проблем със зърното

  • 3 950
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 586
С това зърно (дясното) си имам проблеми от раждането  - все е по-болезнено, с повече рагади, даже мехурчета имаше по едно време по него в началото. На върха му има нещо като топче от месо (как звучи само). Когато Андреа стана на 2 месеца на върха на това топче изби беличко, точно като гнойна пъпка изглеждаше. Ходих на хирург в местната поликлиника, той заключи че бебето ме е одраскало и одраскването се е инфектирало - да мажа с йод и да чакам да изтече гнойта като не кърмя от тази гърда, а дохранвам. Това го заключи само от един бърз поглед. До вечерта кърмех от едната гърда само, но дясната гърда се препълни и понеже не мога да се изцеждам нито с помпа, нито на ръка, взех нещата в свои ръце - да помогна за по-бързото изчистване на "гнойта" и съответно по-бързо засукване. Оказа се, че това въобще не е гной, а някакъв бял мастен секрет - точно като при изстискване на пъпките тип "мастен резервоар". Изтисках си го колкото можах и сутринта дадох на бебето да суче от тази гърда и нещата постепенно се оправиха. От тогава няколко пъти пак се пълни този резервоар и като тръгне да излиза, аз си го изтисквам. 2-3 пъти май се е случвало до сега.

Обаче във вторник нещата вече изглеждаха по-сериозни. Почна много да ме боли зърното при сукане и при оглед забелязах, че пак е тръгнало нещо да излиза. Цял следобяд цедих по малко - този път освен белия секрет, имаше и кръв - някакъв кафяво-ръждив секрет се беше получил от омесването. До вечерта успях да изцедя всичко, поне нищо освен розова капка лимфа не излизаше вече. Не съм спирала кърменето от тази гърда, освен по време на изтискването. Тогава зърното се понаду, взе да пари, вътре усещах някакво продълговато удебеление. Все още ме боли при кърмене, но по-слабо.

Аз ще ида на мамолог, ама то било голяма разправия с тия направления, бе  Imp Личният не можел да ми даде директно направление - дава ми за аг или хирург, а последният "ако прецени" ще ми даде направление за мамолог. Аг-то са си изчерпали направленията за тримесечието(!), а хирургът е в отпуск до понеделник и не е ясно дали и той има направления останали. Остава да ходя по други поликлиники да се моля за направление  Close  Мога и на частно да ида, ама ме яд на цялата тая оправия със ЗК. И понеже нещата се нормализират, ще видя дали ще се вредя за направление първо. Но до тогава ми се ще да поразуча нещо по въпроса.

Та някой имал ли е такъв проблем или срещал ли е нещо такова? Въобще нямам и идея какво да търся, щото не ми е ясна диагнозата. При хирург не ща да ходя, понеже знам склонността им към рязане. Никакви интервенции не приемам, тъй като неминуемо ще са свързани със спиране на кърменето, а аз не мога да се цедя (или ще трябва да се уча). Ехограф или снимка ще искам за начало.

Малко дълго стана, извинете, но може да е от полза (за мен Wink ).

# 1
  • Мнения: 1 547
аууу. аз не мога нищо да кажа, освен че имам същото бяло нещо на едното зърно, но не ми е хрумвало да го пипам. изглежда като...де да знам - щръкнало топче, например. но си седи мирно и кротко и не създава проблеми.

само се надявам и стискам палци да се оправиш бързо и да се почувстваш добре, защото изцеждането е гадна работа, мда.

а ЗК е пълно л---о, заради това не отлагай и отиди на платен лекар. да не се окаже фатално изчакването в случая...

успех и бързо и безпроблемно оправяне!!

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това с беличкия секрет е запушване на каналче,ето виж го тук описано:
Цитат
Понякога се случва “тапичка” в един от отворите на зърното да блокира потока на млякото и така да причинява задръжка на кърма. Ако зърното изглежда нормално на цвят, но забележите бяла точка около върха му, особено веднага след като бебето пусне гърдата, тогава причината вероятно е запушена пора на зърното.
Ако блокажът изглежда да е в зърното, потърсете да видите засъхнали млечни секреции или запушена пора на зърното, която може да прилича на пъпка с бяло връхче. Ако е необходимо, можете да отстраните такава видима тапичка от канала на зърното с помощта на стерилна игла. Това може да причини леко кървене, но най-вероятно няма да усетите болка.

Иначе и аз в началото съм имала кръвенисти секрети,и то не от рагадите,а отвътре ме болеше,като натъртено или прехапано - но мина от само себе си.Да не би детенце нещо насън да те е хапнало или сукало не както трябва,без да се усетите?

# 3
  • Мнения: 1 586
Не, хедра, това определено не е запушен канал. Това си е мастен резервоар или мастно депо. Количествата мастен секрет, който излиза след няколко месечно затишие са поразително много, чак се чудя къде се побират. Явно е доста дълбок резервоара. Пък и аз виждам процеса на пълнене в течене на месеци - постепенно топчето се подува, става по-твърдо, побелява и накрая "цъфва". Ако беше запушен канал, отдавна да съм получила мастит.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Май наистина най-добре да идеш на мамолог за собствено успокоение - макар че тези неща обикновено са безвредни - дано да те успокои Grinning

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Ще чакам да прочета какво мисли мамолога. Но да не се чудиш, ако едно от първите неща, които ти каже е, да спираш да кърмиш Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 161
Цитат на: boo
Ще чакам да прочета какво мисли мамолога. Но да не се чудиш, ако едно от първите неща, които ти каже е, да спираш да кърмиш Simple Smile

Ох, и на мен това ми беше големия страх, като ми се запуши гърдата. Дано попаднеш на свестен, че те май всичко лекуват с отбиване. И аз съм имала след запушването едни твърди неща, които периодично излизаха, като парцалки, но твоето, както казваш, е нещо друго. Ще стискам палци скоро да се оправите!

# 7
  • Мнения: 1 586
Покрай дерматита на ареолите вече им свикнах да ме лекуват с отбиване, няма да ме стреснат и този път Wink Но все пак ако някой знае мамолог поддръжник на кърменето в София, да свирка Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 586
Днес бях на мамолог - д-р Василев (почти съм сигурна, че така се казваше) в 1АГБ "Св. София". Според него няма причина за притеснение. Напипа едно "вретеновидно уплътнение" в зърното и надолу. За изпъкналата част отгоре беше сигурен, че е мастна пора, но не беше сигурен дали удебелението надолу е мастно уплътнение или запушен млечен канал. Каза да следя за евентуално възпаление (силно зачервяване и пулсираща болка). След спиране на кърменето ако онова отдолу е запушен мастен канал, вероятно де се резорбира. Ако е мастно удебеление, ще може да се отстрани само оперативно (но не е задължително). Опита се да изстиска малко секрет, за да го види - набоде ме с една игла, стиска известно време ( #Silly ), но нищо освен мляко не излезе. Аз не виках много  Grinning. Гледа го и с ехографа, но нищо не можа да види. Каза да продължа да кърмя така, ако мога, иначе евентуална интервенция би наложила спиране на кърменето. И да си го изстисквам под душа - аз това упражнение вече си го знам. А бе, важното е, че не е нещо страшно. Ама доста боли при сукане. Дано се успокои болката с времето  Sad

По едно време се сети да ме пита колко време кърмя вече. Доста се учуди на отговора "година и пет месеца", даже го повтори, за да избегне евентуално погрешно разбиране  Laughing Е, няма ли да го прекратявате вече това кърмене, попита с усмивка Simple Smile Не - отговорих с усмивка Simple Smile От там насетне разговорът протече в много приятен хумористичен дух - дали до 6 месеца кърменето е достатъчно; че след толкова време "мога да си позволя лукса" да отбия  Laughing; СЗО препоръчвала кърмене до 2 годинки не толкова заради детето, но и заради майката (добре, че ми го припомни тоя аспект:) ); той не бил против кърменето и пр. Много  приятен човек, наисина Simple Smile Накрая на прегледа пак се присети за кърменето и с лека усмивка попита: Значи ти по препоръките на СЗО работиш, а? Laughing Аз, казах, работя по естествени стимули, но по една случайност те съвпадат с препоръките на СЗО. И така Simple Smile Много съм доволна от отношението му Simple Smile

А сега ще трябва да се боря с това чудо в зърното си. Приемам всякакви идеи за облекчаване на болката при кърмене, ако има такива. Напоследък кърмя по-рядко от тази гърда. В началото се препълваше, но сега вече си стои мека. Дано по-бързо се справи организма ми с болката, че да не спадне съвсем млекопроизводството в дясната гърда.

# 9
  • Мнения: 3 161
Браво че не е нещо сериозно. И много благодарности за разказа за д-р Василев, много ме развесели и обнадежди, че скоро всички лекари (е, поне повечето) ще разбират важността на кърменето и за майката, и за детето. Дано ти мине скоро болката!

# 10
  • Мнения: 7 106
Andrea$, ти нали имаше някакво екзема на едната гърда, тази същата ли е? И какво изобщо стана с нея, оправи ли се?
Иначе дано като повече го щадиш това зърно за известно време, положението да се подобри и да не чувстваш болка, пък като спрете кърменето ще вземеш вече по-сериозни мерки.

# 11
  • Мнения: 1 586
Екземите (контактен дерматит от кърменето) са на двете ми ареоли. В острата си форма бяха страшна картинка, тогава бях пускала и тема. Почти до отбиване бях стигнала заради тях. Овладях ги с редовен прием на рибено масло и редовно мазане с Липикар емулсията. Сега си ги поддържам в приличен вид - само суха кожа около зърното.

Двата проблема нямат нищо общо или поне така ми се струва.

Общи условия

Активация на акаунт