Как се маха добавка?

  • 434
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
Помагам на моя приятелка, която роди секцио преди 9 дни, да кърми.
Дали са й бебето на 3-ия ден, то е засукало, но до преди 2-3 дни тя имаше само коластра. Съответно дохранваше с АМ.
Сега казва, че кърмата й е слязла, но е малко, не чувства гърдите си твърди и изцежда с помпа по 10 грама между кърменията. След кърмене бебето изпива по 70 грама АМ. Храненето е на 2,5-3 часа. Първо дава гърда за 15-ина минути и когато бебето започне да се върти и да не иска повече да суче, дава добавката.
Обясних й, че ако иска да кърми, трябва да се откаже от дохранването и да дава гърда на поискване. Да дава и от двете гърди на едно хранене. Предупредих я, че няма да е лесно и че храненията няма да са на 3 часа, както преди. Казах й, че първите дни, докато кърмата й се увеличи, бебето ще плаче повече, отколкото досега, но всичко ще отмине за 2-3 дни.
Сега се сетих обаче, че може би добавката не трябва да се махне от раз, а да се намали постепенно. Rolling Eyes
Как е правилно?
И какво още да я посъветвам?
Дано да устиска Praynig, че има голямо желание да кърми! Теоретично е подготвена, но с това секцио и късното даване на бебето дано не са объркани нещата необратимо.

# 1
  • Мнения: 5 539
Намерих http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138 това в Библиотеката.
Все пак споделете личен опит, ако имате такъв или изобщо ако имате нещо да кажете по темата.

Според мен трябва да се има предвид, че бебето е още съвсем мъничко и суче от няма и седмица Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 4 017
Лилита, все едно, че описваш моя случай, само че аз родих норамлно и кърмата пак слезе едва на петия ден.
Ами не знам - аз още не съм махнала добавката, даже  понякога давам на бебо повече в шишето, за да видя да не е гладно, но всеки пъти е различно - може да изпие  само 30-40 мл АМ или 80-100. През нощта се буди и заспива само с кърмене. При цедене успявам да "докарам" максимум 30 мл.
Не знам какво да ти кажа, аз лично нямам големи надежди и все ме е страх, че бебето остава гладно. След седмица ще ни теглят и ще видим
Успех на приятелката ти  bouquet

# 3
  • Мнения: 5 539
blueeyes, значи бебчето ти е на няма и месец, правилно ли съм разбрала?
Пожелавам ти като мине тегленето, да се успокоиш, да повярваш в себе си и да зарежете шишето с биберона Simple Smile

# 4
  • Мнения: 3 926
Лилита, чудесно е, че си се заела да помагаш Hug
70 мл. АМ са си цялото хранене за бебе на такава възраст. А хранене през 2-3 часа никак не стимулира гърдите. Схемата за намаляне на добавката може да е с по  -10мл. на два дни на хранене. Което ще рече, че ако днес дава 70, утре дава 60 мл, вдругиден пак и на следващия ден вече додава 50 мл. след два дни 40 мл.... и така. Обаче това е добре да е придружено със следните спомагателни действия - повече течности. Ако иска дори лактогонни чайове. Честа стимулация на гърдите - да цеди през 1 час, час и половина поне и през три-четири часа нощем. Може и 6 часа да си направи нощна почивка, но това да й е максимума (ако детето се буди нощем може само да доизцежда след хранене). Детето всеки път се слага и на двете гърди. Хубаво е да се държи докато не пусне само гърдата, но поне 20 минути на гърда, ако може ще е добре.
Най-важното е ти да видиш дали бебето захапва добре. Докато е на гърда можеш да обясниш на приятелката си как да прави компресия на гърдата.
Може преди кърмене да изпива на екс чаша вода и да слага топъл компрес на гърдата - това ще усили начания приток на млякото.
Хубаво е детето да не получава водичка между храненията. Още по-малко подсладена.
Това за сега. Мога да ти оставя мобилния си телефон. В средата на другата седмица идваме в Бургас и мога да дойда да я погледна твоята приятелка Grinning Пиши ми лично и пиши как се развиват нещата тук в темата, защото със сигурност ще сме полезни и на някое друго майче Grinning

# 5
  • Мнения: 2 829
Лилита, дала си правилни съвети. Все пак, ако бебето е основно на АМ в момента според мен ще е по-добре да се намали и премахне постепенно. Нека обаче приятелката ти да дава по-малко АМ отколкото досега. Така бебето ще огладнява по-скоро след кърмене и ще суче повече. Т. е. да дава добавката в часовете, в които е давала и досега, но с 20 мл. по-малко. Като мине 1 седмица-намалява с още 20 мл. При всяко неспокойствие на бебето-да му дава да суче. Важно е да следи дали бебето пишка достатъчно (повече от 6 пъти на ден), дали ака повече от 4 пъти, дали изглежда жизнено, но ти май това го знаеш. И да не му дава вода (ако изобщо дава) поне докато се установи лактацията. Това за водата го казвам, защото едно че ще му се пълни коремчето с вода и ще суче по-малко и второ-трудно ще е по пишкането да се прецени дали е сукало достатъчно.
Препоръчай и да си направи удобно място за кърмене, според мен е много важно кърменето да е приятно и за двете страни-бебе и майка. Нека си нагласи възглавници, така че да може да се излегне удобно и да си подпре гръб, ръце, евентуално и самото бебе да го подпре с възглавница за да са и свободни ръцете. Да си сложи до мястото за кърмене нещо за пийване, за хапване, дистанционното, книжка, лаптоп... Така няма да брои минутите и вместо да и е досадно да е постоянно скачена с мишлето ще си почива. Също може да кърми легнала или ако има нужда от движение-да кърми с бебето в слинг.
Желая и успешно кърмене и да не се отчайва-бебето и е едва на 9 дни и суче с желание, значи шансовете и да успее да кърми колкото тя иска са много добри! Hug

# 6
  • Мнения: 5 539
Говорих с нея, обясних й всичко отново +вашите съвети, тя каза, че ще пробва да намали добавката постепенно. Но май се е примирила, че ще са на смесено хранене Sad Удобно й е, че бебето спи по 3 часа и така може да си почива и тя. Не иска да му нарушава съня Rolling Eyes Като й казах, че трябва да го кърми по 10 пъти мин. на ден по 30-40 минути, беше така Shocked
Не искам повече да я притискам, в края на краищата всеки си отговаря за собственото дете Confused Страхувам се накрая да не излезе, че аз само й се меся и я нареждам как да си гледа бебето.

Благодаря ви за помощта!  bouquet

# 7
  • Мнения: 131
Лилита, поздравления за старанието да помогнеш на приятелката ти!   bouquet
Ако пък ще й помогне съвет от препатила майка - може да й споделиш моя опит: и аз родих със секцио, но заради усложнения в следродилния период (усложнения при мен не при детето) закърмих на 6 ден като дотогава беше само на АМ. Благодарение на безценните съвети, дадени ти по-горе успях да махна добавката и сега съм една щастлива едногодишна кърмачка.  Grinning
Обаче това с нарушаването на комфорта от почасовото хранене го има и ако майката не е мотивирана достатъчно няма да се получи нищо! На мен това не ми е било проблем - наистина в началото е уморително почти денонощното кърмене, но след няма и месец бебчетата сами си създават режим - почти като тези на АМ с изключение може би на нощните кърмения...
Успех и на теб и на приятелката ти!  Peace

# 8
  • Мнения: 2 829
Лилита, аз затова наблегнах на начините да се осигури комфорт на айката. Според мен удобството на майката е много важно. Хубаво е да и предложиш другата гледна точка-честото и продължително кърмене може да е удобство, а не натоварване. Ако майката се е настанила удобно, бебето еподпряно с възглавници и ръцете и са свободни, ако и е удобно и има забавления под ръка това ще и бъде време за почивка. Хем ще има оправдание да и носят разни неща, хем бебето ще е кротичко и тя ще е спокойна, че няма да плаче, няма колики, абе, кеф! Хем си го гушка, хем пък може и нещо друго да прави Grinning
А и няма да се налага да мие, стерилизира, преварява вода и т.н. Всеки месец ще спестява по стотина лева т АМ, с тия пари може да плаща на жена да ичисти вкъщи, докато тя си кърми бебето Laughing
Пък и периода, в който бебето суче дълго е само 1-2 месеца, а после си остава само авантата. Аз да си призная толкова бях свикнала да се излежавам във фотьойла със сучещо бебе в скута (и да разглеждам списания, да гледам ТВ или да ровя в Интернет) че когато бебето ми започна да се нахранва за 5 минути ми беше много криво. Тъкмо съм се настанила удобно и съм започнала нещо и той вече се нахранил и иска да правим нещо друго!
Моят съвет е-поговори с нея относно това какво и тежи, кое и липсва от живота и преди бебето, как иска да си прекарва деня. След това ако искаш заедно ще помислим как хем тя да се чувства добре, хем да си кърми бебето. Има начин за всичко-аз успявах да ходя на фризьор, на маникюр с бебето (разбирахме се с още една мама и ходехме заедно, като всяка гледаше бебето на другата по време на процедурите). Всичко е въпрос на правилна организация Hug

# 9
  • Мнения: 48
ние още сме на кърма.то от това по хубаво няма.според мен трябва да спре с добавката че иначе детето няма да суче.от биберона млякото пада лесно неще смукане .а от цицата иска дърпане яко та чак се изпотява от зора.ако искаш да кърмиш спри да му даваш от шишето колкото повече дърпа така стимулира лактацията и производството.до3 дни ще се нормализират нещата имай търпение.имай на предвид че нсега то суче едва около 30гр на ядене.дори и да пропуснеш не е страшно  то после пак ще си поиска пи ще дърпа по силно .а от шишето не му си налага да дърпа толкова и то го предпочита и така постепенно се отбива.успех и търпение.има билки за стимулиране на кърма .прави масажи.виж в библиотеката за билка и храни които стимулират лактацията.

Общи условия

Активация на акаунт