Какво бихте избрали?

  • 2 304
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Между това да изплащате заем 20ина години ( за втори имот), или да си живеете живота и старините спокойно.
Заемът е в размер на половината доход на семейството.
Семейството има едно дете.

# 1
  • Sf
  • Мнения: 978
При тези условия и за първи имот не бих се хванала да изплащам заем. Половината доход е много.

# 2
  • Мнения: 46 488
При тези условия и за първи имот не бих се хванала да изплащам заем. Половината доход е много.

Ако доходът им е например 8000 лв.  newsm78

Моят отговор е:

Зависи от дохода.
Ако половината от него е достатъчен, за да си осигурят начина на живот, който искат - да.



Освен това, ако приемем, че ще бъде нужен на детето след неговото пълнолетие, а то е например колкото моето 3 г., поне за 15 години вторият имот ще се пусне под наем (който с всяка година ще скача) и сумата от него ще покрива доста голяма част от вноската, която вече няма да е половината доход, а участието на текущите заплати на семейството постепенно ще намалява. Също така стойността на имота, както и доходът на семейството ще нарастват.

Хубавото е, че ако не могат да се справят с изплащането, могат да го продадат и да приберат разликата в стойността от времето, когато са го купили, както и онази част от кредита, който вече е погасен.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 554
Доходите се променят. Днес е половината доход, утре - по-малко. Когато изтеглих ипотечния си кредит през 2001 година вноската беше точно 50 на сто от заплатата ми. Е, оцелях. Миналата година вноската вече беше 1/7 от заплатата ми. А в момента кредитът е изцяло погасен.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 392
Винаги в полза на имота.
Ако се затруднява семейството, се продава и толкова.
От друга страна спокойните старини аз ги свързвам със стабилност и солодна материална основа, която се гради на младини.
Зависи и размера на доходите, разбира се.
Ако семейството с този половин доход се налага да търпи сериозни лишения, може би не е най-разумното решение, или поне да се помисли за инвестиция, която е в размер на максимум 1/3, което не е задължително да бъде имот.

# 5
  • Мнения: 824
Добра инвестиция,АКО:останалите 50% от дохода покриват всички нужди на семейството и ако имате възможност паралелно със заема да заделяте и "малко пари за черни дни".Иначе без спестявания не си е работа.

# 6
  • Мнения: 15 165

Заемът е в размер на половината доход на семейството.


Ако другата половина позволява да живеете нормално, защо не?
Наистина с годините е възможно и да се изплаща не с 50%, а с по - малко, както и да се случи така, че да го погасиш преди да минат 20-те години.
Аз бих рискувала /ако изобщо това е риск/.

# 7
  • Мнения: 2 401
Независимо от р-ра на дохода бих предпочела да си гледам кефа и да инвестирам в нещо друго, вместо да изплащам втори имот.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 262
и аз точно в момента съм в тази дилема  newsm78
или ще се заробя с кредит за втори имот, или ще си ходя на екскурзии тук и там и ще се разполагам достатъчно охолно  newsm78
второто много ме привлича  Blush, ама като ми порасне детето (а планирам и второ), тогава ще се чудя как да се събираме  #Crazy
така че за момента по-скоро гласувам да се купи втори имот  Peace

# 9
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
И аз съм "за" втория имот Peace Имота може да се ремонтира и да се дава под наем, като наема да изплаща кредита, а защо не и да остава по нещо, зависи къде е имота и какви са условията по кредита. 

# 10
  • Sf
  • Мнения: 978

Ако доходът им е например 8000 лв.  newsm78


При такъв доход за 20 години ще си изплатила 960 хил.

Отговорът е същият - 50% от дохода си в течение на 20 г. НЕ БИХ изплащала.

# 11
  • Мнения: 46 488
При такъв доход за 20 години ще си изплатила 960 хил. ...

Просто дадох пример, че от доход до доход има разлика, освен това не е уточнен имота, може и да е панелна гарсониера за 45000 евро, може и да е дворец за 450000 евро, въпрос на възможности ...

Да добавя към отговора си - не е задължително второто жилище да бъде подарено на детето, може да се използва наема от него за осигуряване на старините на мъжът и жената и след смъртта им да бъдат наследени  Peace

# 12
  • Sf
  • Мнения: 978
Няма значение всъщност какво изплащаш. Процентът е прекалено голям. Не си заслужава. Бих инвестирала в друго, но не и в имот.

За 20 години панелката ще се разпадне, а дворецът ще глътне двойно повече от стойността си за поддръжка. Както и да гледаш, сметките излизат криви.

# 13
  • Мнения: 3 423
Между това да изплащате заем 20ина години ( за втори имот), или да си живеете живота и старините спокойно.
Заемът е в размер на половината доход на семейството.
Семейството има едно дете.
Какво значи да си живея старините спокойно?
Един втори имот би ми дал спокойствието да не
чувам хъркането на дядката до мен и да правя
купони с бабките от клюкарника и чужбинския.
Идеите ти се бият една друга при определени условия.

# 14
  • Мнения: 161
Защо все трябва да мислим къде ще живеят децата ни като пораснат? Това за мен е пълна простотия. Ами ако не искат да живеят в България ами искат в Австралия, трябва ли да ги ограничаваме заради един апартамент? Сега сигурно ще кажете ами той може да се продаде - ами да може, но каква стойност ще има след 15-20 год никой не може да каже. Ами мисля че има доста по-разумни начини за това къде да се вложат пари /ако имаш такива спестени/, но пък да теглиш кредит - ами не знам тъпо е при положение че тенденциите са за увеличаване на лихвите по ипотечните заеми.
Отдаването под наем крие доста рискове........

Общи условия

Активация на акаунт