В дома на обесения за въже не се говори

  • 3 995
  • 41
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Така гласи народната мъдрост - в дом, сполетян от някакво нещастие не повдигайте темата за нещастието.

На мен обаче ми стана интересно, доколко спазвате или не спазвате тази мъдрост и какво е произтичало от това?
Драматична ситуация? Задушевен разговор? Неловко мълчание? Обида?

# 1
  • Мнения: 25 568
Ами опитвам се да го спазвам, да. Избягвам такива "болни" теми. Ако хората обаче искат да говорят за това, не отказвам разговора. Пък и в такива моменти обикновено те просто имат нужда някой да ги изслуша. А аз мога да слушам.

# 2
  • София
  • Мнения: 593
Спазвам го да.Няма нужда се се бърка с пръст в раната.Но ако на хората им се говори и искат да споделят  няма да гледам тъпо в земята ще проявя съпричастност.

# 3
  • Мнения: 42
Ами не ми е приятно да говоря, но от другата страна започва разговора. Наранените хора имат нужда да говорят.

# 4
  • Мнения: 5 370
И аз към другите да се присъединя. Ставам за отдушник, да слушам, да си поплача с другия . Правила съм го даже тук. Но никога не бих повдигнала темата и да сложа сол в раната. Naughty

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Опитвам се да го спазвам. Почти винаги успявам, но понякога такива ги изтърсвам, че ми иде вдън земя да потъна.  Crazy И мълчнието, което следва е направо смазващо. Лошото е, че няма как да изразя колко съм съжалила за думите си, защото става още по- неловко и..... Неприятна ситуация, но не чак толкова, колкото я преживявам.

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Не съм чувала тази поговорка, но винаги се старая да не засягам хората по болните им места.Мога да изслушвам, но инициативата за разговор не подемам първа.

# 7
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373

И аз така, и ми е много трудно да се държа адекватно. Опитвам се да слушам, ако трябва.  Hug

# 8
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Да, спазвам този принцип. Случвало ми се е, обаче, ако човекът ми е много близък, да си позволя да повдигна въпроса, но не директно. За мен, лично, важи правилото, че болезнените неща се приемат, когато се говори за тях т.е. аз успявам да приема нещо, да свикна по-леко с мисълта за него, когато говоря за него. Но това не е универсално, разбира се.
Случвало ми се е и друго. Точно, когато мълчим за нещо, да се чувстваме още по-неловко, все едно и двамата с човека знаем за нещото, но не говорим за него, а всъщност то е като натежал балон в тишината или сред общите приказки.

# 9
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ох, на мен ми е много трудно. Аз съм наследила от татко един такт...  Embarassed Добре, че повечето път съм го правила пред близки хора. Те знаят, че не е от лошавина, ами от глупост.

# 10
  • Мнения: 2 161
Спазвам го от уважение към болката.Ако човекът иска да говори пред мен,тогава му казвам всичко,което мисля.Ако иска да помълчим,мълчим.Не се чувствам неловко да говоря,ако има нужда.Но сама никога не подемам темата.С една близка моя приятелка 10 години така и не обсъдихме защо тя няма деца.Ужасно е да човъркаш в раната с пръсти.Скоро тя ей така ми изтърси:Ще осиновим дете.Ами чудесно,радвам се,много се радвам.Но защо досега не са,кой не може,как не може-мен не ме интересува.

# 11
  • Мнения: 17 407
Спазвам.

# 12
  • Мнения: 6 206
Разбира се, че се спазва навсякъде.
Понякога при леки неловкости, стават майтапи
Примерно навремето една моя позната работеше за едно момче турче. Обаче си е цапната в устата много, тя и затова работодател не може да свърти. Та влиза в стаята и му казва
"а, какво си се опънал като рязан турчин" и в същия момент загрява, че той направо си е турчин

# 13
  • Мнения: 984
Спазвам го, но не отказвам започнат от другата страна разговор.

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 21:21 от д-р Mишон

# 14
  • Мнения: 9 901
понякога зачеквам темата. Иначе излиза, че не искам да се ангажирам с тревогата на човека отсреща. понякога той самият може да иска да повдигне темата, но в същото време да не иска да ме натоварва.
Търся най-подходящия момент. досега не се е случвало да се засрамя, дано наистина не съм засегнала никого. Но си мисля, че е по-добре да се говори.

Общи условия

Активация на акаунт