На какво ни учат приказките!

  • 2 940
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Или кой приказки да НЕ четем на децата си.
Преди няколко дни една приятелка ми повери четиригодишното си момченце за няколко часа докато си свърши някаква работа.Нали нямам голям опит с деца реших че той ще измисля игрите.Казваше какво иска да правим и го правехме,когато явно беше уморен поиска приказка.Успях да намеря само Малечко Палечко и започнах да чета.Детето тихо слушаше докато не стигнах до мястото където Малечко Палечко откраднал бутушите на великана и отишъл при жена му,като й казал че мъжа й е отвлечен от разбойници и да му даде всичко ценно което имат за откуп.Тук детето живо възкликна:"Като чичковците по телевизията!"(имайки впредвид явно новините за зачестилите подобни измами на възрастни хора).
Изумих се.Явно детето гледаше повече телевизия отколкото слушаше приказки.Но как сега да му обясниш че Малечко Палечко е положителен герой,а чичковците не са, след като вършат едно и също?
Любопитно ми е още колко такиви приказки има,в който "добрите" герой не са чак толкова добри!Очаквам да споделите от личен опит.

# 1
  • Мнения: 8 999
Да, сложен въпрос, екзистенциален и вечен. За съжаление злото не винаги може да се пребори само благодарение на чисто физическо превъзходство, по-често се налага да го мачкаме с хитрост и ум. Ето на това ни учат приказките - да не разчитаме само на здрави мишци, а да си напъваме и мозъка понякога.

# 2
  • Мнения: 9 814
Има адаптирани приказки, където  мъртвата Снежанка е представена за спяща, Хензел и Гретел не са изоставени от баща си в гората, а са се изгубили и т.н. Ако искате ги четете на децата си. Но в крайна сметка приказките са такива каквито са- създадени преди векове, за да научат децата ни, че в света има и добро и лошо. Родителят е човекът, които подбирайки приказките, трябва да се съобразява с възрастта на детето. Четейки на дъщеря си "Малката кибритопродавачка", тя разбра, че съществуват и деца, които са лишени от това, което тя смята за нормален детски живот.

# 3
  • Мнения: 484
Преди известно време си задавах същия въпрос, защото много обичам приказки, като малка и по-голяма съм прочела всички възможни книжки с приказки. И като се замисля, май няма приказка без някой да е изял някой, да му е разпорил корема, да е убил друг и т. н. Но не мисля, че това ми е повлияло на психиката. не вярвам да повлияе и на моето дете, когато стане достатъчно голямо да слуша приказки. В крайна сметка лошите герои винаги си получават заслуженото, и ако това е корем, пълен с камъни - какво от това, нали вълкът е бил лош? Не мисля, че децата могат да се научат на насилие от приказките. А и това е един безопасен начин да се освободи агресията, която при всички случаи децата събират в себе си.
Надявам се дъщеря ми да хресва приказките како мен Simple Smile

# 4
  • Мнения: 188
Аз много обичам приказки.И сега ги чета и препрочитам с интерес.Все пак те ни учат кое е добро и кое е зло- не може всичко да е спестено.В края на приказките лошия герой винаги бива наказан - това едва ли ще научи децата ни да бъдат лоши. А що се отнася до агресията - та тя е навсякъде около нас - телевизия, книги, филми .Според мен ролята на родителя е да отсее приказката според възрастта на детето.

# 5
  • София
  • Мнения: 545
Скоро купих една книжка с популярни приказки, няма да я чета на детето. Бях ги позабравила и ми стана гадно като ги прочетох , пък на детето не знам. Може в други книжки да са написани по- добре, но в тази...
Едната приказка е за Вълкът и седемте козлета, втрещи ме следното:
"...Козлетата видели какво се случило, припнали и се развикали:
- Вълкът умря! Вълкът умря!
 След това се наловили за ръце с майка си и заиграли весело хоро около кладенеца. "  Thinking

Другата е за старецът и златната рибка. И думите на бабата, когато дядото се прибира с празни ръце:
"Ах ти, простако! Ах ти, глупако! Заради теб страдам цял живот!"  #Cussing out

# 6
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Аз лично смятам, че проблемът не е в приказките, а в детската психика, която от най - ранна възраст се изкривява от бозите по телевизията.Всъщност, кое е по ненормално - приказка за Малечко Палечко, който откраднал ботушките или размазания мозък на някой убит, даден по телевизията?
Ако детето става свидетел на новините(то освен гадни новини други не дават), на кървави филми и подобни простотии няма как главицата му да не се обърка или пък тотално да загуби представа за и без това не особено ясните неща в живота!
Аз съм за изключване на телевизорите WinkМоят го изхвърлих преди повече от две години PeaceИ в къщи е много по - хубаво и спокойно без него Peace

# 7
  • Мнения: X
Ами ..аз не бих чела на моите приказките на Е.Т.А Хофман, много са интересни,но дори и на мен ми става страшно от тях

# 8
  • Мнения: 641
Цитат от "Синята брада" -"Зелена книга на приказките" ,издателство "ПАН":

"Извадила ключето и с треперещи ръце отключила стаичката.В първия миг не видяла нищо , понеже капаците на прозорците били спуснати.След малко започнала да различава пода, потънал в съсирена кръв Shocked,сред която се провиждали телата на няколко мъртви жени, провесени в редица по стените #CrazyТова били всичките съпруги , за които Синята брада се женил , а после ги заколвал една след друга"

Без коментар.
П.С.Всички приказки от книгата са в този стил и се налага да перефразирам.

# 9
  • Мнения: 1 197
Не мисля,че проблема е в приказките,детското съзнание измисля причудливи неща.Лично за мен приказките подготвят децата за околният свят с неговите трудности и радости

# 10
  • Мнения: 961
Преди известно време си задавах същия въпрос, защото много обичам приказки, като малка и по-голяма съм прочела всички възможни книжки с приказки. И като се замисля, май няма приказка без някой да е изял някой, да му е разпорил корема, да е убил друг и т. н. Но не мисля, че това ми е повлияло на психиката. не вярвам да повлияе и на моето дете, когато стане достатъчно голямо да слуша приказки.
Подкрепям. И нека все пак децата имат представа, че на света има както добро, така и лошо. В приказките това е хубавото, че все пак доброто побеждава. Докато колко пъти чухте по новините за нещо хубаво? 

# 11
  • Мнения: 3 456


Другата е за старецът и златната рибка. И думите на бабата, когато дядото се прибира с празни ръце:
"Ах ти, простако! Ах ти, глупако! Заради теб страдам цял живот!"  #Cussing out

Ох, да и ние имаме една такава книжка. Sick

# 12
  • Мнения: X
Хайде сега, и Пушкин ли смятате за неподходящ? Shocked
При положение,че навсякъде се ръсят цинизми,не мисля,че детето толкова би се появлияло от думите на злата баба от приказаката,още повече,че е наблегнато на това,че тя е зла и алчна. Peace

# 13
  • Мнения: 160
И на мен доста често ми се налага да перифразирам,детето ми е на 4 години и всеки ден заспива с приказка,просто когато чета , преценявам как да я поднеса!Но и аз съм изумена какви думи се използват в тези книжки!
Скоро прочетох ме "Синята брада"на Шарл Перо,това е книга от моето детство,и когато почнах да я чета си спомних ,че като малка ме беше страх от тази приказка!

# 14
  • Мнения: 6 441
Имаше страхотна статия за приказките в предишният брой на Моето бебе и аз.
Червената шапцича-бабата излиза от корема на вълка.
Снежанка-принцът целува мъртви принцеси
Спящата красавица-родителите не могат да обяснят на детето си,че не трябва да пипа вретено,а трябваше да спи 100 год и после да се омъжи за доста по-възрастен от нея..
А и Малката русалка направо си умря накрая..

Общи условия

Активация на акаунт