзия беше комбинирана Св. София и Топкапъ - там пък не виждам 4 часа за къде по-напред. Поне 1 час придвижване от хотела и обратно. Добре, че двата обекта са близо един до друг, но за св. София трябват 2 часа, за не много обстойно оглеждане, а за Топкапъ повече, той е толкова голям дворец, само да се прекоси и времето минава, а какво остава за беседи, за разглеждане на експозиции, за редене на опашки - пред съкровищницата има опашка да се влезе и т.н. тоя тур ако се изпълни съвестно си отиват 6 часа одма. Учудва ме, че така са съчетали обектите.

# 47
  • Мнения: 1 322
Не ходете с Караджъ турс- мошенници и лъжци.

# 48
  • София
  • Мнения: 243
Pina, благодаря за информацията.
Ще се обадя в агенцията да ги разпитам по-подробно за програмата.
Може ли да ми кажеш, ако не те затруднява, коя от тези програми ти се вижда по-читава и по-интересна за хора, които за първи път посещават Истанбул и искат да видят много
http://www.bohemia.bg/prog.php?p=130&c=22
http://www.partner-travel.com/articledetails.php?ArticleID=16&am … p;LanguageCode=bg
http://www.butiktravel.eu/tr/holiday.php?id=6&id_info=1288.

А05, какви са ти оплакванията от Караджъ турс?

# 49
  • Мнения: 11 747
kreo, линка на Партнер травел не ми се отваря и не мога да видя.
На Бохемия хубавото е, че двирците са разпределени за посещение отделно - половин ден за 1 дворец, че те са големи и има много за гледане, но забелязвам че в програмата им изобщо липсва посещение на св.София от вътре и на Йеребатан (водохранилището), а това са основни и много интересни обекти.

Аз лично виждам слабости във всички програми до тук.
Вие можете да посетите някои обекти сами, стига да имате време за това.

П.П. Видя ли 3D снимките за истанбулски забележителности - страхотни са!

специално за всички, които им предстои Истанбул, много интересни материали! Simple Smile




Ето едно пр … 87;че за Истанбул,виждат се някои от забележителностите му.

Ето подроб … 73;ул

Ето и един l … 72;йт с невероятни 3D снимки на доста от забележителностите на Истанбул - дворци,джамии,площади и други.

кликнете на линка, който се появява и изчакайте да се зареди страницата

Последна редакция: пт, 14 мар 2008, 17:14 от pina

# 50
  • София
  • Мнения: 243
Благодаря Pina,
всички стари теми за Истанбул съм ги прочела, включително и твоите линкове.
От там мисля, че видях най-интересните забежителности на Истанбул.

На Бохемия наистина ми се стори малко  скромна програмата.

Ясно е, че не може всичко да се види наведнъж. Затова трябва да има материал и за друг път Laughing Следващото ходене ще бъде с друга фирма за допълване на впечатленията Mr. Green


Не видях обаче никъде да предлагат посещение на Египетския пазар. Мисля, че ще ми бъде интересно.
Все пак имаме половин свободен ден, за пешеходни обиколки. А може да разпределим дворците в отделни дни, носъс самостоятелно посещение. Тези дни ще си купя и справочника.

# 51
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Благодаря Pina,
всички стари теми за Истанбул съм ги прочела, включително и твоите линкове.
От там мисля, че видях най-интересните забежителности на Истанбул.

На Бохемия наистина ми се стори малко  скромна програмата.

Ясно е, че не може всичко да се види наведнъж. Затова трябва да има материал и за друг път Laughing Следващото ходене ще бъде с друга фирма за допълване на впечатленията Mr. Green


Не видях обаче никъде да предлагат посещение на Египетския пазар. Мисля, че ще ми бъде интересно.
Все пак имаме половин свободен ден, за пешеходни обиколки. А може да разпределим дворците в отделни дни, носъс самостоятелно посещение. Тези дни ще си купя и справочника.

Да се включа и аз...специално за Египетският пазар...
Да ти кажа честно от по-известните, така да се каже, фирми не съм видяла да се предлага посщение на този пазар и затова един съвет: Още по-добре!
Когато разходката с корабче по Босфора приключи беше към 16.00ч. ( +/- половин час). Автобуса потегли от пристанището /помести се с 50 метра и спря в адско задръстване/ и екскурзовода обяви, че който иска може да слезне и да се разходи. Предложиха да ни свалят на въпросният пазар /който е на 5-10 мин. от пристанището/, имаше и друго предложение, но аз дори не чух какво е тъй като това което исках беше пазара. И така...слязохме. Пазара е интересен, но е невероятна тъпканица. Ако отидете не се изпускайте от очи един друг и си носете чантите отпред. Пазара свършва до един от входовете на Капалъто, така че после направо продължавате по чаршията, ще ви хареса  Peace

# 52
  • Мнения: 239
Никаде не прочетох за Миниатюрк(комплекс
 от миниатюри на исторически забележителности от
цяла Турция).На моя син там най-много му хареса.Пред почти всяка забележителност има апарат в който си пъхаш билета и започва лекция за това кога е построена,как се казва и др.Голяма красота!Минахме и по мини моста над Босфора.

# 53
  • Мнения: 11 747
Ами в нашата програма имаше и Миниатюрк и Египетски пазар и прочие... Вече взех да се убеждавам, че Турал е много добра агенция. Не бях проумяла предимствата и преди.

# 54
  • Мнения: 278
аз съм ходила до истанбул за ножа година с алфа тур- вси4ко си беше ок!превоза на ниво,хотела си отговаряше по звезди и местоположение- точно в центъра,новогод. вечеря беше на ниво!с една дума супер! и  др екскурзии сме правили с тях и вси4ко си е ок,едно към едно с офертата!

# 55
  • Мнения: X
Пина,виждам,че май ти си единствена,която е пътувала от Варна с Турал,би ли разказала повече,защото в сайта им няма абсолютно нищо,нито какво предлагат, никакви оферти,ти как пътува-с личен автомобил или с автобус,защото най-се притеснявам,че прехода до Истанбул е нощен,я спим,я не спим и на сутринта ще хукнем да обикаляме до вечерта по програмата,това не е ли прекалено уморително.По този повод мислехме да пътуваме с колата,да направим една нощувка повече и така да се присъединим на сутринта към програмата на другите,но пък дали ще се оправим из Истанбул в това движение,дали ще намерим хотела лесно,а цените на такситата някой има ли представа как вървят/ако се наложи да се ползват/.Аз съм се спряла за сега на Ню болкан турс, в тяхната програма се предвиждат освен обзорната обиколка-Топкапъ+Капалъ чарши,Ориент хаус,който смятам да пропуснем,защото разбрах,че не си заслужава посещението,Египетския пазар,разходка с краб по Босфора,Долмабахче,св.Стефан,Принцови острови,търг.център Джевахир,но нямат предложения за водохранилището и за Св.София,а водохранилището определено ми се иска да видим,било ефекто и мистично.Освен това с Турал в кой хотел бяхте настанени,доволна ли си от условията?

# 56
  • Мнения: X
аз съм ходила до истанбул за ножа година с алфа тур- вси4ко си беше ок!превоза на ниво,хотела си отговаряше по звезди и местоположение- точно в центъра,новогод. вечеря беше на ниво!с една дума супер! и  др екскурзии сме правили с тях и вси4ко си е ок,едно към едно с офертата!
сега забелязах,че и ти си варненка,за това ще проверя и офертата на алфа тур,ако не те затруднявам би ли разказала малко повече !  bouquet

# 57
  • Мнения: 11 747
Macinka, много съм доволна от Турал.
Пътувахме с автобуса. Това за личен автомобил си го мислихме и още си го мислим за напред, но избрахме този път спкойствието. Все пак натоварваш се на автобуса и нищо повече не мислиш и не се притесняваш...
Пътуването с автобуса не е много приятно. Пътя е 450км, а ние се влачихме цяла нощ, автобуса спираше все за някакви почивки, на границата стояхме към 2 часа, а можеше да минем за 15мин. Просто хората като видят фрий шоп и като невидели - целия искаха да го извлачат.
На следващия ден е доста уморително, след пътуването, краката са отекли, абе... ама пак бих отишла! Grinning Не е и чак толкова страшно...
В програмата на Турал са включени всички обекти, които си изброила. Отиди в офиса им на Мария-Луиза и ще ти дадат програма с часове и цени на туровете.
Хотела аз вече мога да намеря лесно, след като веднъж видях къде е, но вие не знам дали лесно бихте го открили.
Турал обикновено настаняват в Акгюн 3*, но ние бяхме голяма група и бяхме в 3 различни хотела, та бяхме в Гранд Вашингтон 3* - хотелите са чисти, спретнати, има всичко необходимо, че и повече от очакваното, но стаите са тесни и гледката от прозореца обичайно е някой вътрешен двор с разни шахти и вентилационни системи, та не се гответе за хубава гледка от стаята. Всъщност няма да има време да я гледате...

# 58
  • Мнения: 278
аз съм ходила до истанбул за ножа година с алфа тур- вси4ко си беше ок!превоза на ниво,хотела си отговаряше по звезди и местоположение- точно в центъра,новогод. вечеря беше на ниво!с една дума супер! и  др екскурзии сме правили с тях и вси4ко си е ок,едно към едно с офертата!
сега забелязах,че и ти си варненка,за това ще проверя и офертата на алфа тур,ако не те затруднявам би ли разказала малко повече !  bouquet

ами какво да ти кажа? питай ме Simple Smile)))
много са лоялни и което най много ме впечатли че офертата си отговаряше едно към едно!сега смятаме пак да ги използваме за друга почивка,наши приятели също са пътували и са доволни
абе направо си ме питай -няма проблем  Wink

# 59
  • Мнения: 1 322
Оплакванията ми от Караджъ турс са следните: хотела, в който трябваше да сме настанени не отговаряше на това, което ни бяха показали на снимките. Автобуса беше по всякаква критика, а навръщане нямаше и парно даже /бяхме там за Нова година/. Проблем с документите от страна на Караджъ турс- 4 часа престой на границата. Още да изброявам ли?

# 60
  • Мнения: X
Ентри и Пина,благодаря ви за отговорите,но аз определено бих искала да избегна протяжното пътуване с автобуса,защото на другия ден ще бъдем много изморени за обиколките,от фирмата ни казаха,че можем да отидем с нашата кола,макар че мъжът ми се опасява,че шофирането в лудницата в Истанбул ще го затрудни доста поради факта,че не знаем как да стигнем до хотела,ще има да спираме,да питаме,да се лутаме,пък и повечето хотели нямат собствени паркинги,та си мислим дали да не оставим колата на някой паркинг в края на града и от там с такси до хотела,дано само шофьорите там да не са като нашите.....Иначе наистина е най-добре да се качиш на автобуса и да си се возиш,да разглеждаш,но аз съм свикнала 450 км. да ги вземем за 4-5 часа,а с автобуса ще трябва да се таралянкаме цяла нощ.Не знам защо,но всички фирми организирват този тур по този начин-тръгват през нощта и на сутринта започват обиколката на града,защо да няма още една нощувка,но да си починеш и да си разгледаш рахат на другия ден?Едва ли който дава 160 лв. примерно,ще има против да плати още малко за още една нощувка.Ще прегледам офертите и на вашите фирми и ако има нещо пак ще ви питам.Ние се колебаем дали да отидем сега през април или да отложим за началото на септември,защото през май имаме друга резервация тук в Бг,а летните горещини не ми се струват подходящи за екскурзия до там.

# 61
  • Мнения: 11 747
Macinka, ако оставите колата в края на Истанбул и вземете такси, може да се наложи да изминете с такси към 60км.  Магистралата по която се влиза в Истанбул, продължава и в самия град. Карате само направо и минавате покрай доста квартали. На едно място има КПП-та с много ленти. Там се плаща такса или нещо такова. Трябва да влезете в правилната лента, че някои плащат автоматично, вие ще трябва на място... Ох, това хич не ми е ясно, само да го знаете... По-добре е да паркирате някъде в централната историческа част, пък дори и да намерите хотела, иначе сложно става.

# 62
  • Мнения: 6 243
Macinka, ние винаги ходим с кола до Истанбул. Будките, които са за плащане на таксата на магистралата, са обозначени с големи табели, които се виждат отдалеч - търсете тази, на която е обозначено, че се плаща в кеш.

Ако хотелът ви е в историческата част, след като слезете от магистралата, веднага се пристройте в лентата, на която е написано "Аксарай" и карайте все по нея.

Обадете се в хотела и питайте има ли паркинг и каква е цената. Ако е 2 звезди и нагоре, няма начин да няма паркоместа. При последното ни ходене, платихме 10 долара на вечер за паркирането. Иначе, ако плащаш на общинските места за паркиране, там е почасово и излиза много по-скъпо.

За шофирането, съпругът ти е напълно прав да се  притеснява, защото трафикът в Истанбул е много тежък, а и задръстванията са ужасни - особено през почивните дни. Иначе като цяло водачите спазват правилата и няма да се ядосвате от некоректни шофьори. Ние имаме джипиес на колата и не сме имали сериозни проблеми с шофирането из Истанбул, но ако нямате, предварително си подготви карти с отбелязан маршрут - ще те улеснят значително.

# 63
  • Мнения: X
Благодаря ви за информацията ,от която все повече си мисля,че поне като за първо ходене май ще се качим на автобуса,защото и в двата варианта има недостатъци,но понеже аз съм ходила до Истанбул в далечната 1991 г. още от тогава съм запомнила,че се влиза в града по една права и много дълга магистрала,а движението беше наистина много натоварено,мога да си представя сега какво ще е.Така че не ми се иска да се изнервим от лутане из града,по-добре да се придвижим и ние като всички с автобуса,пък каквото е,това ще е.Освен ако до тогава някой наш познат не тръгне по работа за там,че да ни води.

# 64
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Благодаря ви за информацията ,от която все повече си мисля,че поне като за първо ходене май ще се качим на автобуса,защото и в двата варианта има недостатъци,но понеже аз съм ходила до Истанбул в далечната 1991 г. още от тогава съм запомнила,че се влиза в града по една права и много дълга магистрала,а движението беше наистина много натоварено,мога да си представя сега какво ще е.Така че не ми се иска да се изнервим от лутане из града,по-добре да се придвижим и ние като всички с автобуса,пък каквото е,това ще е.Освен ако до тогава някой наш познат не тръгне по работа за там,че да ни води.

Ние имхме същите притеснения и затова, тръгвайки с колата от София, имахме вече идея как да пътуваме. Чакахме автобуса на нашата граница. Автобуса тръгваше от центъра в 20.00ч. и трябваше след полунощ да е на границата. Ние тръгнахме към 22.00ч. от София и след 2 часа и половина бяхме на Кап.Андреево. Веднага щом минахме бг пункта намерихме автобуса. Той кибичеше вече 40мин. И както Pina ти е писала - ние минахме за 15мин., а автобуса за 2 часа. Добре, че решихме да тръгнем с кола. След като минахме границата цялата нощ карахаме след автобуса /само това беше малко изморително и досадно/. В ранна утрин се озовахме на въпросната магистрала, която продължава в града. Бързо се ориентирахме, че трябва да платим кеш и оттам.... Rolling Eyes броня до броня зад автобуса - а изпуснехме рейсшчето, а се загубихме...за трафика няма да ти обяснвам, ясно ти е вече...Та, така стигнахме хотела без проблем, така, че е вариант. Помислете!  Peace
Най-гот беше, че последният ден не сме чакали автобуса /той отиде на доп.екскурзия до Принцовите о-ви/, а ние, след перфектните инструкции и обяснения на шофьора и екскурзовода, след кратка разходка, се качихме пак на въпросната магистрала и запрашихме към бг, когато си решихме. Прибрахме се за има-няма 5 часа, а нашите приятели, с които бяхме там, се прибраха с автобуса за почти 11 часа.
А за следващ път /със сигурност пак ще отидем/ няма изобщо да се срещаме с автобуса по пътя, а направо там  Peace

# 65
  • Мнения: 1 312
Трафика наистина е ужасен,но шофьорите са спокойни и толерантни.
Това лято ходихме с колата и мъжа ми шофира-той за първи път беше в Истанбул.
Преди това съм ходила с приятели,с автобус,но все са ме чакали там хора,които познават града,местни,та не съм се заглеждала къде ме водят и откъде минаваме.
Тръгнахме без никакви притеснения,приятелите ни бяха на работа и не можаха да ни посрещнат,та ни обясниха къде живеят по телефона,начертах си маршрута по една карта от нета и тръгнахме.
Обясниха ни как да минем моста,после след коя спирка да завием и така-в Азиатската част,квартал "Малтепе".
Бая дълго пътуване беше,защото пристигнахме в петък към 17.00 часа-чакахме повече от час да минем моста-всички се прибираха от работа за почивните дни.
Но пътя до самият Истанбул е толкова лесен и хубав,има големи указателни табели навсякъде-просто няма как да се объркаш.
Иначе с кола по забележителностите не ходим.
Спираме на паркинг до входа на ферибота,минаваме Босфора и от там с трамвай-става по-бързо и лесно-паркирането в града е мисия невъзможна.
Но обществените паркинги са доста скъпи.

# 66
  • София
  • Мнения: 243
След дълго чудене и четейки съветите, които сте дали, се спряхме на това

http://www.turkey.partner-travel.eu/view_offers.php?oid=45

 Изглежда ми, че с тази програма ще имаме повече свободно време.

Хотелът, който предлагат бил реновиран.

Сега остава да си купя пътеводителя и вече да идва май месец.

# 67
  • Мнения: 3 094
Ходила съм няколко пъти в Истамбул - шарен град, хубав град! Пак ще отида с удоволствие - всеки път откривам по нещо ново....Що касае екскурзия със Софийска фирма, т.е. ако най-важното за вас е качествени ескурзоводски услуги - най-доволна съм останала от 2mko- екскурзоводката през цялото време водеше беседи - из историята на Турция и самия Истамбул, за различните забележителности, обичаи, даде и препоръка (и съответно местоположение в града) за места, които при желание да посетим в свободното си време, а не са включени в програмата. В програмата бяха включени Хиподрума, двореца Топ Копъ с харема, Света София, Синята джамия, джамията Сюлеймание(и гроба на Сюлейман Великолепни с любимата му руска или украинска жена Рокселана, прототип на приказната Шехерезада - единствената жена в Османската история, коята реално е имала публична известност и реално политическо влияние), пазара Капалъ чарши, дворецът Долма Бахче и Златния Рог, гарата Сиркеджи (откъдето е тръгвал и заминавал Ориент Експрес), българската църква Свети Стефан, правихме и екскурзия по Босфора до мястото, където почва Черно море (предлага се и алтернативна из Принцовите острови в Мраморно море). Ние самосиндикално си посетихме Цистерната, джамията Шехзаде, някои бяха ходили до площад Таксим. Хотелът ни се намираше в квартал Лалели - търговска зона, близо до историческия център. Стаите бяха просторни и чисти (името не се сещам на хотела обаче - трудно помня турските наименования) със закуска и вечеря - бяха изобилни и вкусни като винаги и навсякъде в Турция според мен.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 16:51 от Bastet

# 68
  • София
  • Мнения: 2 437
Благодаря на всички момичета писали и дали съвети в темата, която пуснах Hug
С Крео се организирахме и заминаваме май месец и живот и здраве като се върнем ще споделим впечатления и ще пуснем снимки!

# 69
  • Мнения: X
Аз за сега съм се спряла на "Ню болкан турс",все още не съм решила дали ще сме с колата или автобуса,но все пак да запитам някой пътувал ли е до където и да е с тази агенция ,как им е организацията,обслужването и т.н.?

# 70
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
А по моста Галата може ли да се мине пеша?

# 71
  • Мнения: 11 747
А по моста Галата може ли да се мине пеша?

да, може! Peace
Ние минахме, има тротоари и от двете страни, има рибари, които пият чай и ловят риба, до тях котки и т.н. Grinning

# 72
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Султан Ахмет нали е близо пеша до Лалели? А от Султан Ахмет до площад Таксим с метро ли може да се отиде и откъде да го хванем?
Гледам тази карта на метрото, но нещо не се ориентирам http://www.istanbul-ulasim.com.tr/harita/IstanbulHarita.jpg

# 73
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Доколкото разбрах се хваща тъмносинята линия на трамвая Т1 от Султан Ахмет и с него се стига близо до Таксим. На връщане смятам да се тръгнем пеш по Истиклял, през кулата Галата и през моста Галата.
Само не мога да открия на картата къде точно се пада хотелът - ще спим в Ayma.

# 74
  • Мнения: 11 747
Султан Ахмед е близо до Лалели и може да се иде пеш, но трябва да разполагате с повечко свободно време и желание.
Качвате се на трамвай (не метро!), ако не греша №38. Писала съм го в предната тема, когато спомените ми бяха пресни. Има спирка в Лалели, лесно се намира. Лалели не е голям квартал.
Купувате си жетони от будка на спирката, пускате ги в устройството на входа на спирката и влизате в оградената част - елементарно е. Качвате се на трамвая и с него до последната му спирка, което е малко преди Долмабахче. Казва се Кабаташ - написана е на картата, която даваш.Там може да се качите на метро за 1 спирка, ако искате до Таксим или да вървите пеш покрай стадиона на Бешикташ. Пътя не е много до Таксим, но е голям баир, уморително е. Ние ходихме пеш.
Таксим е много красиво и интересно място, модерния център на Истанбул. От там тръгвате по Истиклял, лесно ще се ориентирате - това е стъргалото с много хора и по него върви стария антикварен трамвай.
Все надолу, надолу и ще стигнете до малки улички, много колоритни и отивате към кула Галата. Кулата се вижда отдалеч и съвсем лесно ще стигнете до нея.
След посещението на кула Галата (*билета е 10 турски лири) тръгвате пак надолу и слизате по много стръмна улица и излизате на моста Галата. Много лесно ще се ориентирате, защото се вижда. Минавате по моста и се озозвавате на Еминьоню, където е пристанището на фериботите и туристическите корабчета за разходки по Босфора.

Ако от там нагоре тръгнете директно направо, ще минете под Акведукта и ще се озовете в Лалели, но до това време ние бяхме много уморени, мене много ме боляха краката и се качихме на трамвая (на Еминьоню има спирка) и така се върнахме в Лалели в хотела.

Трамвая, който трябва да ползвате е обозначен на картата, която си дала с тъмносиня линия. Вие ще се качите от Лалели, което е обозначено на картата с 'LL'
За ориентир виж къде е Султан Ахмед - обозначен е като спирка 'SAH'- 3 спирки по-надолу.
Последната спирка на която трябва да слезете е написана с цяло име - 'Kabatas'

Ето сайта на хотела ви, ако не сте го виждали, гледам че има снимки
http://www.istanbul30.com/istanbul-hotel-2707-ayma-hotel.html

скролни надолу и там е отбелязан къде се намира на картата. Като гледам за 2 мин пеша сте на Орду Джадеси 'Ordu Cd' По тази улица върви трамвая, горе долу за 3-4 мин сте на спирката от хотела.
Хотела е отбелязан с червен балон.

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 10:24 от pina

# 75
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
pina, благодаря много за подробната информация!
Имаш ли спомени вечер до колко работят трамваите? Пари от България ли си бяхте обменили?

# 76
  • Мнения: 11 747
о, нямам никаква идея до колко часа са трамваите. Питай някоя от момичетата, които живеят в Истанбул.

Пари искахме да обменим от БГ, но ми отмъкнаха последните турски лири в чейнч бюрото под носа и така си тръгнхаме с долари. Плащахме екскурзиите на място в долари и това ни беше основното харчене. На Орду Джадеси, там където върви трамвая, близо до спирката има голямо чейнч бюро на добър курс, там може да смените пари. Ние сменяхме малко - за билети, за храна, горе долу това.

ако сте двама на будката за жетони за трамвая казвате ' еки жетон' - означава 2 жетона, да не губите време да говорите на разни езици и да показвате с пръсти, че доста хора купуват жетони и бързат, припряни са малко.

# 77
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 315
И ние ще ходим в Инстамбул. Само че сами ще си организираме престоя там. Вече имаме опит от пътуването ни до Рим. Предпочитаме да разполагаме с времето си така, както на нас ни харесва и да ходим там, където ни скимне, искаме да усетим духа на града, а не да препускаме да видим максимум обекти за кратко време. Ще ходим с колата дотам, а после ще се спуснем надолу от Инстанбул до Ефес и Бодрум.

# 78
  • BG
  • Мнения: 390
Момичета, ние ще бъдем в Истанбул от 3 до 6 април. Дайте сайт, за да се ориентирам какво ще е времето. Дано да не васи  Praynig

# 79
# 80
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета имам едно питане към тези, които вече са били там - каква валута е най-добре да се носи. Евро, долари или лири. И ако е лири от тук ли да си вземем ила там на място да сменяме има ли разлика в курса?

# 81
  • Мнения: 695
pina, благодаря много за подробната информация!
Имаш ли спомени вечер до колко работят трамваите? Пари от България ли си бяхте обменили?
Ето тук е разписанието http://www.istanbul-ulasim.com.tr/tarife/kis/t1/Aksaray_T1_Tarife.pdf
http://www.istanbul-ulasim.com.tr/default.asp?menu_id=5&sayfa_id=4

Мен ме интересува това какъв транспорт е F1 , метро ли е?http://www.istanbul-ulasim.com.tr/tarife/kis/f1/F1_Tarife.pdf

Последна редакция: нд, 30 мар 2008, 22:47 от soniapro

# 82
  • Мнения: 1 312
Момичета имам едно питане към тези, които вече са били там - каква валута е най-добре да се носи. Евро, долари или лири. И ако е лири от тук ли да си вземем ила там на място да сменяме има ли разлика в курса?
Ами ние нямахме никакви лири като тръгнахме.
Само евро.
На първата бензиностанция след границата слязохме да пием кафе,платихме в евро и ни върнаха лири.
После сменихме в града-курса си беше нормален.
Рестото от бензиностанцията си го ползвахме за магистрални такси,но там също може в евро и долари да се плаща,има табели с цените във всякаква валута.

# 83
  • Мнения: 11 747


Мен ме интересува това какъв транспорт е F1 , метро ли е?http://www.istanbul-ulasim.com.tr/tarife/kis/f1/F1_Tarife.pdf

да, F1 е метро.
Аз също много се чудих, преди да тръгна. Името му е фуникуляр, което е нещо като въжена линия, но в случая става дума за влак, който върви под земята, в участъка от Кабаташ до Таксим. Това е линията, която строят в момента и ще пресича Босфора отдолу. Има филм на Дискавъри за този проект - строи се тунел, който минава по дъното на Босфора, дефакто е във водата и през този тунел ще минава фуникуляра (F1) и ще облекчи трафика на мостовете, както и на фериботите, за да се стигне от Европа в Азия.

Проекта се реализира от японска компания и е напълно новаторски. По предварителните планове трябваше да е вече завършен, но в момента, в който е разкопано от европейската част е намерено древно византийско пристанище с многобройни кораби - ако не се лъжа към 100.  Археолозите веднага спират строежа и се започват разкопки, извадени са вече доста кораби, но има още много за вадене. Напълно е запазена цяла флотилия. Това е първо по рода си подобно откритие, до момента византийски кораб от това време не е бил намиран, а още по-малко цяла флотилия. Предполага се, че са разбити там по време на историческа битка.

Така в момента тунела във водата продължава да се изгражда, но кога ще бъде завършен никой не знае. Археолозите работят бавно и спокойно и не мислят да бързат  Grinning

ето снимка на фуникуляра от Кабаташ до Таксим ( F1)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Funikul … abatas-taksim.jpg

# 84
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194


Мен ме интересува това какъв транспорт е F1 , метро ли е?http://www.istanbul-ulasim.com.tr/tarife/kis/f1/F1_Tarife.pdf

да, F1 е метро.
Аз също много се чудих, преди да тръгна. Името му е фуникуляр, което е нещо като въжена линия, но в случая става дума за влак, който върви под земята, в участъка от Кабаташ до Таксим. Това е линията, която строят в момента и ще пресича Босфора отдолу. Има филм на Дискавъри за този проект - строи се тунел, който минава по дъното на Босфора, дефакто е във водата и през този тунел ще минава фуникуляра (F1) и ще облекчи трафика на мостовете, както и на фериботите, за да се стигне от Европа в Азия.

Проекта се реализира от японска компания и е напълно новаторски. По предварителните планове трябваше да е вече завършен, но в момента, в който е разкопано от европейската част е намерено древно византийско пристанище с многобройни кораби - ако не се лъжа към 100.  Археолозите веднага спират строежа и се започват разкопки, извадени са вече доста кораби, но има още много за вадене. Напълно е запазена цяла флотилия. Това е първо по рода си подобно откритие, до момента византийски кораб от това време не е бил намиран, а още по-малко цяла флотилия. Предполага се, че са разбити там по време на историческа битка.

Така в момента тунела във водата продължава да се изгражда, но кога ще бъде завършен никой не знае. Археолозите работят бавно и спокойно и не мислят да бързат  Grinning

ето снимка на фуникуляра от Кабаташ до Таксим ( F1)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Funikul … abatas-taksim.jpg

Дааа....това ни обясни екскурзовода ни (който всъщност беше турчин)...беше много подробен и изчерпателен, нарече го туският Ламанш  Grinning

# 85
  • Мнения: 11 747
Аз, ако не греша, Ламанша е под дъното, прокопан е тунел в земята по дъното. Аз помислих, че и на Босфора ще е така, но като попаднах на филма по Дискавъри, там подробно обясниха и показаха, че тунела се стори във водата  Shocked Много странно, но това са едни огромни елементи, които се строят някъде в края на Истанбул и се носят един по един и се пускат да легнат по дъното на Босфора и там се сглобяват. Изчислени са така, че да не поддават на налягането на водата и на теченията в Босфора. Много ме учуди това решение и не разбрах защо не са направили стандартен тунел, като Ламанша, под дъното да се копае в земята  Thinking

# 86
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Хххммм...че и аз мислех, че строят копие на Ламанша...ама, Пина, ти ми разби цялата инфо, която онзи екскурзовод не спираше да бълва...  Joy Човекът беше толкова горд с този проект и така детайлно ни обясняваше...даже на разходката с корабчето ни показа къде и как ще минава този тунел. Но определно и мен също ме учудва, че няма да е под земята  newsm78

# 87
  • Мнения: 11 747
На нас също ни разказаха и то на 2 пъти за тунела и аз останах с впечатлението, че ще е като Ламанша, дали ни го казаха - не помня. После видях този филм по Дискавъри, 2 пъти го гледах. Няма място за съмнение - тунела ще лежи на дъното на Босфора и ще се намира във водата - точно това го прави уникален и единствен по рода си! С право е бил горд екскурзовода - в Истанбул ще имат нещо уникално.

# 88
  • Мнения: 11 747
Аз май съм в грешка, ако пак не греша... Тунела под Босфора, проекта се казва Мармарай, ще тръгва от Сиркеджи от Европа, а не от Кабаташ, както съм писала по-напред!

Ето го на карта
http://kentvedemiryolu.com/diger/marmaray_haritasi.jpg

снимка на разкопките, които спират проекта
http://www.wired.com/images/article/wide/2007/08/ff_quake_w.jpg

Последна редакция: пн, 31 мар 2008, 14:41 от pina

# 89
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
 Решихме да отскочим до Истанбул другия понеделник. Не сме с организирана екскурзия и досега не сме ходили, така че ще питам вас за някои работи.
 1. Има ли нещо като туристически - информационен център (и къде?), от който да се снабдим с карта на града и забележителностите?
 2. Някой нощувал ли е в Sinbad? Отзиви?
Сигурно и други неща ще се сетя да питам...

# 90
  • Мнения: 6 243
Карти се продават почти навсякъде. Можеш да взеемш и от хотела си, обикновено имат и са безплатни. На тези карти за обозначени повечето забележителности.

Туристически център не съм виждала, бих се изненадала да има.

# 91
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Снощи се завърнахме от екскурзията. Като цяло съм доволна от преживяването, но следващия път ще отидем самостоятелно с кола. Сега, така да се каже, бяхме на разузнаване  Grinning
Ето и моите снимки от Истанбул http://s182.photobucket.com/albums/x18/fromija/Istanbul/
Посетихме Аутлет центъра Оливиум - пускам линк, ако на някой му е интересно да знае http://www.olivium.com/
Относно валутата - бяхме си обменили лири и евро от БГ, като с еврото плащахме за туровете, а с лирите на останалите места, но не се притеснявайте, дори да не си купите лири предварително, няма да имате проблеми.
Мога да ви посъветвам, тези които ще ходите тепърва на екскурзия от типа Уикенд в Истанбул, да пропуснете вечерята в Рибния ресторант. Това е мое мнение, може би има и такива, на които им е харесало.

# 92
  • Мнения: 11 747
fros, добре дошла!  Grinning

Ходихте ли до Таксим, кула Глатата, оправихте ли маршрута?
Радвам се, че ви е харесало!
Мнението ми за рибния ресторант и всякакви подобни изяви е същото. Човек може да се разходи, да седне където му се е сторило симпатично, да вечеря, а не със групата...



п.п. догледах снимките, видях че сте били на Таксим и кула Галата, значи и по Истиклял сте минали Simple Smile

Последна редакция: пн, 31 мар 2008, 17:02 от pina

# 93
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Ходихме, ходихме  Grinning Хванахме от хотела такси и отидохме на площад Таксим, оттам пеша по Истиклял до кулата Галата. После по моста Галата, след това през пазара на подправките (Египетския пазар), но в неделя не работи. По малките улички зад пазара се разходихме и излезнахме на кулата на Баязид и Университета.

# 94
  • BG
  • Мнения: 390
Ние отложихме пътуването, мъжа ми има сл.работа и неможе да отсъства.

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 576
Моят съвет за тези, които тепърва ще пируват е от тук да си сменят лирите. Като отидохме в Истанбул курсът беше нисичък и всички се зарекохме следващият път да си вземем валута от тук. В София има един чейндж, където курсът е добър.

# 96
  • София
  • Мнения: 243
Сетих се за още нещо

Кое е чейндж бюрото,  в което да си обменим валута в София?

Бихте ли ми препоръчали справочник за Истанбул, освен този на Софтпрес - може и на  английски или руски език?

Благодаря предварително!

# 97
  • Мнения: 4 916
Сетих се за още нещо

Кое е чейндж бюрото,  в което да си обменим валута в София?
...

Аз съм купувала турски лири от едно бюро срещу пазара на ул. "Граф Игнатиев". Сигурно има и други бюра, които работят с лири, но на мен това ми беше на път.

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 576
Сетих се за още нещо

Кое е чейндж бюрото,  в което да си обменим валута в София?

Бихте ли ми препоръчали справочник за Истанбул, освен този на Софтпрес - може и на  английски или руски език?

Благодаря предварително!

Чейнджа се намира на гърба на Народна библиотека, на Славейков. Казва се "Икар". Малко бюро, слиза се по едни стълбички. Там беше най-изгоден курса.

Общи условия

Активация на акаунт