Хипотерапия

  • 3 156
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 410
 Днес разбрах за проекта за хиподрума в Бургас. Попитах на място  и ми казаха, че евентуално ще стартира от м. март. Ще се работи с ДЦП, аутизъм, хиперактивност и др. Някой наясно ли е с този вид терапия? Как се отразява на децата и практикува ли се вече в други градове.
 П.С. Надявам се не се повтарям с темата.

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Може би има ефект, ако се прави както трябва. Моето дете (ДЦП и аутистично поведение) ходи известно време, но ездата беше само 4 обиколки и не мисля, че допринася  кой знае каква полза, освен удоволствие за детето (поне за моето)

# 2
  • Мнения: 410
 Предполагах, че само ще заимстват идеята,а после ще я побългарят. За съжаление 4 обиколки са смешно малко и е нормално да няма ефект. Благодаря!

# 3
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
За съжаление по стара българска традиция се проявяваме твърде често "подобаващо"  Confused

Аз скоро по друг повод търсих инфо за хипотерапията и събрах разни линкове, пускам ви ги и тук, дано да са ви полезни:

Статия по темата от сп."Аз, жената":
http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=5348

Инфо за клуб "Св.Георги"
http://www.stgeorge-ridingclub.visa.bg/ezda_bg.htm

Ето и още хубаво инфо, но е на руски зик:
http://www.hippotherapy.ru/materials/0002.shtml

Ето и една статия от Искрица, публикувана в една от темите тук:

Конете гонят депресията от човека
Предлагат безплатни курсове за парализирани деца
Конете са най-доброто средство за лечение на депресия и парализа, както и за възстановяване след мозъчни и гръбначни травми. Това твърдят от националното сдружение "Устрем". Те предлагат безплатни тримесечни курсове за деца с множествена склероза, паралич, аутизъм, синдром на Даун и други сериозни заболявания, които водят до инвалидизация. Не можем да гарантираме стопроцентово възстановяване на малчуганите, но те значително подобряват двигателните и психическите си умения. Това обяснява кинезитерапевтът и специалист по т.нар. хипотерапия Незабравка Генчева. Конната терапия е уникално средство за възстановяване на децата със сериозни и нелечими заболявания. Благодарение на импулсите, които се изпращат от гръбначния стълб на коня към гръбначния стълб на ездача, се активизират всички живи клетки в организма. Освен треньор в курса на лечение на проблемните деца участват и кинезитерапевти, и психолози. Осезаем ефект се постига след 12-16 посещения, но при някои деца може да отнеме и по-дълго време в зависимост от увреждането. Хората, които искат да излекуват депресията си, болките в гърба, травмите от счупвания и навяхвания, също могат да посещават тези курсове, казва Незабравка Генчева. Те обаче ще трябва да платят между 15 и 25 лв. Курсовете се провеждат на Националната конна база "Хан Аспарух". Програми има и в Русе, Пловдив, Плевен и Варна. Конната терапия се използва широко по цял свят, като в Германия и Полша например тя се поема от здравната каса, казва Генчева. Причината е, че един курс конна терапия в повечето случаи е много по-евтин и по-ефикасен, отколкото консервативното лечение. Здравната каса, здравното и спортното министерство обаче не се ангажират да плащат за подобно нещо, казват от сдружение "Устрем".

# 4
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Моята информация е само за конната база във Войводиново (Пловдив). Нямам представа как ще е в Бургас.

# 5
  • Мнения: 555
Здравейте,
   Аз водих моето дете /Гери, на 2 г. 10 м., със синдром на Даун/ миналото лято на конната база „Хан Аспарух” на хипотерапия и съм много доволна. Определено имаше резултат – подобриха се двигателните й умения, стана по-подвижна, по-палава. На гърба на коня беше първото място, на което оставаше без мен и без да плаче. Освен това е приятно самото занятие – на чист въздух, кончета, кучета наоколо. Когато валеше, занятията се провеждаха на закрития манеж и не беше толкова приятно, но на Гери и там й доставяше голямо удоволствие. Не знам защо в края на лятото започна да не иска да се качва на кончето и спряхме да ходим, но напролет пак смятам да възобновя ездата.
   Поздрави, целувки на децата.

Общи условия

Активация на акаунт