Командировка във Финландия

  • 1 581
  • 15
  •   1
Отговори
На мъжа ми му предстои командировка във Финландия. Първоначално казаха, че ще е за седмица, сега май ще са две седмици, ще бъде в началото на юни. Разкажете нещо повече за тази страна, какво трябва да се посети и най-вече как е там. Моля, MOF ако има възможност да се включи с най-преки впечатления.

# 1
  • Мнения: 3 634
Здрасти!

Къде точно във Финландия го пращат мъж ти? Аз съм що годе добре запозната със столицата и сега се доопознавам с Турку.
Какво точно би искала да ти кажа? За забележителности не ме питай, зле съм. Самата аз не съм хойкала много много на сам на там... надявам се някой ден да щъкна към Лапландия (да ида на дядо Коледа на гости малко).

За как е тук... в какъв смисъл как е?

# 2
Благодаря за включването  Simple Smile
Ще бъде за седмица в Хелзинки и след това в някакъв друг град който така и не запомних  Embarassed  (сякаш беше с Ю). За забележителностите едва ли ще му остане много време, защото все пак е на работа, а иначе се питам главно как е климата, говорят ли английски, с храната как стоят нещата и разбира се какво да донесе на малката от там. Само да не ти се сторят смешни въпросите ми, но Финландия ми е абсолютно непозната, единственото което съм чувала за там е че са големи шовинисти и трудно се сработват с чужденците.

А иначе по повод една друга тема, ако имате нужда от лютеница и българска ракийка, може да използваме случая да пратим нещо по него  Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 27
Здравей Мария,

До края на миналата година живях във Финландия в района на Хелзинки (в Espoo), което е на 10 km от Фелзинки. За времето може да е и 25, може и 10 градуса, зависи каква е пролетта. Миналата година почти нямаше лято, а през 1997 беше над 25 та там бяха слънчасали. По отношение на храната - има всякаква храна, най-вече месо, колбаси и сирена. По отношение на плодовете и зеленчуците всичко е вносно и не е много евтино. Финландците са нацията която влага най-много пари по изследванията за здравословна и чиста храна. Аз лично готвех български гозби с фински продукти и съпругът ми за 7 години наддаде 10 килограми - много е чиста, калорична и здравословна храната, но техната кухня поне за мен е много блудкава. По отношение на алкохола - от миналата година цените на твърдия алкохол паднаха, но в сравнение с България е много по-скъп. Иначе Хелзинки много пролича на Петербург, но по мое мнение няма нещо особено за виждане. Абсолютно всички говорят много добре английски и са много любезни с чужденците. Проблемите им са когато трябва да установят по-близки отношения с теб (те и самите помежду си много трудно влизат в контакт), но иначе да те упътят, да ти помогнат когато си в затруднение и си чужденец няма никакви проблеми. Иначе за малката няма да е проблем за подарък - Lego дал господ (Дания е на близо), за дрешки - има, не са евтини и за да са качествени наистина трябва да дадеш доста пари. Финландия не е място да се обличаш и самите те не го правят, ходят с една дреха цял сезон (в началото се дразнех, но разбрах че е много практично и сега тук имам обратния проблем). Това се сещам, ако има нещо друго питай, ще ти отговоря с удоволствие.

Поздрави

# 4
  • Мнения: 1 215
Аз съм живяла за кратко в Хелзинки и на различни места в Северна Карелия, затова ще напиша моите впечатления
Heart Eyes
Хелзинки е прекрасен град - чист, уреден, динамичен и гостоприемен. Мъжът ти няма начин да не го усети още от летището. Всички (дори и по-старото поколение) говорят много добър английски и са винаги готови да помогнат. Не знам от къде това мнение, че не се сработват с чужденци (финландски туристи не си ли виждала- винаги усмихнати) Laughing Напротив - финландците са открити и винаги приятелски настроени.

Това, което малко хора знаят е, че много се пие в тази страна Drunk, но се пие качествено (количествено) и културно: в петък и събота.

Другият град предполагам е Юваскюля. Транспортът е много добре уреден. Популярен е и железопътния- удоволствие е да се пътува:точни са до минута, много е чисто, всяка спирка се обявява на финландски, шведски и английски. Голямо улеснение е, че автогарите и жп-гарите са в непосредствена близост и билетите могат да се комбинират.

Аз лично случих на мека пролет и много хубаво лято, ако мъжът ти пътува през Юни ще се наслади на истински Бели нощи, особено ако е малко по на север.
Забележителности в Хелзинки:Сенатския площад, катедрали, Университетът, морската крепост Суоменлина.
За малката - освен лакрични бонбони, не се сещам друго.
Но има човек какво да види и да се научи- съвсем различна култура.
Поздрави!

# 5
  • Мнения: 7 107
Според мои колеги, които през зимата бяха там - голяма забележителност е ходенето на хокеен мач. Иначе имало някакви ледени забележителности, които не им се сторили достойни за вниманието.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
Да внимавате с лакрица. Бонбоните варират от сладки, сладко-кисели, сладко-солени, кисело-солени, солени, горчиви. Аз от година пазя в хладилника датски солено-гочив лакриц и тормозя разни гости. Twisted Evil

# 7
  • Мнения: 2 452
Излязло е два пъти. Sorry!

# 8
  • Мнения: 2 452
И аз да се включа. Живяла съм във Финландия до 1999 година, но аз бях в град Куопио, к. е в центъра на езерната област.
В Хелзинки може да се видят доста неща; най-добрия вариант е съпругът ти да си вземе билет за автобусите, които разхождат туристи. Мисля че разходката е някъде към 2 часа; спира се при паметника на Сибелиус, каменната църква (построена под земята) и катедралата в центъра на града. След това може да се разходи до пристанището и да се качи на корабче, което ще го заведе до крепостта (някой беше споменал по-горе).
В Хелзинки има няколко музея, които поне за мен заслужават внимание - Националната Художествена Галерия и Киазма (музей на съвременното изкуство).
На пристанището има едно заведение, к. се казва Капала; там често има концерти на открито; там задължително пия по една бира cheers и водя всички гости; по същата улица има и кафе, к. се нарича Еспланада - по мое време беше модерно да се ходи там, в петък вечер има джаз концерти на живо.
По въпроса за подаръците, типично финландски са дизайнерските продукти "Маримекко". Не зная дали ще ти допаднат като стил, но това е така да се каже "лицето" на Финландия (у нас е пълно с Маримекко; ето малко снимки:
)
Друг продукт, който е гордост за Финландците са кристалните вази тип "Арабия". Точно до кафенето Еспланада, к. споменах има магазин на Арабия.
Ако имаш още въпроси, питай; както се оказа има доста компетентни по темата Финландия. Laughing

# 9
  • Мнения: 5 877
Ей, не съм ходила там, ама ако някой ден ида, непременно бих отишла тук
http://www.muumimaailma.fi/englanti/index.html
Всъщност даже май бих отишла до Финландия специално заради муминтроловете.

# 10
Страхотни сте! Не съм и очаквала, че ще има толкова фински специалисти. Благодаря на всички за насоките които ми дадохте и които ще бъдат от полза за мъжа ми. Като се върне обещавам да ви почерпя виртуално с по един лакрис. А "Маримекко" ми хареса страшно много и определено ще намери място и у нас.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 828
много благодаря за тази тема, защото мъжът ми заминава в средата на другия месец и ще бъде към Хелзинки, Турку, Стокхолм и така...ще му принтя аз инфо Laughing

# 12
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Anda
Ей, не съм ходила там, ама ако някой ден ида, непременно бих отишла тук
http://www.muumimaailma.fi/englanti/index.html
Всъщност даже май бих отишла до Финландия специално заради муминтроловете.


Ела ми на гости. Живеем на 20 км от тез Мууми тролчета.  Laughing

# 13
  • Мнения: 3 634
Иначе по темата, те момичетата са се изказали, аз нямам какво да добавям.
Маримекко е безбожно скъпо... простосмъртните като мене не могат да си го позволят освен ако не е на намаление или подобно. Туй с цветчетата ме кефи и мене, но има едни на раета (май тъй му се викаше) и ми иде да  Sick от тях.

Therion, няма ли да дойдеш и ти с мъж ти? Можехме да си спретнем една срещичка в Турку, че и на гости да ми дойдете.

# 14
  • Мнения: 5 877
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anda
Ей, не съм ходила там, ама ако някой ден ида, непременно бих отишла тук
http://www.muumimaailma.fi/englanti/index.html
Всъщност даже май бих отишла до Финландия специално заради муминтроловете.


Ела ми на гости. Живеем на 20 км от тез Мууми тролчета.  Laughing


Като едното нищо ще дойда, тъй че внимавай!  Tada

Общи условия

Активация на акаунт