Отговори
  • Мнения: 123
     Въпроса ми е насочен към дълго кърмещите майки, забелязвате ли промени в състоянието на зъбите си , поради дългото кърмене. Питам , т.к. имаше изказване от личния ми акушеро-гинеколог, че било много вредно за мен и моето здраве, че костната ми система ще страда след време  и било напълно достатъчно и шест месеца кърмене. Аз имам огромно желание да продължа, за това искам да споделите, вие какво знаете по въпроса Wink Чувала съм и мнения, как зъбите започват да се ронят, в следствие кърменето, вярно ли е, възможно ли е?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 235
Според мен кърменето оказва влияние върху организма на майката, но до каква степен нямам представа. Ще следя темата.

# 2
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И мен ме интересува също.

# 3
  • Мнения: 1 117
Вярно е че при мен кървящите ми венци след бременността не се оправиха..., но не мисля ,че е от дългото кърмене , а си съм за стоматолог Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 6 625
Нищо не ми се рони след 1 г. кърмене, и нямам кариеси от бремеността насам, но пък аз по принцип съм със здрави зъби. Виж, гръбначният стълб ме боли, но не зная дали е от кърменето или от носенето на 9 кг бебе насам-натам. Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 529
Старите баби казват, че всяка бременност коства на майката по един зъб... newsm78

При мен не оказва негативно влияние засега. Кърмя вече 2г и 7 м. Поне 2 пъти годишно ходя на зъболекар. Проблем досега са били паднали пломби и само 1 кариес.

Може би цялостно не са толкова бели вече... но може и с възрастта да се е получило.

# 6
  • Мнения: 2 467
За две години и половина кърмене нямам промяна в зъбите.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При две бременности и сега повече от 3г кърмене нямам нито един поправян зъб, нито какъвто и да е проблем (зъбите ми по принцип са здрави и пломбите ми се броят на пръстите на едната ръка, при това 1 от тях ми е от пубертета още). Здравословно хранене, достатъчно калций и стриктно ходене на зъболекар 2х в годината помагат определено.

# 8
  • Мнения: 3 423
ara75 това ,което са ти казали старите баби ми го повтори и един много уважаван лицево челюстен хирург
При мен може би защото пазих и хипоалергенна диета близо 2 години и не пиех редовно калмацин,станаха страшни проблеми.
Даже до опарация на челюстта стигнах .

# 9
  • Мнения: 8 242
Чудни са ми зъбките! (пу-пу)..
Откак забременях на 6м. (преди това ходин на 12м.) ходя на зъболекар - е един кариес нямам  Blush
Всеки път ме бъзика - то на тебе кво да ти гледам, само да ми губиш времето  Laughing
А колко сладко яммммммммм...
Сигурно си е до организъм.. както за всичко..
Ама защо пак обвинение по адрес на кърмененто  Crossing Arms

# 10
  • София
  • Мнения: 1 056

Никаква промяна нямам по зъбите, никакви проблеми.

Зъбите на всеки ще се развалят, независимо дали кърми или не, ако се храни неправилно.

Смятам връзката на кърменето с развалянето на зъбите за бабина деветина.

duhi_puhi, най-вероятно повечето хора си мислят, че кърменето "изсмуква" калция на майката и това се отразявало на костите и зъбите й, но аз не го вярвам.(не съм медицинско лице и това е само личното ми мнение). Смятам, че природата си знае работата и си има компенсаторни механизми всичко да е в равновесие.
Освен това, си мисля, че за да се развалят зъбите заради липса на калций, то майката не би трябвало да приема под никаква форма калций - да не пие млека, да не яде сирене и кашкавал и т.н.(пък, и, то, калций има не само там...)
А коя майка би го сторила?
А ако на някой му се развали някой зъб след раждане, не мисля, че автоматично трябва да обвинява за това кърменето.
По себе си съдя, че първите няколко месеца(особено при първо дете) майката така се отдава на грижите по него, че се поизоставя малко или много. Нямам предвид да се гласи като излиза навън, а ежедневните неща - например вечер е твърде уморена и решава тая вечер да пропусне миенето на зъбите..., ох, утре сутринта ще се изкъпя, нямам сили вече...оо, не ми се става да си изтрия грима, утре... и така...
Но пък всяка дългокърмеща мама много добре знае, че добрата храна е свързана и с добра лактация, така че, мисля, че точно дългокърмещите доста добре се грижат за себе си...
 

# 11
  • Мнения: 2 467
Бременноста дърпа много повече калций, отколкото кърменето. При добро хранене не би следвало да има проблем.

# 12
  • Мнения: 5 582
Състоянието на зъбите зависи от толкова много фактори-наследственост,хигиена,редовни профилактични прегледи,та едва ли може да се каже,че точно кърменето ги уврежда.Пък и къде ти наблюдения в/у дългокърмещи(avis rara),че и да са достоверни . Thinking Не би трябвало да е проблем при едно рационално хранене на майката.
 Peace
bopsi,проблема с кървящите венци е тясно свързан с хормоналните промени по време на бременност и оралната хигиена.Не е от кърменето и си е за зъболекар  Hug

# 13
  • Мнения: 5 401
Зъбите ми са съвсем здрави!  Peace

За 31 год. жена имам 2-3 пломби, за кърмачески стаж 1,8 год. имам само 1 посещение при зъбар - за почистване от зъбен камък.  Simple Smile

# 14
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
 Докато бях бременна имах чувството, че всичките ми зъби ще паднат наведнъж  Sick. След това, обаче, си се оправиха и досега проблеми няма. Но и аз съм с генетично късметлийски зъби, на 30 г. имам 2 правени зъба, и то - счупени.

Общи условия

Активация на акаунт