Проблеми с отказването на бибата

  • 2 294
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 500
Дъщеричката ми е на 1г. и 9м. Тя е пристрастена към бибата и не може да заспи без нея, също така се буди нощем и я търси, само тя я успокоява, иначе се буди и плаче неистово с часове. Наскоро ми се събраха доста почивни дни и реших, че сега е момента докато съм с нея да се опитаме да махнем бибата. Започнах като срязах малко единствената й биба вкъщи /прилича на скъсано/. Моника усети, че има разлика и, разбира се, започна да я хвърля. В резултат на навика да заспива с биба, нищо не й подсказваше, че е време за сън, въртеше се в леглото, играеше, а когато вече неистово й се доспа изпадна в дива истерия, плаче, рита с крака и нищо не може да я успокои. Първия обеден сън заспа, дъвчейки скъсаната биба и с подпухнало от плач лице. Вечерта, упорито, реших отново да не давам бибата и когато тя я поиска й казахме: Ми тя не ти трябва, не помниш ли, че е скъсана. Не плака, но заспа в 23.00 часа /обикновено заспива в 20.00ч., тъй като сутрин става за детска ясла/. На другия ден истериите продължиха, плач до умопобъркване и с часове, отново заспа със скъсаната биба. В отчаянието си /не можех да я гледам как плаче до изнемога/ купихме нова биба и тя отново започна да заспива с нея. Знам, че направих грешка и трябваше да "удържа фронта", но не успях. Просто на момента, счетох, че не мога да я гледам как й се спи и плаче от изтощение, а не може просто да легне и да се укроти ... без нейната биба. Другия проблем е, че в яслата също не се опитват да я отучват, напротив, казват, че тя без биба не може да заспи и й я дават. Притеснявам се, че дори и аз да успея да я махна вкъщи, в яслата все още ще заспива с биба. Няма как да повлияя на лелките там, още повече, че ако и там изпада в подобни писъци и плачове, те едва ли ще съдействат за махането на бибата. А така като гледам скоро няма да се откаже от нея сама. Не знам какво да правя. Помогнете, моля!

# 1
Здравей! Не знам доколко моят опит ще ти е от полза, но ще споделя. Моят син също имаше подобен проблем, той заспиваше с биберон до около 3г. Какво ли не съм правила, за да го отуча, но без успех. Когато тръгна на градина, вкъщи спеше с нея, а там без. Просто беше достатъчно голям, за да му обясня, че учителките не разрешават! Тогава вече решихме(основно аз), че бебетата на чайките няма  как да си купят биба и той сам я хвърли през терасата. Още повече, че приятелчето му беше направило същото. Оттагава изобщо не я е потърсил. Е, не беше чак толкова лесно, колкото звучи... По-точно доста дълго го убеждавах, но важното е, че успях.
Знам, че 3г. са доста дълго време за използването на биберон, но така се получи. Успех!
 

# 2
  • София
  • Мнения: 819
Остави я на мира. Тя сама ще реши кога да я махне, а и какъв е проблема - щом само бибата я успокоява и само с нея си заспива, така да бъде. Мойта маймуна заспиваше с биба до 3 годишна почти, пък после сама реши и каза - не я искам вече, мамо, махни я. Нито има криви зъби, нито нищо. Насила не става, само ще си изнервиш детето, а и ти покрай нея ще изкукаш с постоянни ревове за бибата. Обаче пък ми беше много странно, че Стела си искаше бибата вкъщи, а на детска си заспиваше без проблем и никога не е искала да си я взима там Thinking

# 3
  • Мнения: 5 391
Знаеш си, че си сгрешила като си купила нова биба, няма да ти натяквам допълнително Simple Smile
Ситуацията, която описваш съвсем скоро се случи и с нас.
Пресил заспа един следобеден сън без биберон и аз реших, че сега е момента.
Последваха 4 адски дни с неописуем рев.Заспиваше точно така както описваш-в 23ч, а го слагаме в 20ч.Налагаше се от сълзи, сополи и пот да сменям чаршафи.
Баща му беше на ръба още първата вечер да му я връчи отново.
4 дена-това беше.Просто изтърпяхме рева.И не мисли, че не ми се късаше сърцето.Ама знаех, че го правя за негово добро, на почти 2 години той беше пристрастен към тоя атрибут.
С две думи моят съвет е-търпение и железни нерви ConfusedЗнам колко е трудно, но понякога се налага.

# 4
  • Мнения: 119
Аз имам абсолютно същия проблем. Дъщеря ми е на 2г. и 3м. и заспива всяка вечер с биберона.И аз опитах да я срежа - тя я хвърляше и искаше др. биба /добре , че имах резервна/. Интересното е ,че от юни 2007 е на ясла и там от първия ден си заспива без биберон - как успяха лелките незнам. И аз не искам да я мъча, себе си също, затова още изчаквам и ще следя тази тема с голям интерес. Хареса ми идеята с чайките. Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 819
Аз пък не разбирам какво точно ви дразни у биберона? щом детето така се успокоява, защо таз мъка да я махате насила? Щото хората щели да кажат еди-кво си? Щото на еди-коя си майка детето е без биба още от 6-месечно или какво? Оставете децата да си джвакат, по-добре биба, отколкото пръст в устата, това вече няма спасение до много по-голяма възраст, а никое дете не е било с биба до 1 клас. Peace

# 6
  • Мнения: 506
защото ние майките постоянно искаме нещо от детето,да пие сок,да яде с лъжица,да лази,да ходи....и в един момент на след1,5г, когато то вече върши всичко това с лекота решаваме,че е време да махнем бибата,просто като още един етап в развитието на детето/и то повод за гордост/ Peace

# 7
  • Мнения: 1 049
При нас поне докато детето трьгне на градина (на около 3 год.) никой не се мьчи да изтрьгне насила бибата от децата, защото докато са по-малки обикновено повечето си я искат. Не виждам защо трябва детето да се мьчи (е, совен ако не я сваля по цял ден от устата си). Моята дьщеря е на 2 г. и си иска бибата само когато заспива (наобед и вечер). Педито лично ми каза 5 мин. след като заспи да й я махам от устата и ако само когато заспива я взима, а през другото време на деня не, няма проблеми за зьбките. Препорьча ми след около половин до една година да направя постепенно опит да й я махна. Незнам защо трябва да се насилват нещата, децата като порастнат още малко и сами ще го разберат.  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 819
защото ние майките постоянно искаме нещо от детето,да пие сок,да яде с лъжица,да лази,да ходи....и в един момент на след1,5г, когато то вече върши всичко това с лекота решаваме,че е време да махнем бибата,просто като още един етап в развитието на детето/и то повод за гордост/ Peace

И като махнете бибата на 1,5 години, какво следва да махнете или да трябва да прави детето? Айде не се вманиачавайте толкова, моля ви се, чудо голямо, че заспиват с биба, та те са си бебета на година и половина Peace
И аз съм майка, ама не съм давала зор да маха бибата, ако си прочела първия ми пост. Това, мисля си, не ме прави лоша майка newsm78

# 9
  • Мнения: 506
аз също не смятам,че е правилно особено ако детето не може без нея,но така е на практика-постоянно искаме нещо от децата си,което не е непременно лошо както в случая с бибата Peace

# 10
  • Мнения: 24 467
Ще споделя и своя опит.
Не смятам, че голямо дете, което разбира, не може да се отучи от този навик. Аз съм била с биберон до 3 г. и имам т.нар. "обратна захапка", която определено не ми е наследствена.
Реших да не позволявам децата ми да зависят от такива излишни неща до тази възраст. И двете ги "отказахме" след около година и половина. Не е имало особени проблеми.
Големият ми син поплака май 1-2 дни, малкият пък изобщо не е плакал. Обяснихме му и аз и бавачката, че кучето я изяло и толкова. При всяко поискване му обяснявахме едно и също и той се съгласяваше- "Добе", "Бау бау папа биба". Преди заспиване се въртя, ръмжа първият ден на обяд- заспа. Всеки уморен човек така или иначе ще заспи. Вечерта пак заспа след мучене и хленч.
Просто неотклонно парирахме всякакви желания с неизменното- къде била бибата и че не може да я вземем. На разходки, когато видеше куче не пропускаше да спомене, че то му я било изяло, но без някакви особени емоции. Само констатираше факта така, както го правехме ние. За седмица забрави изцяло това съоръжение.
Все пак такива тръшкания и ревове не сме виждали у нас за каквото и да било. Децата са си различни.

Най- лесно е, особено за родителите, да се остави едно бебе да прави каквото си иска. Не мисля обаче, че това е най- полезното за него. Като с отказа от цигарите е- става изведнъж и никога не се пропалва просто ей- така, веднъж и за малко. Говоря като бивша пушачка, която се е отказала от този навик от близо 11 години.  Ако държиш резервен биберон и даваш или купуваш нов- просто начинанието се обезсмисля. По- добре хич не го започвай.

# 11
  • Мнения: 4 668
Не мисля , че си направила грешка , като си купила нова биба .
Освен ако не държиш детето ти да се тормози .
Не е чак толкова голяма .
Изчакай още малко . Моментът ще си дойде сам .
Моят син се отказа от бибата на 2г. и 3-4 мес. и то без никакви проблеми и истерии . Просто казахме , че е загубена , а той каза " Добре " .
Не насилвай нещата .

# 12
  • Мнения: 673
  Че си направила грешка - направила си като си му купила нов биберон. Сега ,обаче не бързай да предприемаш каквито и да било действия по отказването на бибата. Мисля, че само ще се изнервите допълнително и то без ефект. Изчакай месец- два- три , колкото е необходимо , за да забрави. През това време започни да и говориш някакви неща / ти си измисли нещо/, че бибата ще отиде някъде или че ....абе измисли нещо там . Само не бързай. Децата не са роботи и отказването на биберон може да изисква доста време и търпение. Успех! А ,сега се сещам, за всеки случай и купи ортопедична биберона, въпреки ,че не вярвам да се получи проблем със зъбите.

# 13
  • София
  • Мнения: 819
аз също не смятам,че е правилно особено ако детето не може без нея,но така е на практика-постоянно искаме нещо от децата си,което не е непременно лошо както в случая с бибата Peace

Мисля, че в крайна сметка се разбрахме коя какво е имала предвид Joy Hug

И съм напълно съгласна изобщо по цялата тема с Judy: Децата са различни Peace

# 14
Здравейте!Ние също имаме проблем с бибата. През деня въобще не се сеща за нея,само когато трябва да заспива или когато е много раздразнена.Ако не я дам се започва рев,тръшкане и нищо не може да я успокои. ooooh!Просто незнам какво да правя.Може да реве часове newsm78Може би въобще не трябваше да започвам да й я давам още от бебе,но пък беше почнала да си смуче пръста Thinking,така че предпочетох тогава по-малката злина...А сега се надявам един ден сама да спре да си я иска.

Общи условия

Активация на акаунт