как да си направя кълнове?

  • 1 195
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 161
 Много са ми вкусни /а са и полезни/, но не знам как да си ги правя вкъщи, така че да не ми загниват и развалят. Пробвала съм,но не ми стават, явно си има някакъв начин. Някой ако знае, моля да сподели Praynig

# 1
  • Мнения: 3 927
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=6925.0

на мен ми се получават Simple Smile...правя пшеница и слънчоглед

# 2
  • Мнения: 27 524
И аз все пробвам и все не ми стават, уж спазвам всичко точно  Crossing Arms

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Аз редовно си правя и винаги се получават, с изключение на соята - тя май не става - опитвала съм с обикновена българска соя и с китайска черна - не покълват.
А иначе всички останали стават - слагам на дъното на едно бурканче около 1/2 см семена и заливам с вода. Така стоят 24 часа. След това излизам водата, слагам отгоре на бурканчето парче марля и я захващам за гърлото с едно ластиче - така много лесно се изсипва водата и се изплакват семената, без да се изсипват. Изплаквам ги и оставям бурканчето в купичка, с марлята надолу, но не съвсем надолу, а под ъгъл - да може излишната вода да се отцежда постоянно, а семената да се разположат по стените на бурканчето на тънък слой. Измивам ги сутрин и вечер, като сипвам вода направо през марлята, изплаквам и изцеждам и пак оставям наведено бурканчето в купичката. Житните са готови след около 3 дни, люцерната - след 4-5 дни, лещата - също след 4-5 дни, зеления китайски боб - след 5-6 дни. Тогава изцеждам много хубаво водата, затварям вече с капачката и слагам в хладилника - издържат около седмица. Но семената трябва да се купуват от диетичните магазини и да са специално за покълване. Груханата пшрница не покълва - от нея са отстранени триците и зародиша и няма как да покълне. А в тези магазини има голямо разнообразие от семена.
Сусама не покълва като останалите семена - не се показват кълнчета, но след 2 дни може да се консумира.
От люцерната обикновено остават семенца, които не са успели да покълнат, не ги слагайте с останалите в салатите, защото обикновено са много твърди и хрупат като камъчета. Те остават най-долу в бурканчето и лесно се отделят.

# 4
  • Мнения: 3 927
И аз влизам пак в темата да ви подсетя да купувате само семена за покълване от здравословните магазини, където обикновено има. На опаковките на тези семена пише, че са за покълване.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 161
благодаря ви  Hug, ще проверя за тези семена за покълване и ще пробвам

# 6
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Направих си кълнове от пшеница.И сега какво?
Четох някъде,че се бланширали.Добре,ама кога?Преди консумация или преди да ги прибера в хладилника?
И в какво мога да ги добавя?
Благодаря предварително.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Пшеничните могат да се ядат и сурови - добавят се към салати - особено си подхождат със зелена салата - просто най-отгоре поръсвам малко кълнове. При суровите кълнове в най-голяма степен се запазват витамините.

# 8
  • Мнения: 1 149
Някой може ли да даде предложения как да приготвяме най-вкусно тези кълнчета?
Извинявам се за невежеството,но до сега не съм  пробвала нищо с тях,а имам голямо желение да  са част от менюто на цялото семейство.
Само в салатки ли се слагат?
И на коя салата кои кълнове  най-много вървят?
Благодаря ви предварително  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт