защо, защо, 100 пъти защо?

  • 4 071
  • 29
  •   1
Отговори
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Откакто съм майка все повече се питам и си задавам един въпрос, понеже никой не е застрахован 100%.

Четейки форума, списания специализирани, ТВ предавания, и се питам защо в днешно време все повече и повече бебета развиват толкова рано алергии към това или онова?

Аз лично до момента не съм се сбслъсквала с този проблем, наречен алергия, но както вече споменах никой не е застрахован.

И се питам, защо това се среща толкова често - чувам за алергия към белтъка не кравето мляко, и други такива.
На какво се дължи това? Само наследствено ли се предава?

Този въпрос ме вълнува още повече в последно време и едноврерменно с това ме тревожи, защото дали това е нормално, да е вече толкова срещано или и преди е било така.

И дали има тук специалист, който да обясни на какво се дължи това толкова срещано явление, особено при бебета към днешна дата.

Ако не е интересно, просто отминете.

# 1
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз не съм специалист, но понеже детето ми беше с алергия към белтъка на млякото, мога поне да кажа мнението си.
Според това, което съм чувала и чела, зачестяването на алергиите в последно време се дължи на съвремието и цивилизацията. Изложени сме на наситен с вредни вещества въздух и вода, на изобилие от консерванти, химикали (в храни, дрехи, напитки и всякакви други продукти), прекалено много лекарства и т.н. Организмът (особено на малките деца) не може да се справи с всичките тези дразнители и реагира на някои вещества. На практика всичко може да отключи алергия. Според мен можем да предпазим донякъде децата си като ги захраним отначало не с обикновено адаптирано, а с хипоалергенно мляко, ползваме за тях хипоалергенна козметика и избягваме консервантите в храните, химикалите в някои дрешки и не им даваме лекарства "за щяло и нещяло".
Но като цяло не можем да ги предпазим на сто процента, особено живеейки в тези гнусни мръсни градове!  Imp

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Зъхи
Аз не съм специалист, но понеже детето ми беше с алергия към белтъка на млякото, мога поне да кажа мнението си.
Според това, което съм чувала и чела, зачестяването на алергиите в последно време се дължи на съвремието и цивилизацията. Изложени сме на наситен с вредни вещества въздух и вода, на изобилие от консерванти, химикали (в храни, дрехи, напитки и всякакви други продукти), прекалено много лекарства и т.н. Организмът (особено на малките деца) не може да се справи с всичките тези дразнители и реагира на някои вещества. На практика всичко може да отключи алергия. Според мен можем да предпазим донякъде децата си като ги захраним отначало не с обикновено адаптирано, а с хипоалергенно мляко, ползваме за тях хипоалергенна козметика и избягваме консервантите в храните, химикалите в някои дрешки и не им даваме лекарства "за щяло и нещяло".
Но като цяло не можем да ги предпазим на сто процента, особено живеейки в тези гнусни мръсни градове!  Imp


  202uu   202uu   202uu
По-хубаво едва ли може да се обясни  Rolling Eyes   Sign Exclamation

# 3
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Liorena
Откакто съм майка все повече се питам и си задавам един въпрос, понеже никой не е застрахован 100%.

Четейки форума, списания специализирани, ТВ предавания, и се питам защо в днешно време все повече и повече бебета развиват толкова рано алергии към това или онова?

Аз лично до момента не съм се сбслъсквала с този проблем, наречен алергия, но както вече споменах никой не е застрахован.

И се питам, защо това се среща толкова често - чувам за алергия към белтъка не кравето мляко, и други такива.
На какво се дължи това? Само наследствено ли се предава?

Този въпрос ме вълнува още повече в последно време и едноврерменно с това ме тревожи, защото дали това е нормално, да е вече толкова срещано или и преди е било така.

И дали има тук специалист, който да обясни на какво се дължи това толкова срещано явление, особено при бебета към днешна дата.

Ако не е интересно, просто отминете.


Напълно съм съгласна със Зъхи!
Моето бебе също е с алергия към млечния кравешки белтък. До сега не се бях сблъсквала с алергии. Аз нямам, но нашият татко е имал астма на алергична основа като малък, а мен никой не ме беше предупредил, че алергиите могат да се предават по наследство.  Sad
Смятам, че замърсяването на въздуха, почвите и храните и изобщо цивилизацията са основните причини за все по-често проявяващитесе алергии и особено при децата.
Всъшност алергията е реакция на имунната система към определени вещества, които организмът приема за вредни/един вид отрови/.

# 4
  • Мнения: 768
На мен ми обясниха че ако майката пие прясно мляко докато кьрми после е много вероятно детето да е с алергия кьм прясното мляко.
Аз се заинтригувах от това и понеже познавам доста хора и по малки и по големи от мен които имат тази непоносимост реших да разберат дали майките им са пили прясно мляко докато са ги кьрмили. Оказа се че са пили.
Но майка ми сьщо е пила мляко, аз сьщо пих пьрвите 5 дни след раждането защото не знаех за млякото(пиех мляко с какао, а в болницата предлагаха и кафе, черен чай и сокове от цитрусови плодове и никой не твьрдеше че е опасно).
Така или иначе аз след това не сьм пила прясно мляко (макар да обожавам).
Сестра ми сьщо обстойно ми обясни врьзката(тя е лекар), ама вече нищо не помня, тьй като не сьм голям специалист по боихимия, медицина и прочее, но беше много логично. Grinning

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Зъхи го е обяснила добре - много повече са провокаторите, на които трябва да отговори имунната система. А като имаш предвид , че ще се увеличават   Imp

# 6
  • Мнения: 3 927
Liorena,

не съм специалист, но от разни публикации съм стигнала до извода, че най-първата причина за алергиите, която мога да цитирам е високата степен на хигиена в съвременното общство, т.е. "благодарение на постиженията на съвременнта медицина човек прекарва по-малко инфекциозни болести, отколкото по-рано, но се разплаща за това с повишена чувствителност към други дразнители".
Аз мисля, че колкото по-стерилна  е обстановката за едно бебе и по-късно като порасне, толкоеа повече се рискува неговата имунна система да стане изключително чувствителна.

От скоро чувам и за теза, че бременната и кърмещата жена не трябва да консумира: млечни продукти (предизвикват алергиата към белтъка), цитрусови плододе, орехи, шоколад,рибни продукти), които разбира се минават в кърмата и създават предпоставки за алергизиране.

Тук се сещам и за мокрите кърпички, които ние всички ползваме - в тях има някакво консервиращо вещество, което причинява контактна екзема по кожата при редовна употреба.

между другото има обширна статия по въпроса с алергиите във вестник Лечител от миналата семица, брой 19, а и във някои от по-старите броеве; изобщо вестника публикува много интересни статии, основно с алтернативна насоченост.

# 7
  • Мнения: 1 497
Чета, казваш:
Цитат
Аз нямам, но нашият татко е имал астма на алергична основа като малък, а мен никой не ме беше предупредил, че алергиите могат да се предават по наследство.  


За съжаление всичко се предава по наследство, само дето алергиите се "отключват" по-лесно.

# 8
  • Мнения: 522
Ами Лио, много е гадно това с алергиите, наистина. Обаче светът, в който живеем е пълен със синтетика и мръсотия. Какво друго може да се очаква освен реакции на организма срещу тези противоестествени дразнители?! Sad

# 9
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Зъхи

 На практика всичко може да отключи алергия. Според мен можем да предпазим донякъде децата си като ги захраним отначало не с обикновено адаптирано, а с хипоалергенно мляко, ползваме за тях хипоалергенна козметика и избягваме консервантите в храните, химикалите в някои дрешки и не им даваме лекарства "за щяло и нещяло".
Но като цяло не можем да ги предпазим на сто процента, особено живеейки в тези гнусни мръсни градове!  Imp


Пак някъде из вестник Лечител бях чела, че алергията е дадена веднъж завинаги, т.е. носи се по наследство и може да бъде провокирана в различна възраст и да се развие при стечение на неблагопеиятни условия - животни в къщи, чести инфекциозни заболявания, лоши битови условия и др.

# 10
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Liorena
На какво се дължи това? Само наследствено ли се предава?


Кой ти каза, че е само наследствено? Никой член на нашите семейства няма алергии, но пък и за детето до ден днешен никой не можа да ме убеди, че е имало такава!

# 11
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Теодора
Чета, казваш:
Цитат
Аз нямам, но нашият татко е имал астма на алергична основа като малък, а мен никой не ме беше предупредил, че алергиите могат да се предават по наследство.  


За съжаление всичко се предава по наследство, само дето алергиите се "отключват" по-лесно.


Преди да поставят диагнозата на моето бебе си нямах и представа от алергии. За съжаление за доста кратък срок научих доста неща и въпреки това не знам всичко.
Много е трудно, но това е положението  Sad

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Много ви благодаря на всички за отговорите.

Това както се очертава май е сериозен проблем, и отговорите, които прочетох са  много, много логични за съжаление.

Явно наистина живеем в малко по-друга среда от тази на нашите баби и дядовци навремето.

# 13
  • Мнения: 654
Grinning Аз няма какво още да добавя за алергиите-всичко е писано по-горе.Искам да кажа само че направих всичко възможно,което успях за да предпазя синът си от нея-продължително кърмене,късно захранване,избягване на рискови храни,препарати,подарих любимия си котарак Томи,имам само две саксии с цветя и каквото още се сетите и не го предпазих.Майка ми има асма,аз също имам алергия към лекопластите и синът ми явно го е наследил от нас.Побеснявам от това че съм безсилна,че нищо немога да направя.Надявам се да я израсте с времето.Но все пак си мисля че причините са комплексни!

# 14
  • Мнения: 3 478
ние пък май имаме алергия към тъпите копчета тик-так на бодитата, които се закопчават отпред. нЕ Знам от какъв метал са, но явно дават някаква реакция, окисляват се от пот и топлина ли, не знам, но е цялата в пъпки точно там , където са копчетата. Не са от претопляне, нито гъбички Imp  Imp  Imp

Общи условия

Активация на акаунт