колко рисково ще е за мен

  • 1 162
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 600
здравейте,

в този форум не влизам, слава богу не ми се е налагало.

сега, обаче, имам нужда от важна информация. една приятелка от години се опитва да забременее. изминали са дълъг път, предполагам като повечето от вас. в крайна сметка май стигат до етап донорска яйцеклетка.

аз имам дете, не смятам да имам второ. бих искала да й стана донор. питането ми в момента е - на точно какво трябва да се подложа и какви биха били рисковете за мен/здравето ми. моля за подробности.

# 1
  • Мнения: 7 718
Най-добре е да бъде без стимулация, изваждат ти една яйцеклетка, оплождат я и я трансферират на нея. За теб никаква опасност. На нея само ще трябва да и синхронизират цикъла с твоя.
Обаче вероятността за успех е малка, защото яйцеклетката е една, но можете няколко пъти да повторите.
Другият вариант е със стимулация, скъпо и има своите рискове, но пък има и по-големи шансове да стане от първия път.

# 2
  • Мнения: 1 950
Лали ти е обяснила двата варианта.
Наистина на естествен цикъл е по-леко, ненатоварващо но и с доста по-ниска успеваемост. Да не говорим, че за синхронизирането на циклите ви така или иначе трябва да се приемат хормонални препарати.
Другият вариант със стимулацията дава огромни шансове, защото се разчита на по-голям брой яцеклетки. Най-вероятно разходите ще се поемат от твоята приятелка. Отново трябва да са синхронизирани циклите, ще се подложиш на стимулация с хормонален препарат, ще те следят през ден, фоликуметрии, кръвни изследвания, следва пункция с упойка. Като цяло процедурата не е тежка, нито болезнена. Разбира се риск винаги има, но какъв ще е при теб никой не може да знае.
Помисли много добре, посъветвай се с лекари, хубаво е да направиш някои изследвания предварително. Това, че си решила да го направиш е много, много благородно от твоя страна, но за да бъдат защитени интересите и на двете страни, трябва да е добре обмислена всяка крачка.

Успех каквото и да решиш Laughing Hug

П.С.
здравейте,

в този форум не влизам, слава богу не ми се е налагало.

Само да вмъкна, ние в този форум не сме прокажени Laughing, тук има много интелигентни жени и мъже, много любов, много хумор както и във всички останали форуми на БГ МАММА Wink.

# 3
  • Мнения: 600
ааа, ама какви прокажени Sad. поклон за всичко, през които сте минали, повечето от вас. аз не бих издържала психически, рухвала съм от къде по-маловажни неща. та затова казвам 'слава богу', аз не бих могла  bouquet

при всички положения е нужна стимулация, иначе не виждам смисъл. а какви са страничните реакции от хормоналните лекарства, с които ще се прави? колко време продължава? при пункцията има ли някакъв риск? с пълна упойка ли е?

може би наивно питам, но наистина съм невежа по тези въпроси.

# 4
  • Мнения: 1 950
КАСИС, нито една от нас не е мислела преди да и се случи, че ще може да издържи по трудния път на стерилитета. Та човек има неподозирани възможности, ама дано наистина по-малко хора ги разбират точно тези възможности Praynig

Странични реакции може да нямаш никакви, понякога се напълнява, но то зависи от организма. Аз напълнях със средно по 5 кг от стимулация, после отслабвах 2, 3, но като цяло си качих килограми. Познавам много момичета, които не са напълнели и грам, напротив.
Ако прочетеш листовката на медикаментите, каквито и да са те, с които евентуално ще те стимулират, можеш да се хванеш за главата от списъка със странични реакции, но такива има и в листовката на парацетамола например Laughing
Стимулацията е между 10-14 дни, в зависимост от твоята реакция. Поставят се подкожни инжекции с медикамента за стимулация /не болят Laughing/.  Пункцията е с пълна упойка от бързодействащите, за около 10, 15 мин. После се прибираш и си почиваш, на другия ден все едно не си правила нищо Laughing. Риска е като при всяка подобна манипулация.
Най-важното според мен е да ти бъде обяснено от лекаря, извършващ процедурата какво точно ще се приложи в този случай. Има различни видове протоколи за стимулация, дълъг с блокаж, къс без блокаж.
Питай ние ще ти отговаряме Laughing
Хубаво е да помислиш и за психологичната страна, понякога това убягва на донорите, повече ги вълнува чисто физическата процедура.
Успех каквото и да решиш Hug

# 5
  • Мнения: 600
благодаря за отговорите, като ми се заформи друг въпрос пак ще питам. мислих и за моралната страна - как ще се чувствам като, дай боже, виждам детенцето някой ден и знам ,че е наполовина мое. сигурно ще ми е супер странно. странно е меко казано. ама като гледам колко години правят какво ли не, и как страда, че нищо не се получава, а мъжът й привидно е окей, ама се е сдухал тотално Confused аз винаги съм искала да имам 2 деца, но не бих могла да гледам второ, така поне ще направя добро дело на друг, който има страшна нужда от това. така си мисля, де. дано не греша.

# 6
  • Мнения: 1 950
КАСИС, решението за донорство трябва да не е защото ти е мъчно за тях, а защото си убедена, че искаш да го направиш. Според мен, съпруга ти също трябва да е съгласен. Има куп документи, които се попълват и подписват преди да започнете процедурата.
А приятелката ти включена ли е в донорските програми на някоя от клиниките по стерилитет?

# 7
  • Мнения: 600
на практика ми е мъчно конкретно за тях, затова съм готова да го направя. за непознат човек не бих. може и да не мисля правилно, но това не ми е като даването на кръв, някак си по-лично ми се струва. ако не бях свидетел на опитите им, едва ли въобще щеше да ми дойде на ум да го направя. всъщност, всичките яйцеклетки за нея ли ще използват или биха могли и на друг да дадат?

съпругът ми няма конкретно мнение, т.е. нито против, нито горещо за.

# 8
  • Мнения: 1 950
КАСИС , не случайно те питах по-горе дали приятелката ти вече е включена към някоя донорска програма на клиника по стерилитет. Много от клиниките не практикуват по този начин, донор да стане познат, освен ако не е роднина. Точно поради емоционалната страна на въпроса.
Обикновено донора дарява на един рецепиент, трудно е на повече, тъй като се синхронизират циклите. На две жени е трудно да се синхронизират, камо ли на повече.

# 9
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 587
Касис, моралната страна няма за какво да те притеснява. В случая, ако приятелката ти е пациентка на клиника по репродуктивна медицина, ти ще бъдеш включена в донорската програма и твоите яйцеклетки ще ги ползва друга жена, а на твоята приятелка ще й намерят друг донор. Това се прави с цел да се избегнат такива морални дилеми. Ти даряваш яйциклетките и помагаш на нея, но не трансферират твоите. Това го знам от моя позната, на която трябваше да стана донор. Каквото и да решите - пожелавам късмет на приятелката ти!

# 10
  • Мнения: 600
включена е в програма, да. значи такава била работата, и мен ме включват и давам на друг.  newsm78

ще го мислим как да стане.

благодаря още веднъж, пак ще питам като се присетя.

Общи условия

Активация на акаунт