Марокански кус-кус

  • 12 736
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 315
Донесоха ми един огромен плик марокански кус-кус, но не зная нито технологията му на приготвяне, нито рецепти, бихте ли ми помогнали?

# 1
  • София
  • Мнения: 614
Еееее, ама как така ви подаряват такива работи, бе, искам и аз!!!  Sad

Има "прясна" тема за кускуса, вкл. и за мароканския - ТУК!

# 2
  • Мнения: 3 622
И какво му е по различното на мароканския кус-кус от нашия  Thinking
Дай една снимчица да го видим

# 3
  • Мнения: 27 524
И какво му е по различното на мароканския кус-кус от нашия  Thinking

Нашето не е кус-кус, а макарони, на които така казваме. Кус-кусът е само един, грис, който се поднася със зеленчуци и/или месо. Ето пак инфото от другата тема:  Simple Smile

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%81-%D0%BA%D1%83%D1%81

# 4
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
потърси, в4ера писах и обяснявах за кускуса и сайтове и рецепти и снимки съм дала на няколко места!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=258308.0
 а в моите писания имам дадена рецептата и обяснения за приготвянето! виж и магребската тема и арабската!питай на ли4ни ,ако не е ясно!

# 5
  • Мнения: 7 416
И какво му е по различното на мароканския кус-кус от нашия  Thinking
Дай една снимчица да го видим
  Мароканския кус-кус е най-добрия сред арабските кус-куси,ако не греша....
  Наистина е голяма вкусотия! Grinning

# 6
  • Мнения: 27 524
  Наистина е голяма вкусотия! Grinning

Де да знам, яла съм всякакви кус-куси, все си е грис  Laughing Колкото различни марки наш и чужд грис или овесени ядки, или ориз... примерно могат да бъдат по-вкусни един от друг без да им се добави нищо Grinning

# 7
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
селма, грешиш! самият кускус си има разли4ни големини и когато се приготвя ръ4но е много по-вкусен, просто си е съвсем по технологията!както каза блонди, кускусът е на вид като грис!сега за вкуса му зависи най-ве4е от приготвянето му и съставките на заливката и зелелен4уците и месото! има и кускус от ръж, аз много го харесвам, направо, с4укана ръж на дребно, прави се с рибни изделия!има разли4ия (малки) м/у мароко, египет, либия и тунис, по съставките в ястието, където основна храна е кускусът, през ден се готви по4ти в някои райони!! цялата вкуснотия е в това да умее да се раздели всяко зрънце от съседното, има си на4ин на омесването и разбъркване, но не на последно място е в тенджерата под него,  хубав ,вкусен бульон!допълнителните, нахут, пържен пипер, стафиди,мергези, бакла се мммммммм 4ерешката!

# 8
  • Мнения: 7 416
  Мarsy,от постинга ти не разбрах,къде точно греша.......Нищо не съм казала за технология на приготвянето му.Просто нищо не знам по въпроса. Rolling Eyes
   Но съм яла кус-кус в Мароко и смея да твърдя,че никъде другаде не съм опитвала по-вкусен.На какво дължеше вкуса му нямам представа,но той абсолютно превъзхождаше вкуса на този,който съм опитвала(не яла!защото просто не ми хареса)в Тунис,ни либийския,ни който и да е друг...Може би,на други места готвачите не бяха толкова добри,не знам.....
   Сега,като видях тази тема,си помислих,че, вероятно ,''марокански кус-кус'' е нещо,като ''сръбска скара''...не че не се прави на други места,просто културата на приготвянето в родната му страна е по-богата и по-интересна от другите ! Peace

# 9
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
грешката е в определението "марокански", той е еднакъв в целия магреб ,самият кускус, разликата е в приготвянето му , технологията и овкусяването му! а какъв е либийският, да питам?би ли го описала като вид и на4ин  как е приготвен?а другите кои са дето си яла? просто сподели опит от разли4ните страни, ако си била там, интересно ми е!а колко са лютиви другите?

Последна редакция: ср, 23 яну 2008, 20:29 от marsy

# 10
  • Мнения: 7 416
 Добре де,може би,по-правилно е да се каже "кус-кус по марокански" или ''овкусен по марокански''?Не знам....(всъщност,темата не съм пуснала аз Simple Smile )
 Другите кус-куси винаги са ми били адски сухи,аз направо се давех с тях.Не помня колко са били лютиви,винаги с някакво месо отгоре,но никога със сос...Нямам представа как се готвят.(В Тунис знам,че се яде и на закуска,с мляко и захар.....Такъв,обаче, не съм опитвала.....)
  А в Мароко винаги имаше сос и самия кус-кус просто беше по-мек и по-приятен за преглъщане  Laughing
 

# 11
  • Paris, France
  • Мнения: 13 968
Донесоха ми един огромен плик марокански кус-кус, но не зная нито технологията му на приготвяне, нито рецепти, бихте ли ми помогнали?

Здравей,

На пакета има ли упътване? Ако не, най-вероятно е обикновен, тоест трябва ти кускусиера. Важно е и да се знае от какъв грис е кускуса, защото пшеничния и ръжения се различават по технология на приготвяне от кускуса , приготвен от маниока, които се нарича атиеке. Ако е бледо-жълт, с цвят на пшеничен грис със сигурност е пшеничен. Аз ръжен в Мароко не съм виждала, атиеке има, но той е по-сивкав с тръпчив вкус (киселее).

Преди да тичаш да търсиш кускусиера ти предлагам да пробваш дали не е преварен, като този който купуваме в Европа и който по вкус не се отличава от домашния а е много по-лесен за приготвяне.

Сипваш от кускуса в суха купа, не повече от една трета от купата, защото като поеме вода се удвоява и като го разчепкаш с вилица за да разделиш зрънцата-утроява. Кипваш в тенджерка вода и преди да залееш кускуса в тенджерата слагаш около супена лъжица зехтин или олио. Заливаш кускуса, бързо, защото се надува и поема водата, като внимаваш да не слагаш повече от пръст вода над кускуса и бързо покриваш плътно с чиния. След 5 минути слагаш няколко парченца краве масло и с вилица започваш да го разчепкваш. Тайната на вкусния мек кускус е в маслото и разчепкването! Покриваш пак с чиния и затопляш добре в микровълновата.

Пробвай в малка купичка и ако не е омекнал, значи е за кускусиера. Кажи как е станало и ако този начин не е подходящ ще ти напиша как да го направиш в тенджера!

# 12
  • Paris, France
  • Мнения: 13 968
грешката е в определението "марокански", той е еднакъв в целия магреб ,самият кускус, разликата е в приготвянето му , технологията и овкусяването му! а какъв е либийският, да питам?би ли го описала като вид и на4ин  как е приготвен?а другите кои са дето си яла? просто сподели опит от разли4ните страни, ако си била там, интересно ми е!а колко са лютиви другите?

Либийският кускус не ми харесва. Груб, зрънцата не омекват еднакво. Либийските заводи бълват нискокачествена паста- макарони, спагети, талиатели итн. и кускус. Там хлябът и хлебните изделия, както и много от храните са дотирани и много евтини за либийските семейства. Богатите либийци купуват кускус и макарони в Тунис. Тунизийският кускус е на светлинни години от либийския. То, като си помислиш, и Тунис е на светлинни години напред с материала. Единствено сладкишите в тунизийските сладкарници не са по вкуса ми, защото на повечето места са с фъстъци, а не с бадеми. В Либия, за разлика от френския Магреб, където основно се яде кускус и Египет, където основно се яде ориз, базовият въглехидрат са макаронените изделия, нали са били италианска колония! Ядат ги със лют червен сос, месо и зеленчуци. Нищо от ежедневната им кухня не ме е впечатлило. Като се замисля, даже не зная и едно име на тяхно прочуто ястие, като египетската мулухия, суданския фул, тунизийския брик, алжирския бял сос и мароканското селло или тажините. Ядат много печено пиле и риба. Май не помогнах.......

# 13
  • Мнения: 7 416
тунизийския брик, алжирския бял сос и мароканското селло или тажините. Ядат много печено пиле и риба. Май не помогнах.......
   Ще ми помогнеш много,ако случайно знаеш рецепта на приготвянето на тунизийския брик!Невероятна вкусотия е!Опитвала съм да го направя от несладко маслено тесто,но,разбира се,не стана същото......Май тестото трябва да е друго... newsm78 И по какъв начин яйцето се слага вътре ? Thinking

# 14
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
прави се тажина от малсука,порести кори , правят се на са4, но като бомбе, много тънки , от брашно, вода , сол ! след което се приготвя сместта! най-хубави са с скариди, предварително запържени в масълце! в съд с подсолена  вода се слагат обелени картофи, да се сварят! после се нам4кват леко, слага се настърган кашкавал, каперси, магданоз и малко настърган лук(минати през пара), малко 4ерен пипер, малко сол, според желанието се прибавя тон от консерва, скариди, пилешко накъснано месо(вси4ко предварително обработено ! на листа малсука се слага от сместа една лъжица  на едната половина  и се 4уква яйцето, след което бързо се покрива и слага в сгорещеното олио, като се придържа с вилица да стои захлюпено, обръща се и се вади! има и навити като пури4ки (тип писмо отстрани се завиват(като сърмите))
http://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0geu6mV0JhHLh … r=ond_camfrog_off
http://www.harissa.com/D_bouffe/brikauxpommes.htm
http://www.khaoula.com/brik.htm
http://images.search.yahoo.com/search/images/view?back=http%3A%2 … ed32&ei=UTF-8

Последна редакция: чт, 24 яну 2008, 19:57 от marsy

Общи условия

Активация на акаунт