Живеенето под наем - плюсове и минуси.

  • 18 616
  • 285
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Ами тази тема леко произтече от темите за Спукването на имотния балон и некачественото НС.

Давайте да си говорим за това. Добре ли е на този етап да се живее под наем? Плюсове, минуси, ваши лични истории...  Simple Smile

Последна редакция: сб, 16 фев 2008, 21:18 от Киса

# 1
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Плюсове
1. Не плащаш за поддръжка на имота
2. Винаги можеш да се преместиш, ако нещо не те кефи(имаш шумни съседи, има улични кучета в района и т.н.)
3. Не се занимаваш с ремонти
4. Не му плащаш данъците и местните такси (ама те не са и много де)
5. Ако ти е нужно по-голямо или по-малко жилище - сменяш го (това може и минус да е, аз мразя да се местя)

Минуси
1. Не можеш да правиш промени в жилището без да питаш собственика, а той може да не е съгласен
2. Винаги могат да ти вдигнат наема, като ти изтече договора
3. Пълниш гушата на някой друг и накрая пред пенсия нямаш нищо насреща (това най-много ме плаши  Confused )
Има и други, но не се сещам в момента. Според мен няма нищо по-хубаво от това да имаш собствено жилище, мечтая за това  Heart Eyes

# 2
  • София
  • Мнения: 2 623
Наемите станаха космически - това е
най-големия недостатък !
Непрекъснато имаш чуството, че си на гости -
поне аз така бих се чуствала.
Не можеш да промениш нищо в апартамента.
Никога не си сигурен дали след изтичане на
договора няма да ти покажат вратата.
Парите за наем за мен са хвърлени на вятъра
и един ден се оказваш на улицата, точно когато
би трябвало да изживееш спокойно старините си.
За мен лично плюсове няма !

# 3
  • Мнения: 1 111
 Плюсове аз не виждам.Евентуално ако трябва да се избира м/у вариантите собствено жилище, но с родители или под наем, но самостоятелно тогава.Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 577
Плюсове аз не виждам.

и аз  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 9 865
Единственият плюс, който се сещам е, че като ти писне винаги може да се изнесеш.
Вярно е, че парите са хвърлени на вятъра, но понякога не става и с кредит. Демек по принуда ги даваш за наем.
Аз съм под наем от 6 г. и вече свикнах, но не е уютно и за поддръжка плащаш, и за текущи ремонти и за всичко както си му е реда, но никога не можеш да се почувстваш като в свой дом.

# 6
До преди 2 месеца цял живот съм живял под наем. Родителите ми живееха под наем,а когато на 16 останах пълен сирак и нямаше и къде да ида...Не искам децата ми да имат моят живот. С много усилия успях да взема жилище,което ще изплащам в следващите 25 години. Минусите вече сте изброили,мога само да допълвам,а за плюсове не се сещам.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 011
Мога да ти изброя плюсовете като наемодател!  Laughing
За мен за наемателите плюсове няма.

# 8
  • Мнения: 1 896
Единственият плюс за нас е това, че живеейки под наем живеем отделно от родителите на съпруга ми.
Ако трябва да бъда докрай искрена и лична сумата за наема ни все още е по-ниска от колкото вноската по кредита. По ред причини обаче предпочетохме да имаме собствен дом.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Мога да ти изброя плюсовете като наемодател!  Laughing
За мен за наемателите плюсове няма.

И после много хазяи се чудят защо наемателите им съсипват жилището и ги завличат със сметките.
Най-старото правило във взаимоотношенията между хората е да има взаимна изгода.

# 10
  • Мнения: 1 008
Мога да ти изброя плюсовете като наемодател!  Laughing
За мен за наемателите плюсове няма.

И после много хазяи се чудят защо наемателите им съсипват жилището и ги завличат със сметките.
Най-старото правило във взаимоотношенията между хората е да има взаимна изгода.
Това в какъв смисъл си го написала?

# 11
  • Мнения: 212
Според мен парите за наем са хвърлени на вятъра.Проблема е ,че не всеки може да си позволи собствено жилище.

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Никакви плюсове не виждам....
За съжаление вече 8 години живея под наем.
Радвам се поне, че случихме на хазяи - не ги виждам и чувам с месеци, не ни притесняват, не са ни вдигнали наема от 3 години и ни позволяват да си правим ремонти и подобрения.

Можем да си позволим собственно жилище на кредит, но мъжът ми работи в американска строителна фирма и хич не харесва качеството на новопостроените жилища.... да не говорим за нереално високите цени. За това все още сме под наем.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
В прекия смисъл съм го написала. Ако един наемодател мисли, че наемателите нямат полза, то значи или ги подценява и ги мисли за будали, или толкова им е вдигнал наема, че в един момент неминуемо ще си намери майстора. Такива наемодатели трудно задържат добрите наематели и дългосрочно имат повече ядове, отколкото ползи.
Както писах в една друга тема, доста дълго време съм работила в агенция за имоти и съм имала възможност да разпознавам различните видове наемодатели и наематели.

А иначе по темата - не винаги парите и собствеността са най-важните. За много хора живеенето под наем има ползи, които надвишават разхода за наем.

Последна редакция: сб, 16 фев 2008, 20:48 от RadostinaHZ

# 14
  • Мнения: 1 008
 Ползата на наемателя е, че живее в жилището на наемодателя. Други ползи няма,а и какви трябва да са те? Аз съм наемодател на 2 имота, на единият от които от години. Всяка година в жилищата се прави освежаване за наша сметка. Наема, който получаваме за малкия апартамент е повече от смешен, но не ги гоним,защото са с малко детенце. Понякога закъсняват с плащането и 3 месеца. Дали те са будали?

Общи условия

Активация на акаунт