Има ли закон?

  • 1 905
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 430
Искам да ви питам има ли такъв закон ,който да ме задължи да се грижа за лошия си баща?Накратко-нашите са разведени от преди 15 год Той се напиваше всеки ден и биеше майка ми бяхме подложени на всекидневен тормозА сега длъжна ли съм да му плащам  квартирата и да се грижа за него  понеже нямало кой да го гледа?

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не.
Моят баща по никакъв начин не може да ме накара да направя нещо за него.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Освен този на собствената ти съвест, няма друг.

# 3
  • Мнения: 2 327
Има закон по който той може да иска издръжка от теб. Но не мога да ти кажа кой точно е. Трябва да е в семейния кодекс. Попитай някой адвокат.

# 4
  • Мнения: 5 593
Семейния кодекс, но там нещата са по-скоро пожелателни. Подкрепям мнението все пак да се консултираш с адвокат.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 005
Не мисля,че има такъв закон! Той е пълнолетен и може да се грижи сам за себе си. Единствено ако ти е дарил имот с/у задължение за гледане-тогава.

# 6
  • Мнения: 430
Не мисля,че има такъв закон! Той е пълнолетен и може да се грижи сам за себе си. Единствено ако ти е дарил имот с/у задължение за гледане-тогава.
Нищо не ми е дарявал даже издръжка не ни е давал защо аз да му плащам такава newsm78

# 7
  • Мнения: 24 467
Има такъв "закон"- Семеен кодекс се казва:
"Ред на лицата, които дължат издръжка
Чл. 80. (1) Лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред:
1. от съпруг или бивш съпруг;
2. от деца;
3. от родители;
4. от внуци и правнуци;
5. от братя и сестри;
6. от дядо и баба и от възходящи от по-горна степен.
(2) Ако лицата от предходен ред нямат възможност да дават издръжка, дължат издръжка лицата от следващия ред.
(3) Когато няколко лица от един и същи ред дължат издръжка, задълженията между тях се разпределят съобразно възможностите им. Ако издръжката е давана от едно от тях, то може да търси от останалите това, което те са били длъжни да дават, заедно с лихвата."

За да се възползва от това е необходимо да се установи по съдебен ред, че е "лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от имуществото си.", както и че ти имаш възможност да даваш такава.

Имай предвид и следното:
"Изгубване на правото на издръжка
Чл. 91. (1) Не може да търси издръжка лице, което се е провинило тежко срещу онзи, който дължи издръжката, срещу негов съпруг, низходящ или възходящ.
(2) Предходната разпоредба не се прилага за издръжка на деца до навършване на шестнадесетгодишна възраст.
(3) Лишеният от родителски права не се освобождава от задължението да издържа децата си. Лишеният от родителски права поради виновно поведение не може да иска издръжка от децата си."

# 8
  • Мнения: 14 471
Не мисля,че има такъв закон! Той е пълнолетен и може да се грижи сам за себе си. Единствено ако ти е дарил имот с/у задължение за гледане-тогава.

като вземете да се изказвате така   ooooh!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 005
Какво има в изказването?
Ето още нещо от закона:

Чл. 79. (1) (Предишен текст на чл. 79 - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) Право на издръжка има само лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от имуществото си.

Нетрудоспособността се определя с решение на ТЕЛК.

# 10
  • Мнения: 2 005
Това са частно правни отношения и единствения начин да те задължи баща ти да му изплащаш издръжка или да се грижиш за него е чрез съдебно решение. Т.е. трябва да те осъди, ако ти не желаеш да се съобразиш с исканията му. Стигне ли се до съд вече ще се вземат предвид всички обстоятелства и може би няма да успее да те осъди за издръжка.   bouquet

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
На практика никой не може да те задължи ако ти не искаш.

# 12
  • Мнения: 1 844
категорично никой не може да те задължи да издържаш баща си.упоменатото в семейния кодекс  намира приложение в съвършено други случаи.

# 13
  • София
  • Мнения: 39 718
Аз не съм се замисляла. Сега като прочетох частта от закона, който сте пейстнали... ами по-добре държавата да съди мен, отколкото аз да гледам баща си.
Моя баща няма желание да ме вижда и не ме е виждал от 28 години. Не мисля, че ще намеря закон (за себе си), който да ме "кара" да се грижа за него. Дано не стигаме до там.

# 14
  • Мнения: 1 425
Няма такъв закон.

Общи условия

Активация на акаунт