(само)определяне на националната принадлежност - деца от смесени бракове

  • 7 687
  • 47
  •   1
Отговори
  • далечно
  • Мнения: 1 029
здравейте! обмяна на мнения в друга тема ме мотивира да пусна настоя6тата, която е отправена към мами омъжени за 4ужденци: как/кога/дали децата ви избраха да се самоопределят като (пове4е) българи или като принадлежа6ти към друга нация? какви фактори насър4ават това самоопределяне, според ва6ия опит?

ясно 4е националната принадлежност не я теглим на кантар (300 г българска и 280 друга), ама има доминира6а нагласа, смятам?

Аз съм омъжена за унгарец, известно време живяхме в Унгария, после в Германия, сега (поне в близките 2.5 години) сме в Италия. Синът ни е роден в Германия. Оперирана съм от национална (пре)гордост, но съм в ОК със себе си 4е съм българка и искам детето ми да е най-малкото наясно и да цени полу-бг си произход. Оба4е с оглед къде живеем и къде 6е ходи на у4или6е предполагам 6е се формира базата на познанието му за Ботев, КоШут ЛайоШ или Петрарка, примерно.

мерси за конструктивните отговори и споделен опит  Grinning

# 1
  • Мнения: 7 914
Loreley
два пъти се връщам да чета темата и двата пъти не мога да я разбера... дано и други момичета се включат да разбера за какво става на въпрос  Rolling Eyes

# 2
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Loreley
два пъти се връщам да чета темата и двата пъти не мога да я разбера... дано и други момичета се включат да разбера за какво става на въпрос  Rolling Eyes

пита 4исто и просто каква национална принадлежност Ще имат децата и. дали Ще се самоопределят като българи, унгарци, или според къде най_дълго Ще живеят и у4ат.
и може ли по някакъв на4ин да спомогне за ориентацията им към конкретна националност.

Loreley, в твоя слу4аи, ако продължавате да се местите, харесва или не, децата ти Ще са космополити  Laughing
и между другото, малко промени разговора от този в другата тема : тук накрая казваШ "искам детето ми да е най-малкото наясно и да цени полу-бг си произход", което е разли4но от самоопределяне като българин и всъЩност е това, което ти казвах оттатък  Rolling Eyes

# 3
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ли4и си 4е в работно време се ровя из форумите, явно не се формулирам добре  Laughing

мда, feiam правилно ме е интерпретирала, мерси   bouquet

дали децата ви се самоопределят като българи, националността на таткото, или според къде най-дълго живеят и у4ат? може и разумно ли е по някакъв на4ин да спомогне за ориентацията им към конкретна националност?

май въпросите ми са към мами с по-големи деца...

# 4
ами при мен е доста по_елементарна ситуацията
мъжът ми е италианец, живеем в Италия
детето е много малко оЩе, но за сега се самоопределя като италианец

# 5
  • Мнения: 907
От около 5-6г се определя като бг-руско-швейцарче Simple Smile Ние му помагаме, в у-ще също ги карат да разказват кой от къде е, какви езици говори - много смесени бракове има.
Разбира се че е разумно - ако ти не му разкажеш за Ботев, баща му за Л.Кошут, кой ще го направи? Синът ми ходеше вярно на бг сега на руско у-ще, но ние също говорим за такива неща.

# 6
  • Мнения: 2 786
Loreley, според мен това до колко детето ти ще се самоопределя като българин зависи от това колко и какви познания има за България.
Дали говори български, дали знае стихотворения, песнички на български, дали е ходило на училище, дали стои в България достатъчно често, колко време прекарва с българските си роднини и изобщо ... зависи до колко България е част от живота му.
Ако искаш детето ти да е ОК с България и с българската си кръв, трябва да познава България (география, история, култура, език) в достатъчна степен.
Но насила не можеш да му втълпиш българско самосъзнание.
Това се изгражда с години и ... детето само прави този избор.
Аз така виждам нещата.

# 7
  • Мнения: 1 049
Детето казва "Аз съм италианец, мама е българка". Heart Eyes
 Иначе е много горд, че мама е българка, обяснява за бг. Коледа на другарчетата. Сега ще ходим да правим и мартеници в градината.
Не се определя ката българин, въпреки че съм му разказвала за България, всяка година си ходим, учим българските букви.   Peace
Баща му е италианец.  Peace

Последна редакция: ср, 27 фев 2008, 16:46 от Zai4enze

# 8
само да добавя неЩо .... не смятам брака си за смесен  Grinning

# 9
  • далечно
  • Мнения: 1 029
и на мен не ми зву4и приятно тази дума, но как би нарекла брака си - международен  Laughing ? все пак факт е, 4е сте от разли4ни нации (не коментирам дали това има зна4ение за каквото и да било, но просто е така, или?)

# 10
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
само да добавя неЩо .... не смятам брака си за смесен  Grinning


 Shocked
въх, ти мъ уби  newsm78
4акам твоето определение  Rolling Eyes

# 11
само да добавя неЩо .... не смятам брака си за смесен  Grinning


 Shocked
въх, ти мъ уби  newsm78
4акам твоето определение  Rolling Eyes

ами доста по_смесено бих се 4увстала с разни екземпляри от моята националност....

# 12
и на мен не ми зву4и приятно тази дума, но как би нарекла брака си - международен  Laughing ? все пак факт е, 4е сте от разли4ни нации (не коментирам дали това има зна4ение за каквото и да било, но просто е така, или?)

бих го нарекла "нормален", ако има такъв   Grinning
доста по_смесен би бил ако той е тифозо на милан, а аз на Юве или ако той харесва планината, а аз морето ..... и други някои показатели....  кой от кой от кой квартал е на Европата няма зна4ение....

# 13
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ок, айде да зарежем дефинициите за смесен:  отворих темата за да разбера опита с детското национално самоопределяне при родители от разли4ни националности

а пък за кварталите на Европата - не съм съгласна, има фрапиращи разли4ия в манталитета между разли4ните националности - това не е непременно ло6о, но затова и е труден проекта на европейското село

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
и на мен не ми зву4и приятно тази дума, но как би нарекла брака си - международен  Laughing ? все пак факт е, 4е сте от разли4ни нации (не коментирам дали това има зна4ение за каквото и да било, но просто е така, или?)

бих го нарекла "нормален", ако има такъв   Grinning
доста по_смесен би бил ако той е тифозо на милан, а аз на Юве или ако той харесва планината, а аз морето ..... и други някои показатели....  кой от кой от кой квартал е на Европата няма зна4ение....



море аз сблъсък на разли4ни светоусеЩания си имах в на4алото  Rolling Eyes
после той се побългари  Laughing

Loreley, като се замисля, може и да имат бг самоопределяне Щерките ми... ама по параграфи, дето не са ти свързани с питанката май  newsm78 Laughing

Общи условия

Активация на акаунт