Дисплазия

  • 2 540
  • 6
  •   1
Отговори
  • Plovdiv
  • Мнения: 309
Да ви пиатаме за нашия проблем.На моя приятелка дъшеричката и откриха дисплазия.Сложиха и каишките и вече 2 месеца е с тях.Онзи ден доктора и ги махна , но трябва да изчакат за снимката , за да посъбере малко краката.Но са казали да ги махне и смао вечер да се слагат за една седмица.Но се притеснява , ако не и ги слага вечер има ли някакъв проблем?Та да ви питаме има ли мами с такъв проблем.Вие колко време държахте каишите и махалили сте ги преди да се направи рентген и да се види със сигурност , че всичко е наред?Доктора им е казал , че може с тях , може и без тях и тя се двууми........, кое е по добре.И при вас задължително ли сте ходили на рентген или може и само с ехограф?Благодарим ви предварително.

# 1
  • Мнения: 8 769
Имахме подобен проблем, но там диагнозата беше преувеличена, Все пак, дъщеря ми носи каишките 10 дни, след което я прегледаха на рентген и се оказа,че детето е здраво.
Според професр владимиров, до третия месец децата се гледат на видеозон, после на рентген.
Колко е голямо детенцето?
И още нещо-щом лекарите са препоръчали само вечер да се изполват каишките, значи нека приятелката ти да спазва процедурата. Няма да навреди на детето си, само може да му помогне още!

# 2
  • Мнения: 1 250
Здравей.
Дъщеря ми се роди с вродена луксация на едната и тежка дисплазия на другата става. Луксацията си я показа още при раждането, така открихме проблема с другата става. Но още втория ден след раждането я заведох на ортопед и сложихме гащички.

След като са назначили каиши, значи детето е над 3 месеца. Влемето за носене на тези каиши зависи много както от самото дете, така и от степента на дисплазия и от времето, в което и започнато лечението.

Ортопедичните гащички съм ги сваляла само при смяна на памперс. При нас лечението продължи до края на 3тия месец. Водила съм я след това на няколко ортопеда (разбираш притеснението ми - имахме пълна луксация), и всички са казвали, че има "прекрасни стави".

За снимката - не мога да кажа колко добре се вижда, но е хубаво да има някаква база за сравнение от предишни и следващи прегледи. Колкото до облъчването - никой не ме е питал в родилния дом искам ли да я снимат или не. Просто ми го съобщиха - снимали я и крачетата били еднакво дълги.

Ако имате съмнения - потърсете и други ортопеди - сега много от тях работят със здравната каса

# 3
  • Мнения: 1 250
Самото лечение цели шийката на бедрената кост да си направи хубаво легло в таза (не разполагам с картинки в момента). Сухожилията оказват натиск в ставата, така че да приближават двете кости - тазовата и бердрената. Малко ми е сложно без картинки, но колкото по-дълго седи в това положение, толкова по-бързо ще се дооформи леглото в тазовата кост. Така че е хубаво да не ги сваля, освен за физиологични нужди и тоалет.

Само не знам какво значи "да си посъбере малко краката" - нали снимката трае секунди, пък и ако снимката покаже че трябва да продължат с каишите - после отначало трябва да ги "разтваря". Иначе ние след като свалихме гащичките правихме физиотерапия - масажи заради обездвижването - мускулите бяха много слаби.

Ако имате съмнения, отидете и при друг ортопед.

# 4
  • Мнения: 2 332
Много зависи при какъв специалист сте били. Ние водихме Йоана като беше на 4 месеца (позакъснели, защото личната и лекарка не се сети сама за това, трябваше аз да я попитам) - при един голям специалист, със статии в "Мама" и т.н., професор, и, представете си, той БЕЗ ехограф, само с няколко разтваряния на крачетата откри дисплазия на дясното краче. Та ни изписа да ходим до Горна Баня да купим каишки - аз направо бях като гръмната... след като се наревах, започнах да се съмнявам, и отидохме при прословутия д-р Драганов. Там, на ехограф той видя, че всичко е ок. И дотук беше нашата история с дисплазията. Йоана проходи на 1г. и почти 2 месеца, и сега е едно много подвижно дете.
С една дума - отидете и при друг специалист.

# 5
  • Plovdiv
  • Мнения: 309
Благодарим ви момичета.Извинявам се , забравих да кажа детето беше на 5 месеца.Даже малко повече май беше минала петте.Оказа , се първо късно , чакаха близо 1 месец за рентген.А доктора за събирането на крачетата имаше впредвид , че където е била с разкрачени крачета трябвало да ги събере малко , защото като ги махнаха тя беше свикнала да ги държи разкрачени и според него нямало да бъде хубава снимката..... Confused

# 6
Това изказване е глупаво, според мен, защото когато ни правиха снимката аз държах крачетата на дъщеря ми в необходимото положение.

Общи условия

Активация на акаунт