Бихте ли дали пари

  • 1 527
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Във връзка с актуалната днес тема за вота на недоверие и корупцията в България. Кажете си честно с ръка на сърцето - вие бихте ли дали пари по собствена инициатива на някой чиновник за да ви се свърши по-бързо някаква работа.
Например ви трябва много спешно някакво разрешително от общината за нещо си там. Обаче ЗАКОНОВИЯ срок за издаване на това разрешително е две седмици да кажем... На вас обаче, както много често се случва на практика, ви трябва много спешно - за три дни. Е какво ще направите в този случай. Търпеливо ще си изчакате законовия срок за да ви излезе разрешителното с което рискувате на провалите някоя сделка например или ще се опитате да дадете някой лев на този който трябва, за да ви придвижат нещата по-бързо.
Ако ви спре полицай за пътно нарушение при което се вземат точки какво ще предпочетете - да ви вземат точките и да рискувате след някой друг месец да се явявате на изпити за шофьор или да дадете на полицая някой лев да си затвори очите и така да си спестите куп неудобства.
Ако имате заведение и ви дойде ХЕИ на проверка и установят напълно реални нарушения на хигиената и т.н. и трябва да ви затворят заведението и да ви сложат солидна глоба вие какво ще предпочетете като собственик - да си платите глобата и да ви затворят заведението или да дадете наполовина по-малко пари на когото трябва да си затвори очите.
С тези примери искам да намекна че корупцията си я правим ние самите. Ние самите като искаме да заобиколим закона за да ни е по-лесен живота сме склонни да даваме пари дори без да ни искат.

Повярвайте ми, не говоря наизуст. Работата ми е такава че всекидневно се сблъсквам с хора които ти тикат пари в ръцете за да си затвориш очите за нещо, за да може някои документи да минат ако може по-лесно без да ги гледаш много, много, за да изпреварят някои законно установени срокове и т.н... Добре че не съм корумпиран.

# 1
  • Мнения: 2 891
До сега не ми се е случвало.

# 2
  • Мнения: 3 423
Разбира се, че бих дала.
Повечето това и чакат.

# 3
  • Мнения: 212
Разбира се, че бих дала.
Повечето това и чакат.
Еми извинявай ама тогава защо обвиняват чиновниците че били корумпирани след като самите хора им пъхат парите в ръцете и ги молят да ги вземат да за им се решат по-бързо нещата или пък по "втория" начин ако може...

# 4
  • София
  • Мнения: 2 623
Разбира се, че бих дала.
Повечето това и чакат.
Еми извинявай ама тогава защо обвиняват чиновниците че били корумпирани след като самите хора им пъхат парите в ръцете и ги молят да ги вземат да за им се решат по-бързо нещата или пък по "втория" начин ако може...

Извинявай много, но ако няма на кой да
си дадеш парите, дали би съществувала
корупция ?

# 5
  • Мнения: 25 447
Еми извинявай ама тогава защо обвиняват чиновниците че били корумпирани след като самите хора им пъхат парите в ръцете и ги молят да ги вземат да за им се решат по-бързо нещата или пък по "втория" начин ако може...

Защото самите закони и наредби са направени с цел процъфтяване на корупцията. Ако в закона се казваше, че максималният срок на изпълнение е 3 дена...  Ама тогава никой нямаше да се натиска да става чиновник - хем много работа, хем никакви подкупи.  Whistling

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 21:59 от Как' Сийка

# 6
  • MUC
  • Мнения: 297
До момента не съм изпадала в подобно положение. Но и гледам да спазвам правилата, за да не се поставям сама в такова. Визирам ситуации, когато би ми се наложило да дам подкуп, за да прикрия собствената си немарливост или закононарушения. Предполагам, че ако наистина някой документ ми трябва супер спешно и ме мотаят от мързел или заядливост, по-скоро бих вдигнала бесен скандал, отколкото да дам подкуп. Не ми е опирал ножът о кокала де.

# 7
  • Мнения: 212
Предполагам, че ако наистина някой документ ми трябва супер спешно и ме мотаят от мързел или заядливост, по-скоро бих вдигнала бесен скандал, отколкото да дам подкуп. Не ми е опирал ножът о кокала де.
Не можеш да вдигнеш никакъв скандал докато чиновниците са в законовия срок. В смисъл ако на теб ти трябва някой документ много бързо, а законовия срок за неговото издаване е един месец, в рамките на този един месец могат да те мотаят колкото си искат и ти просто нищо не можеш да направиш защото това е законовия срок. Чак след като изтече този един месец ще можеш да подадеш жалба до началника им и да чакаш още един месец да ти я разгледат и т.н.

# 8
  • София
  • Мнения: 265
Хахаха, преди време си спомням един случай на спрян пиян шофьор в чужбина. Шофьорът беше българин, но полицаят не. Съответно какво става, нашия пробутва подкуп и го закопчават заради това! Е, сега, къде е проблемът? Така трябва да е, не трябва да си рискуваш професията, заради корупция, но уви, тук нищо не рискуват. Тук всеки си затваря очите и докато е така войната на пътищата ще продължи.


И да използвам момента, в страни от темата и съжалявам за спама, но ми се струва, че трябва да се обърне внимание на това.
Понеже карам много по околовръстното, посока Студентски град, та на това околовръстно съм се нагледала на какво ли не, но за тези, които минават по него знаят, че го разшириха и знаят, че в определен участък се позволява по-висока скорост (от широкото на Бояна до Студ. Град горе долу). Но всеки забравя, че там има пешеходни пътеки и се фучи с 80 редовно! Моля ви, обръщайте внимание на пешеходните пътеки, за малко да стана свидетел на блъснато дете, защото искаше да пресече платното на пешеходна пътека, но всички фучаха с бясна скорост. Аз му направих път, детето тръгна да пресича, но естествено зад мен един караше с 200, съответно наби зверските спирачки, та детето успя да пресече невредимо. Просто искам да ви обърна внимание, и да ви помоля да обърнете внимание и на вашите близки, защото предчувствам как там ще има жертви. Просто никой не се съобразява, всеки вижда възможност да се движи без задръствания и се настъпва здраво.

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Чак след като изтече този един месец ще можеш да подадеш жалба до началника им и да чакаш още един месец да ти я разгледат и т.н.

После още един месец, докато вземат решение, един месец докато то влезе в действие, един месец докато...

Ето затова има корупция.
Защото чиновниците са плужеци и единственият начин да свършат някоя работа е след като усетят шепота на банкноти.
Като казвам "чиновници" имам предвид всички по веригата.
От пишещите закони до контрольорите в градски транспорт.

# 10
  • Мнения: 5 228
Защото самите закони и наредби са направени с цел процъфтяване на корупцията. Ако в законът се казваше, че максималният срок на изпълнение е 3 дена... 

Точно така е. Не се гордея с това, но веднъж дадох пари в данъчното, защото много спешно ми трябваше едно удостоверение. И вместо за 1 седмица, стана за 1 час. Значи може.

# 11
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Просто никой не се съобразява, всеки вижда възможност да се движи без задръствания и се настъпва здраво.

От друга страна никой не се е сетил, че точно Околовръстното е последното място, където трябва да има пешеходни пътеки.
И правилно.
Надлезите са твърде скъп лукс.
Човешкият живот - не.

Т.е. поредното свидетество за мудната мисъл на някой чиновник, който е одобрил този вид на пътя.

# 12
  • Мнения: 1 418
Давала съм и ще давам.Такава е системата,
за съжаление.

# 13
  • Мнения: 6 167
Не е въпросът дали аз бих дала, а че те взимат.
Ако те не взимаха, въпросът не стои.
Но в България по пътя ( например) има едни просяци в униформи, които предпочитат да те пуснат след нарушение,
защото нямат време да пишат актове, тъй като времето им буквално струва пари ooooh!

# 14
  • Мнения: 192
@Борис - ти си първия държавен чиновник, който не е корумпиран.

Защо наример срока за издаване на скица в общината е 10 раб. дни, след като това се прави за една минута на компютър?

И още стотици че и хиляди подобни примери....

Общи условия

Активация на акаунт