Новороденото ми бебче не иска да яде нищо!

  • 4 544
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 552
За първи път се включвам тук при вас и ще съм Ви много благодарна ако помогнете !!!  Praynig
Ето какъв е проблема : Малкия избърза да се роди в 36 седмица и се роди 2600гр като в Шейново го включиха на системи т.к. отслабна много - 2310 гр.В крайна сметка го изписахме 2420гр.Акушерките там ме наплашиха че не се храни,а ако го прави се храни вяло.Наистина когато ми го даваха за кърмене той почти всеки път не искаше въобще да суче!  Sad
Като го исписвахме акушерката ми каза че трябва да яде по 50мл и всеки следващ  ден +10мл и да захранвам с АМ.Толкова се стреснах  Shocked и  вкъщи като се прибрахме първо му давам гърда,но той отново почти не дърпа и после давах АМ,което отново отказваше освен един път!А аз не мога да изцедя и 20мл от двете си гърди!
Ака добре - по 6-7 пъти на 24часа,спи непрекъснато /мисля че е по поспалив заради по-тежката жълтеница,която кара/ и не иска понякога въобще да се събуди!/Въобще незнам какво успява да изаква newsm78/
Педиатър дойде снощи да го види - каза че детето е добре физически и щом си ходи по голяма нужда и е видимо доволен /според мен поспалив/ да не се стряскам и да не му давам вобще АМ ,а да го слагам по-често на гърда.И когато суче дори и 5 минути и откаже ,значи се е снабдил с необходимото му количество храна.И така от почти един ден я караме само на кърма,като в повечето случаи го будя за да яде.Продължава да ака и спи.
И притеснението ми сега е ,че незнам дали наистина си взима достатъчно храна и какво мога повече да направя или за какво по-специално да следя в поведението му за да съм спокойна че е сит!  newsm78

# 1
  • Мнения: 3 718
Според мен педиатъра ти е дал най адекватния съвет. Кърми на често, поразбуждай го и предлагай гърдата. Ето някои статии, които могат да ти бъдат от полза, а има още много в библиотеката на този подфорум.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2768
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21073

# 2
  • Мнения: 545
Браво на твоя педиатър! Наистина това е най-добрия съвет - да го кърмиш колкото се може по-често! Дори да спи - вземай го и му предлагай да суче, но не през 3 часа, а по-често, примерно през 2. Успех, мила! Не се отказвай!

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 122
Много правилни съвети от мамите преди мен. Само да добавя, че първото ми дете - момченце - се роди 2400 г, за първия месец наддаде 1100 г - и беше само на кърма. Така, че не се шашкай - ще се оправите, просто трябва да кърмиш на често - още не е достатъчно силно бебенцето ти и бързо се уморява. Така ще си взема необходимото му за денонощието количество и ще ти поддържа лактацията. Успех !

# 4
  • Мнения: 1 089
Най-добрия съвет е да кърмиш често. Наистина бебчо може да е поспалив от жълтеницата и да няма апетит, но ако даваш нещо гледай да е кърма, опитвай се да се цедиш и примерно вечер да му даваш, каквото си събрала през деня. Аз така правех, защото и сина ми беше с изразена и продължителна жълтеница, а и моите гърди много трудно се цедят. Важно е да следиш бебчо да пишка и да ака достатъчно и ако е така, всичко ще е наред. Дори да не е качил много първия месец, втория, като мине жълтеницата, ще навакса.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Честито бебе. Всички се притесняваме в първите седмици и месеци, нормално е Simple Smile
Педиатърът ти е дал основни насоки.
Понеже детето ти е недоносено, трябва да го следиш и да не разчиташ, че само ще се сеща кога е гладно. Слагай го на суче на всеки 1 1/2-2 часа, нощем с пауза не повече от 4 часа. Ще е трудно първите седмици и вероятно ще имаш чувството, че кърмиш нон-стоп (което няма да е далеч от истината), но е важно за него, за да наддава добре и да заякне, и за теб, за да поддържа добро ниво на лактацията. Вероятно след като мине 3,5 кг и/или 6 седмици, ще бъде достатъчно буден и осъзнат, за да може да ти дава знаци кога е гладен.

Предлагай и двете гърди на всяко хранене, но преди да дадеш втората, следи да е изпразнил добре първата гърда - за да си уверена, че е поел достатъчно от по-хранителното задно мляко. Не ограничавай времето, което прекарва на гърдите. Гледай бебето, не часовника.

Това, колко изцеждаш, не е показател за това колко мляко има в гърдата. Бебето може да изсуква доста повече, отколкото ти да изцедиш и с най-добрата помпа. Пробно цедене/кърмене не са показатели за количеството кърма.

Старай се да имаш много контакт кожа до кожа с бебето - това влияе много благотворно за апетита и здравено на всички бебета, но особено за недоносените - в някои страни се практикува т.нар. kangaroo care - слагане и носене на голи гърди на недоносеното бебе, даже да е на системи в кувьоз. Можеш да го носиш в слинг или да го гушкаш много често, да лягате един до друг с долепени кореми и т.н.

Следи количеството памперси. До 40-ия ден бебето трябва да има 5-6 напишкани и наакани памперси. Урината да е бледа на цвят и без остър мирис; акото - подобно на овесена каша, кашаво с малки парченца вътре.

Често кърмене, следене добре да изпразва гърдите, кожа до кожа би трябвало да ти помогнат да се увериш, че детето яде добре. Можеш да следиш как наддава за собствено успокоение - примерно да го теглиш веднъж на 1 или 2 седмици. Ако имаш съмнения, че не се е наял, сложи го пак на гърда, преди да решиш да даваш добавка от АМ. Ако по някаква причина решиш да дохранваш, предпочети чашка, спринцовка или лъжичка пред шише - по-бавно и мърляво, но пък по-сигурно, че няма да откаже бебето да суче.

Не на последно място, грижи се за себе си Grinning Ти си също много важна. Гледай да ядеш здравословно и да си почиваш достатъчно. Винаги, когато можеш, лягай с бебето, даже да не спиш - почивката е много важно нещо в първите седмици, когато стресът с новия човек у дома е значителен.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 4 128
Момичетата са ти дали прекрасни съвети, да допълня и аз  Grinning

Имам опит с недоносено бебе и то много по-мъничко от твоя юнак  Confused
Кали беше 2 кг като се роди, а спадна до 1700 г При недоносените често се получава такъв голям спад
Ти си имала късмета още в началото да ти дадат бебето да суче - аз имах тази възможност чак на 16-ия ден  Confused Дотогава я бяха научили на големите дупки на бибероните, а аз непреклонно цедях и замразявах.
Като си я взехме започна голямата борба - от гърда не сучеше - 1 мин. и заспиваше. Тъй като беше много малка, а мен ме беше страх, й давах изцедена кърма, но с най-малката възможна дупка - на Авент. Така се научи лека-полека да полага повече усилия.
За да не заспива по време на хранене - събличай го. Така ще се разсъни и ще хапва повече. Давай често, дори и да висите цял ден скачени. Моята беше все гладна - на час-два ядеше
Ако имаш още въпроси - пиши ми на скайп или кю - ще ти помагам както мога  Hug

# 7
  • Мнения: 999
Моята дъщеря се роди на термина, но със същите килограми като твоето бебе. Тя също спеше през цялото време, дори и докато я кърмех.Щом си ака редовно значи си набавя това което му е необходимо. Постепенно ще започне да стой буден по дълго, а и ще свикне с гърдата и ще започне да се храни по добре.

# 8
  • Мнения: 552
Благодаря Ви много на всички за бързите отговори! Hug
Получих от Вас изключително ценна информация!Ще се мъчим с мъника по начестичко и ще видим какво ще се получи  Praynig
Благодаря Ви отново !!!

# 9
  • Мнения: 553
Ако имаш домакинска везна можеш да мериш пълните памперси за 24часа, виждаш колко е разликата със същата бройка сухи. Теглото което излиза ти е минимума кърма която е изпило детето за деня. Реално е съществено повече защото както знаеш кърмата се усвоява много добре и голям % от нея просто си е останала усвоена в организма на бебето.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Успех   bouquet и винаги, когато имаш някакви притеснения пиши.

Общи условия

Активация на акаунт