КАНДИДАТСТВАНЕ СЛЕД 7 КЛАС III

  • 23 963
  • 344
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 3 192
Благодаря, Ellypr!
  newsm03

# 2
  • Мнения: 3 479
Уич, да ти отговоря на въпроса от предната тема за раждаемостта. Прав е колегата ти. От 1980 до 1998 г раждаемостта в България е спаднала двойно, т.е ако през 1980 г са се родили ок. 130 000 деца (цитирам данните приблизително, защото не ми се рови да ги търся сега), то през 1998 г са се родили ок 64 000 деца. Това е и годината с най-ниска раждаемост. След това вече е започнало нарастването, макар и с бавни темпове.
Това обаче няма никакво значение за децата в София според мен, или поне за тези, които се стремят към прием в първите 5-6 по сила гимназии. За там конкуренцията винаги ще е голяма. Има значение обаче за децата от по-малките градове, както и за децата с по-нисък успех в София, защото за тях пък винаги ще има място в някое СОУ със засилено изучаване на език. Просто сме в годините, в които децата в гимназиите са по-малко от предлаганите места. Дори съм чувала за закриване на паралелки, вкл. и в София, поради липса на кандидати издържали изпита.

Елипр, благодаря, че се грижиш за нашата тема  bouquet

# 3
  • Мнения: 4 447
Здравейте!
Включвам се рядко, защото ... не знам как върви подготовката на сина ми. EmbarassedИмам много работа, той си ходи на уроците/курсове и ...да се надяваме, че всичко е наред.
Срокът завършваме с 5 по БЕЛ и химия.
БЕЛ - трудно му е на детето, знам си. Прави каквото може, старае се. Госпожата е забелязала напредък, казала му е, че ако продължава така има шансове да завърши годината с 6. Милото ми.

Ellypr, благодаря за темата   bouquet

# 4
  • Мнения: 3 192
камъче, как така не знаеш как върви подготовката?
Аз знам Wink - като при всички - ходят на курсове, учат ...
Щом учителката забелязва напредък, няма за какво да се тревожиш.

От 1980 до 1998 г раждаемостта в България е спаднала двойно, т.е ако през 1980 г са се родили ок. 130 000 деца (цитирам данните приблизително, защото не ми се рови да ги търся сега), то през 1998 г са се родили ок 64 000 деца. Това е и годината с най-ниска раждаемост. След това вече е започнало нарастването, макар и с бавни темпове.
Това обаче няма никакво значение за децата в София според мен, или поне за тези, които се стремят към прием в първите 5-6 по сила гимназии. За там конкуренцията винаги ще е голяма. Има значение обаче за децата от по-малките градове, както и за децата с по-нисък успех в София, защото за тях пък винаги ще има място в някое СОУ със засилено изучаване на език. Просто сме в годините, в които децата в гимназиите са по-малко от предлаганите места. Дори съм чувала за закриване на паралелки, вкл. и в София, поради липса на кандидати издържали изпита.


Е-е, нали всички тук се стремим към точно тези 5-6 гимназии.  Grinning
Забелязала съм, че закриват паралелки и в София.
Дали обаче след 3-4 години ще започнат да откриват, или ще стане като с ОДЗ-та?
Защото, ако сега децата в София и в големите градове не намаляват, то тогава ще почнат да се увеличават.
Миграцията от малките населени места е страхотна с тенденция да се увеличава.

А това няма нищо общо с темата ни... Joy
Все едно, малко оф-топик няма да навреди Simple Smile

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 11:35 от cool_witch

# 5
  • Мнения: 1 210
Първо на Елипр- благодаря за новата темичка! Благодаря и за пожеланието, дай боже!
 Тук нещо напоследък взехме да нареждаме желанията (имаше една уместна приказка за рибата и тигана  hahaha) и в тази връзка имам питане относно 73 училище- наистина ли е добро, или просто е единствената прилична алтернатива на Немската гимназия. Тук ще помоля Мравчето ако чете, да се включи, тъй като е с повече опит и лични наблюдения  Heart Eyes
Мисълта ми е, дали  като училище (дисциплина, ниво на изучаване на езика, висока летва) е на добро ниво и струва ли си да бъде предпочетено пред Английската гимназия например. Или Френската.
И да, знам, че има отделна тема за него, обаче аз искам вашите мнения, майчета, защото тях си ценя  Hug

# 6
  • Мнения: 3 192
didkapitka, почваш да изтрещяваш  Joy
Точно ние не можем да ти дадем мнение - нямаме опит с това училище.
Аз мога да се обадя на една майка, чийто син го приеха там и вече е в 9-ти клас, искаш ли?
Моето мнение е, че нито едно квартално училище не е по-добро от т.нар. елитни гимназии (да не ги изброявам сега).
Това, че някои се кръщават 2-ра, 3-та и n-та гимназия си е техен проблем.
А за дисциплината - УБЕДЕНА съм, че в елитните тя е на много по-ниско ниво, отколкото в n-те гимназии

# 7
  • Мнения: 1 210
didkapitka, почваш да изтрещяваш  Joy


То все от някой се започва. Давам тон, просто  Whistling Joy

Уич, не ме разбра! Питам за вашите мнения, които сигурно имат своето основание някъде- я от прочетено, я от чуто, я от усещане...
Ето например моето- това 73  newsm78 ми не ми харесва нещо, много изкуствена шумотевица около него...На усет го докарвам  Peace Хайде сега, искам вашите.

# 8
  • Мнения: 3 192
Уич, не ме разбра! Питам за вашите мнения, които сигурно имат своето основание някъде- я от прочетено, я от чуто, я от усещане...
Ето например моето- това 73  newsm78 ми не ми харесва нещо, много изкуствена шумотевица около него...На усет го докарвам  Peace Хайде сега, искам вашите.

A-а-а, ясно.
В случая и моят усет е като твоят.
Всъщност аз изразих принципно мнението и усета си по въпроса, в частност и за 73-то.
Боже, дано не съм принудена да се примирявам  Praynig

# 9
  • Мнения: 3 479
Рано е за изтрещяване още Stop Поспрете се, че да имате сили да издържите до края Crazy

Относно 73то съм долу-горе на същото мнение. Проблемът е, че аз въобще не смятам да слагам в списъка търговско-банковата и финансово-стопанската гимназии и в такъв случай ще трябва да включа 73-то, щото иначе няма да има какво да впиша. Предубедена съм към изучаването на испански и в такъв случай двете испански не са ми фаворити, въпреки, че поне едната е в списъка на много желаните училища от родители и деца.
И то накрая какво остана - Първа английска, Първа немска, СМГ newsm78
А пък като е видно с какъв `ентусиазъм` върви подготовката на кандидат-гимназиста ooooh!, май и на кварталното 73-то ще се зарадваме Sad

# 10
  • Мнения: 2 992
Дидка,
По въпроса за мнението и 73-то. Силният интерес към Немската гимназия, според мен е породен от паралелките, които получават и немска диплома-призната от немското министерство. С тази диплома децата имат право да кандидатстват и за специалностите, за които има бройки само за немски граждани. Другото привлекателно на изучаването на немски език е, че таксите в университетите в Германия са поносими за нас, както и разходите за ливинга. Немският език е труден, но не и ненаучаем дори и извън немската гимназия. Според мен Гьоте институт + летни лагери в Германия са добра алтернатива, ако се остане извън борда на немската гимназия. Тук идва въпросът дали държиш точно на немския език. Ако е така и недай си боже балът за немската не стига, 73-то си остава алтернатива. Допълнителните опции за научаване на езика са на ниво и не мисля, че има притеснение за усвояването на езика. Но по отношение на качеството на училищата, ако не държиш изрично на немския, аз не бих сложила 73-то преди френската, испанската и английската. Все пак там се научава съответния език без нужда от допълнителни уроци, имат традиции и в свободното време детето може да учи друг език към съответния официален институт, който ще му даде европейска диплома за езика. Признавам, че нямам лични впечатления от 73-то. Ако обаче не се преборим за елитните  гимназии, май ще търся алтернатива в добри частни училища.

# 11
  • Мнения: 3 479
россс, аз вече не съм напълно уверена в качеството на Първа английска поне. В неделя говорих с две майки, чийто деца са в Първа английска, момче в 8ми клас и момиче в 10ти. И двете са тотално разочаровани, а едната е по-доволна от 33то СОУ в Люлин Rolling Eyes, отколкото от английската.
Ако Марги се появи в темата на многодетните скоро (пише рядко във форума) ще я помоля да си напише мнението тук. Другата ми е приятелка и мога да й звънна, за да намери 5 минути за тази тема.

# 12
  • Мнения: 3 192
Питай ме и мен, де - голямата учи в 1 АЕГ.
Не искам да говоря за разочарованието и не ме питайте защо и при малката това е първото желание.

Аз май досега не съм споменала нищо за училище и желания, как ще ме питаш  Joy

# 13
  • Мнения: 2 992
Галче,
английската по принцип си мисля, че трябва да отпадне от желанията ни, защото този език го дъвчем вече седем години и мисля ,че трябва да почнем друг език, а този просто да си го донаучим. Ние напредваме с немския, имаме понятие и от испанския. Френската ме влече, доколкото познавам много деца, които са продължили обучението си във Франция и могат ад ни помагат със съвети. Математиката не е за отхвърляне също. Елитните френски университети например искат да си минал засилена подготовка по някой предмети / зависи от специалността/, много често математика.
Някой знае ли пробните изпити по БЕЛ и м-ка, които са на 17 и 18.02 от колко часа ще бъдат?

# 14
  • Мнения: 3 479
Питай ме и мен, де - голямата учи в 1 АЕГ.
Не искам да говоря за разочарованието и не ме питайте защо и при малката това е първото желание.

Аз май досега не съм споменала нищо за училище и желания, как ще ме питаш  Joy

Уич, казвай си бързо, без бой newsm66
Аз помня само, че сина на мравчето е в Първа немска, другите още не съм ги запомнила Embarassed Ама тя така сладко се хвали с него, че как да я пропусне човек Sunglasses Нека! Да й е жив и здрав, все така да я радва!

Россс, аз също съм ЗА френския език, но не съм сигурна дали съм ЗА Френската гимназия. Не познавам никой, който да ми даде информация от лични впечатления. Ако можеш да кажеш нещо по въпроса, ще бъде супер!

Общи условия

Активация на акаунт