Киста на яйчника,моля за съвет!

  • 6 647
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 227
След закъснение на цикъла от 14 дена,сестра ми беше днес на преглед-казаха и,че има киста на левия яйчник.Изписали и са Оргаметрил.Инетресува ме някой пил ли е това лекарство.То лекува ли самата киста?

# 1
  • varna
  • Мнения: 404
да,пила съм го това лекарство(това всъщност е прогертерон),доктора изписва схемата,по която да се пие,след като изпиеш предписаните таблетки,след 2-3 дни идва нормална менструация!!!И да,ако кистата е хормонална има вероятност да изчезне след като пие Оргаметрил!По принцип се пие поне 3 месеца,започваш от 14-я ден на цикъла(като броиш от първия ден на кървенето),пиеш 10 дни 2 по 1 таблетка!Това е най-разпространената схема(аз така ги пия),но има и други варианти-лекарят преценява!

# 2
  • varna
  • Мнения: 404
направила съм грешка....исках да напиша Прогестерон

# 3
  • Мнения: 227
Благодаря за отговора! Simple Smile

# 4
  • Мнения: 52
Здравейте момичета,

От по-новите съм в този форум, но се надявам участията ми в него да зачестят, особено, когато и аз стана майка, ако това се случи.
Сега пиша по повод на вашите  коментари относно кистата на яйчника. Този месец цикълът ми закъсня с 10 дни, което за мен е неподобаващо, поради което по най-бързия начин отидох на гинекологичен преглед. Гинекологът ми откри малка киста на десния яйчник и също така ми изписа Оргаметрил. Трябва да го пия 5 дни по 3 пъти на ден по 2 таблетки, след което би трябвало да ми дойде, В случай, че цикълът ми дойде по време на приема на таблетките, веднага трябва да ги спра. Това е схемата изписана ми от него.
Искам да ви попитам обаче, тази киста проблем ли ще е за забременяване? Много ме плаши тази мисъл, защото досега не съм забременявала, а със съпругът ми сме решили в скоро време да започнем с опитите. Но тази случка с кистата доста ме обезпокои и сега съм много притеснена.
Ще съм ви благодарна, ако ми дадете нйакакви отговори и съвети.

# 5
  • Мнения: 3 453
Сигурно говорите за фоликулярна киста. Всеки месец единия яйчник образува един доминантен фоликул, който се спуква в средата на цикъла и отделя яйцеклетка. Когато фоликула не се спука, се образува фоликулярна киста.
Спукалия се фоликул се превръща в corpus luteum /жълто тяло/, което секретира прогестерон, който от своя страна удебелява лигавицата на матката, за да може да се имплантира оплодената яйцеклетка. Ако няма оплодена яйцеклетка, жълтото тяло регресира и прогестерона в организма спада. Тогава започва и излющването на ендометриума /лигавицата на матката/ или т.нар. менструално течение.
Когато фоликула се е превърнал във физиологична /фоликулярна/ киста, няма жълто тяло, следователно прогестерона не се покачва, което пък води до изтъняване на ендометриума, а за да започне излющването му, той трябва да е достигнал определени размери. Затова цикъла закъснява или е доста оскъден.

Фоликулярната киста може да е инцидентна, но е възможно и да се превърне в ежемесечен проблем. Оргаметрил-а ще се справи с кистата. Няма проблем и за последващо забременяване, при положение, че това е изолиран случай!
Ако в близките месеци се повтори проблема, следва да се пуснат репродуктивни хормони и да се проследи овулацията чрез фоликулометрия.

Успех! Peace

# 6
  • Мнения: 503
Не се тревожи!
аз лятото,преди да забременея имах киста и пих 10 дни оргаметрил.кистата изчезна...ето на имам си и бебок на 2 седмици.
Това са хормони,няма нищо страшно.щом са и ги изписали,кистата е от този така наречен шоколадов тип-ще изчезне Wink
При мен цикълът беше през 2 седмици и по 2 седмици Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт