Шарка?

  • 3 716
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 499
Преди малко повече от седмица Моника се обрина по телцето, имаше някъде около 20-тина пъпки по ръцете, по краката отзад, по корема и по гърба. Заведохме я на лекар и педиатърката каза, че не е шарка, въпреки, че обривът много приличаше на шарка. Не можа да каже от какво са пъпките, предположи, че е алергия /пъпките бяха големи/ или че я е полазило нещо. Пъпките обаче все още не са изчезнали. От около два дни са завехнали, хванаха коричка, сърбят я, тя ги чопли /тези, които достига на ръцете/ и отдолу се образува като дупка /кратерче/. Не е ли това характерно за пъпките на шарката - завехват и хващат коричка, а като се отчоплят отдолу са като дупчица. Да не би малката да е изкарала шарка, а да не сме разбрали?!
Уточнявам, че ходи на ясла и е възможно да "хване" шарка оттам.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Хм. А сега де. Няма как да знаем дали е било шарка, още повече, че педиатърката ви е казала друго. Така както го описваш прилича на варицела. Само че не казваш как са изглеждали пъпчиците отначало. При варицелата първоначално пъпчицата е с мехурче с течност на върха. После мехурчето се пука, става като раничка. Чак след това завяхва. Не знам. При вас имаше ли мехурчета?
И още нещо-казваш, че посещава ясла. Там все пак работят медицински сестри. Нищо ли не са ти казвали по въпроса?

# 2
  • Мнения: 2 865
И на мен на варицела ми прилича. Обади се в яслата и питай дали има други случаи.

# 3
  • София
  • Мнения: 39 715
Саня те е питала как са изглеждали пъпките в началото. Описала е и обрива при варицела.
По описание на завяхването на пъпките - прилича на варицела.
В яслата е трудно да пропуснат варицела. Има карантина, глоби и т.н. Лекарите рядко грешат по отношение на варицелата.
По принцип варицелата протича с висока темп., преди или след обрива. При Дияна беше след обрива. Вдигаше и до 39 градуса. Обрива не я сърбеше, болеше я.

# 4
  • Мнения: 3 499
Моника също вдигна температура, някъде около седмица след появата на пъпките. Пъпките изглегждаха големи червени и по средата бели, не съм обърнала внимание дали е мехур.От яслата нищо не са казали. След като я прибрахме от ясла към 17.00ч. видяхме, че се е обринала. Изглеждаше точно като шарка, но тъй като пъпките не бяха чак толкова много /около 20-тина/ се усъмнихме, че може и да не е. На сутринта веднага я заведохме на лекар и педиатърката каза, че не е шарка, но не може да определи какво е. После мъжа ми  я заведе в яслата и каза на лелките, че сме я водили на лекар и да не се притесняват за пъпките. Не са ни казвали дали е имало  и други деца.

# 5
  • София
  • Мнения: 39 715
Темп. при варицела е преди обрива и непосредствено след него, в рамките на ден-два. След седмица темп. почти няма и обрива завяхва.

# 6
  • Мнения: 3 499
Значи най-вероятно не е.

# 7
  • Мнения: 2 865
Абе както описваш пъпките, как завяхват и хващат корички и сърбят - баш варицела си е според мен. Някои деца я изкарват с много малко пъпки.
Защо не сте потърсили друг лекар, като личната не е успяла да постави диагноза....?

# 8
  • Мнения: 549
Здравейте и от мен.Моят син като кара шарка(Варицела) пъпките му бяха апсолютно същите.Температура дигна чак на 3,4 ден(около 38 гр.).Характерното за шарка(Варицела)е че излизат доста големи ,сърбящи пъпки и по главата.И по-това най вече се разпознава.А педито  какво ви изписа да пиете (мажете) като не било никаква шарка?Имай предвид че някой деца шарките ги изкарват дори и само с 1 пъпка.Могът дори й да не вдигнат и т-ра.Тогава педитата повечето от тях не могат да разберат че детето кара шарка.

# 9
  • София
  • Мнения: 39 715
Трудно се бърка от лекарите, зависи от лекаря разбира се.

това е Дияна след 20тия ден. Повечето белези се изчистиха едва след морето, т.е. след няколко месеца. А първата пъпка остана, стои като удебеление.

 

# 10
  • Мнения: 549
Да ,......морската вода прави чудеса!!!!-----понякога!!!!И на синът ми първата му пъпка "стой"още -/е вече стой като белек макар че не се е чесъл/..А Варицела кара още лятото.

# 11
 Здравейте,искам да ви кажа, че при моят син също се беше появил такъв обрив и когато го заведох  при нашата докторка, тя също отрече варицелата и ми обясни, че при някои видове алергии обривът е същият, както при варицела.Но, той не е вдигал t и единственото обяснение при вашият случай е,че може да е инфектирала пъпките и от това да е вдигнала t след няколко дни.

# 12
Допълвам:първоначално и аз доста се усъмних в диагнозата, но 6 месеца, след този обрив,той пак се обрина и този път беше истинската варицела,макар че аз не виждах особена разлика в обрива.

# 13
Здравей!
Синът ми изкара варицела лятото и честно да ти призная смятам, че и вашия проблем е същия, макар че ние не вдигнахме температура! Тогава изчетох доста материали, а и лекарката му ми обясни как се проявява!Ако след втората седмица продължават да се появяват нови пъпки направи консултация с друг лекар!По принцип при варицелата пъпки избиват до втората седмица от появата на първата.Ако обривът продължи по-дълго може да е друго, някаква алергия или незнам. Но все пак отидете на друг лекар!

# 14
  • Мнения: 368
Защо варицелата поражда такива съмнения??
Нашия случай е следния: на 27-28 декември заведохме сина ми както обикновено на ясла, имаха сборни групи между празниците.
Предполагам там се е заразил, защото на 02.01 започнаха да му излизат пъпки. Заведохме го на лекар, като видя и пъпките в косата веднага даде бързо известие за варицела за яслата. До тук добре- имаме варицела. Носим известието, има още 2 деца от нашата група. И до тук добре. След което сина ми лепва стомашния вирус с повръщане и разтройство и спря да се храни. Много зле стана, обезводни се и по-преценка на ДЖипито отидохме в Инфекциозна клиника/заради шарката/. Там всеки ден на визитация минаваха различни лекари и му гледаха пъпките. Мненията бяха 50/50  за и против шарката. Най-накрая шефа на инфекциозна клиника ни изписва/вече излекувани, всичко е нормално/ и в епикризата пише - със съмнения за шарка. Оказало се алергичен обрив -строфулус, който много приличал на варицела.
Сега в групата на сина ми има общо 10 деца, които изкараха шарка за този период и все още сме под карантина.
По лицето първите пъпки оставиха своите отпечатъци.
Шарка ли изкарахме или не?
Защо сега при наличието на болни дечица моето не се заразява?
Модифицира ли шарката?
Не че търся отговорите тук,но имам много въпроси...

Общи условия

Активация на акаунт