Двуцветен шоколадов сладкиш

  • 7 835
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22 867


Още една вкусотия от руски форум.

Продукти:

За пълнежа: Около 100 гр шоколад, шепа стафиди, шепа орехи
За жълтото тесто: 80-100 гр краве масло, ½ ч.ч захар, 3 жълтъка, 1 ч.ч. брашно
За бялото тесто: 3 белтъка, ½  ч.ч захар, около 2/3 ч.ч. брашно

            1.   Кравето масло, омекнало до стайна температура, се разбива със захарта, добавят се жълтъците, добавя се брашното с една ч.л.бакпулвер. / В оригиналната рецепта е без набухвател./ Получава се меко, лепнещо, топящо се в ръцете тесто. Слагате го във форма с диам.22-24см., поръсвате го с малко брашно отгоре и леко с ръка го изравнявате по дъното и малко по стените на формата.
            2.   Шоколадът  настъргвате на едро ренде или го нарязвате наситно и го посипвате върху тестото.  Добавяте орехите и стафидите.
            3.   Разбивате белтъците с миксер, постепенно добавяйки захарта. Не трябва да разбивате до твърд сняг. Достатъчно е да се получи клатеща се пенеста маса. Много внимателно сипвате брашното и с леки движения отдолу нагоре, с лопатка или лъжица, го смесвате с белтъците. Изсипвате бялата маса върху шоколада, орехите и стафидите, като се стараете да я изравните, т.е. да покрие изцяло. Ако сте вдигнали по-високо по стените жълтото тесто, загъвате крайчетата върху сладкиша. 
            4.   Формата се слага в нагрята фурна, пече се на 180 град. около 20 минути. Според рецептата, върху формата се поставя фолио и се пече още 5-7 мин. Аз намалих леко фурната и пекох още точно 7 мин. без никакво фолио. Отгоре се получи леко розова коричка. 

Забележки:
                    1. Рендосах шоколада, но накрая го начупих на малки парченца. Рендосаният  се разтопи и напои долния блат, а парченцата си останаха и се усещаха, когато се яде. Не, че това е лошо, на мен ми харесва да усещам шоколада.
                    2. Изплаших се, че долният блат ще остане длетав и сложих лъжичка бакпулвер. В рецептата е без набухвател.
                    3. Отгоре поръсих със сладко от вишни, беше не много гъсто. И рендосах малко шоколад. В оригиналната рецепта пише, че отгоре може да се намаже с разбита сметана.
                    4. Според авторката, сладкишът е най-хубав топъл, поднесен с топка сладолед. На мен ми хареса повече на следващия ден, когато изстина. Въпрос на вкус!

Наистина, обаче, е много вкусен! Grinning
               

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 17:33 от labrex

# 1
  • Мнения: 7 414
      Слушай,Labrex,във форума,откъдето е рецептата ,има страхотни неща!Как го изнамери само? Rolling Eyes
      Браво,че си се потрудила с превода ! Hug
       Grinning

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 22:15 от Селма

# 2
  • варна
  • Мнения: 1 830
Е, браво каква е тази вкусотия по никое време Rolling Eyes.Лабрекс почти няма нещо което да си пуснала и да не съм го направила и винаги се получава  bouquet.Тези дни ще направя и този кекс и ще докладвам за резултата Wink

# 3
  • Мнения: 22 867
      Слушай,Labrex,във форума,откъдето е рецептата ,има страхотни неща!Как го изнамери само? Rolling Eyes
      Браво,че си се потрудила с превода ! Hug
       Grinning

Селма, понякога случайно попадам на руски форуми, наистина има чудесни неща. А точно този, откъдето е рецептата, е известен във форума, и аз съм пускала линкове, и други мами.

Е, браво каква е тази вкусотия по никое време Rolling Eyes.Лабрекс почти няма нещо което да си пуснала и да не съм го направила и винаги се получава  bouquet.Тези дни ще направя и този кекс и ще докладвам за резултата Wink

mimi_82, вярно, че е по никое време, ама една вечер си ровичках из сайта, видях го и като ми се прияде............. Embarassed Нали знаеш, лакомията е голяма работа. Та така го направих. Според мен е сполучлив, даже като го нарязах на парченца и мъжо вика:" Е, що го наряза на малки парчета, да не мога да разбера колко си излапала докато ме няма."Хареса се вкъщи. Който обича комбинацията шоколад, орехи, стафиди няма начин да не го хареса. Така че, пробвай!

# 4
  • Мнения: 7 414


Селма, понякога случайно попадам на руски форуми, наистина има чудесни неща. А точно този, откъдето е рецептата, е известен във форума, и аз съм пускала линкове, и други мами.

   Може би,може би.....аз отскоро влизам в готварския,затова много неща  ме изненадват! Wink
  Случайно да си попадала на някоя рецепта за "Киевский торт"? Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 22 867

  Може би,може би.....аз отскоро влизам в готварския,затова много неща  ме изненадват! Wink
  Случайно да си попадала на някоя рецепта за "Киевский торт"? Rolling Eyes

Ето тук, пак в същия сайт. Има и на много други места.

# 6
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
лабрекс, супер линк и форум за гастрономи, има страхотни идейки! мерси!а този кекс си го аднах в фавори! bowuu  bouquet

# 7
  • Мнения: 22 867
лабрекс, супер линк и форум за гастрономи, има страхотни идейки! мерси!а този кекс си го аднах в фавори! bowuu  bouquet

Радвам се, че ти харесва! Ако попаднеш на нещо интересно, надявам се, ще споделиш. Наистина има доста хубави нещица там.

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 18:19 от labrex

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Мммммм!   chef

# 9
  • Мнения: 984
Аз този сладкиш го направих вече  bowuu Докато го опитвах и половината свърши  hahaha Да видим ще дочака ли мъжи и той какво ще каже.
labrex  Hug

# 10
  • Мнения: 22 867
Аз този сладкиш го направих вече  bowuu Докато го опитвах и половината свърши  hahaha Да видим ще дочака ли мъжи и той какво ще каже.
labrex  Hug


На моя мъж дядо му казваше, че на жена се подаряват само бонбони, щото ако „не ги арЕше”, можеш да си ги изядеш сам. Та щом си почнала вече сладкиша, ако евентуално не го хареса мъжът ти – ще си го довършиш. Grinning Това на шега, радвам се, че ти е допаднал, надявам се и той да го одобри.   bouquet

# 11
  • Мнения: 7 414
  Лабрекс,поздравления за рецептата!  bouquet
  Сладкиша стана разкошен!
  Много е вкусен и е много хубав на вид! Grinning

# 12
  • Мнения: 22 867
  Лабрекс,поздравления за рецептата!  bouquet
  Сладкиша стана разкошен!
  Много е вкусен и е много хубав на вид! Grinning

Радвам се, че сте го харесали!  bouquet  Да ви е сладко! Grinning

# 13
  • Мнения: 7 414
  Лабрекс,имам нужда от малко консултация.Долната част на сладкиша не ми е станала толкова дебела,колкото на снимката.Горе-долу 2 пъти е по-тънка....
  (За набухвател съм сложила сода бикарбонат + лимонов сок..... Rolling Eyes )
  Какво да направя следващия път,за да бъдат еднакво дебели и двата блата?

# 14
  • Мнения: 984
И моите се получиха тънички  newsm78 Мислех другия път да правя двойна доза.

Общи условия

Активация на акаунт