Децата и религията

  • 2 799
  • 38
  •   1
Отговори
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
На много места зачекваме тази тема, реших да направя място, където да се обсъди надълго-нашироко.

Моето дете е на две години без малко. Все още нищо по въпроса за религията не съм му представила, освен, че на една икона е Св. Иван Рилски (колко ли му е запомнила главата).

Струва ми се, че за малки деца има полза от вяра. Помага и за възпитание в морални ценности.

Но започвам да се чудя кога е времето, когато започваме да говорим на децата за Бог и религия? Кога го направихте вие, или кога планирате да го направите? В каква религия ще ги възпитате (знам, че има християни, евреи и мюсюлмани сред Родители в Чужбина, но ще е интересно, ако и други практикуващи споделят)?

Нека бъде и за атеистите тази тема - как обяснявате на децата си, че другите са вярващи, а вие не?

Та така - споделяйте!

# 1
  • Мнения: 3 932
Още не съм започнала да говоря за Бог и религия, не смятам, че детето ми е способно да възприеме и осмисли информацията на този етап от развитието си. Имам идея това да стане около 5-6-тата година.
Дали има полза от вяра или възпитава морални ценности, може би, но не съм убедена.
Аз смятам просто да му представя православното Християнство и Библията, както и основните ни религиозни празници и обичаи, така че като го попитат каква е вашата религия и с какво е по-различна от другите, да може да отговори...един вид за обща култура...оттам нататък изборът е негов!

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Всеки един човек вярва в нещо. Наистина, това ни е необходимо, но дали това ще е Господ, Аллах ... Дядо Коледа  Laughing или просто в силата на Природата, това всеки за себе си решава. Така съм казала и на сина ми. Уча го да уважава вярата и традициите на другите хора, колкото и странни и смешни да му се струват понякога, тогава и те него ще уважават. Спазваме част от християнските традиции в къщи, въпреки че на църква не ходим. А защо ги спазваме, защото ни сплотяват като семейство, защото ни е приятно.
Скоро в училище засегнали темата за ангелите в небето и моят син логично изразил недоверие, летял е със самолет над облаците, но никога не е виждал ангели  Thinking newsm78 На мен ми стана интересно, как вярващите родители биха обяснили този факт на дечицата си  Laughing Иначе моят знае историите за рая, ангелите и за Свети Петър. Скоро по някакъв повод говорихме за Христос и той попита, дали наистина е съществувал такъв човек. Отговорът ми беше, че е напълно възможно да е съществувал подобен персонаж, от който хората са се възхищавали и прекланяли. Разказвали са истории за него, но предавайки ги от уста на уста, са били доста видоизменени, добавени са някой факти, други са премахнати и така се е получил един супер герой  Flutter
Според мен, полезно е децата да се запознаят с гръцките митове и легенди, както и тамошната история и като съпоставят написаното в митовете с историята описана от учените, ще открият много прилики, но съответно малко по-украсени и напудрени. Същото важи за Библията и другите подобни Свети книги, преплитане на реалност с художествена измислица  Peace

# 3
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
На много места зачекваме тази тема, реших да направя място, където да се обсъди надълго-нашироко.

Моето дете е на две години без малко. Все още нищо по въпроса за религията не съм му представила, освен, че на една икона е Св. Иван Рилски (колко ли му е запомнила главата).

Струва ми се, че за малки деца има полза от вяра. Помага и за възпитание в морални ценности.

Но започвам да се чудя кога е времето, когато започваме да говорим на децата за Бог и религия? Кога го направихте вие, или кога планирате да го направите? В каква религия ще ги възпитате (знам, че има християни, евреи и мюсюлмани сред Родители в Чужбина, но ще е интересно, ако и други практикуващи споделят)?

Нека бъде и за атеистите тази тема - как обяснявате на децата си, че другите са вярващи, а вие не?

Та така - споделяйте!

вси4ки имаме полза от вяра  Laughing
могат да вярват и в дядо Мраз и във вълШебства и т.н.
не смятам Laughing, 4е възпитанието и моралните ценности са патент на църквата  Shocked
от тук нататък, аз съм избрала светско у4илиЩе, но съм предпо4ела 4аса по религия на мястото на разни други дейности (всъЩност, седят в една стая с някакъв възпитател, който ги наблЮдава и толкова). аргументът ми е елементарен : предпо4итам да има поглед върху вси4ко, а не да "наваксва" на стари години като мен. историята на религиите си е 4иста обЩа култура, така 4е, ако няма насаждане, не виждам проблем.

ли4но не давам религиозно възпитание, не посеЩавам църкви (освен като архитектурни забележителности), не съм кръЩавала и т.н., не ходят на катехизъм.

нямам проблеми да обясня заЩо другите са вярваЩи : по съЩия на4ин по който обяснявам нали4ието на разли4ни раси.

виж, по_трудно ми е да обясня, когато се ядосвам, 4е църквата се меси в политиката, или да отговоря заЩо ходя да гласувам при положение, 4е цяла година недоволствам от управляваЩите, но и това се прави.  Rolling Eyes

# 4
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Мери, на каква възраст започна да му говориш на сина ти за вярата на другите хора? Разбирам за традициите, това и сега го правя - различните хора празнуват различни поводи, но как обясняваш на малко дете, че ти и то вярвате в Исус Христос, а малкият Джейкъб - не?

Фейам, много ясно, че възпитанието и моралните ценности не са патент на църквата, не знам откъде ти дойде тази идея. Казах, че помагат.

Минервата, моята първоначална идея също беше такава - да го запозная с православното християнство като една от много религии, т.е. да не го индоктринирам в божествеността на Христос. Но дали няма да го лиша от нещо?

# 5
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ДъЩеря ми скоро Ще стане на 5 години.От тригодиШна тръгна на детска градина,която по сте4ение на обстоятелствата е към местната католи4еска църква. У4ителките са лаи4ки а само директорката и оЩе една възрастна възпитателка са монахини. Харесва ми маниера им на работа.Детето с удоволствие говори за заниманията в "у4илиЩе" Wink.Понякога пее песни4ки,разказва истории,които са нау4или и виждам,4е неЩата им ги обясняват по съвсем достъпен за детската глави4ка на4ин под формата на приказки. Когато има някакви по специални въпроси обикновено ги задава на баЩа си (мъжът ми е католик,макар и непрактикуваЩ  Mr. Green) понеже той е по_подготвен с материала. Не мисля,4е ги индоктринират. Заниманията им са много и разнообразни и дале4 не се свеждат само до "религиозното обу4ение"
И аз мисля,4е е хубаво децата да вярват в неЩо и мисля,4е едно евентуално такова възпитание на познавателно ниво може само да обогати обЩата култура ( дето толкова я бистрехме тук тези дни  Wink)

# 6
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мери, на каква възраст започна да му говориш на сина ти за вярата на другите хора? Разбирам за традициите, това и сега го правя - различните хора празнуват различни поводи, но как обясняваш на малко дете, че ти и то вярвате в Исус Христос, а малкият Джейкъб - не?

Фейам, много ясно, че възпитанието и моралните ценности не са патент на църквата, не знам откъде ти дойде тази идея. Казах, че помагат.

Минервата, моята първоначална идея също беше такава - да го запозная с православното християнство като една от много религии, т.е. да не го индоктринирам в божествеността на Христос. Но дали няма да го лиша от нещо?


не разбрах кое "помагат"  Rolling Eyes
във всеки слу4ай съм под4ертала друга фраза от твоя пост и на нея съм отговорила.
другото си ми е ли4ен коментар и не знам Що реШи, 4е те имам предвид по някакъв на4ин.

# 7
  • Мнения: 3 491

Нека бъде и за атеистите тази тема - как обяснявате на децата си, че другите са вярващи, а вие не?
Конкретно за християнството (защото него ми се е налагало да обяснявам) - казвала съм, че някога в миналото е имало Христос, и той е правил добрини, и хората са го обичали толкова много, че са отказали да вярват в смъртта му, затова с течение на времето са създали историята с възкръсването. Но тази история не трябва да се мисли буквално, а да ни напомня, че когато обичаме някого, и си го спомняме, той живее в мислите ни.
Дали има Бог? Ами казваме, че може и да има, може и да няма, не знаем. Но има хора, на които им е трудно да приемат неизвестността, затова са категорични, че има. Хората са различни (това поне са го чували безброй пъти по какви ли не поводи).
Какво да правим? Да сме добри и отзивчиви, да вярваме в себе си и в това, което можем, да сме добри приятели, да се стараем в училище, и т.н., стандартните морални добродетели. Защото това доставя радост на другите и кара самите нас да се чувстваме добре.
Аз като дете бях силно вярваща в светлото бъдеще на комунизма.  Mr. Green Исках да умирам за Свободата, като Зоя Космодемянская. Имах късмет историята да ме отърве. Нащрек съм спрямо децата - да нямат такива залитания и да не си губят времето с неща, които не са полезни ни на самите тях, ни на човечеството. Да не говорим пък меркантилността на тукашните църкви колко ме дразни. В будисткия храм на местните индийци също влизах веднъж с една колежка, и излязох с огромно облекчение - не ми понесе гледката на натръшкани с толкова демонстративна безвкусица злата и други джунджирии.
Но имаме у дома хубава детска Библия, така че ако искат да се образоват за историите - има откъде. Отваряме я отвреме-навреме.

Последна редакция: вт, 12 фев 2008, 22:36 от блажка

# 8
  • Мнения: 11 307
Блажка отвори дума за детска библия.
Понеже на мен ми беше трудно да размишлявам по детски точно за тези неща, реших да си купя едно такова издание тук. Оказа се, чудесен помощник, освен работата на възпитателките в детската градина. Възможно е да има такива издания за еврейското учение и за мюсюлманството.
Много приятно по детски са описани историйки от стария и новия завет, напълно разбираеми за детските глави.
Пред различни църковни празници отваряме и четем историйките от книжката. После коментираме.

# 9
  • Мнения: 3 367
..ние сме от атеистите ; обяснявам както за расите,за височините,са интересите,за колите и къщите- хората са различни,няма по-лоши и по-добри,просто други; има лошо поведение, което се наказва,стараем се да го избягваме..като цяло мантрата ми е че няма лоши хора,а има лошо поведение..така възпитавам ценности,доколкото сварвам

*
..харесва ми идеята за Дядо Коледа/феички/джуджета и пр.,но баща им е против лъжи,затова и не прекалявам,засега не са ме питали директно..

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Мери, на каква възраст започна да му говориш на сина ти за вярата на другите хора? Разбирам за традициите, това и сега го правя - различните хора празнуват различни поводи, но как обясняваш на малко дете, че ти и то вярвате в Исус Христос, а малкият Джейкъб - не?
Синът ми нямаше 5 години, като дойдохме да живеем в чужбина. В сравнение с България, тук има много повече раси и религии. Съответно синът започна да разпитва, защо този е черен, а аз бял. Защо някои хора ходят различно облечени от него. Защо съученикът му в училище има кок на главата, а е момче, защо друг съученик няма коледна елха в къщи и т.н. и т.н. Отделно в училище винаги споменаваха и отбелязваха по-големите празници на не християнските религии. Беше много впечатлен и от вегетарианците, като разбра какво е това каза, че той бил "месотарианец"  Laughing А защо ние празнуваме точно християнските празници, честно да си кажа, не ми се е налагало да обяснявам, а и не знам как да го обясня  Thinking newsm78 Единствено за Велик Ден съм казала, че го празнуваме на друга дата и по различен начин, защото в България така се прави  Embarassed Rolling Eyes

# 11
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Много ми хареса Блажкиният подход за възкръсването, може да го открадна, като му дойде времето, ако може...

Фейам, мир, един емотикон с пулещи се очи ме подведе.  Laughing

"Месотарианец" също може да ми влезе в речника, много сладко!

Благодаря на всички за мненията!

# 12
Синът ми нямаше 5 години, като дойдохме да живеем в чужбина. В сравнение с България, тук има много повече раси и религии. Съответно синът започна да разпитва, защо този е черен, а аз бял. Защо някои хора ходят различно облечени от него. Защо съученикът му в училище има кок на главата, а е момче, защо друг съученик няма коледна елха в къщи и т.н. и т.н.

то ми беШе интересно
моят син е роден тук и въобЩе не му прави впе4атление, 4е някой е 4ерен или обле4ен разли4но ...

Цитат
..харесва ми идеята за Дядо Коледа/феички/джуджета и пр.,но баща им е против лъжи,затова и не прекалявам,засега не са ме питали директно..

това не са лъжи и фантазия, за малки деца е подходяЩа даже полезна  Peace

# 13
  • Мнения: 3 491
Дотук май поразказахме как невярващите представят вярващите пред децата си и възпитават толерантност. На мене обаче ми е интересно и обратното: как вярващите представят пред децата си невярващите? Приятелчето на моя син например ходи веднъж седмично на училище към някаква църква, с майката се разбираме добре, но се чувствам некомфортно да задам този въпрос. Това, че семействата ни са различни, не дава отражение на отношенията между децата. Моите отношения с майката обаче в един момент бяха леко поохладнели, след като отказах да си запиша детето в местния скаутски отряд, понеже бяха под патронажа на една от  църквите. Но като цяло сме в добри отношения със семейството.
Четох обаче в една книга за атеистични родители, че има места в САЩ, където родителите атеисти стигат дотам да си изтеглят децата от училищната система и да ги обучават у дома. Средата до такава степен не приемала невярващите. (В случая не става дума за религиозни училища, но нали все пак децата говорят помежду си кой какъв е, на какъв храм ходи ...). Та се чудя: какъв е толерантният начин, по който вярващите родители представят пред децата си невярващите?

# 14
Дотук май поразказахме как невярващите представят вярващите пред децата си и възпитават толерантност. На мене обаче ми е интересно и обратното: как вярващите представят пред децата си невярващите? Приятелчето на моя син например ходи веднъж седмично на училище към някаква църква, с майката се разбираме добре, но се чувствам некомфортно да задам този въпрос. Това, че семействата ни са различни, не дава отражение на отношенията между децата. Моите отношения с майката обаче в един момент бяха леко поохладнели, след като отказах да си запиша детето в местния скаутски отряд, понеже бяха под патронажа на една от  църквите. Но като цяло сме в добри отношения със семейството.
Четох обаче в една книга за атеистични родители, че има места в САЩ, където родителите атеисти стигат дотам да си изтеглят децата от училищната система и да ги обучават у дома. Средата до такава степен не приемала невярващите. (В случая не става дума за религиозни училища, но нали все пак децата говорят помежду си кой какъв е, на какъв храм ходи ...). Та се чудя: какъв е толерантният начин, по който вярващите родители представят пред децата си невярващите?

ти ми скри Шапката  Shocked тук такива проблеми не съм забелязала да има
а в крайна сметка вярваЩа ли си или не?

Общи условия

Активация на акаунт