Отговори
  • Мнения: 583
Интересува ме дали трябва да се направят предварително изследвания  за СПИН, васерман и хепатит, за да можеш да дариш кръв?

# 1
  • София
  • Мнения: 13 200
Не! Взимат ти кръв и после я изследват.

# 2
  • Мнения: 25 447
Не, по време на кръводаряването се вземат проби, които се изследват по-късно.

# 3
  • Мнения: 4 651
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

Мисля, че лично се обаждат. Т.е. не го казвам от опит (чук-чук), но нали специално за ХИВ си има тайна. Tired

# 5
  • София
  • Мнения: 309
И аз винаги съм се чудела,като дават предавания за болни от СПИН,които са се заразили при преливане на кръв. newsm78Не я ли изследват?!А за себе си знам,че не трябва да давам,защото като малка боледувах от хепатит.Спомням си,че ми казаха,че кръвта ми вече е,,мръсна,,и не мога да съм кръводарител. Sad

# 6
  • София
  • Мнения: 13 200
Ами ако е изследвана кръвта в "прозоречния период" теста е отрицателен, а  човека си има ХИВ и съответно заразява. Този период май беше 4 или 6 седмици, не помня точно. Ама според мен няма много такива случаи...

# 7
  • Мнения: 25 447
Както за всичко друго, в България не може да се разчита, че всеки си върши работата съвестно.
Миналата година журналист в един вестник беше пуснал статия на тази тема - кръводарява веднъж и когато след време отива да дари пак, му отказват кръвта, защото имал хепатит (явно някаква лека форма, та не беше се усетил сам). Човекът беше бесен, защото никой не му се е обадил да го предупреди. И точно това питаше - за какво се тези изследвания и защо не се информират пациентите, когато има проблеми с кръвта им?

# 8
  • Мнения: 11 747
Ами, аз като давах кръв септември, тук във Варна, в суматохата си забравих фамилията на личната лекарка - колебаех се между 2 фамилии...  Та лаборантките бяха притеснени и държаха поне телефона, който съм дала да е верен, че да се обадят ако се налага.

Сестра ми е лаборантка в същата болница, та от нея знам, че много стриктно се изследва кръвта и се обаждат на хората ако има проблем.  Разбира се, не мога да гарантирам за всички болници в БГ.

# 9
  • Мнения: 502
Не! Взимат ти кръв и после я изследват.
Така е - вземат и после я изследват, но като се дава на пациента винаги е проверена.

# 10
  • Мнения: 4 651
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

Мисля, че лично се обаждат. Т.е. не го казвам от опит (чук-чук), но нали специално за ХИВ си има тайна. Tired

Ами останала съм с такова впечатление, защото винаги много държат да запишат името на личния лекар. Питала съм веднъж какво става, ако има проблем с кръвта, т.е открият болест, отговора беше "Уведомява се личния лекар, той вас".

# 11
  • Мнения: 27 524
Не! Взимат ти кръв и после я изследват.

 Peace

Но преди това попълваш въпросник с основни данни и заболявания, които си имала или имаш.

# 12
  • Мнения: 4 916
През декември дарявах кръв и освен моментните тестове, единственото друго нещо беше попълването на един въпросник с отговори да и не. Не са ми искали име и тел. на личен лекар - в това съм сигурна, защото нямам джипи. Мисля, че и мой тел. не искаха.

# 13
  • Мнения: 4 651
Моментните тестове са за хемоглобин. А, че не са искали каквито и да е данни за контакт ми се вижда супер странно.

# 14
  • Мнения: 4 916
Моментните тестове са за хемоглобин. А, че не са искали каквито и да е данни за контакт ми се вижда супер странно.

Попълних адлес, лична карта, такива неща. Но никакво име или тел. на личен лекар - това щеше да ми направи впечатление.

Общи условия

Активация на акаунт