Въпроси и отговори за захранването

  • 1 661
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 165
Здравейте. След месец ми предстои да захраня моите близнаци. Чета останалите теми, когато имам време, но ми се иска да обединя всичките си въпроси в една, а не да пиша във всички.
Ще се радвам, ако ми помогнете да навлеза по-лесно в дебрите на захранването Wink и изобщо в храненето на децата до 1 год. възраст.

Ето и моите въпроси по тази тема:

1. На каква възраст захранихте детето си?
2. С какво захранихте и по колко лъжички?
3. Каква е разликата при захранването със зеленчуково или плодово пюре?
4. Какъв вид пюре предложихте за първи път?
5. Удачен избор ли е ябълково пюре или трябва да съдържа два плода?
6. Коя марка пюре купувате? И защо точно тези пюрета?
7. По кое време на деня се започва захранването?
8. Кога предложихте втория вид пюре?
9. А кога месно, и как се предлага през седмицата с останалите пюрета?
10. Откога започнахте да приготвяте вкъщи пюрета и каши на детето?
11. Кога пюрето и кашата заместват изцяло хранене с АМ?
12. Кога дадохте за първи път каша и каква? Ако е безглутенова и безмлечна, добавихте ли АМ?
13. С каква каша бихте ми препоръчали да започна?
14. Кога може да се добавя към кашата прясно мляко, а не АМ??
15. Кога дадохте сирене и в какъв вид?


Извинявам се за многото въпроси, но дано да сме от полза и на други начинаещи мами в захранването. Сърдечно благодаря за отговорите ви.

# 1
  • Мнения: 887
В библиотеката можеш да срещнеш отговорите на всичките си въприси, иначе при нас захранването протече по следния начин:
На 4 месеца - плодово пюре от ябълка - 1 лъжичка- първи ден и постепенно всеки ден увеличавах количеството докато достигна около 50мл. Пюрето го давах между млечните хранения. Всяка нова храна се въвежда постепенно и се следи за евентуалана алергична реакция.
На 5 месеца - зеленчуково пюре (пак по същия начин), като се съобразяваш с това какви зеленчуци, както и плодове въвеждаш - според възрастта на детето. Започнах с тиква, тиква с морков, тиква с картоф и т.н. Разликата при зеленчуковото пюре е, че замества едно млечно хранене, а с плодовото не се замества хранене. В началото някои мами добавят към зел. пюре АМ. Аз лично не съм го правила.Давах по малко зел. пюре и дохранвах с мляко, докато не достигнахме пълното количество за едно хранене зел. пюре.Кашата я въведох 1 седмица след като въведох зел. пюре. Оризова млечна, но може и безмлечна само, че трябва да я направиш с млякото, което пие бебето.
На 6 месеца въведох месо - започваш с пилешко, пуешко или заешко . През ден се редуват зел. пюре с месно.
След 6 месец можеш да въведеш пресни плодове - без цитруси (те се дават след 1г.), ягоди
След 7, а най-добре след 8 месец можеш да въведеш глутен.
След 8-9 месец сирене, масло.
До 6 месец на сина си купувах готови пюрета. След много опити най-накрая той се спря на Хип и Гербер. Мисля, че са много добър избор. След това започнах да му приготвям домашни пюрета.
 Прясно мляко се дава след 1г. Дано да съм ти била полезна. Grinning

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
1. На каква възраст захранихте детето си?-В средата на 4-ия месец.
2. С какво захранихте и по колко лъжички? Със зеленчуково пюре.Започнах с една лъжичка на ден и постепенно увеличавах дозата.До 14-ия ден от захранването пюрето заместваше обяда.
3. Каква е разликата при захранването със зеленчуково или плодово пюре?Плодовите киселини могат да образуват колики при бебетата, въпреки, че в пюретата са сведени до минимум.Когато се захранят със сладко, има вероятност да откажат зеленчуците.
4. Какъв вид пюре предложихте за първи път? тиква
5. Удачен избор ли е ябълково пюре или трябва да съдържа два плода?Напълно удачен, хубаво е да се вкарва в менюто само по един плод за да се следи за неразположения и алергии.
6. Коя марка пюре купувате? И защо точно тези пюрета?Хип.След като стана по-голям започнах да давам и Семпер.За мен са най-хубави и детето ми много ги харесваше.Българско пюре не бих дала.Бях купила едно на Ганчев и като го отворих замина в кофата.
7. По кое време на деня се започва захранването?на обяд
8. Кога предложихте втория вид пюре?След 5-6 дни.
9. А кога месно, и как се предлага през седмицата с останалите пюрета?Един ден зеленчуково, един ден месно.забравих на каква възръст го дадах за първи път.
10. Откога започнахте да приготвяте вкъщи пюрета и каши на детето?Детето ми получи нитратна алергия от купешки моркови и това беше домашното приготвяне.Купешките храни са минали поне някакъв контрол.
11. Кога пюрето и кашата заместват изцяло хранене с АМ?Пюрето след втората седмица, кашата от третия ден.
12. Кога дадохте за първи път каша и каква? Ако е безглутенова и безмлечна, добавихте ли АМ?Бананова млечна каша на Милупа.
13. С каква каша бихте ми препоръчали да започна?бананова Simple Smile
14. Кога може да се добавя към кашата прясно мляко, а не АМ??Ако даваш каша след годинката на детето може прясно мляко, преди това не!
15. Кога дадохте сирене и в какъв вид?В попарата Mr. Green, 7-ми месец.


# 3
  • Мнения: 1 165
Много ви благодаря за отговорите, много ми помогнахте. Днес децата бяха по-послушни и имах време да прочета в Библиотеката.

# 4
  • Мнения: 3
Momi4eta iskam da popitam moiata dy6terq e na 3 meseca i polovina moje li da i davam ve4e plodovo pure i po kolko koli4estvo, a soka ot plodove da go prodyljavam li paralelnos pure

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


            kassi /patrissia/ , изчисти си кутията, не можеш да получаваш ЛС Simple Smile


    velbovel , сама си преценяваш за пюретата, по-добре изчакай още малко.По принцип може да се дава плодово пюре и сок, но да не е на един прием.Например сутринта дай сока, следобяд пюрето.Захранва се с една лъжичка, като всеки ден се увеличава дозата.И знай, че плодовите пюрета не са за засищане, а за разнообразие в бебешкото меню.

# 6
  • Мнения: 3
kassi, blagodaria ti za informaciata,no za6to smqta6,4e e rano

# 7
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
kassi, blagodaria ti za informaciata,no za6to smqta6,4e e rano

  Хайде, kassi JoyАз отговарям, теб питат.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 011
1. На каква възраст захранихте детето си?-В началото на 5-ия месец.

2. С какво захранихте и по колко лъжички? - пюре от морков на Хип,1-2 лъжички.

3. Каква е разликата при захранването със зеленчуково или плодово пюре? - ако захраниш с плодове /сладко/ е напълно вероятно да отхвърлят след това зеленчуците /солено/.

4. Какъв вид пюре предложихте за първи път? - зеленчуково - морков на Хип.

5. Удачен избор ли е ябълково пюре или трябва да съдържа два плода?- задължително с каквото и да захраниш трябва да съдържа един плод или зеленчук. Само така можеш да разбереш ако има някаква неблагоприятна реакция.

6. Коя марка пюре купувате? И защо точно тези пюрета? - купувам абсолютно всякакви марки, просто гледам от каква храна има нужда в момента.

7. По кое време на деня се започва захранването? - на обяд, следи се за алергична реакция и има време да се окаже помощ на детето ако е нужно.

8. Кога предложихте втория вид пюре? - трябва да минат 5-7 дни. Вторият вид може да бъде прибавен към вече въведеното /например си въвела първо морков и след 5 дни морков + картоф/.

9. А кога месно, и как се предлага през седмицата с останалите пюрета? - предлага се на обяд през ден в началото, редуват се със зеленчуковото.

10. Откога започнахте да приготвяте вкъщи пюрета и каши на детето? - пюрета почти от самото начало защото обича домашната храна. Каши не съм правила вкъщи, купувам.

11. Кога пюрето и кашата заместват изцяло хранене с АМ? - при нас това стана в момента в който достигнахме количеството пюре за едно хранене /150-200 гр./, около месец след началото на захранването.  Въпреки заместеното хранене обаче кашата, независимо млечна или не, винаги я правя с неговото АМ, не с вода. В домашните пюрета също винаги добавям АМ.

12. Кога дадохте за първи път каша и каква? Ако е безглутенова и безмлечна, добавихте ли АМ?- Оризова на Милупа, безмлечна, безглутенова добавих от неговото АМ.

13. С каква каша бихте ми препоръчали да започна?- оризова, безмлечна, безглутенова - най - малка вероятност от алергии.

14. Кога може да се добавя към кашата прясно мляко, а не АМ?? - най- рано след навършването на 1,5 години. Обаче ако запишеш децата на кухня - там готвят със сухо мляко.

15. Кога дадохте сирене и в какъв вид?- след 7-ия месец, краве сирене без значение коя марка, задължително обезсолено във вода поне една нощ.

Общи условия

Активация на акаунт