TOEFL

  • 3 464
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 386
Здравейте, интересува ме има ли мацки, които да са държали скоро последната версия на ТОEFL?
Може ли да разкажете повече за новия формат, а също и по кое издание се подготвяхте?

А да сте чували за Интернет- базиран изпит? Предлагат ми такъв учебник в Хеликон, но аз ще държа изпита на място, тъй че едва ли ще ми е от полза.. Има ли разлики м/у computer-based  и Internet-based учебници според вас?

Мерси много.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Много не мога да ти помогна, защото последно държах ТОEFL през 99-та (доколкото си спомням). Но искам да се присъединя към питането ти с въпрос, дали някой се е явявал на тест за ILEC? Карам такъв курс в момента и съм решила през ноември да се явя на изпит, та ми е много интересно!
evanescent, още веднъж, извинявай за намесването в темата ти!  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 386
Не се притеснявай, всякаква информация за англоезични изпити е добре дошла. Да прекръстя темата?

# 3
  • Мнения: 3 491
Аз не съм държала новата версия, но от ползването на какви ли не издания (Каплан, Баронс, изобщо каквото имаше на място в книжарницата), останах най-доволна от материалите на авторите на теста - ETS.
Разгледай им сайта (www.ets.org). Би трябвало да предлагат учебници, а също и възможност да си свалиш безплатни симулации на теста. За мене симулацията беше много близка до това, което се случи в реално време. Каквото изкарвах на пробните тестове, горе-долу това беше и на теста.

# 4
  • Мнения: 2 386
Баронс ми предлагат тук, да..
Сега ще погледна и тези симулации, мерси.

# 5
  • Мнения: 7 091
И аз да подкрепя мнението на Блажка, определено вземи издание на ИТС, също така си направи и примерния тест, за да можеш да имаш идея къде си като ниво и над какво да работиш повече. Личното ми мнение е, че от всичките неща устния е най-труден, не защото има нещо толкова трудно в говоримия изпит, а защото имаш твърде малко време да чуеш въпроса по текста и да формулираш смислен и дълъг отговор, както и времето между тях не е много. Обаче ако не ти трябва специален брой точки ( за някои професии искат) за устния, нямаш грижи.

Аз съм се явявала и на IELTS, не знам дали е същото като ILEC? newsm78 Тогава това беше пъти по-трудно с TOEFL-а, добре че ги изравниха, че беше срамота направо.

# 6
  • Мнения: 822
Учебниците на Barron's са хубави, но мисля основно за упражняване на граматиката.
ETS са съобразени с изпита, все пак те изготвят вариантите за него. Недостатъците са, че в един учебник имаш около 4 пълни теста и допълнителни упражнения за всеки компонент.Ако целта ти е да изкараш от 90 до 95 точки на iBT, това е напълно достатъчно. Като добавка можеш да си набавиш което и да е помагало със специфичната за TOEFL лексика.
Ако целта ти е повече от 95 точки, само тези помагала няма да ти свършат работа.Имай предвид, че безплатните симулации, които предлагат на сайта си са доста под реалното ниво.Както и тестовете в самите им учебници.
За мен най-доброто, което ползвах е това:

Много полезни са и учебниците за 1-ви курс в университета от различните области, най-често застъпени в изпита, но това е в случай, че са ти необходими повече от 100 точки.
Ако се явяваш в Щатите, почти сигурно е, че ще се явиш на iBT.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Аз съм се явявала и на IELTS, не знам дали е същото като ILEC? newsm78 Тогава това беше пъти по-трудно с TOEFL-а, добре че ги изравниха, че беше срамота направо.

Различно е. ILEC - International Legal English Certificate. Доста е специализиран, затова и нямам никакви познати, които да са се явявали на него.

# 8
  • Мнения: 5 622
От кога TOEFL има и устен изпит? Явявала съм се 2003-та лятото, на computer-based  изпит и нямаше никаква устна част. Но имаше писане на есе, а време нямаше никакво. Даже можеше да си напишеш есето направо на компютъра или на лист и после да го препишеш (чернова демек да си направиш първо). Ми аз изобщо не стигнах до беловата. Предадох си черновата. Слава Богу са ме разбрали и всичко беше наред. От нужните ми 207 точки (от максимум 300 тогава) имах 217 и 4 (от 0-6 ) за есето. Съвсем прилично и удовлетворяващо за мен  Peace

Но самия изпит беше адски ш*бан. Никакво време, много въпроси, в залата постоянно влизаха и излизаха други хора, които полагаха компютърни тестове(не само TOEFL) и това адски разсейва  Stop

А сегашния ако е наистина още по-гаден, направо не знам...

Но ако питаш мен с всяко нещо се свиква и се научава. Трудно, лесно, като нямаш избор си го взимаш и толкова.

Моят учебник беше www.ets.org и мога да кажа, че беше доста добър, успях да се подготвя и на изпита се чувствах напълно спокойна  Grinning

# 9
  • Мнения: 99
Аз съм се явявала на компютърния изпит в края на 90те някъде, когато беше за първа година в България и се справих отлично, въпреки че тогава буквално не бях виждала компютър. Направен е за идиоти. Само избрах есето да пиша на ръка, защото не можех на клавиатура.
Иначе разлика във въпросите няма - хартиените учебници лично на мен са ми по-удобни, защото едно си е да гледаш книга, а друго да се пулиш в някакъв монитор...И някой стар учебник да си намериш, отпреди 20 години примерно, все тая.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Но самия изпит беше адски ш*бан. Никакво време, много въпроси, в залата постоянно влизаха и излизаха други хора, които полагаха компютърни тестове(не само TOEFL) и това адски разсейва  Stop


Като се явявах аз в залата се полагаше само TOEFL, имаше слушалки за ушите и всеки изпитван беше отделен с някакви алуминиеви профилчета от останалите. Чувствах се напълно изолирана, нямаше разсейващи шумове. За разлика от стария начин на изпитване, компютърния тест ми се видя песен направо.

# 11
  • Мнения: 2 386
Много неща искам да напиша, сега ще пропусна нещо..
Първо да благодаря на всички включили се. Grinning

Целта, (а и знанията ми  Embarassed) са доста над 85-90т. (тъй наречния минимум).  Определено се целя над 100, тъй като точките са ми необходими за специализация.
Аз самата съм държала изпит по програма - олимпиада на ''Отворено общество'', доста подобен на TOEFL..Та съм наясно с формата му, но ме интересуваше мнението и на някой, явявал се на Интернет-базиран изпит. Що е то? Различна подготовка?
От вас научих за ETS, откъде мога да се сдобия с техни материали..в китната Стара Загора не вярвам да има.
Казвате да не си купувам Barron's, a? То не че го има, де.. Tired
И последно- iBT е Интернет-based test, да питам за всеки случай.. Embarassed

# 12
  • Мнения: 2 229
Аз съм се явявала на последната версия, включваща устен, интернет-бейзд. 113 изкарах от 120 до колкото помня. newsm78 По някое време миналата година, мисля че бях от първите късметлии...

Според мен - не си давай парите за скъпи учебници, само ако можеш да ги вземеш от някой познат. Но не мога да те посъветвам как точно да се готвиш, защото аз нищо по-специално не правих, в сравнение със САТ-а, ми се видя песен. Не е важно да знаеш сложна граматика и сложни думи, а прото да си ок с общуването на английски Аз най се притеснявах от устната част, по едно време говорих глупости, не запълвах цялото време, което имах- абе ужас! Притеснително е и, че си много близо до останалите и въпреки слушалките си се чува какво и кога говорят другите, та трябва да се абстрахираш и да  говориш силно и ясно, без да се занимаваш с останалите. Та, какво стана, както си мислех, че съм ос***а устния, накрая ме застреляха с 28/30. Shocked Тоест изводът ми е, че критериите им за устния не са много високи. Crazy

Като се явявах аз в залата се полагаше само TOEFL, имаше слушалки за ушите и всеки изпитван беше отделен с някакви алуминиеви профилчета от останалите. Чувствах се напълно изолирана, нямаше разсейващи шумове. За разлика от стария начин на изпитване, компютърния тест ми се видя песен направо.

Точно така е, но като дойде време за устния, дооста се чува. Peace Просто трябва да не ти пука, но казвам, щото аз си се притеснявах...

За другото - лисенинга е най-лесен според мен, свърших много преди времето.
Рийдинга - имах най-малко точки на него, и си запълних времето почти. Забавното беше, че бях подготвена за 3 рийдинга, а ми сервираха ПЕТ! Laughing Принципно се оказа, че оценяват 4, но единият е като на САТ едната секция, забравих за какво, но не го оценяват, само че не ти казват кой точно ест. Е, след 4тия бях тотално умряла и ме болеше главата от концентриране, не са чак толкова трудни, но са 5 по 1 стр голям формат и се скапваш.

Писането не беше много трудно.
 
Всъщност ти каза, че знаеш формата, но не разбрах точно какво питаш освен за подготовката, та се отплеснах... Embarassed
Ако искаш мога да се сетя за някои от въпросите на устния или писането, нз, питай нещо ако искаш.  bouquet

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 13:47 от Serendipity

# 13
  • Мнения: 2 229
А, сега се сетих моята подготовка каква беше - един познат ми даде диск с 3-4 примерни изпита. Точно като истинския, на устната част ти дават секунди да говориш, просто не се записва, но поне виждаш дали се вместваш в секундите и се запознаваш с формата. Също така, там бяха по 3 рийдингите, заради което се бях заблудила. Laughing Много биха ти помогнали, но нямам идея откъде бяха, защото бяха записани дисковете, а аз ги върнах. newsm78
Но може да се поинтересуваш, дали са към някой учебник... Rolling Eyes Но да вземеш само дисковете, от хартиените учебници няма да имаш полза според мен, специално за този изпит.

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 13:55 от Serendipity

# 14
  • Мнения: 7 091
Evanscent, само искам да допълня нещо от опит, понеже знам, че си в САЩ, има голямо значение къде се провежда изпита за начина, по който ще протече, нищо, че работят уж по еднакви стандарти.  Peace
Новият iBT TOEFL е от 2005 година есента, в САЩ се държи само този, вече не се предлагат другите варианти.

Общи условия

Активация на акаунт