До мамите счетоводителки

  • 964
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 311
Темата май не е за тук,но незнам куде да я побликувам.Извиняжам се на модераторите,че им отварян работа...
Вупросът ми е...На 23.01 ми изтича договорът,който е със срок на изпитание 6 месецаРаботодателят ми отказва да го поднови.Това означава ли,че ме уволняват,ще повлия е ли по някакъв начин на длъжностната ми характеристика и имат ли право да ме оставят без работа посред зима,при положение,че съм с 3 деца,едното от които не е навършило 3 години?
Много дълго стана,но се опитах да бъда максимално изчерпателна  Shocked
Благодаря предварително на тези,които ще ми помогнат с отговорите си

# 1
# 2
  • Варна
  • Мнения: 672
Защо да те уволнява?  Shocked

# 3
  • Мнения: 2 891
Toй не я уволнява, а не и продължава договора.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 672
Toй не я уволнява, а не и продължава договора.

Тя пише: ..........Това означава ли,че ме уволняват,ще повлия е ли по някакъв начин на длъжностната ми характеристика.........

# 5
  • Мнения: 24 467
Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.

Т.е. ако до датата, на която изтичат шестте месеца, договорът със срок на изпитване не бъде прекратен изрично от страна на работодателя, от следващия работен ден той се счита за окончателен. Имай предвид, че в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът, т.е. с ползвани отпуски се увеличават шестте месеца. Законът изисква реално отработени шест месеца, това е срокът. Не е въпрос на подновяване, а въпрос на изрично прекратяване.

Ако работодателят ти все пак реши да не те задържа на работа и ти връчи заповед за прекратяване на договора в шестмесечния срок, зимата и трите деца, за съжаление, не те защитават. Чл.333 КТ по отношение защитата на майка с дете до три години важи само за случаите на освобождаване, изрично посочени в тази правна норма, не и за чл. 71/КТ, който е самостоятелно основание за прекратяване на трудовия договор.

Това важи ако действително става въпрос за договор със срок за изпитване.

Общи условия

Активация на акаунт