? за нотариални такси при сделка

  • 1 774
  • 14
  •   1
Отговори
Не открих подобно питане и затова ви питам. Има ли някой, който да е наясно каква би била при нотариус таксата при закупуване на имот на стойност 50 000 Е и изповядване на сделката на реална стойност? Някак не ми харесва идеята, за да се спести някой лев да пише, че е купено за хиляда лева!!
Благодаря ви предварително за отговорите!!!!!

# 1
# 2
  • Мнения: 455
Ако сумата представляваща материалния интерес по сделката е 50 000 евро - приравнена по 1,95583 лв. = 97 791,50 лв., то таксите са следните: Нотариална такса - 414,08 лв. + 82,82 лв. ДДС + 3,00 лв. един брой препис + 0,60 лв. ДДС = 500,50 лв.
                      Такса по вписване на акта в Агенция по вписванията - 97,79 лв. + комисионна на банката за извършения превод
                      Местен данък по придобиването на имота - 1 955,83 лв. + комисионна на банката за извършения превод

                      ВСИЧКО: 2 554,12 лв. в общи линии

# 3
  • Мнения: 46 477
Грубо казано 3%, толкова си приготви, за да имаш запас, но ще излезе малко по-малко.

... да пише, че е купено за хиляда лева!!
...

Минималната сума, на която можеш да изповядаш е данъчната оценка, по-малко не. Законът ти позволява да го направиш, а ти си решаваш дали ще ги дадеш на държавата или ги запазиш за семейството  Wink

# 4
Благодаря ви момичета!!
Причината да съм в чуденка дали - или е, че всички купуват на данъчна оценка за да спестят пари, а после - ако стане фал?! И тази дилема стои пред мен, защото моя приятелка изгърмя с място купено преди 6 години от общинска служителка /придобила го е по Параграф 4/, уж редовно, уж проверено, обаче преди 3 години се явиха някакви предишни собственици и тя е на път да го загуби. Това е супер неприятно, но е малка беда - сделската и е на стойност 1000 лв. и АКО тя осъди общинарката ще получи тази сума /реално е платила 6 000Е тогава/. И понеже след три годишно ровене май намерих нещо, което да си купя, и понеже след стократно заричане да не е по Параграф 4 /как мразя споменаването му/, искам колкото е възможно да се защитя. Това е, извинявайте, стана дълго - аз кратко не мога и да говоря, и да пиша Laughing

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Само искам да вметна, че това с предишни собственици има давност. Миналото лято си купихме лозе и до колкото помня претенции могат да предявяват до края на 2007.  newsm78 Не съм убедена за датата, тя може да се провери, обаче е сигурно, че си има краен срок.
Провери от надежден източник и тогава решавай как да действаш.

# 6
  • Мнения: 8 999
Има възможност в Нотариалния акт, който е и договор за покупко-продажба, да се впише една клауза, която да гласи: "Продавачът /еди кой си/ декларира, че е единствен собственик и продавания имот не е отчуждаван , за същия не се водят съдебни спорове, не е ипотекиран и върху него няма наложени други вещни тежести. Ако към момента на подписване на този договор в Агенция по вписвания, или впоследствие, се окаже, че върху имота има в действителност тежест или същият е отчужден, и купувачът бъде отстранен от имота, съгласно съдебно решение, то той ще има право да иска едностранно разваляне на този договор. В този случай продавачът се задължава да върне обратно платената продажна цена, да заплати разноските по сделката, стойността от направените от купувача подобрения в имота, както и неустойка в размер на ....... /тук се посочва цифром и словом разликата между истинската продажна цена и данъчната оценка, върху чиято основа е извършена сделката."Така на практика неизправната страна /продавачът/ се задължава да възстанови изцяло заплатената /реално/ от купувача цена, плюс разноските, плюс разходите по благоустрояване на имота, ако междувременно е било извършено такова.

# 7
Не зная има ли срок, обаче моята адвокатка ми каза , цитирам : За момента мястото е чисто, няма абсолютно никакъв проблем, но не мога да ви гарантирам дали след седмица, или 5, или 10 години няма да се явят собственици. А де, цялата съм нерв, още повече че сега, когато нашия продавач доплати квадрати единия от бившите собственици му поискал допълнително малка сума, за да се подпише, че е съгласен с това доплащане. newsm78. Имам натрупан много опит и страх за тия 3 години лутане, все пак не даваш 5 лева, а пък има е емоционален момент - така ще се привържа към това местенце, че ако стане фал....... За един предишен случай се "сдобих" с Хашимото на щитовидната и сега "си ходим с нея сериозно".....
Аз и до Доброглед ходих /това за да ме припознае Северина/ Laughing  

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Не зная има ли срок, обаче моята адвокатка ми каза , цитирам : За момента мястото е чисто, няма абсолютно никакъв проблем, но не мога да ви гарантирам дали след седмица, или 5, или 10 години няма да се явят собственици. А де, цялата съм нерв, още повече че сега, когато нашия продавач доплати квадрати единия от бившите собственици му поискал допълнително малка сума, за да се подпише, че е съгласен с това доплащане. newsm78. Имам натрупан много опит и страх за тия 3 години лутане, все пак не даваш 5 лева, а пък има е емоционален момент - така ще се привържа към това местенце, че ако стане фал....... За един предишен случай се "сдобих" с Хашимото на щитовидната и сега "си ходим с нея сериозно".....
Аз и до Доброглед ходих /това за да ме припознае Северина/ Laughing  
Еее, ами здравей! Simple Smile Радвам се, че си намерила това, което търсиш! Да му се радваш и да нямаш грижи с документи!  bouquet
 Ако не е тайна къде се намира?

# 9
  • Мнения: 1 022
Има възможност в Нотариалния акт, който е и договор за покупко-продажба, да се впише една клауза, която да гласи: "Продавачът /еди кой си/ декларира, че е единствен собственик и продавания имот не е отчуждаван , за същия не се водят съдебни спорове, не е ипотекиран и върху него няма наложени други вещни тежести. Ако към момента на подписване на този договор в Агенция по вписвания, или впоследствие, се окаже, че върху имота има в действителност тежест или същият е отчужден, и купувачът бъде отстранен от имота, съгласно съдебно решение, то той ще има право да иска едностранно разваляне на този договор. В този случай продавачът се задължава да върне обратно платената продажна цена, да заплати разноските по сделката, стойността от направените от купувача подобрения в имота, както и неустойка в размер на ....... /тук се посочва цифром и словом разликата между истинската продажна цена и данъчната оценка, върху чиято основа е извършена сделката."Така на практика неизправната страна /продавачът/ се задължава да възстанови изцяло заплатената /реално/ от купувача цена, плюс разноските, плюс разходите по благоустрояване на имота, ако междувременно е било извършено такова.

Байбиби, ако знаеш колкото те обичам, това ми беше липсващото текстче, което се чудех как да измисля, за да се защитим при изповядването на данъчна оценка. Обичам те много, ще те черпя да знаеш Simple Smile

# 10
Еее, ами здравей! Simple Smile Радвам се, че си намерила това, което търсиш! Да му се радваш и да нямаш грижи с документи!  bouquet
 Ако не е тайна къде се намира?

Разбира се, че не тайна - Зеленика. Оказа се, че за мен прибиране в дома означава минаване на моста - почти цял живот съм си живяла в Аспарухово. Освен всичко и мъжа ми /въпреки, че изобщо не е от Варна/ за 20 години си е "промил" мозъка, и така след лутане в посоките - Орешак, Звездица - нещата се избистриха. Мерак ми бяха единствено Вилите - Аспарухово, но нейсе, не става и преглътнах с голям кеф Зеленика. Само да стане, че има "грахово зрънце", което ми смущава съня. Затова и търся съвет от компетентни. Пък и за да го купя ще продавам апартамент в центъра и там не е ясно........

# 11
  • Мнения: 734
Това за предишните собственици и разни хора, които биха имали претенции до колкото знам се решава с издаване на док-т за липса на тежести върху земята, на която е построено жилището. А док-тът за липса на тежести на фирмата пък доказва, че и тя е в ред...Таксата за издаването на тези док-ти не знам точно колко е, може би Никол знае по-конкретно. На мен ми се върти една сума от около 30-тина лв, но не съм 100% сигурна...

# 12
  • Мнения: 1 022
Това за предишните собственици и разни хора, които биха имали претенции до колкото знам се решава с издаване на док-т за липса на тежести върху земята, на която е построено жилището. А док-тът за липса на тежести на фирмата пък доказва, че и тя е в ред...Таксата за издаването на тези док-ти не знам точно колко е, може би Никол знае по-конкретно. На мен ми се върти една сума от около 30-тина лв, но не съм 100% сигурна...
Таксата е 5 лева за документа и 2 за превод на 5 те лева, само дето не ти доказва, че няма да се намери някое заинтересовано лице да предяви претенции!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 3
Значи, доколкото разбрах нотариалните такси се смятат обикновенно въз основата на данъчната оценка. Тредполагам защото е по-евтиния вариант.
 Какви са другите варианти на за изчисляване на нотариалните такси?
и кой определя данъчната оценка?. В нашия случай ще купуваме апартамент (на груб строеж с акт.14) с жилищен кредит.  Дали строителя ще ни даде заедно с останалите документи за банката и данъчната оценка на апартамента?
 И ако някой знае как се формира тази дан.оценка? дали се различава много от цената по сделката и пазарната цена на апартамента?
Благодаря.

# 14
  • Мнения: 1 022
Значи, доколкото разбрах нотариалните такси се смятат обикновенно въз основата на данъчната оценка. Тредполагам защото е по-евтиния вариант.
 Какви са другите варианти на за изчисляване на нотариалните такси?
и кой определя данъчната оценка?. В нашия случай ще купуваме апартамент (на груб строеж с акт.14) с жилищен кредит.  Дали строителя ще ни даде заедно с останалите документи за банката и данъчната оценка на апартамента?
 И ако някой знае как се формира тази дан.оценка? дали се различава много от цената по сделката и пазарната цена на апартамента?
Благодаря.

Данъчната оценка я прави данъчното в общината. Ако купуваш с кредит освен нотариалната такса за прехвърлянето върху данъчна оценка и данъка, който е 2% се плаща и вписване на ипотека, която е някакъв процент върху материалния интерес, т.е. сумата на кредита, има и разни други малки таксички, които още незнам точно колко са и какви са. А разликата между данъчната и реалната цена е около 5 пъти грубо казано.

Общи условия

Активация на акаунт