Лимфен възел

  • 21 059
  • 16
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Здравейте мами,
синът ми беше болен преди повече от 2 седмици, лимфните му възли се увеличиха, особено единия, сега е с размера на средноголяма маслина Sad и мяй няма намерение да се свива!

Искам да ви питам - имали ли сте подобни проблеми и как са минали, че съм много притеснена - педито каза, че било нормално след болест да е така, а според съпруга ми ако остане дълго време, можело никога повече да не се разнесе. Sad

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Jade
...педито каза, че било нормално след болест да е така... Sad


точно така е!
На дъщеря ми се "свиваха" до 1м. след болест.

# 2
Ами изчакай да мине един месец и ако не се е свил отидете на лекар.
Аз съм боледувала от лимфадинит като малка /10г/ и си е опасна болест. Но пък моите възли бяха като орех големи.

# 3
  • Мнения: 532
На малката не , но на мен често ми се подуваха.Изчакай малко и ако няма подобрение пак отидете на лекар.Последният път ми бяха изписали лекарства ( даже не помня дали беше антибиотик ) специално за лимфите , че бяха много зле.Ама бързо се оправят.Успех - само дето са доста болезнени.Да се оправяте по -бързо.

# 4
  • Мнения: 431
При всяко боледуване (добре, че не е често) на Дани му изхвръкват лимфните възли, особено тези покрай ушите и вратлето. Колкото е по слабо детето, толкова по- се виждат. Нашия понеже е концлагерист  му личат и когато са нормални. Отначало се притеснявах, но с течение на времето се поуспокоих.

# 5
  • Мнения: 1 383
Моят син зимата имаше увеличени лимфни възли без да е болен, вероятно заради третата сливица. Особено шийните бяха станали като пакети. Правихме изследвания, казаха че е лимфаденит, обаче нямаше температура. Трима доктори бяха на мнение че трябва да пие антибиотик, един лекар УНГ каза че няма нужда. Давах му само есберитокс и витамини. За около месец спаднаха. При племенницата ми също след прекарано боледуване се бяха увеличили лимфните възли, дори под мишничките . Имаха съмнения за прекарана мононуклеоза, но тъй като детето в този момент беше здраво нищо не предприеха. Спаднаха от самосебе си. Ако много се притесняваш пусни кръвна картина с диференциално броене.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Цитат на: tsveti7
Ако много се притесняваш пусни кръвна картина с диференциално броене.

Направих го и за съжаление се оакза точно това - инфекциозна мононуклеоза Sad
Тази вечер приеха детето ми в инфекциозното, умирам от притеснение Cry
Добре поне че баба му (свеки) се съгласи да остане с него, че аз с моето кърмаче за никъде не съм.
Има ли някой друг опит с тази болест и дали знаете за колко време минава?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Цитат на: Jade
Цитат на: tsveti7
Ако много се притесняваш пусни кръвна картина с диференциално броене.

Направих го и за съжаление се оакза точно това - инфекциозна мононуклеоза Sad
Тази вечер приеха детето ми в инфекциозното, умирам от притеснение Cry
Добре поне че баба му (свеки) се съгласи да остане с него, че аз с моето кърмаче за никъде не съм.
Има ли някой друг опит с тази болест и дали знаете за колко време минава?


Моята дъщеря беше с инфекциозна мононуклеоза преди 3 години, на 8 месечна възраст. Но не е ставало и дума да се хоспитализира... какво ти казаха, защо трябва да е в болница?
При Сиси имаше увеличен черен дроб и единственото лекарство което и назначиха всъщност беше в тази посока. Другото беше диета. Имаше след това още 2 контролни прегледа през месец, на последния показателите бяха в норма.
Пусни в google мононуклеоза, има доста материали и на български.
Личния лекар ли преглежда детето или хематолог?

За лимфните възли - и при дъщеря ми реагират на всеки вирус, обикновено тези зад ушите. Спадат много бавно, но това не е тревожно.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Казаха, че го приемат в инфекциозното не за да го лекуват (то вирус как се лекува?), а за да му проследяват състоянието, защото инфекцията била много опасна и можела да засегне почти всички органи Sad
Другата довод който ми изтъкнаха е, че имам бебе, за което е много опасно да е в контакт с брат си.
Днес му правили изследвания на черен дроб и урина, но резултатите ще са готови чак утре Sad
Установили, че е увеличен не само черният дроб, но и далака и слезката.
Ох, ужасно съм притеснена.

Flash, благодаря ти за отговора, но би ли ми казала за колко време отшумяха симптомите при вас.
В интерес на истината още снощи пуснах търсене в Google, но там инфо-то беше много противоречиво, няякъде пишеше, че минава за 4-6 седмици, другаде за по-малко, а в болницата казаха,че след най-много седмица ще го изпишат.

# 9
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Jade
Казаха, че го приемат в инфекциозното не за да го лекуват (то вирус как се лекува?), а за да му проследяват състоянието, защото инфекцията била много опасна и можела да засегне почти всички органи Sad
Другата довод който ми изтъкнаха е, че имам бебе, за което е много опасно да е в контакт с брат си.
Днес му правили изследвания на черен дроб и урина, но резултатите ще са готови чак утре Sad
Установили, че е увеличен не само черният дроб, но и далака и слезката.
Ох, ужасно съм притеснена.

Flash, благодаря ти за отговора, но би ли ми казала за колко време отшумяха симптомите при вас.
В интерес на истината още снощи пуснах търсене в Google, но там инфо-то беше много противоречиво, няякъде пишеше, че минава за 4-6 седмици, другаде за по-малко, а в болницата казаха,че след най-много седмица ще го изпишат.


Мононуклеозата започва най-често като остра инфекция на горните дихателни пътища, придружена с увеличени шийни лимфни възли, най-често двустранно, но в някои случаи са увеличени само от едната страна; може да са увеличени и други лимфни възли (подмишници, ингвинални); почти задължително се увеличава размера и на слезката (слезка и далак са едно и също нещо), а понякога и на черния дроб.  Може да има и други симптоми, но тези са най-често срещаните. По принцип острата фаза отшумява до 1 седмица, но след това може да има дълъг период на възстановяване, характеризиращ се с умора. Може да продължи със седмици. Не се притеснявай, ще се оправи детето. Бързо оздравяване!

# 10
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Цитат на: Jade

Flash, благодаря ти за отговора, но би ли ми казала за колко време отшумяха симптомите при вас.
В интерес на истината още снощи пуснах търсене в Google, но там инфо-то беше много противоречиво, няякъде пишеше, че минава за 4-6 седмици, другаде за по-малко, а в болницата казаха,че след най-много седмица ще го изпишат.


При нас протече както Лаура е написала. Остро възпаление на горните дихателни пътища  - Т 39-40градуса. На втория ден личната лекарка диагностицира ангина и назначи антибиотик. Т обаче продължи да бъде много висока, детето не ядеше и не пиеше, на 4тия ден започна да повръща и получи обрив. Лекарката реши, че ще сменя антибиотика но аз потърсих второ мнение от друг лекар който постави правилната диагноза. Дробчето вече беше увеличено, спряхме антибиотика и отидохме при хематолог. Със спирането на антибиотика спадна и Т  и общото и състояние се подобри. Оттам нататък нямаше вид на болна... пиеше едно българско лекарство Карсил/или Карзил не помня вече/ заради дроба и спазвахме диета която за бебе не беше сложна.
Един месец по- късно резултатите бяха по-добри, спряхме лекарството, хематоложката тогава препоръча да купя Киди сироп и да продължаваме с диетата. И това беше...на следващата контрола всичко беше о.к. Никакви последствия няма. И при вас ще е така! Успокой се, звучи страшно като диагноза за нас майките, аз самата бях пред полудяване/че и беше и първо разболяване/ .
Бързо оздравяване желая на момченцето ти!

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Благодаря ви за утешителните думи, току що се прибирам от болницата и разбрах, че вече е по-добре...отдъхнах си и дори успях да го видя за малко и да си поговорим (той говори много добре въпреки двете си годинки) Grinning
Лаура, голям срам Embarassed  Embarassed  Embarassed аз си мислех, че слезка е жлъчката, не знам защо просто така съм си решила явно Embarassed Благодаря ти, че ме избави от това заблуждение Wink
Флаш, може ли един последен въпрос: Каква точно ви беше диетата, в смисъл строга или не толкова? Защото ако е по-лека той най-вероятно няма да я усети, аз и без друго много внимавам за храненето му и не давам да яде всичко от масата.

# 12
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Jade
Благодаря ви за утешителните думи, току що се прибирам от болницата и разбрах, че вече е по-добре...отдъхнах си и дори успях да го видя за малко и да си поговорим (той говори много добре въпреки двете си годинки) Grinning
Лаура, голям срам Embarassed  Embarassed  Embarassed аз си мислех, че слезка е жлъчката, не знам защо просто така съм си решила явно Embarassed Благодаря ти, че ме избави от това заблуждение Wink
Флаш, може ли един последен въпрос: Каква точно ви беше диетата, в смисъл строга или не толкова? Защото ако е по-лека той най-вероятно няма да я усети, аз и без друго много внимавам за храненето му и не давам да яде всичко от масата.


Между другото (сигурно са ти казали, но и аз да повторя) не си целувай детето! Според една от теориите мононуклеозата е болест на целувката. Дано и ти не се заразиш, защото мононуклеозата не е опасно заболяване, но може да доведе до продължителна (със седмици!) умора. Като гледам имаш две съкровища, малко трудно ще ти бъде. Аз имах симптоми на мононуклеоза преди няколко месеца (така и не отидох да проверя дали е това; прави се кръвен тест) - в продължение на седмица не можех да стана от леглото - (чувството е ужасно!) и се притесних, че това може да продължи с месеци!  За щастие се оправих бързо, но както казах и досега не зная дали изкарах жесток грип или мононуклеоза.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Цитат на: Jade
Благодаря ви за утешителните думи, току що се прибирам от болницата и разбрах, че вече е по-добре...отдъхнах си и дори успях да го видя за малко и да си поговорим (той говори много добре въпреки двете си годинки) Grinning
Лаура, голям срам Embarassed  Embarassed  Embarassed аз си мислех, че слезка е жлъчката, не знам защо просто така съм си решила явно Embarassed Благодаря ти, че ме избави от това заблуждение Wink
Флаш, може ли един последен въпрос: Каква точно ви беше диетата, в смисъл строга или не толкова? Защото ако е по-лека той най-вероятно няма да я усети, аз и без друго много внимавам за храненето му и не давам да яде всичко от масата.


Браво! Радвам се, че детенце е по-добре и че ти си се поуспокоила!
Страхувах се от въпроса за диетата, щото старост-нерадост... Embarassed ...забравила съм я с подробности. Помня, че понеже Сиси се разболя април преди Великден, със сигурност не трябваше да и давам яйца, козунак...ей такива неща. А диетата беше въглехидратна...ама дали да се приемат въглехидрати или да се избягват - ей туй въобще не мога да се сетя сега. #Splat
Питай докторите като го изписват, виж дали вече не са казали на свекървати вече нещо по този повод.
Наистина не го целувай, защото дори да не се разболееш ти има възможност да станеш само вирусоносител.
Една приятелка наскоро имаше съмнения за мононуклеоза, ще я питам и ще ти пиша ако разбера.
Питах...на нея са и казали да не яде жълтък...ми не давай, не е кой знае какво.
Лека вечер! Simple Smile

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Дано вече не е много късно, че вече съм го целувала "н" на брой пъти, докато разбера какво му е. Алекс е с подути лимфни възли вече повече от седмица и ако още тогава е бил заразен, представям си колко хора ще пламнат. Той не обича да го целуват по бузите, винаги търси устата, сигурно аз съм го създала този навик, но сега полагам големи усилия да го утуча - за съжаление без резултат Sad
Друго интересно, което прочетох за тази болест (която до вчера не я бях и чувала дори) е, че много хора имат създадени антитела срещу този вирус - Ебщайн Бар (ако не се лъжа), което значи, че по някое време в живота си са били инфектирани с него, но не са имали симптоми и всичко е отминало...при нас обаче не е така, явно си е до имунитет.
А било възможно също да си преносител на вируса извесно време и в един момент да се заразиш...този период можел да трае и 2 месеца.

абе, ужастни олести имало, дано не се натъквам скоро на други, вие също Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт