Отговори
  • Мнения: 246
Здравейте, мамчета! Моля ви, ако темата не е подшодяща тук я прехвърлете където трябва. Просто не зная къде да попитам Embarassed.
 
На мен това ще ми бъде първо детенце и тъй като четвърти месец съм под "домашен арест" чета в неусвяст всичко за кърменето. Предстои ми евентуално да се върна на работа и за това искам да използвам пълноценно времето.
Аз от сега си зная, че ще раждам със секцио, без значение на мен какво ми се иска. Прочетох доста неща за секцио и кърмене, но никъде не можах да прочета до колко дни най-късно слиза кърмата. Притеснява ме това прословуто захранване с АМ и да не би бебето да свикне с шишето. Имам голямо желание да кърмя колкото се може по-дълго. Не мога да разчитам на познати, защото при нас явно не се стимулира кърменено. Всичките ми приятелки са кърмили до 40-тия ден , а 2-3 са докарали до третия месец.
 
Живея в малък град и пътуването ми е абсолютно забранено така, че не мога да присъствам на сбирките ви. Иначе съм се ориентирала да раждам в Пловдив, но къде по-точно още не зная.

# 1
  • Мнения: 11 003
Родих със секцио и вече 10-ти месец кърмя. Laughing Laughing
Започнаха да ми носят бебето от деня след операцията, кърмата ми също слезе тогава. В началото бебка беше сънлива, заради жълтеницата и само спеше на гърдата. Почти всичко изцеждах с помпата и 2-3 пъти успях да убедя акушерките да й дадат коластра/кърма вместо АМ. Заради това АМ се притеснявах, че дребос няма да се научи да суче. Confused Но още в болницата се "ориентира" правилно и след прибирането ни вкъщи не съм имала никакви проблеми с кърменето, благодарение на форума и съветите на 3 приятелки. Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 4 555
Секциото не е абсолютно никаква пречка за кърмене!
В нашата стая в болницата бяхме 4 жени - две секцио и две нормално. Първо кърмата дойде на двете секцио, чак два дни по-късно на едната жена с нормално раждане, а на другата с нормално така и не дойде в рамките на престоя в болницата.
Освен това, даже и да му дадат на бебето няколко пъти да яде с биберон, това изобщо няма да е чак толкова решаващо.

Не съм сто процента сигурна в правилността на този съвет, но според мен ще е добре в периода преди да ти дадат бебето за първи път, да имаш помпа, с която да започнеш поне да стимулираш кърмата, понеже бебето няма да е при теб да върши тази работа.
Запиши си телефоните на консултантите по кърмене и се обаждай да питай какъвто и проблем да срещнеш. Те правят чудеса Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 1 504
И аз съм със секцио. Кърмата ми слезе на 3я ден/зрялото мляко/, преди това си имаше коластра и преходно мляко...Според мен, ако имаш възможност искай бебето да е при теб, това е най важното в началото...слагай го на гърда непрекъснато...Че ако ти го носят под час, си мисля, че доста трудно ще е ..ограничават те с времето,  ти го донесат заспало или вече нахранено...След секциото си в реанимация 24  часа тогава дават на бебето АМ. Не мисля, че за 10 или 30 пъти даване на АМ бебето ще свикне с шишето...Бебка си цокаше коластра но бързо се изморяваше така че аз до 3я ден съм и дава Ам от болницата, след това като слезе зрялото мляко на бебка май й беше вече по-лесо и отказах да ми носят АМ. Бебета са с толкова добре развит сукателен рефлекс, че и пръстче да им  подадш засукват...Ние още се кърмим, така че секциото не е проблем..Леко раждане, възстановявае, здраво бебче и много кърма:))

# 4
  • Мнения: 51
И при мен слезе около 3-4 ден, но е важно колкото може по-рано да ти донесат бебето. На мен ми го донесоха на 2 ден и започна да си смуче без проблем, а  на една приятелка, която също беше със секцио, й го занесли на 4, но то вече било свикнало с биберона и отказваше гърдата, така си и карат досега - тя се цеди и му дава с шише.

# 5
  • Мнения: 59
Здравей , аз също раждах със секцио , бебето ми го донесоха на другата сутрин .Тогава ми слезе кърмата и до днес (вече 4 месеца) имам и то много.Не се страхувай . от това че 1 ден са давали АМ , когато слезе кърмата спокойно може да си кърмиш бебчето . Успех . Laughing

# 6
  • Мнения: 59
Още нещо , след операцията ( ако е възможно) гледай да се възстановиш бързо.Защото колкото по рано се възстановиш толкова по рано ще ти дадат бебчето. Аз станах да ходя на другата сутрин и се чувствах добре , защото ми казаха че ако стана ще ми донесат детенцето. Така и стана , вече на втория ден бях с моята дъщеричка и се кърмехме без проблем.Дано да е така и при теб.

# 7
  • Мнения: 189
Привет и от мен!
Аз съм със секцио по спешност и имах много проблеми с кърменето, но в крайна сметка факт е, че все още кърмя. Операцията беше през нощта и на сутринта към 10ч. отидох да я видя на собствен ход Party. Кърмата слезе на втория ден, но имах запушени канали, едно плоско зърно и бебка не искаше изобщо да захапе. Както доближах гърдата и се започваше едно дърпане и реване, дори акушерките се отказаха да ми помагат. Чудото със захапването стана на 5-тия ден чак, но смесеното хранене продължи около месец. През този месец хапвах добре и постоянно се цедях, за да се регулира кърмата. В един момент Мила сама отказа биберона и  оттогава признава само "кожения биберон" на мама. С две думи, ако имаш желание да кърмиш, през каквото и да се наложи да преминеш- не се отказвай и ще успееш!!!
Ще се радвам да споделиш впоследствие  как си се справила......

# 8
  • Мнения: 700
 Тъй като и аз родих със секцио в Окръжна в Пловдив (не ти препоръчвам това място засекцио),имах доста проблеми,кърма имах,но малкия не искаше да суче и се цедях.Добре,че вкъщи като се прибрах си засука.Взех си доста поуки от първото ми раждане,които ще гледам да избегна при второто.

 Та по същество.Много е важно да намериш родилно,където бебчето ще е при теб в стаята,за да можеш да го кърмиш на поискване.Знам за ВМИ,Селена,сигурно има и други,разпитай,където това е налице.Също така по възможност,дано бързо се въстановиш,да го закърмиш колкото се може по-рано.Чувала съм,че с връзки или в частни болници е ставало и на 6-ия час след секциото.Ако нямаш тази възможност,то поне след 12 до 24 часа.В този случай ще се наложи да хранят няколко пъти бебчето с АМ,но ако може си вземи шише с много мъничък отвор на биберона,който е за новородени.Опитай се да се абстрахирах от съветите на акушерките от рода на: да суче в точен час,под режим,да се дава вода със захар,да суче за определено време т.н.Всеки път щом се разплаче му давай цица първо,е моят съвет!
 
 А на въпроса ти, до колко дни слиза кърмата,това зависи колко по-скоро ще сложиш бебчето да суче.Още на първото сукане се отделя коластра,която е колкото няколко супени лъжички,но е много хранителна.

 Успех ти желая с раждането,възстановяването и кърменето!И да си гушнеш здраво и сладко бебче! Hug

# 9
  • Мнения: 2 837
Аз мога само да ти кажа да не се отказваш. Аз родих във вторник със спешно секцио след много продължителен опит за нормално раждане. Бях като пребита и на следващия ден не можах да стана изобщо. Донесоха ми бебчо, но аз даже не можех да го гушна - имах адски болки (не от операцията, а от опитите на лекарите да извадят бебето по нормален път, като ми скачат на корема...). На следващия ден той беше със страшна жълтеница - ние имаме различни резуси, слагаха го на лампа, на глюкоза и не ми го даваха до понеделника - т.е. една седмица, в която щях да се побъркам. Не искаха и да им давам кърма.
Все пак, ура, в момента, в който ми го дадоха, Румен засука. И въпреки всички скептични погледи на акушерките към моята скромна гръдна обиколка, суче до днес - година и три месеца. Така че, само не се отказвай!

# 10
  • Мнения: 547
Изобщо не се притеснявай. Съветвам те да държиш бебчето при теб, да му даваш да суче често, дори и да не ти е тръгнала коластрата или кърмата сукането ще я стимулира. Добре е и някой да ти покаже как точно да го сложиш на гърдата, за да не си докараш разранени зърна.

Аз родих секцио, коластрата ми потече на третия ден. Първия ден докато бях в реанимацията са му давали АМ, втория ден също + че го слагах да суче, на третия ден ми тръгна коластрата и  предупредих акушерките да не ми носят АМ. Вода също не съм давала. Кърмих 1г.4м.

Желая ти много здраво и хубаво бебче  Hug

# 11
Здравей и от мен аз и двете си деца родих секцио  второто е на 3 месеца още я кьрмя.Не се притеснявай . Щом ти дадат беба я слагай постоянно да суче и ще свикне .Свикването с АМ не става толкова бьрзо newsm10Желая ти успех 

# 12
  • Мнения: 629
Здравей! Първо искам да ти пожелая успешно и безпроблемно раждане за да се радваш на здраво и щастливо бебенце!
По въпроса за кърменето: родих секцио и се кърмим вече почти година и два месеца. В повечето случаи при секцио майката е за около 24 часа в реанимация , а детето в неонаталното отделение. Крайно малко вероятно е да не му дават АМ докато ти се възстановиш. Опитай се обаче на следващата сутрин да направиш всичко, което е по силите ти за да станеш. Колкото по-бързо се вдигнеш от леглото, толкова по-лесно ще се раздвижиш и възстановиш. Поемай повече течности за да изхвърлиш по-лесно всякаквите упойки и лекарства, без които все пак няма как (те и в реанимацията ще те надзирават за течностите, но ти да се знаеш). Най-удобни са спортните шишета от половинка. Вземи си направо цяло стекче (хем по-евтино, хем се запасяваш) и таткото може да ти ги донесе след операцията (поне в Тина Киркова в София практиката е такава). След като те преведат вече от реанимацията - измиваш си гърдите и търъм-търъм та в детското. Колкото по-бързо успееш да сложи бебето на гърда и колкото по-често го правиш, толкова по-бързо всичко ще е наред. Аз лично си бях взела и помпата в болницата и между кърменията се цедях за да стимулирам допълнително лактацията. В началото имах само коластра, но постепенно след втория ден нещата потръгнаха полека. Добавката, която ми давах я изхвърлях за да не ми викат излишно и така дивачето се видя принудена да засуче.  Laughing В интерес на истината при нас бибероните бяха с някакви огромни дупки и бебетата направо се давеха. При изписването вече си имах преходно мляко и така... Има и майки, на които кърмата им слиза буквално часове след операцията. Всичко зависи от конкретния организъм и как е протекло самото раждане.
Не се притеснявай. Просто бъди готова да се бориш (ако се налага) и само за няколко дни нещата ще си дойдат на място! Успех!  Hug

# 13
  • Мнения: 4 388
след операцията ми бяха забранили да слагам бебка на гърда ,защото бях  зле а лекарствата -несъвместими с кърмене.Така 7 дни през които когато даваха бебетата  аз трябваше да и давам шише.Независимо от всичко след прибирането ни у дома се  справихме -не съм дохранвала и вече 9 м не съм имала проблем  с недостиг  на кърма.
за да имаш кърма:
1.поне 2 л течности на ден освен супите.
2. спазвай диета тук в библиотеката ще прочетеш какво не трябва да консумираш за да не доведе до алергии у детето
3.за да е хранителна кърмата ти трябвада поемаш храни богати на белтъчини-месо,сърови орехови ядки....подробно пак в библиотеката
3.редувай гърдите по една на ядене
4. не спазвай 3 ч. м/у хранения ,НО  НЕ ХРАНИ НА ПО-МАЛКО от 1 ч
5. помпата е да облекчи напрежението в гърдите,тя НЕ стимулира да правиш кърма ТОВА ПРАВИ БЕБЕТО НА ГЪРДАТА ТИ
6.новороденото суче по бавно,почива си пак засуква ,понякога се унася в сън.Ти трябва да го изчакваш ако трябва и по 1 ч. ,но не позволявай да заспива преди само да е пуснало гърдата което е знак че е сито.Ще те боли кръст и гръб за това сядай удобно!
7.НЕ мий гърдите си преди всяко кърмене ,ако не искаш да станат на рани-един път на ден е достатъчно
8.в началото може бебчо да не засуче правилно -това може да доведе до рани по зърната- питай някоя кърмачка да ти покаже
9. на бебето не му е нужна вода,чай ....само цица ако даваш и друго то му пълни стомахчето ито стои гладно
10.Старай се да си спокойна стреса не ти е в услуга
.....сигурно има още но бебка ми плаче и отивам да я видя по -късно пак ще се включа

# 14
  • Мнения: 48
виж тук http://www.biberonbg.com/info/karmene_index.htm  дано намериш нещо полезно. Peace

Общи условия

Активация на акаунт