Граничен хемоглобин - давай вече формулка и жълтъче!?

  • 2 809
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 200
Кажете сега, на изследванията на 6м ми бебе се оказа, че хемоглобина бил сравнително добър, но в долната граница, което било нормално а 6м бебета. Ние сме на кърма + ранно захранване, вече ядем месни пюрета (пуешко и пилешко за сега) и жълтък ядем  (по 1/4) със зеленчуковите, но не през ден.
Обедното хранене ми е почти изместено, защото виждам, че Еличка суче все по-малко на обяд.

Та съвета беше - да давам формулка и повечко жълтъче  Sad

Какво да правя, за да вдигна хемоглобина на бебето?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Елда.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
И просо.

# 3
  • Мнения: 3 200
Благодаря ви, а те как се приготвят, или има готови каши с тях?

# 4
  • Мнения: 280
В библиотеката има рецепти за приготвяне на домашни каши.А елда и просо можеш да намериш в магазините за диетично хранене и за диабетици,а също и в по-големите супермаркети.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
От елда май има готови....провери.Аз правя домашни.Кисна по две лъжици от съответното нещо от предната вечер/но това не е задължително/, после варя на силно 2-3 минути, захлупвам и оставям така няколко минути да се задуши.После гарнирам с каквото ми падне.Любим вариант ни е кашата от просо с пюре от праскови.
От просо надали ще намериш готова, защото май го броят за храна за канарчета Laughing

# 6
  • Мнения: 3 200
Цитат на: belinda

От просо надали ще намериш готова, защото май го броят за храна за канарчета Laughing


Ти ме уби

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Прости, не исках Laughing  #Sniper  #Sniper  #Sniper

# 8
  • Мнения: 4 915
Храните, богати на желязо, трябва да се комбинират с такива, които съдържат витамин С, който подобрява усвояването му.


Богати на витамин С и подходящи за възрастта на детето : червени и зелени чушки, зелен лук и чесън, грах, магданоз, джоджен, дивисил, картофи.

Авокадото също е много полезно заради незаменимите мастни киселини и високото съдържание на желязо. Четох, че на Запад го препоръчват и като храна за захранване, някои мами тук го въвеждат след годинката. Аз й дадох два пъти мъничко авокадо, маскирано със синя слива.

Желязо още има в:
лапад, зелен лук и чесън,  сушени  сливи, стафиди.

А ето и една статия:

Как да му осигурите желязо

През първите 5-6 месеца от живота си детето използва железните запаси, придобити от майката през вътреутробното развитие. При нерационално, едностранчиво хранене и чести нарушения на храносмилането(повръщания) през бременността страдат вносът и всмукването на желязо и при бебето.
Дефицитът на желязо се среща и при деца в най-ранна възраст и довежда до нарушения в физическото им развитие. Характерни симптоми са липса на апетит или странни предпочитания (детето ближе ледени висулки, яде пръст..), забавено наддаване на тегло, бледи лигавици и кожа, намален мускулен тонус. Освен че е бледа, кожата е суха и се лющи. Появяват се рагади в ъглите на устните.
Дефицитът на желязо може да е причинен от недостатъчен внос и едностранчиво хранене или от нарушения в усвояването на желязото с увеличени загуби или с повишени потребности.
Заболяването е последна, късна проява на продължителен скрит дефицит на този минерал в организма. Средните дневни нужди от прием на желязо с храната са 12-14 мг за здрави деца от 1 до 15 год и 15-18 мг за момичетата от 11 до 17 години. Те могат да бъдат задоволени само чрез разнообразно хранене, в което се включват месо, зеленчуци, плодове, зърнени храни и варива.
Усвояването на желязото от различните храни е различно. Затова практическата стойност на хранителните продукти като източник на този минерал зависи не само от съдържанието му в продуктите, но и от това как той се оползотворява от организма. Установено е, че желязото което се съдържа в месотосе усвоява най-пълноценно и всмукването му почти не се влияе от състава на храната. Обратното, желязото, което се съдържа в растителните храни, се възприема по-слабо и силно се влияе от състава на храната. Аскорбиновата (витамин С), млечната и лимонената киселина подобряват всмукването, а фитинът и фосфатите го потискат. Добавката на месо и риба към растителните храни подобрява значително всмукването на желязо. Затова се препоръчва в детското меню към тестените храни и закуските да добавяте богати на витамин С зеленчуци и плодове, а към супите и ястията - месо. Желязото се усвоява по-добре от зелето, доматите, морковите, карфиола, картофите, докато от спанака, пшеницата, соята и някои варива - по-слабо. Минералът от кърмата се всмуква по-ефективно в сравнение със съдържащия се в кравето мляко и в обогатените с него заместители на майчиното мляко.
За да не се стига до болестно състояние, особено важна е профилактиката.
Рационалното хранене има важно значение при лечението на желязнонедоимъчната анемия. Само с храната обаче не е възможно в кратък срок да се попълнят изчерпаните запаси и да се натрупат нови. Диетата помага за по-бързото излекуване и възстановяване на детето.
Когато съставяте менюто на дете с желязнонедоимъчна анемия, водещи принципи са следните:
Осигурете разнообразна и добре балансирана храна, която задоволява хранителните нужди на растящия организъм.
Храната да е бедна на мазнини, защото те потискат резорбцията на желязото.
Храната да е богата на белтъчини, главно от месо, черен дроб, риба, на желязо, мед, кобалт, калций, калий, на витамини В6, В12, В2, РР, и А, особено на витамин С.
Храната да е ситно раздробена и лесноусвояема. Подходящи са крем супи, пюрета, ястия от смляно месо, настъргани плодове, сокове и нектари. Желязото се усвоява по-добре от ситно надробените продукти.
При желязнонедоимъчна анемия подходящи храни и хранителни продукти са:
Черен дроб и пастет от него, месо(особено червено) , дивеч, птици и риба
Зеле, домати, моркови, карфиол, картофи, грах, салата, коприва
Ябълки, вишни, френско грозде, касис и др плодове, богати на витамин С, плодови сокове , нектари и компоти
готовите детски месно-зеленчукови пюрета, фино хомогенизирани и обогатени с витамин С и с желязо. Те са подходяща храна и за по-големите деца с анемия.
Ограничете в менюто на болното дете прясното мляко, овесените ядки, пълнозърнестия хляб, соята. Те потискат резорбцията на желязото. За предпочитане е детето да консумира квасено вместо прясно мляко.
Няма забранени храни, ако анемията не се придружава от други заболявания.

Д-р Полина Митева
гл асистент към СБАЛДБ - София

# 9
  • Мнения: 1 616
Здравей, Евпраксия! Понеже дечицата ни са родени на една дата, да ти кажа аз как процедирам. Жълтък давам, но не съм много последователна- веднъж-дваж в седмицата, а има седмици, в които въобще не съм давала. Но за сметка на това всеки ден давам елда- слагам една-две лъжички в плодовото пюре и в следобедната каша( например бананова каша + малко елда). Смесвам, защото елдата на "Беби", която имам, е безмлечна и ме мързи да правя адаптирано мляко. И при такъв режим на хранене хемоглобинът на бебчо беше 126! Мисълта ми е, че жълтъкът не е толкова решаваш- аз не съм давала редовно, даже и елдата започнах да я давам около 2-3 седмици преди изследванията. Дотогава сме били на кърма, плодови и зелнчукови пюрета, каши "Слънчо" и малко адаптирано мляко. Така че съм с две ръце за елдата, както и вече те посъветваха! Давам ти и един линк към тема на Free soul по същите въпроси- има доста полезна информация! http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24289&postdays=0& … r=asc&start=0
И за какви стойности на хемоглобина става дума? От други постове на тема хемоглобин останах с впечатлението, че различните доктори имат различна представа за нормален и нисък хемоглобин...... Thinking  Thinking  Thinking

# 10
  • Мнения: 3 200
Много ви благодаря за отговорите, момичета!!!

# 11
  • Мнения: 3 200
Цитат на: nimfetka

И за какви стойности на хемоглобина става дума?


Не знам, и да ми каже, нищо не ми говорят стойности на хемоглобина  Close Какво да се правя като не разбирам  Close

# 12
  • Мнения: 1 616
Цитат на: evpraksia
Цитат на: nimfetka

И за какви стойности на хемоглобина става дума?


Не знам, и да ми каже, нищо не ми говорят стойности на хемоглобина  Close Какво да се правя като не разбирам  Close

Мисълта ми е да кажеш някаква цифра. Прочетох доста мнения на майки тук и се оказа, че някои лекари намират хемоглобин 110 за съвсем нормален, а други при хемоглобин 117 дигат тревога.  Shocked  Shocked  Shocked Доколкото съм информирана, на 6 месеца е нормално хемоглобинът да е по-нисък и не е основание за паника. Ако стойността му е под 100, тогава се вземат по-сериозни мерки. Моят съвет е да си го храниш, както досега, виждам, че и месо даваш, но включи и елда ( другото и име е гречка)- много е полезна и със сигурност няма да навреди на Еличка. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 6 243
За пълнота на статистиката - познавам бебе на 15 месеца, което пие малтофер от едногодишно, защото хемоглобинът  й е нисък - 132! smile3556

# 14
  • Мнения: 3 200
118 е нашия  Thinking  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт