Кърмене и дохранване с АМ?

  • 923
  • 7
  •   1
Отговори
Здравейте на всички Simple Smile
Аз сам мама от 10 дни. Родих син Алекс на 11.01.2008. Simple Smile)
Цялата ми история започна с това , че родих секцио и кърмата ми се позабави. След преглед ми казаха , че имам "криви канали" на гърдите и няма да мога да кърмя успешно. Въпреки огромното ми желание да кърмя постоянно се притеснявам дали бебока е нахранен достатъчно. В момента го кърмя за около 1/2 час, след което го дохранвам с изкуствена храна. Не знам това до колко е успешно решение и дали не обърквам бебока?
Не трябва ли  да минем само на изкуствена храна/аз не искам/ ? newsm78
Моля споделете вашето мнение!!

# 1
  • София
  • Мнения: 15 197
Мисля, че по-добри съвети ще получиш в подфорума "Кърмене и захранване на бебетата".
Ще преместя темата ти там.
Успех!  Peace

# 2
  • Мнения: 911
За пръв път чувам за криви канали newsm78.... може би са имали предвид "навити", но това не би трябвало да е причина, по-скоро тесни, но пък проблемът вече трябва да е отшумял.
Защо реши, че трябва да дохранваш? До към средата на втория месец има един критичен период, при някои малко по-дълго или кратко, когато кърмата се регулира според търсенето. С това дохранване изкуствено намаляваш търсенето и резултата може да бъде наистина намаляване, с последващо спиране.
Пробвай без да дохранваш като се ориентираш единствено по поведението на бебето - пълни ли често и обилно памперсите, спи ли. При кърменето не гледай часовник, слагай го и на двете гърди.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Какво количество добавка даваш в момента? И колко изпива бебето от него - винаги ли изяжда цялото количество добавка, или го оставяш да прецени колко?
Бебето ти е много мъничко и имаш всички шансове да се кърмите успешно Grinning
За да станат нещата по-ясни и да получиш по-точни съвети, искаш ли да кажеш колко кг се роди Алекс, колко го изписаха (и на кой ден), кога усети слизането на млякото и защо се е наложил преглед на гърдите?

# 4
Какво количество добавка даваш в момента? И колко изпива бебето от него - винаги ли изяжда цялото количество добавка, или го оставяш да прецени колко?
Бебето ти е много мъничко и имаш всички шансове да се кърмите успешно Grinning
За да станат нещата по-ясни и да получиш по-точни съвети, искаш ли да кажеш колко кг се роди Алекс, колко го изписаха (и на кой ден), кога усети слизането на млякото и защо се е наложил преглед на гърдите?

Количеството добавка е 30 мл. след кърмене и бебето го изпива всичкото. Давам му толкова ,защото толова му стига за да се нахрани и да спре да плаче. Така спи спокойно за около 2 часа
Роди се 2850г., а го изписаха на 2760 на 6-тия ден. Прегледа на гърдите се наложи ,защото от едната гърда не ми потече кърма и ми биха инжекции окситоцин/3 ампули/ .Установи се ,че имам нагънати канали.
Проблема е че малкия като започна да го кърмя заспива и след 30 мин. плаче от глад. Педиатъра ми ми каза да не го храня по-дълго от 30 мин., но така Тони остава гладен. Явно притока ми на кърма е той и няма време да се нахрани, защото заспива Sad

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи нещата са лесно поправими Grinning
Доколкото разбирам, основният проблем е, че бебето е сънливо и лесно заспива на гърдата, вместо да суче активно. Искаш ли да опиташ няколко неща, за да видиш дали по този начин ще успявате да минете без добавка?
1. Да събличаш бебето само по боди и чорапки, като го слагаш за кърмене - като е притиснато да теб, няма да му е студено, но няма и да е толкова топло и комфортно, че да заспива бързо
2. Слагаш на едната гърда да суче и следи за момента, когато започне да забавя сукането и да се одрямва - тогава прилагаш компресия а гърдата, която ще го накара да продължи активното сукане
3. Когато и с компресията спре да гълта и задреме, махаш от гърдата, уригваш и сменяш памперс, за да го разсъниш
4. Слагаш на другата гърда и там повтаряте процедурата отначало, сучене плюс компресия, докато бебето заспи
Вероятно по този начин бебето ще поема повече мляко на едно хранене и едва ли ще се буди половин час след като е сукало - а ако все пак се събуди, връщаш отново на гърдата и му даваш да си досуче. Може за няколко дни да иска да суче много често, но нещата бързо ще се регулират
Лекарят ти вероятно е имал предвид, че за половин час активно сучещо бебе ще се нахрани чудесно и няма да има нужда от повече стоене на гърдата - но при сънливо бебенце е важно да му се даде време, за да може да се нахрани добре. Реално нищо лошо няма да се случи, ако бебето поседи на гърдата по-дълго от 30 мин, ако сметнеш, че не му е било достатъчно - ти си майката и добре можеш да прецениш дали детето се е нахранило. С горните мерки би трябвало да му помогнеш да се храни по-ефективно и така постепенно за няколко седмици и времето за хранене ще намалее доста Grinning

# 6
Благодаря ви за отговорите Simple Smile
ще пробвам това , което Hedra ми предлага Hug
До колкото разбирам по-добре е когато е гладен да му давам кърма дори и през 1 час., отколкото да гоня режима по книгите/7-8 хранения  за 24 часа/. Не мога да отрича ,че вечерта ще ми бъде доста трудно да се будя през 1 час #Crazy
Незнам за колко време ще издържа

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Е, ти не се притеснявай - бебето няма да суче чак нон-стоп Laughing Вероятно ще има периоди, в които ще иска да суче много често (на всеки час), а после - период в който ще проспи 2-3 часа, така че използвай когато то спи да почиваш и ти, а не да вършиш домакинска работа. Старай се денем да не минават повече от 2ч без хранене (броени от началото на едното хранене до началото на следващото!), а нощем може да оставяш бебето то да диктува интервалите и вероятно ще проспива повечко, но пак ще се храни няколко пъти на нощ. Добре е да се стремиш към 10 хранения, за да може да се увеличи продукцията на мляко - колкото по-често суче бебето, толкова повече мляко се произвежда Grinning
Не се притеснявай - тези неща се регулират с времето, самото кърмене започва да трае много по-малко и няма да ти пречи Grinning Няколко дена може да е хаотично и детето да суче много често, за да може да увеличи млякото според нуждите си и после нещата ще влязат в някакъв ритъм, възможно е даже от само себе си да се получат тези 7-8 хранения за 24ч, макар че по всяка вероятност няма да са на равни интервали - това е нормално.

Общи условия

Активация на акаунт