Много години се чудя и още не мога да разбера...

  • 3 356
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Много години се чудя и още не мога да разбера как е възможно църквата и държавата да твърдят, че днес 1 февруари е Трифон Зарезан, а целия български народ да продължава да си чества Трифон Зарезан на 14 февруари? Това за мен е един голям парадокс който не спира да ме учудва. Явно българина е твърдоглаво животно и не разбира че трябва да празнува на 1 февруари а не на 14 февруари. А най-смешното е че самите политици ходят да зарязват лозята на 14 февруари а не на 1. Изобщо голяма обърквация с тоя празник. Да не говорим че на 14 февруари българските католици честват и някакъв си свой светия - свети Валентин и нещата стават още по-объркани.
И да не забравяме че утре е 2 февруари. Мъжете от форума очакваме поздравления за мъжкия ни празник Simple Smile

# 1
  • Мнения: 25 565
Борисе, за стар и нов стил в църковните празници не си ли чувал?  Laughing Разликата е 13 дена, ако можеш да смяташ...  Wink
Забрави да те поздравя утре.  Naughty Петльовден е празник, посветен на мъжките деца в семейството, долу ръцете от него!  #Cussing out

# 2
  • Мнения: 212
Борисе, за стар и нов стил в църковните празници не си ли чувал?  Laughing Разликата е 13 дена, ако можеш да смяташ...  Wink
Е добре де. Кой е правилния стил на празнуването на Трифон Зарезан - стария или новия. И защо се разделя църквата от народа. Или народа е с църквата или църквата с народа. В случая с Трифон Зарезан църквата е на 1 февруари, а народа - на 14 февруари. Е кой е прав с случая - църквата или народа?

# 3
  • Мнения: 2 196
Стар стил,нов стил - Как'Сийка ти е казала.
Дето има една приказка ''може да сме безделници,но не сме без празници''. Grinning

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 356
Боре отивай да си лягаш миличък!

# 5
  • Мнения: 3 622
Чудил си се до сега продължавай и за напред да се чудиш  Mr. Green

# 6
  • Мнения: X
Абе и аз се чудя. И за Гергьовден се чудя. По принцип /по нов стил/ трябва да е на 23 април, а и църква и народ го честват на 6 май??!! Странна работа...

# 7
  • Мнения: 2 005
Старите хора казват : "Не мой, то тъй... Той Господ си знае работата..." Празника Трифон Зарезан е свързан със зарязването на лозята, което пък се прави в подходящо време на годината. Т.е. искам да кажа, че сякаш е малко "раничко" за лозето на 1 Февруари.   bowuu
А за другите празници, дето не са свързани с някакава дейност, зависеща от климатичните условия, ами ще си ги честваме по 2 пъти.... Joy

# 8
  • Мнения: 25 565
Абе и аз се чудя. И за Гергьовден се чудя. По принцип /по нов стил/ трябва да е на 23 април, а и църква и народ го честват на 6 май??!! Странна работа...

По нов стил не е ли по-късната дата? Календарът се мести с 13 дена напред, заради високосните години.
Затова едно време чествахме Октомврийската революция на 7-ми ноември.  Joy

# 9
  • Мнения: 7 474
Същото е и с Коледа, само ние я празнуваме на 25.12.  Rolling Eyes

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 356
Сийке вярно си дърта...щом помниш такива работи Mr. Green

# 11
  • Мнения: 25 565
Същото е и с Коледа, само ние я празнуваме на 25.12.  Rolling Eyes

Е, как само ние?  Католиците и протестантите също. Само руската църква май я празнува на 6-ти януари.

Сийке вярно си дърта...щом помниш такива работи Mr. Green
Ха, булка, добър ден!  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 7 474
Е, как само ние?  Католиците и протестантите също. Само руската църква май я празнува на 6-ти януари.

Всички православни освен нас празнуват януари, ние с католиците и протестантите нямаме нищо общо  Laughing

# 13
  • Мнения: 25 565
О, и гърците празнуват на 25-ти.  Peace

# 14
  • Мнения: 7 474
О, и гърците празнуват на 25-ти.  Peace

Дали не е време да почнем да празнуване и по старому и по новому да няма разногласия , а и празници повечко  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт