Баба Марта идва

  • 1 742
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 550
Баба Марта идва.
Всяка година, на 1-ви март раздавам мартеници на познати холандци.
Всички в моето обкръжение познават вече тази българска традиция.
Разбира се, не се кичат с мартениците. Само ги слагат за украшение някъде из къщите си.
Половинката му става приятно, че получава мартеници от България. Но и той като всички останали не слага мартеница.
В колата обаче задължително виси една на огледалото.

Днес получих първото писмо от БГ с мартенички и ми стана интересно Thinking  вие давате ли мартеници на хората във вашето обкръжение? Как реагират те? Собственоръчно ли ги правите или ви ги пращат роднините от България? А вие закичвате ли се с мартеници?

Та споделете, ако имате желание.
Ще ми бъде интересно да прочета как вие отбелязвате Баба Марта.
Благодаря предварително на всички включили се!

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз давам на този и онзи, гледам да правя Пижо и Пенда, така са им по-интересни.стоят им за украса, не могат да си представят да се накипрят  с тях де Wink

един познат африканец каза, че като настане март и разпознава всички българи  hahaha

половинката и той носи една на ръката (може ли да откаже  Whistling) и един път един българин го заговори на български в магазина и той безпомощно гледаше  hahaha
запознахме се с човека, нямало българи в града и искаше малко на български да си побъбри.

иначе в моя град има много българи и по храстчета и дръвчета висят мартенички  Laughing

# 2
  • Мнения: 7 914
моят мъж слага мартеница.. дори не дава да му я свалям и си я носи до май месец:mrgreen:
 и на малкия ще вържа...ама не съм измислила къде, че да не я изяде Joy

# 3
  • Мнения: 1 768
И аz получих днес едно много сладко пакетче от България.Мама и татко пак се бяха постарали като всяка година. Heart Eyes
Иzпратили са ни всякакви мартенички дори и детски.Има и да подарим на приятелчетата на Мики.
На Мики ще сложа обеЗателно.Татко и също носи,но на ръката.Доволна съм,че го прави имайки предвид,че е германец и при тях няма такъв обичай. Grinning

# 4
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Връзвам на приятели, харесват им. Проблема е, че тук целогодишно има щъркели hahaha

# 5
  • Мнения: 1 550
И аз бях вързала първата година на половинката една мартеница на ръката, но след първото къпане я свали Crazy
За това сега се връзва една в колата, на огледалото.
На синът ми закачам мартеница на якето, но след почти всяко излизане се връща без нея. Добре, че редовно ни пращат и по много.
Съседката ми редовно си носи мартениците, но на нея винаги подарявам гривни.

Аsyalein, аз не съм от най- сръчните Embarassed При това са ни учили в училище в часовете по трудово обучение как се правят мартеници, но...аз явно съм пропуснала тия часове. Пижо и Пенда определено много се харесват (нашите ми пращат предимно такива мартеници). Но мартениците плетени на една кука се смятат за уникални.

Тук, където живея няма българи. Но в Амстердам съм виждала закачени мартеници по дърветата Grinning

# 6
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
В Щатите съм раздавала на всички познати - обикновено от тези мартенички, които се връзват на ръката. Всички много се радват и с удоволствие изслушват историята за мартеничките и откъде идва тази традиция.
Само един "умен" мароканец реши, че съм искала да му правя магия и не пожела да я сложи  hahaha
Съпругът ми я носи докато се изкъпе и после "забравя" да си я сложи пак.
А тази година ще раздавам в Канада - на кой не знам, понеже още никой не познаваме тук.  Laughing

# 7
  • Мнения: 1 550
Само един "умен" мароканец реши, че съм искала да му правя магия и не пожела да я сложи  hahaha

TarikMom, такова нещо не ми се е случвало до сега, но определено бих се посмяла на такива опасения Grinning

# 8
  • Мнения: 2 032
А случвало ли ви се да ви питат дали мартеницата (закачена на палтото) не е за отбелязване на борбата с болестта СПИН.
Пращат ни, вързваме, обясняваме, раздаваме.

# 9
  • Мнения: 1 132
Всяка година получавам пликчета с мартеници и много им се радвам. Мъжа ми често отказва да носи докато види щъркел и затова е получил разрешение  Mr. Green да я връзва на първото цъфнало дърво, било то и неплодно.  Преди година кандидатстваше за нова работа и изпод ръкава на ризата му се подала мартеницата.Ами видели я бъдещите му тогава  шефове, та се наложило да обяснява цялата история и от къде е жена му.   hahaha
Раздавам на близки приятели, закичвам колата, слагам на входната врата, на детето, а аз се окичвам поне с 5-6. Спазвам стриктно традицията и ако не видя щъркел- мартеница не свалям.  Grinning

# 10
  • Мнения: 3 932
Мисля да раздам, тая година на избрани колеги, ако някой ме изненада от Бг, ще занеса в градината с някакво кратко текстче на френски или английски...да не си помисли верно някой родител, че ще струвам магии...

# 11
  • Мнения: 2 257
Първата година в работата ме питаха това някакъв индиански амулет ли е. Аз се впрегнах първо, но после, като погледнах от друг ъсъл, осъзнах, че си прилича на някаква индианска връв или там каквото....(за мартеница на ръката става дума).
Винаги си слагам, слагам и на детето, давам и на мъжа си, обяснила съм му фабулата с мартениците, но не изисквам да ги носи, той чинно си ги събира. Laughing На външни хора не давам. Не се и обяснявам. Само, ако човекът наистина се интересува, се впускам в подробности.

# 12
  • Мнения: 1 550
А случвало ли ви се да ви питат дали мартеницата (закачена на палтото) не е за отбелязване на борбата с болестта СПИН.

Първата година в работата ме питаха това някакъв индиански амулет ли е. Аз се впрегнах първо, но после, като погледнах от друг ъсъл, осъзнах, че си прилича на някаква индианска връв или там каквото....(за мартеница на ръката става дума).

Като се замисля Thinking всичко различно и чуждо на това, на което са свикнали тук или в която и да е друга страна, се възприема може би с известна доза съмнение. Сигурно им се вижда странно на чужденците, че си връзваме мартеници. Това сигурно го възприемат като нещо много лично. Картички иначе се пращат по различни поводи. Пак е жест, но не толкова личен.

# 13
  • до вятърните мелници
  • Мнения: 195
аз връзвам на мъжо, на къщата, на себе си и на една две приятелки

тази година ми се иска аз да си направя мартенички, та ако някой знае уеб сайт с обяснения - ще съм благодарна, че с моите две леви ръце ми е много трудно  Crazy

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз връзвам на мъжо, на къщата, на себе си и на една две приятелки

тази година ми се иска аз да си направя мартенички, та ако някой знае уеб сайт с обяснения - ще съм благодарна, че с моите две леви ръце ми е много трудно  Crazy

в подфорума Хоби има темичка, погледни там, може да ти хрумне нещо.

аз помня как се правят Пижо и Пенда от училище

Общи условия

Активация на акаунт