още не говорим

  • 2 705
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте,детето ми е на 3г и половина а още не говори т.е. той си говори но на някакъв негов си език.Консултирах се с личната лекарка ,тя ми каза че за логопед е още твърде рано т.к. те работят с деца над 5 годишна възраст.Посъветва ме да се обърна към психолог.Много съм притеснена и незная как да постъпя.Моля ви помогнете!!!!

# 1
  • Мнения: 1 877
Ами консултирай се е възможно най-бързо със съответния специалист. Това може да е симптом на аутизъм...Мила,не искам да те плаша,но на три годинки и кусур вече трябва поне прости изречения да съставя

# 2
  • Мнения: 524
Няма нищо лошо в това да се посъветваш с психолог, най-малкото ще се успокоиш. Моето дете проговори малко преди да навърши 4 години, много му помогна това, че ходеше на детска градина и контактува с други деца. Ние също сме го водили на психолог и детето оставаше много доволно от прегледите, няма нищо страшно. Успех.

# 3
  • Мнения: 2 865
Има тема за консултация с логопед в подфорума за деца с увреждания, ако искаш консултирай се там. Според мен личната ви лекарка не е права и не трябва да чакате.

# 4
  • Мнения: 27 524
Според мен личната ви лекарка не е права и не трябва да чакате.

И аз така мисля. И потърсете психолог.

# 5
  • Мнения: 774
Според мен личната ви лекарка не е права и не трябва да чакате.

И аз така мисля. И потърсете психолог.
И аз!Направи консултация с логопед и психолог.

# 6
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
А да не би да има някакъв проблем със слуха?  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 516
Не е рано за логопед! Дъщеря ми е на година и 8 месеца, а преди месец я заведох. Тъкмо започнахме предречева терапия и влезе в сила решение, логопеда(от дневния център)  да се занимава с деца над 2 години и 6 месеца. Разбира се ,предложиха ми да ходим на частно, но не ме устройва. Ако все още имаме проблем, когато станем на нужната възраст , ще подновим заниманията. Не губете време, само с адекватна помощ, може да се преодолее и навакса изоставането в говора. Преди дни гледах предаване , в което представиха център в София,където се занимават с предречева терапия на бебета. Никога не е рано да се стимулира детето:)

# 8
  • Мнения: 117
Ох, болната ми тема! Ние имаме същия проблем - сина ми нищо не говори, а вече е на възраст на която трябва поне думички да казва. Много се тревожа!  Sad Водихме го на невролог, а личната каза че още е рано, но ще ни прати в София, понеже настоявам. Притеснявам се за детето си - много е чувствителен и лесно се разстройва. И моето мнение е да потърсиш специалист, не отлагай! Действай!!!  Peace

# 9
  • Мнения: 1 820
Не е рано за логопед! Дъщеря ми е на година и 8 месеца, а преди месец я заведох. Тъкмо започнахме предречева терапия и влезе в сила решение, логопеда(от дневния център)  да се занимава с деца над 2 години и 6 месеца. Разбира се ,предложиха ми да ходим на частно, но не ме устройва. Ако все още имаме проблем, когато станем на нужната възраст , ще подновим заниманията. Не губете време, само с адекватна помощ, може да се преодолее и навакса изоставането в говора. Преди дни гледах предаване , в което представиха център в София,където се занимават с предречева терапия на бебета. Никога не е рано да се стимулира детето:)
ей значи на частно може а иначе не може,а?Управия няма да има никога в тая наща страничка!Както и да е няма да се отклонявам от темата
Няма лошо да идете на логопед или психолог хем за твое успокоение.Само ще ти кажа че  всяко дете е различно,все пак не са правени по калъп.Верно трябва да говори поне елементарни изречения на тази възраст,но пак може характера да си му е такав.Имам една позната която е мълчала до 6 год,дума не е обелвала.И когато проговаря говори като възрастен.Исками се да мога да те успокоя затова ти го казвам,но все пак не пренебрегвай мнението на специалист!Така и ти ще си по спокоина!Успех! Stuck Out Tongue

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Не е рано за логопед, с някои деца се работи още от бебешка възраст, но не всички логопеди и психолози са подготвени да работят с малки деца. Ако сте от София, идете в Пумпелина, тук на сайта долу има линк към сайта им.
Синът ми е на 4 год и 11мес, все още не говори, но при него има насложени и други проблеми, защото се род с дефект на небцето, правиха му операция и тн.
Искам да кажа на всички майки - не отлагайте!
Лекарите се оказват крайно неподготвени по въпроса с говоренето, нас са ни мотали много, препращали са ни от невролог на генетик, на детето му слагаха диагнози, от които едва не починах, и които се оказваха неверни.
За говоренето си има логопеди, вярно, много малко са тези, които работят с малки деца, но си струва да се намерят, защото работата иска време, а ако се чака детето да стане на 5-6 год, не му оства много време до училище.
Не разчитайте на истории за някой, дето на 6 год. проговаря като възрастен. На 5.6 год. се проговаря трудно, повтарят като папагал, става бавно и никак не е лесно да се работи с такова дете. На детето трябва да се направят изследвания дали чува и да се консултира от психолог също.
В подфорума за деца с увреждания пишат няколко много добри логопеди, има си тема за консултации, пишете им.

# 11
  • Мнения: 48
Здравейте! Детето ми говори не да не говори но 70% от думичките ги изговаря на половина или както той си иска /например камион-мион,сладолед-миед/.Благодаря на всички  Hug Във вторник ще се консултирам със специалист и ще пиша как е минал прегледа

# 12
  • Мнения: 1 877
Здравейте! Детето ми говори не да не говори но 70% от думичките ги изговаря на половина или както той си иска /например камион-мион,сладолед-миед/.Благодаря на всички  Hug Във вторник ще се консултирам със специалист и ще пиша как е минал прегледа
Ох,ама защо не казваш бе,жена! Тогава мисля,че нямаш проблем .И Боян на тази възраст доста думички ги изговаряше наполовина или по някакъв негов начин...Но все пак,ако това те притеснява,можеш да го заведеш на специалист...,и чакаме да пишеш

# 13
  • Мнения: 774
Здравейте! Детето ми говори не да не говори но 70% от думичките ги изговаря на половина или както той си иска /например камион-мион,сладолед-миед/.Благодаря на всички  Hug Във вторник ще се консултирам със специалист и ще пиша как е минал прегледа
Това е съвсем нормално за три годишно дете.Дъщеря ми е на 4 г. и все още има думи,който не изговаря  правилно.
Не се притеснявай Peace

# 14
  • Варна
  • Мнения: 59
Синът ми беше на 4,3 г. когато тръгна на логопед.Мислих, че по-рано е излишно да се води от това което са ми казвали.Оказа се че от 3 г. възраст може да се започне обучението стига да изпълнява детето.Моят син проговори късно.В яслата нищо не му се разбираше.До 4 г. продължи с бебешкото говорене като думите ги изяждаше на половина(като твоето), а някои направо си ги измисляше.
Искам да ти кажа че за 5 м. има голям напредък.Сега малко ме е яд, че не съм го завела от 3 г.,защото е много старателен и изпълнителен и нещата щяха да се получат по-рано.Така че в никакъв случай не е рано да се посъветваш с логопед.Успех! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт