Как изглежда кърлежа

  • 19 733
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Питам защото не знам как изглежда, а майка ми види ли буболечка с хубот значи е кърлеж
къде има снимки на кърлежи

# 1
  • Мнения: 3 611
Цитат на: DEianaZ
къде има снимки на кърлежи


В нета  Wink

И аz преди години не zнаех какво е това кърлеж и веднъж намерих една много странна буболечка - като сиво-синъо бобче (представи си колко огромно е било) с мноооого малки шест краченца и главичка. Вzех го и отидох с гордост да го покажа на баба ми, щото доста странно животно ми се видя и не zнаех какво е...
... едва не пощурях от страх и гнус като раzбрах, че е огромен кърлеж.   #Crazy   Sick

# 2
# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
В действителност обаче, когато се захване се вижда само телцето /не и крачетата/ и прилича на бенка /от ония релефните, бабешките/. Това от личен опит  Embarassed /имала съм на два пъти/. Като се замисля май прилича доста на семка от круша.

# 4
  • Мнения: 687
Само да добавя, че като се напие кърлежът изглежда така

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
а той като се напие пада или си остава?

# 6
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: DEianaZ
а той като се напие пада или си остава?

Де да падаше. Имаш ли съмнение за кърлеж е най-добре да отидеш веднага на лекар. Няма да падне сам.

# 7
  • Мнения: 4 358
Да не ви плаша, ама оглеждайте си хубаво децата след разходка.
На Оги миналото лято му се беше забил кърлеж в крачето. Бяхме на разходка в Южния парк, а дори не съм го пускала да ходи по тревата.
Като се прибрахме видях кърлежа при смяната на памперса. Беше като малка черна точка, но имаше крачета.
Отидохме веднага на лекар и там го извадиха.
Трябва да се внимава да не се откъсне тялото и главата да остане вътре!!!

# 8
  • Мнения: X
Абе аз съм чувала, че пада, но това е след мнооооого пиене, през което време може да ти е лепнал някоя гадна болест. Иначе изглеждат кръгли, сиви, кожени топчета, колкото грахче, ако не са "пияни", с крачета. Трябва да се вадят много внимателно, най-добре да се намаже кожата около него с някаква мазнина и да се тича при лекар. Иначе може и сам да го извадиш - върти се май обратно на часовниковата стрелка, но лесно се късат.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 157
Бъдете много внимателни с кърлежите - на мъжа на моя приятелка миналата година се беше лепнал един, махнаха му го в Пирогов, но човекът си се разболя от лаймска болест Shocked !
Преди за се захванат са като малки паячета, а след това - като се насмучат с кръв - стават като грахово, дори малко бобено зърно, крачетата не им се виждат.

# 10
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Като чуя кърлеж и ми настръхва косата. smile3511
Миналата година се сдобих с този екземпляр.Нямаше да се усетя че имам нещо подобно докато не започна да ме боли стомаха и да ми се гади.Мъжът ми ме посаветва да се поогледам за подобна гадинка,като че ли е знаел.След щателна проверка забелязах че имам малка черна точица на тялото си.Изпаднах в ужас и не знаех какво да правя.Веднага звъннах на майка ми която ме посъветва да го намажа с една хапка мекото на хляба натопена в олио,да не се опитвам да го махам сама за да не го скъсам и някое краче да остане  и да бягам до болницата.Естественно отидох.Намазаха го с някакъв мехлем и след пет минутки беше изваден целият.От тогава се зарекох че ще се пазя от тези гадини.Е да ама не.....Преди месец отново тичах до болницата. Sad Вече ме е страх да минавам покрай зелени площи.Да не говорим че Боби всяка вечер преди да го сложа да спи го проверявам щателно.Като че ли започнах да психясвам на тема кърлежи.
Да добавя само че кърлежат е доста опасна гадина.Търси да се захване за меко местенце.При съмнение тичайте веднага до болницата докато не е станало доста по-сериозно.Чувала съм че ако не се извади на време човек се разболява от тъй наречената"Марсилска треска "

# 11
  • Враца
  • Мнения: 5 185
Някои падат, след като се напият. Имаме куче и един ден намерихме един добре напит паднал на земята, беше станал около 1 см.
За съжаление наистина са голяма напаст, нямам опит с деца, но преди 2 години и каишката на кучето не ги спираше- носеше ми по около 10-на на седмица идваше ми да  smile3514

# 12
  • Мнения: 5 140
Общо взето гадничко е и трябва да внимаваме,както с децата така и с нас.Моя леля миналата година я ухапа и още не може да се оправи.За една година 2 пъти влиза в болница на антибиотици-не се беше изчистила.Мен много ме е страх и трябва да внимавам,че както имаме и куче,да не стане "инфекция" и с малката покрай него.

# 13
  • Мнения: 4 244
Покрай кучето си бях станала специалист по премахване.
Научи ме един ветеринар и се оправях сама. Не помагаше и каишката дето уж е против тях. Ама с пудел какво може да очаква човек.
Но наистина е най добре лекар да го маха че те най добре знаят точно къде да го прихванат така че да не се разкъса

# 14
  • Мнения: 5 140
Добре че под нас има ветеринар-за кучето,пък за малката да не дава господ,ще тичаме до болница.То да не се налага.

# 15
  • Мнения: 3 611
Цитат на: vania_ip
Само да добавя, че като се напие кърлежът изглежда така


Ми това дето аz го бях хванала иzглеждаше долу- горе така, само че беше сиво - синъо и беше супер "наядено" (явно от там му е идвал и странният цвят)  Sick
А и аz го намерих на zемята пред кошарата с овцете...  ooooh!

Иначе съм имала на няколко пъти кърлежчета - малки, zахванали се някъде по тялото ми. Даже като бях бременна ходих да ми махат един от крака. От малките не ме е страх, обаче супер ме е гнус  Sick  Sick  Sick

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Цитат на: Elfi
Цитат на: DEianaZ
а той като се напие пада или си остава?

Де да падаше. Имаш ли съмнение за кърлеж е най-добре да отидеш веднага на лекар. Няма да падне сам.


Падат сами. Като се напълни и се пуска. Винаги. Но ако видите кърлеж, естествено отивате на лекар. Там го вадят, бият и тетанус и ви дават сваления кърлеж. Пазите го 1 седмица, за да може, ако проявите някой симптом на болест, която се пренася чрез кърлежите да се изследва и той и да се установи точно вида на заразата.

На снимките са дадени съвсем "гладен" кърлеж и един добре "нахранен".  Малкият е с размери някъде около половин милиметър и се вижда като чисто черна точица, а пълен вече е колкото средно голямо бобено зърно и е сив на цвят. Снимките не дават много точна представа. Никакъв хобот не се вижда. По-скоро е като миниатюрно черно паяче.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: dara
Цитат на: Elfi
Цитат на: DEianaZ
а той като се напие пада или си остава?

Де да падаше. Имаш ли съмнение за кърлеж е най-добре да отидеш веднага на лекар. Няма да падне сам.


Падат сами. Като се напълни и се пуска. Винаги.

Аха, ама докато паднат и току те хванала Лаймската болест. Доста неразумно /да не кажа глупаво/ е да чакаш кърлежът да падне сам.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
а каква е тази лаймска болест Embarassed ?

# 19
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: DEianaZ
а каква е тази лаймска болест Embarassed ?

Копвам:
"Лаймската болест е инфекциозно заболяване. Причинителят на заболяването е Борелия Бургдорфери, източник на заразата са гризачи и други диви животни. Преносители са кърлежи, като заразяването на човека става чрез ухапване. Инкубационния период е 3- 35 дни. Заболяването протича в 4 периода: Първия период се характеризира с общи прояви- отпадналост, главоболие, мускулни болки със или без температура и кожни промени на мястото на ухапването. Втория период настъпва няколко седмици или месеци след стихване на общите прояви и се характеризира с  предимно засягане на нервната и сърдечно съдовата система. Третия период се проявява месеци и години по- късно с прояви на артрит. Четвъртия период се представя с дистрофични промени на кожата, мускулите и ставите."

...абе гадно е ...

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
а лекува ли се напълно или да речем ако се опткрие в последния стадии ще останат ли физически промени по тялото и още 1 въпрос възможно ли е изхода да е фатален
много се наплаших

# 21
  • Мнения: 4 244
Не се лекува, за съжаление
Единствения начин  е като се открия ухапваното от кърлеж и се разбере че е носител да се вземе една ударна доза антибиотик - например Диксициклин, но пак няма гаранция
Имах случай в сестринската си практика с една мацка - видяла на крака си черни точици и с нокът ги изровила, прокървило малко мястото и решила че е било коричка кръв от ухапано от комар.
Така и не взе антибиотика и сега си носи последствията.
Има райони където тоя вирус е по разпространен въпроса е дали се знаят кои са за да се избягват
Случая който разказах стана на Старозагорските бани преди 12 години

# 22
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: DEianaZ
а лекува ли се напълно или да речем ако се опткрие в последния стадии ще останат ли физически промени по тялото и още 1 въпрос възможно ли е изхода да е фатален
много се наплаших

ами...май се лекува ако се хване в началото...не зная обаче какво е положението ако не се усетиш и не предприемеш мерки...някой по-компетентен да се включи...

а, дебеланата се е включила...а може и въобще да не се лекува...нямам идея...ще питам половинката...

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
лелеее от тази вечер пощенето ще е сериозно

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
и още 1 въпрос имам последен
до колко време се впива кърлежа.
да речем взимам го от ясла, пощим се нищо не намирам. има ли срок до 1 час или до 24 часа

# 25
  • Мнения: 687
DEianaZ, за да ти е по-спокойно като ходите по градинките ползвай за детето пък и за теб някой от препаратите на Off или Autan, които са против кърлежи и комари. Аз лично ползвам спрея на Офф. На него не пише да има противопоказания за деца или бременни.
Дано не ти се случва да се срещаш на живо с горепоказаните  Simple Smile

Между другото онзи ден даваха много интересен филм за кърлежите по Дискавъри. Та въпросните се пускат като увеличат обема си 100 пъти  Shocked  Не чакайте да дойде този момент, ами бягайте на лекар ако се случи.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: DEianaZ
и още 1 въпрос имам последен
до колко време се впива кърлежа.
да речем взимам го от ясла, пощим се нищо не намирам. има ли срок до 1 час или до 24 часа

Би трябвало веднага да се хване...как ще се задържи иначе...но като мине време и се напие с кръвчица и става по-голям...така че ще го видиш Mr. Green
и не се шашкай толкова...забелязва се...ако преглеждаш внимателно сина си едва ли ще го пропуснеш /кърлежа де/

# 27
  • Мнения: 687
Абе има вероятност да го видиш преди да се е хванал, докато пълзи още. Аз съм усещала на себе си. Но тогава само като го бутнеш пада, като всяка друга буболечка.
Но на детето няма как да си сигурна преди колко време се е хванал, така че не се препоръчва да се чака.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Цитат на: Elfi
Цитат на: dara
Цитат на: Elfi
Цитат на: DEianaZ
а той като се напие пада или си остава?

Де да падаше. Имаш ли съмнение за кърлеж е най-добре да отидеш веднага на лекар. Няма да падне сам.


Падат сами. Като се напълни и се пуска. Винаги.

Аха, ама докато паднат и току те хванала Лаймската болест. Доста неразумно /да не кажа глупаво/ е да чакаш кърлежът да падне сам.


Да, никой не казва, че трябва търпеливо да го изчакаш да се нахрани порядъчно. Мисля, че бях ясна, че задължително се ходи на лекар, за да се свали кърлежа. Но въпросът беше дали се пуска сам. И отговорът е - да, пуска се. В случай, че не го видиш той все някога ще си се пусне.

Ако кърлежът е бил заразен, дали ще стои час, два, 5, денонощие преди да го видим все тази. Опсаността съществува.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не се хваща веднага. Може да пълзи насам-натам известно време, преди да се захване. Аз съм намирала поне 3 пъти кърлежи по дрехите на децата, които пълзят и търсят да се захванат. И то по дрехи, които току-що съм съблякала и приготвила за пране. Намирала съм и по кучето пълзящ кърлеж също. Та не се захващат веднага. Търсят си място, предполагам. Те се захващат там, където кожата е най-мека и нежна - слабините, зад ушите, между пръстите, под мишниците... затова сигурно пълзят - търсят си уютно местенце. Ако ви се налага да търсите и да се "пощите" това са местата. Аз всяка вечер преглеждам децата в сезона на кърлежите, особено сега, когато още не са започнали да пръскат срещу тях.

# 30
  • Мнения: 6 314
Изчетох мненията само по диагонал и моля да ме извините, ако повтарям някого.

Кърлежите са различни видове, но в общи линии като се напият стават кръгли като грахово зърно - може да са черни, сиви, синкави, кафяви.

В никакъв случай не експериментирайте да махате сами кърлеж, защото има опасност да откъснете тялото от главата и главата на кърлежа да остане под кожата.
Не е голяма философия и на животни е лесно да се махат кърлежите, но не експериментирайте върху вас и децата.

След като кърлежът се махне, се бие инжекция против тетанус, а кърлежът се носи в лаборатория за изследване дали е заразен - поне според мен това е задължително! Резултатите излизат за около 2 дни. Изследват се за няколко заболявания. Доколкото знам, най-опасните са Лаймската болест, Марсилска треска, Кърлежов енцефалит...

Миналата година, съвсем случайно открихме забит кърлеж в главата на Мони. Беше абсолютен късмет, че го открихме, защото беше в косата. Отидохме да подстрижем Мони и кърлежът лъсна. Настана голяма паника и то не само заради това, че кърлежът беше доста голям, а и защото все пак беше на главата. От поликлиниката ни изпратиха в ИСУЛ, а оттам - в Пирогов. Голяма олелия. Пропуснахме инжекцията против тетанус, защото точно преди 3 дни на Мони му бяха били ДТК-то.
Кърлежът ни го опаковаха и го занесох за изследване в института по паразитология.
Хората, работещи там ми обясниха, че това е много важно. От една страна така може да се разбере дали кърлежът носи някаква зараза и да се вземат възможно най-бързи мерки, второ - вижда се дали кърлежът е изваден цял или е откъснат и трето - записват в кой район е станал инцидента и пращат екипи да пръскат против кърлежи, за да няма и други пострадали.

Дано не ви стряскам:

"По света са описани около 850 вида кърлежи. У нас те са много по-малко, но са преносители на едни от най-опасните болести - марсилска болест, кримска хеморагична треска, кърлежов тиф, бруцелоза по хората и животните, различни видове спорози и др. Съществува голямо разнообразие във формата, големината и окраската на кърлежите. Едни са с очи, други - без, някои са черни, кафяви, други - сребристи или шарени. Някои от тях живеят и се хранят само при един гостоприемник, а други го сменят многократно.
В България са описани шест рода кърлежи с около 30 вида. В зависимост от вида зрелият и гладен мъжки кърлеж е с размери 2,5 на 1,5 мм, а след като се наяде, достига до 12х7,5 мм. Наядената женска е още по-голяма. При кучешкия кърлеж размерите на добре нахранената женска достигат до 2х3 см, а теглото й се увеличава до сто пъти. Ясно е, че гладният кърлеж - малко по-голям от маково семе, е най-опасен.
Кърлежите са много издръжливи - не ги притесняват нито атмосферните условия, нито глада. Изпадат в летаргия, ако се застуди, но при най-малкото вдигане на температурата се събуждат жизнени и гладни. Жизненият цикъл на някои е 20-25 години, но могат да гладуват повече от 10 години.
Картината става още по-ужасяваща, като се има предвид скоростта, с която се размножават кърлежите. Зрялата женска може да снесе от 3000 до 6000 яйца. Ако тя е и заразоносител, това автоматично се отнася и за потомството й. От яйцата се излюпват ларви, които с невероятно настървение започват да търсят гостоприемник. Ларвите са почти невидими с невъоръжено око, но все пак невинаги са болни и опасни
."

# 31
# 32
  • Мнения: 304
Ужасно съм наплашена от тези гадини. Моя приятелка една сутрин се събуди с изкривяване на лицето и се започнаха едни глупави лечения три месеца, докато най-накрая, някой си лекар в София установи, че това е лаймска болест в много напреднала вече фаза #Shocked Ужас просто. Тя не е разбрала изобщо, че е ухапана. Момичето още не може да се излекува Cry
Да ни пази Господ!

# 33
  • София
  • Мнения: 505
Преди няколко дни гледах по Анимал Планет един филм за десетте най-големи кръвопийци. На първо място беше кърлежът, който като се напие с кръв може до 600 пъти да увеличи теглото си. Shocked  Shocked  Shocked

Жертвите си намира по миризмата и топлината, която излъчва човешкото тяло. А местата, на които се забива, са тези където вените са най-близо до повърхността на кожата.

# 34
  • Мнения: 372
Днес намерих едно малко кърлежче на вратлето на малкия.Не беше се забил напълно и го махнах без да ходим до болницата.Искам утре да го занеса за изследвания,но незная къде.А ,дали може и днес да отида,че се притеснявам много?

# 35
  • София
  • Мнения: 366
Снощи намерих един точно над подмишничката на дъщеря ми. Извадиха го в поликлиниката, но нищо не споменаха за изследване и ние го убихме и изхвърлихме  Rolling Eyes. Казаха, че в близките две седмици трябва да следим за температура, оттичане на лимфни възли, зачервяване на мястото на ухапването, като точно центъра побелявал и зачервявания по тялото - несиметрични, с картографски контур.

Освен това споменаха, че според последните изследвания не е препоръчително да се използва метода с олиото, защото когато умирал, кърлежът изпускал някакво вещество в раната... Вадене на кърлеж - единствено в поликлиниката.

А след описанията ви за болестите и последствията - направо се ядоствам на себе си, че не го запазихме този кърлеж...

# 36
  • София
  • Мнения: 2 157
Днес намерих едно малко кърлежче на вратлето на малкия.Не беше се забил напълно и го махнах без да ходим до болницата.Искам утре да го занеса за изследвания,но незная къде.А ,дали може и днес да отида,че се притеснявам много?

Носи се в Института по паразитология - Mamma по-горе е написала. Там го гледат дали е цял, изследват го за зараза и отбелязват в кой район е намерен, че да пръскат.
Стискам палци всичко да е наред с детенцето!

Общи условия

Активация на акаунт