намалено работно време за кърмене

  • 982
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, момичета!
Нуждая се от спешен отговор. Скоро ще започна работа и смятам да се възползвам от правото си да работя един час по-малко, защото кърмя. Та въпроса ми е:
Какво точно трябва да пише в документа от личния лекар на дъщеря ми, удостоверяващ, че кърмя... ?
Докторката честно казано не знаеше какво да напише и написа само че кърмя и името на детенце. Обаче след като размислих ми се струва, че още нещо трябва да се допълни. И след като аз имам зор ще се наложи аз да подскажа, че в крайна сметка да излезе читав документа и да нямам проблем на работа. Може би нещо от сорта, че е необходимо да кърмя ли, какво ли....?  newsm78

Извинявам се за дългото писание и ще съм ви искрено благодарна ако ме посъветвате!  Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 541
Моето Джи-пи ми попълни една бланка - зелена, медицинско направление май се води /прилича на извинителна бележка, ама по-голямо/
Написа моите имена, адрес, името на беба и че беба е на естествено хранене поради млечна непоносимост.
Нося всеки месец такава бележка, за да си я прилагат към досието в Личен състав. Ползвам намаление от 1 час дневно, защото беба е над 8 месеца.
На последващите бележки пише само, че детето продължава да бъде кърмено.
Не се притеснявай за текста.  Wink
Успех Peace

И нещо весело - На една от бележките докторката обърка имената на децата и се получи че все още кърмя 7 годишната си дъщеря  hahaha Joy hahaha

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 17:41 от мама Саша

# 2
  • Мнения: 5 401
borika, предлагам ти да пишеш ЛС на Бу  - модератор на форум Кърмене и захранване. Убедена съм, че ще те насочи!  Peace

# 3
  • Мнения: 789
borika, аз предлагам да напишеш резулата, та да го ползваме като образец!

Мама ми каза за този член от КТ, но така и не съм се занимавала....
Как го възприемат работодателите ви? Аз тази седмица започнах нова работа, всички знаят, че кърмя, но да им се плясна с такава бележка и да им кажа, че ще работя до 17, вместо до 18, ми е някак си неудобно  Confused

# 4
  • Мнения: 4
Извинявам се за късния отговор, но нямам вече неограничен достъп до интернет.
Аз съм държавен служител и работодателя, иска - не иска е длъжен да ми разреши намалено работно време, за да кърмя. Стига, разбира се всички документи да са изпипани.
Tani4ka_04, всички знаем, че частниците тепърва започват да спазват трудовото законодателство. Според мен са длъжни да ти осигурят този 1 час за кърмене, а и в КТ са си го казали:

Отпуск за кърмене и хранене на малко дете
   Чл. 166.  (1) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж.  За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно.  След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.

Щом е записано, че ".....има право", то място за спор няма. Въпроса е, че самите здравни органи не знаят какво да напишат в документа.  Joy

Ако стигна до истината ще пиша...  Simple Smile

Последна редакция: сб, 01 мар 2008, 15:36 от borika

# 5
  • София
  • Мнения: 12 224
  А има ли възраст на децата като горна граница до която може да се използва този закон. Мисля, че имаше темичка дори по-въпроса в кърмаческия в библиотеката или някъде назад в темите. Дори една мама или татко бяха дали тяхната бележка какво представлява.
  Чудя се и моите частници работодатели как ли ще реагират ако искам да си ходя два часа по-рано от работа за кърмене на деца на годинка и половина  newsm78

# 6
  • Мнения: 5 401
... Чудя се и моите частници работодатели как ли ще реагират ако искам да си ходя два часа по-рано от работа за кърмене на деца на годинка и половина  newsm78

Моите първо ще ми се подиграят, че още кърмя, а после ще ме застрелят на място, така че съм си затраяла любезно по въпроса!  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 12 224
  По принцип фирмата в която работя е много голяма и досега съм забелязала, че изцяло спазват законите, никога не съм имала проблеми с тях. Единствено ме притеснява това, че вече сме дърти кърмачета, и докога реално е предвидено да се възползваме от този закон.

# 8
  • Мнения: 5 401
Това е от Библиотеката:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=199636.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2915

С търсачката излизат доста теми, но в тях има по-скоро общи съвети за съвместяване на кърменето и работата.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 224
  Мисля че ги знам тези темички, мен по-скоро ме интересува правно дали има някакво законово ограничение, аз така като го чета няма никъде упоменато за горна граница, само пише и за след осмия месец ако има нужда  newsm78 Според мен спокойно може да има нужда да си ги кърмя и до три годинки  Simple Smile
  Благодаря ти, все пак ще ги погледна отново темичките.

# 10
  • Мнения: 789
За над 8 месеца е по преценка на здравните органи, че има необходимост от кърменето.
Моята шефка и всички във фирмата знаят, че кърмя, но понеже съм от няколко дни там и някак си не ми е удобно да цитирам закони  Confused

# 11
  • Мнения: 2 614
Няма горна граница, или ако има не е преди 3 години.
Трябва да имате бележка от Педиатъра, че децата трябва да бъдат кърмени, и не би трябвало да е проблем!  Peace
Успех, Айла! Peace

Общи условия

Активация на акаунт