Детето ми ме манипулира

  • 2 060
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Здравейте на всички.
Искам и аз да се включа и да споделя моят проблем. Дъщеря ми е на 8 години. Преди може би месец паднала и си ударила главата - ние бяхме в другата стая. Дойде и каза че нищо не помни. Аз доста се уплаших и сигурно съм го показала. Разпитвахме я с баща й за името, ние как се казваме - а тя твърдеше че нищо не си спомня. След около 10 минути - като я сложих да легне и поспрях да й обръщам внимание - си спомни всичко. И от тогава се почна - или забравя всичко или не ни чувала какво говорим. Веднъж и се скарах вечерта - да си ляга и да не мърда - тя 10 минути е стояла легнала и не е мърдала, ама някак си се стегнала - като отидох ръчичките и крачетата й бяха побелели и направо сковани. Усещам че го прави нарочно, но как да реагирам в такива ситуации. Първата ми реакция е да се притесня и го показвам.

# 1
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ти сигурна ли си, че те манипулира? Честно казано на ваше място бих се стреснала много и бих я завела на лекар, но аз си се шашкам по принцип... Може и наистина да се преструва, но все пак бих имала едно на ум...

# 2
  • София
  • Мнения: 4 865
Заведи я на доктор - едни подробни изследвания ще покажат дали има проблем.
След това се консултирай с психолог.
Ако наистина е само манипулация, спри да й обръщаш внимание. Никой не играе представления без публика, нали?
Другият вариант е да покажеш колко много се тревожиш и да я обгрижваш непрекъснато - да не й позволяваш да става от леглото, да забраниш телевизора и компютъра, че да не се преуморява. Спирате шоколада, че не е добре за нервната система. Водиш я за ръка в тоалетната и в банята. За излизане навън и телефонни разговори и дума не може да става. Скоро ще й омръзне.

А в училище как се държи?

# 3
  • Мнения: 4 965
Ти сигурна ли си, че те манипулира? Честно казано на ваше място бих се стреснала много и бих я завела на лекар, но аз си се шашкам по принцип... Може и наистина да се преструва, но все пак бих имала едно на ум...

Подкрепям това мнение.

# 4
  • Мнения: X
И аз бих направила това, което те съветва Янита.

# 5
  • Мнения: 4 806
Определено ситуацията изисква някакво действие. Не изглежда безобидно - даже да е вид манипулация. Сложното е да се избере правилният път за специализирана помощ.

# 6
  • Мнения: 8 999
Задължително я заведете на преглед, при това не при личния, а при специалисти. Нищо чудно да се окажеш права в предположението си, че детето ви манипулира, но все пак трябва да е с потвърдена диагноза /по-точно с липса на диагноза/, за да можеш спокойно да минеш към стъпка две и три - като игнорираш оплакванията й, а ако и това не помогне - консултация с психолог.

# 7
  • Мнения: 108
По принцип си е притеснително дете. В училище е добре, но ако се случи нещо да не знае се разплаква. Аз още в първи клас се отказах да й помагам, защото с мен буквално блокираше. Нито й се карам, още по-малко да я бия, но казва че се притеснява като нещо не знае. Сега се оправя съвсем сама с училище - вечер само проверявам и ако нещо я е затруднило - помагам.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 865
С други думи, в училище чува и не забравя. Все пак, нека я прегледа специалист, а после се консултирай с психолог.

Според мен ще има полза, ако прекарвате време в разговори и занимания, свързани с неща, които знае и може. Малко по-висока самооценка вероятно ще помогне. Някакъв спорт? Има нужда от нещо, в което да се почувства уверена.

А тези кризи (ако не се породени от истинска физическа причина) вероятно имат за цел да предизвикат цялото ви внимание и съчувствие - да я уверите колко много я обичате и колко сте загрижени. В момента, в който получи увереност и от друго нещо, може би ще спре да се нуждае от кризи. Не знам де, само звуча като разбирач. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 108
А даже не знам на какъв лекар да я заведа. Решила съм да предприемам нещо, затова и исках съвет.
За училище - няма никакъв проблем - дори госпожата я хвали, че е най- добра в класа (с още едно момченце). И в разни извънкласни дейности е първа.

# 10
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
А даже не знам на какъв лекар да я заведа.. ..

Може би невролог, консултирай се с педиатъра и. Хубаво е да отхвърлите със сигурност някакъв здравословен проблем... А иначе явно е по-чувствително и лесно наранимо детето и ако е преструвка, просто търси повече внимание.

# 11
  • Мнения: 2 731
Ами незнам какво да те посъветвам ,но звучи страшничко .Консултирай се със специалист

# 12
  • Мнения: 161
Ще се присъединя към другите - направи консулт с невролог да се изключи някаква физическа травма или проблем.И после ако наистина е манипулация говори с нея- тя не е малка и би трябвало да те разбере.
Моята дъщеря беше на две години и половина когато се опита да ме манипулира и определено успя няколко пъти. JoyПосле като я схванах спрях да и обръщам внимание или да обръщах  опитите и в смешна игра и тя спря като видя че няма ефект. / След един тежък пристъп на задушаване и моето откачане,с последвало паническо реагиране на всяка нейна реакция, я усетих как като иска нещо почва да ми диша тежко и да се прави че и е трудно да диша.И да ми гледа реакциите/.

# 13
  • Мнения: 108
Благодаря на всички включили се. Малко ме поуплашихте - то и аз съм си една паника. Мисля да направя консултация с лекар, но без да я водя нея - сама ще отида и ще говоря. Нека лекарят прецени дали ще ни изсладва. А какво ме накара да си мисля, че е манипулация? Предната вечер дойде при мен и ми каза че пак е паднала като е сачала в хола - аз обаче й казах, че не е имала работа в хола. Тя отишла и си пуснала игра на компютъра - като влязох си играеше най-доволно, но като ме видя - веднага се дръпна от компютъра и ми каза че нищо не си спомняла - дори кои клавиши да натиска на компютъра (и демонстрираше като чукваше произволен клавиш), но в момента в който излязох - пак се заигра и знаеше местата на всички клавиши. Дори първия път да се е ударила, за което не се съмнявам, защото и малката ми дъщеря го потвърди - то после поне 2 пъти ми играеше театър.

# 14
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Виж, няма смисъл да се панираш. Ще ти кажа мен какво ме притесни в твоя разказ, не последвалите "загуби" на паметта, а първоначалното падане. Дали наистина след него не е имало някаква моментна загуба на паметта в следствие на удара или временно загуба на ориентация от травмата. То е било хубаво още тогава веднага да идете на неврохирург да го видят детето. Защото от къде ще си измисли, че не помни, освен ако не е гледала наскоро някакъв филм с герой с амнезия, който да я е впечатлил, гледала ли е, спомняш ли си?
И още нещо, ако ще посетиш лекар, иди с нея, искай направление за невролог, да си я види специалист. Ако идеш сама при педиатъра ви и разкажеш случките, не знам до колко ви е отговорен лекарят, има доста голяма вероятнст да му се "досвиди" да издаде талон за специалист...
А иначе, ако си измисля, както явно е било докато си е играела на компютъра, мисля, че ще "сработи" съветът на Янита, без компютър, за да не се натоварва, без шоколад, да не я заболи главата и т.н.  Crazy  Така бързо ще и омръзне да играе театър, защото негативите за нея ще са повече от тъсенето внимание или каквото и да е там...

Общи условия

Активация на акаунт