след раждането- документи и обезщетения

  • 645
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Здравейте мили бъдещи и настоящи мами. Надявам се все пак някой да ми помогне да си изясня някои неща.Първо искам да ви споделя, че очакваме нашето бебче към края на април:) Та значи първия болничен за майчинство ще ми бъде издаден на 16.03.2008г.(това са тези 45 дни преди термина на раждане), искам също така да вметна, че от 15.10.07г. до 15.03.08г. съм била в непрекъснат болничен общо(153 дни). Въпроса ми е след раждането живот и здраве, колко, какви и кои трябва издаде първите болнични от педиатъра на детето ли или от самата болница ли, и какви документи трябва да си подам до рабатодателя си и в какъв срок?



Втория въпрос към Вас е при положение, че съм ползвала толкова болничен, като последните 6 месеца преди да изляза в  първия си болничен съм осигуравана на 190, първите 9 месеца след раждането тия 90% на каква основа ще се начисляват на тези 190 или на МРЗ за страната 220 лв?
 Искренно се надявам някой да ми отговори?

# 1
  • Мнения: 22
Здравей,
1-ви Болничен 45 дни преди раждането - дава се от личния ти доктор. Трябва да му занесеш един талон, на който е отбелязана датата на термина ти. Талона ти го дава наблюдаващия те гинеколог, но ако JP-то ти е свястно можеш да минеш и без него - на честна дума  Simple Smile
2-ри Болничен - издава се от болницата, в която раждаш, дават ти го по време на визитациите преди да те изпишат.
3-ти Болничен - изравнителен за разликата до 135 дни - издава се от детския лекар, който ще си изберете. С него трябва да се подаде и декларация по чл. 50/51 от КСО, за пред НОИ. Декларацията трябва да ти бъде предоставена от счетоводителя само за подпис и попълване на данните на бебчо.
 newsm10
Пожелавам ти леко бременеене и ражане на красиво здраво бебче  smile3504

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 18:30 от NLD

Общи условия

Активация на акаунт