Няколко въпросчета и от мен

  • 1 258
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
Здравейте,
с бебо Марти вече сме на 1 седмица и аз като всяка нова майка съм малко шашната. Та затова моля за съвети и подкрепа дали правилно се справям.
1. Опитваме се да си направим режим на около 3 часа. Все още не е свикнал но се надявам постепенно да се справим. Пробвах кърмене на поискване първите дни но така аз се обърквам и реших че е по добре да спазваме макар и примерен режим.През нощта обаче си се буди и иска да яде.Две нощи му давах вода но той не иска и аз си го нахраних.Реших че ще си му давам нощно време докато иска а не да се мъчим и двамата. На всяко кърмене давам от двете гърди по около 10 мин. и след това се доизцеждам.През нощта не се доизцеждам вече.Откога да започна да давам само от една гърда?
2. Бебо много плаче при всяка смяна на памперса. От какво може да е и какво да направя? Действам много нежно, говоря му, гушкам го но ефекта е минимален.
3. Пъпчето му падна вчера и трябва ли да му слагам лепенка за прибиране?
4. По особени грижи за пишлето?
Извинявайте че пиша всичко тук, но въпросите са преплетени.Благодаря предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 847
Честито ти съкровище Charr.

сега конкретно по въпросите:

1. За режима. Има една статия, с която аз съм съгласна и която практикувам, макар вече да сме големи. Обикновено към 2-рия, 3-тия месец бебето само се отказва от нощното хранене. Мотя син се отказа преди 40-тия ден, но като стана на 4 месеца пак започна да си иска. Няма точно разписание за времето за сукане. Аз давах първо от двете гърди, после почнах от едната, но се оказа, че не му стига и след като месец или повече се измъчихме, пак се върнахме към две. Правилото е - първо изяжда едната до края ( или докато пусне ) и тогава се предлага другата. Детенце не се маха от гърдата насила, а когато само пусне зърното. Изцеждането е само тормоз и има смисъл само ако си правиш резерв. Ако гърдите ти са болезнено пълни, цедиш малко, колкото да облекчиш и даваш по-често на бебо да суче. Изцеждането предизвиква още по-голямо производсво на кърма и се получава затворен кръг. Ако не замръзяваш кърма спри да се цедиш - само травмираш гърдите.

2. Много бебета не обичат да са голи - става им студено и им е прекалено просторно. Топли си винаги ръцете преди да го съблечеш. И гледай да е топъл въздуха.

3. Лепенка се слага само, ако пъпчето е изпъкнало. Но това трябва да ти го каже педиатъра.

4. Трябва да забелваш главичката поне 2 пъти дневно колкото може.  Аз го правех  ( и сега също ) на всяка смяна на памперса. Иначе се мие със сапун като дупето. Ако видиш нещо бяло по пишлето, не се притеснявай. Това е секрет, който се отделя, за да предпази по естествен начин лигавицата от замърсяване.

Ако нещо друго те притеснява - пиши.

# 2
  • Мнения: 473
Raya много ти благодаря . Както обикновено си точна и изчерпателна в отговорите си и действаш успокоително.

# 3
  • Мнения: 473
Raya, забравих да те питам когато бебо изцока едната гърда и се е наял - показателно е че когато е сит се отпуска като дробче и заспива Grinning , и другата е напрегната да я изцедя ли малко колкото да се облекчи?

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Ей колко мъничък адаш на моя Марто Grinning

 1. Аз кърмих на поискване, но малкия сам искаше на ок 3 часа, освен при кризите на разстежа - тогава и през час сме се хранили, но минава за 2-3 дена.Сам се отказа от нощното хранене. Щом имаш да доизцеждаш след кърмене според мен е време да даваш само от 1та гърда до пълното и изпразване.

  2. Ще свикне - чвства се гол, незащитен - докато са мънички много се стесира когато са без дрешки и не могат да контролират крачетата и ръчичките си.

  3. ако имаш превдид обикновена лепенка - не е нужно.Но ние слагахме спциална лепенка за пъпчето, около 2-3 месеца я носи - тя е водоустойчива, слага се по специален начин от педиаъра. Марти имаше лека херния, която оправихме с лепенката.

 4. Моят съвет за пишлето е всяка вече при къпане да опъвате леко кожичката ( тогава е омекнала от топлата вода и е по-лесно, пък и е по-малка вероятността да се сцепи) и почиствате с памуче риванол.

Това е:))

# 5
  • София
  • Мнения: 15 198
Ще се намеся само по въпроса за пишлето.
Мисля, че на 1 седмица е раничко да се заемаш с него.
Нашата педиатърка започна забелването след навършването на 2-рия месец на бебо (а този въпрос й го зададох още на първото ни виждане!). До тогава само леееекичко отваряхме кожичката и капвахме по няколко капки риванол. Забелването при нас го направи педиатърката ни-на няколко пъти по време на консултациите. Придървпаше кожичката на главичката, като всеки път стигаше по-назад, а ние вечер докато къпехме бебо само стигахме до там, докъдето и тя беше стигнала. Пълното забелване стана когато бебо  беше вече на 6 месеца. От тогава всеки ден-докато го къпем-дърпаме кожичката, мием със сапунче и плакнем с вода.

Аз съм против еднократно дръпване и забелване!!! Бъди внимателна.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 847
Charr, за втората гърда. Да. Изцеди, но малко. Колкото да не те боли. Иначе все това ще си правиш - бебчо папка и заспива, а мама почва да цеди. И докато се изцеди и то виж - станало врене бебчо пак да папка... ДАже не изцеждай веднага, а чак когато видиш че ще почне да боли. Така за няколко дни, до седмица би трябвало количеството кърма да се регулира според колкото яде бебчо.

За реванола.
Аз не съм капала никакъв реванол. И по принцип го избягвам и съм го слагала само на компреси след ваксините. Купих едно шише от аптеката и на него пише :

Портивопоказания:
Бъбречни нарушения с албуминурия, бременност и кърмене.


Та си мисля, че щом немога да го ползвам когато кърмя, значи и да му го слагам на бебо не е препоръчително.

А пишлето го опъвах лекичко щом се прибрах от болницата. Така ми каза педиатърката. Твоят педиатър нищо ли не каза?

# 7
  • Мнения: 473
Педиатърката ми каза че е още рано за заголване на пишлето а и аз имах предвид всекидневните грижи. Смятав да продължа както до сега - внимателно измивване а пък на 1-вата консултация ще видим какво ще покаже.
Благодаря на всички.Много сте мили Grinning [/quote]

# 8
  • Мнения: 1 381
относно двете или едната гърда, мисля че е по добре да даваш и двете, така няма да ти се препълва едната до следващото хранене. аз в началото го държах по 15 мих на всяка, но сега (3м) по 10 мин, защото вече суче много по силно. Никога не съм чакала да пусне само гърдата, това го прави много рядко и ако го оставя може 1 час да суче. Предполагам че зависи от бебето и ти скоро ще почнеш да го усещаш. Аз кото го усетя че суче по вяло или изпуска и лапа пак значи е време да сменя гърдата.

Общи условия

Активация на акаунт