На колко ехографа имаме право по ЗК по време на бременност

  • 3 003
  • 13
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 939
Не искам да ставам дребнава - но вече много взе да ми писва от всичките тези многознаещи лекари.  #Cussing out Така, че момичета искам да ви попитам на колко ехографа имаме право по ЗК в крайна сметка. При мен се наложи в началото на бременността да ме наблюдават по-често заради високо кръвно и излезе, че голямата бройка от 4 ехографа по ЗК е изчерпана още докато разбрах за самата бременност. От там насетне при всяко посещение при АГ-то си заплащах ехографите. Преди новогодишните празници ми обясни, че тази бройка се полагала за календарната година, така че след 01.01.2008 се надява вече да няма проблем и отново да ги ползвам по ЗК. Добре, ама уви нищо такова не се получи - продължавам да си ги плащам като поп  Mr. Green, защото все пак държа да знам как се развива детето ми  Twisted Evil На последната консултация пак я зачеках по въпроса отново ли ще си плащам, отговорът й беше - Нали ти казах, че по ЗК са само 4 ехографа. Е вече направо изтрещях, и честно казано не знаех даже как да реагирам.  #Cussing out
Извинявам се, ама не съм за парите, все пак то си е за мен и детето ми, но много ме хвана яд, че един път ми казва едно, друг път - друго. То, че от тази бременност напълно всичко взех да забравям, ама чак пък на изкукуригала да ме правят - не съм съгласна  #Cussing out Twisted Evil
Така, че много ви моля, ако има по-запознати със великите Здравни закони - дайте малко повече разяснение, може пък да изгрее светлина в тунела.

# 1
  • Мнения: 5 393
Ами...през 2005г бяха 2 или 3 доколкото си спомням.
Сега може да са ги увеличили на 4.

# 2
  • Мнения: 1 335
И аз знам за 3 или 4 ... Rolling Eyes Ето тук инфо за изследвания и ехо:
http://www.biberonbg.com/info/izsledvaniq.htm

Програма "Майчино здравеопазване":
http://www.nhif.bg/downloads/spec_ag.doc

# 3
  • varna
  • Мнения: 404
по здравна каса имаш право на 3 или 4 ехографа и това е за цялата бременност,няма значение календарната година!!!

# 4
  • София
  • Мнения: 537
здравейте, много добре са го измислили от ЗК... нямам думи.
Моята лекарка обаче не се води по тези правила и е много съвестна, всеки път когато съм на консултация ме гледа на видеозона.
За тези лекари трябва да е важно здравето на детето какво по дяволите са 4 ехографа за 9 месеца.....
Съжалявам ако съм малко остра, обаче това вече е нечувана глупост, писна ми да си плащаме за хиляди неща, а осигуровките не забравят да си ги търсят нали ?!

# 5
  • Мнения: 5 393
Е, хайде сега, не е чак такава трагедия бройката ехографи. В много държави гледането на ехограф е сведено до минимум. 3 или 4 ехографа + редовни изследвания са напълно достатъчни за проследяване на една нормална бременност.  А това, че самите майки искат всеки път да си виждат бебчето, е съвсем отделен въпрос, който не засяга здравната каса.
Естествено не говоря за случаите, когато се налага по медицински причини честото наблюдение.

# 6
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Е, хайде сега, не е чак такава трагедия бройката ехографи. В много държави гледането на ехограф е сведено до минимум. 3 или 4 ехографа + редовни изследвания са напълно достатъчни за проследяване на една нормална бременност.  А това, че самите майки искат всеки път да си виждат бебчето, е съвсем отделен въпрос, който не засяга здравната каса.
Естествено не говоря за случаите, когато се налага по медицински причини честото наблюдение.

 Peace Peace Peace

Абсолютно съм съгласна с това мнение. На когото не му се вярва да попита майките в Канада и Америка /в темите на чужбинските майки/ и те ще го потвърдят. Аз също имам преки наблюдения колко ехографа се правят на една бременна жена, с нормално протичаща бременност в тези две държави.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 019
Всъщност ехографските прегледи по пътека са 2... И при определени условия (съмнения на лекаря, рискова бременност) може да се увеличат с още най-много 1-2. Това е по каса - сигурна съм, скоро гледах програмата им на сайта за ЗК.

# 8
  • Мнения: 6 029
Ми. Когато аз бях бременна - 2007 година - имах право на 2.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 939
Майчета, благодаря ви за отговорите. В крайна сметка последното което ме светнаха е че имаме право на 4 ехографа за цялата бременност, без значение дали тя протича нормално, защото направлението, с което се отива при АГ е само едно. Абе просто без думи да останеш... Rolling Eyes Както и да е - само да сме живи и здрави, да не се налага да ходим по лекари, че тогава..... Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 186
Аз до колкото знам  са 2,
мен лично ме  гледат  всеки път  и не  са ми искали пари Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 2 197
През моята бременност (2005-2006 година) имах право на 4 ехографа. Останалите си ги платих. И не мисля, че те се правят, за да си виждат майките бебетата. Според мен по някакъв начин трябва да се следи развитието на плода и не виждам друг начин да стане ако не те гледат на ехограф. Иначе въпросните снимки, които ми даваха след всеки преглед не бяха интересни на никого, особено на мен. Така или иначе не приличаше на нищо. Изобщо не държах да ги имам, но лекаря ми много се кефеше с настройките и май той си се забавляваше докато я хване "в кадър".

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Ми. Когато аз бях бременна - 2007 година - имах право на 2.

 Peace

Тъкмо щях да питам, кога станаха 4  newsm78

# 13
  • Мнения: 173
Когато бях бременна(2005/2006) имах право на два.

Общи условия

Активация на акаунт