Гипсокартон - "за" или "против"?!?!?

  • 7 182
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Здравейта, момичета!  Simple Smile и момчета! Wink
Предстои ни обзавеждане на нов апартамент - ново строителство, и вероятно ще имам още много питания, но в момента спешно е следното:
Трябва ли и има ли нужда според вас, да се сложи изолация от гипсокартон на тавана, при положение, че сме на последния етаж, над нас има мансарда, която донякъде се покрива, но не изцяло с апартамента, и на последната плоча над нас би трябвало да има изолация от фибран. Целият блок има и външна изолация от фибран. В тази връзка да попитам - някой чувал ли е, че гипскартона в другите страни вече го отричали като технология и никой не го употребява, че мъжа ми чул нещо такова.... А мойто голямо притеснение /едното/ е мухъла - ПВЦ дограма - при това супер некадърна!, пресни строителни работи - в момента влажността вътре е над 80% и продължават да се лепят плочки и т.н. Та дали гипсокартона би решил проблема, или да слагам термошилд, или всъщност няма нужда от нищо. И другата ми мъка е, че искам да преместя мястото на осветителното тяло на тавана в дневната, но не знам как да стане без гипскартон, защото кабелите минавали в плочата, а шпакловката на тавана била много тънка, за да ги скрие! Давайте идеи!
Стана дълго, но.... очаквам помощта ви! Hug

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Гипсокартона няма да ти реши проблема с влагата. Не знам къде го отричат, но по-скоро го "пишат" демоде - чисто търговска практика.
Ние го използваме да скрием разни чупки, да направим ниши и толкова. За преместване на осветление и слагане на допълнително такова е удобно.

# 2
  • Ориндж каунти
  • Мнения: 95
Както каза VG , тва за демодето на гипскартона си е търговски трик. Масово се ползва, но не като изолация. И защо точно искате да правите изолация на тавана? Колкото до мухъла, ако имате външна изолация, не би трябвало да имате проблеми. Не знам кое точно е некачественото на дограмата ви, но ако имате предвид т.нар. "обръщане" или иначе казано оформянето около нея, това не е фатално и се оправя. Препоръчвам ви да не бързате да вкарвате в жилището каквито и да били мебели, паркети и изобщо всичко, което може да поеме влагата. Просто ще си е равносилно на изхвърляне на боклука. Също така, ако не бързате да се нанасяте, отложете ремонта и обзавеждането за по-топли дни. Сега няма как да избагате от влагата, отделно от това има опстност в по-студени дни и да замръзне. А това е неприятно, по простата причина , че почват да падат плочки и мазилки Simple Smile.

# 3
  • Мнения: 25
Не мисля, че някога ще отрекат гипсокартона - той е съставен от гипс и хартия (следователно няма вредни емисии), с него се работи лесно, позволява огромна свобода по отношение на формата и не е много скъп.

Голяма рядкост е едно новопостроено помещение да има завършен вид. За да придобие едно помещение композиционна стойност често е нужно да се коригира или доразвие геометрията на помещението с помощта на допълнителни обеми от гипсокартон. Най-често корекциите в помещението се свеждат до окачени тавани с (или без) вградено осветление, ниши в стените и др. В помещенията изпълняващи няколко функции (например хол, кухня и трапезария) декорацията с гипсокартон е един от начините да се обособят визуално отделните зони. И не на последно място са изначалните му функции да "изправя" стени и да скрива кабели, въздуховоди и т.н.

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 21:00 от Владислав Василев

# 4
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Не мисля, че някога ще отрекат гипсокартона - той е съставен от гипс и хартия (следователно няма вредни емисии), с него се работи лесно, позволява огромна свобода по отношение на формата и не е много скъп.

Голяма рядкост е едно новопостроено помещение да има завършен вид. За да придобие едно помещение композиционна стойност често е нужно да се коригира или доразвие геометрията на помещението с помощта на допълнителни обеми от гипсокартон. Най-често корекциите в помещението се свеждат до окачени тавани с (или без) вградено осветление, ниши в стените и др. В помещенията изпълняващи няколко функции (например хол, кухня и трапезария) декорацията с гипсокартон е един от начините да се обособят визуално отделните зони. И не на последно място е изначалните му функции да "изправя" стени и да скрива кабели, въздуховоди и т.н.

Абсолютно, ние ще си изправим "уникалната" чупка от тръбите в кухнята с гипс картон и ще си направим ниша в антрето. За осветление все още мислим, поради финансови причини главно  Tired

# 5
  • Мнения: 682
Аз съм за гипсокартона. Страхотен начин за създаване на по-оригинален и интересен интериор, за прикриване на дефекти и за изолация, разбира се. При нас изолацията е вътрешна- гипсокартон с вата по външните стени и само гипсокартон по вътрешните както и по тавана. Предпочитахме външна изолация, но апартамента си беше направен с вътрешна.

# 6
  • Мнения: 606
  Чудя се въпросния фибран, дали е паропропусклив или някой се е изгаврил с целия блок....
А на въпроса за изолацията от гипсокартон - че той не е изолация. Може зад него да се положи вата, тогава има смисъл. Лампа в бетонна плоча - къде е проблема, освен че ще стане здраво? А що се отнася до гипсокартона, според мен това е една лесна за монтаж, куха бутафора. Само за крив таван става. Стени от гипсокартон - не. Всички контакти и ключове в работата висят на жиците си. Иначе да скриеш някоя тръба или недомислие - става.

# 7
  • Мнения: 8 999
За скриване на кабели е идеален материал. Но, както вече са ти казали, не е изолация сам по себе си. Трябва да има вата или друг изолационен материал, който да прикриеш отгоре с гипскартон. За стени бих го ползвала единствено, ако са ужасно, ама ужасно криви /въпреки, че има и други решения/ - направих тази грешка за една стена и ми боде сърцето всеки път, когато мина покрай нея. Кънти. И се надупчи.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 307
Мъжа ми "облече " целия апартамент с гипс картон,с вата.Ново строителство е,но отдавна изсъхна.Аз се противих заради конденза /според мен е от това/,става много топло ,но той си знае неговото.А за демоде не знам дали е,но той работи в строителството и при повечето ремонти слагат гипскартон на стените и тавана.Хубавото е че всички кабели са ни скрити,осветление и т.н.
При нас също няма цял етаж отгоре,има мезонет,но се говори че по-нататък ще се покрият терасите,така че се надявам на това.Още не сме се нанесли,ще видим плюсовете и минусите.

# 9
  • София
  • Мнения: 138
Записвам се...и ние обмисляме идеята да направим вата + гипскартон на единия таван. На последен етаж сме (имаме тавански стаи над нас) и се надяваме да се вдигне температурата на стаята ,дори минимално

# 10
  • Мнения: 606
  Зоуи, ние сме в къща. Над таванската плоча е покрива. Втория етаж винаги е бил студен. Преди зимата подредих 5 см. стиропор върху таванската плоча. Климата в цялата къща се промени. Явно най-голямата част от топлината си излиза през тавана. Промяната беше осезаема. Меко казано осезаема.

# 11
  • София
  • Мнения: 138
zeFs звучи много обнадеждващо , меко казано обнадеждващо Simple Smile - ние сме на 4 последен етаж , кооперация строена 70 год . Понеже ап е юг - изток си мислехме , ч е ще е топло...но не . Парното ни е на макс , в стаята която говоря при минус 10 навън , вътре е 15 градуса...Ужас.Така ,че сме решили тази година външна изолация и на тази стая  тавана. Надвявам се да има ефект. Ще падне височината на таваните, но тази стая е прежалвам - другите не !  Mr. Green

# 12
  • Варна
  • Мнения: 307
Незнам дали лятото няма да е прекалено горещо,макар че мъжа ми казва с гипскартона зимата е топло а лятото пази от жега,надявам се да е прав.Но сега като отидем,в процес на довършване и обзавеждане сме, установяваме че е топло,сякаш нещо гори,не става дума само за южните стаи,които са 2 а и за северната.

# 13
  • Мнения: 228
Определено "ЗА" гипсокартон, плюс вата, обаче.Няма по-добър материал за скриване на криви стени,тавани, трегери, кабели, въдуховоди и т.н..В комбинация с вата се получава и изолация, която всъщност представлява въздушна възглавница с някаква постоянна температура,непозволяваща студения въздух отвън да преминава пряко към върешната стена."Висящи"жици също няма,мястото им е в така наречените гофри, които ги отвеждат до конзолните кутии към ключовете и контактите.Освен всичко друго, гипсокартона позволява и декориране на помещението-фигури, сводове, скрито осветление, ниши и т.н.
 И в заключение цялата ни къща е облечена от вътре с гипсокартон плюс вата,а отвън със стиропор.Имам супер прави стени и тавани, скрити трегери,скрито осветление ниши и фигури.Цяла зима без никакво отопление температурата е около 21 градуса.

# 14
  • Ориндж каунти
  • Мнения: 95
Зоуи , тавана пада между 5 и 10 см. В общи линии, минимума е 5-7 см. Въпреки това, с картона могат да се изработят ниши и фигури , в които да сложите скрито осветление и чисто визуално, разликата във височината няма да ви прави впечатление.
zeFs , по правило , топлия въздух се вдига нагоре, за сметка на студения. Нормално е , като си изолирал горната плоча,която най-вероятно е била с външната температура, да се получи цялостно затопляне. Преди тавана ти е "дърпал" топлината.

Общи условия

Активация на акаунт