Пиролизен котел...

  • 12 483
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 764
Дори не зная дали правилно го написах (пиролизен newsm78),но искам да ми дадете мнения за пиролизен котел-дали е добре да изберем такъв или пък по-добре обикновен,какви са предимствата и недостатъците...?

# 1
  • Мнения: 204
Нашият е обикновен, Wolf, но отскоро сме на газ, така че не знам още какво се гледа. Ние също умувахме за такъв, но решихме, че колкото по- малко електроника, толкова по- добре. Топло е, успокоих се, водата е нон стоп, бих ти препоръчала обаче едни котли, които имаха водосъдържател, защото топлата вода идва по- бавно от от бойлера

# 2
  • Мнения: 19 472
Да, ние имаме пиролизен котел. Много сме доволни, обаче трябва отначало да му свикнете. При по-топлите дни издържа с едно зареждане на 12 часа. Също така дървата трябва да са сухи. Доколкото съм запозната, обикновените котли трябва да се зареждат доста по-често. При всеки котел на дърва обаче се чисти комина /горе-долу 2 пъти  сезона по 80 лева!!!/, а веднъж в годината се почиства и самото котле, но доколкото зная при всички отоплителни котли се провежда профилактика и почистване. Дано съм ти била полезна.

# 3
  • Мнения: 204
Явно говорим за различни видове котли, аз мисля че тези са на газ, водеха се по- ефективни, защото ползват и изгорелите газове, може би греша, сигурно е била някоя друга засукана дума

# 4
  • Мнения: 764
Чувала съм,че ако има проблем с електрониката по тях ставало по-сложно.... newsm78,ама не вярван да не могат да ги поправят.eli6 ,на вас какво ви казаха по този въпрос.... Rolling Eyes

# 5
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 660
Тези на газ са т.нар. кондензационни котли, при които се използва топлината на изгорелите газове. Те имат по-висок КПД вследствие на това, но са и доста по-скъпи.

Това инфо е полезно за пиролизните котли:
Високата ефективност на пиролизните котли са дължи на начина на изгаряне на горивото. Първоначално дървесината се подлага на суха дестилация (пиролиза), а получените газове изгарят в горивната камера. За да протича този процес нормално и за да се постига необходимата ефективност, трябва влажността на дървесината да е по-ниска от 20%. Високата влажност ще увеличи значително разходите и ще влоши отоплението.

Ние така и не успяхме да се справим с осигуряването на достатчно сухи дърва, и при първата възможност за газифициране го направихме. Сега пиролизния АТМОС и газовия са заедно в системата, отвреме-навреме горим някакви дръвчета с него.
Но други хора се справиха с организацията по снабдяване с подходящи дърва и са доволни. С мокри е кошмар.

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 15:57 от LemonDesi

# 6
  • Мнения: 19 472
Чувала съм,че ако има проблем с електрониката по тях ставало по-сложно.... newsm78,ама не вярван да не могат да ги поправят.eli6 ,на вас какво ви казаха по този въпрос.... Rolling Eyes
Нашият е с електроника - спестява дърва страхотно. Има отвън един сензор, който в зависимост от градусите навън ти определя температурата в къщи. Много е прецизен, а и отпаднаха семйните скандали - на кого му е топло, а на кого - студено. Относно сухите дърва - ако си купим през юни - юли за целия сезон изсъхват до октомври и е супер. Не сме имали проблеми с това. Просто трябва да предвидите средства за почистване на комина - /повярвай - преживах цял пожар заради това!/ и средства за профилактика и почистване на котлет оведнъж годишно, но това май при всички видове котли е така. Имаме и нафтово котле - ползваме го при нужда, но с нафта отоплението ми излиза между 60 и 8- лв на ден....има ли смисъл да пиша повече.....
Това което не ми хареса е, че тези, които ни го монтираха почти нищо не ни обясниха и трябваше да тегля от интернет упътването, а и да свиквам с котела на принципа проба-грешка. Но сега вече е о. к.! Както сме по цял ден на работа - ако не е пиролизата /не че знам точно какво е/ вечер ще пукнем от студ. Като цяло сме доволни.

# 7
  • Мнения: 764
Много ти благодаря за отговора.
А кой ви чисти комина,коминочистач..... newsm78 Grinning.Сериозно-нашия комин е мнооого дълъг,как ще се чисти,ама сигурно има начин.Ще се взема то такъв котел..... Hug

# 8
  • Мнения: 192
Пиролизата в добра, но още по добро решение е котелът на биомаса (дървесни пелети).
Като пари - средно 300 лева за отопление на 200 кв.м. къща 24x7 + топла вода.
Почистване - веднъж на 2 седмици.
Пълна автоматика, няма нужда от човешка намеса, сам си пали и се самозагася при нужда.

# 9
  • Мнения: 19 472
Много ти благодаря за отговора.
А кой ви чисти комина,коминочистач..... newsm78 Grinning.Сериозно-нашия комин е мнооого дълъг,как ще се чисти,ама сигурно има начин.Ще се взема то такъв котел..... Hug
Нашият е около 11 метра. Ако те интересува и си от София - мога да ти дам телефона на ЛС на един, който викаме периодично. Обаче аз не съм във възторг от услугите му, имайки предвид че ми взима около 80 лв. - всъщност не зная, може това да е редовната тарифа. Обаче последния път се наложи да идва и да чисти само след 2 месеца...и пак 80 лв. Малко солено ми се вижда. Оглеждам се за друг.

# 10
  • Мнения: 606
Не искам и да Чуя вече за пиролиза...........
Колко безсънни нощи прекарах пред проклетото котле. По 7 - 8 кубика дърва прехвърлях на месец.
Дървата трябва да са съхнали поне 2 години. Къде да складирам 50 кубика дърва? С мокри дърва това чудо за 5000 лв. просто не работи.

# 11
  • Мнения: 461
По-ефективен, но не и по-икономичен от обикновените котли, ако не можеш да се справиш сама с експлоатацията му. Поради тази причина мои съседи се принудиха да си наемат и огняр.
Пред такава перспектива ... предпочетох  мултисплит с климатици. Hug
Като правихме сравнение - спестих си и хамалогията, и пари.
 


 

# 12
  • Мнения: 19 472
Не искам и да Чуя вече за пиролиза...........
Колко безсънни нощи прекарах пред проклетото котле. По 7 - 8 кубика дърва прехвърлях на месец.
Дървата трябва да са съхнали поне 2 години. Къде да складирам 50 кубика дърва? С мокри дърва това чудо за 5000 лв. просто не работи.
Да, не съм казала, че работи с мокри дърва. Вече уточних, че ги взимаме през лятото. С 30 кубика топлим денонощно къща от 260 квадрата - във всичките стаи. В мазето идват и ни ги нареждат хора, които наемаме. Като свършат - идват през януари и нареждат другата половина, които през това време са под навес. Искам да кажа, че не се налага да се купуват дърва през зимата, които са мокри. Впрочем доколкото зная с мокри дърва дори и камината не може да работи. Тая история за огняра ми се струва много невероятна - зареждаме го сутрин преди да излезем за работа, след това вечер към 19 като се приберем, и слагаме по 1-2 дръвца преди лягане. До сутринта е топло. Котела се чисти на 4-5 дена веднъж. Ако мислите, че при този режим на експлоатация ще ви трябва огняр - добре, но на мен ми е излишен. Впрочем дадените от нас 5000 лв за котела отдавна са изплатени, защото преди плащахме по 1000 лв. на месец за нафта /без топлата вода, която тогава беше на ток/.
Съседът ми е на въглища и у тях мирише на влак, а той става сутрин като африканец докато си зареди парното, но му е по-евтино на човека и е решил така да се отоплява. Всъщност не натрапвам идеята си за отопление - за мен е изгодна. Доста повече от климатиците. През януари при температура навън минус 18 градуса у нас беше 26. Въобще не е вярно, че дървата тр. да съхнат две години - никой мой съсед който използва пиролиза не може да си осигури такава площ за съхнене на дърва, а всички се отопляват съвсем добре. Чувала съм за биомаса и др. варианти, но съм доволна и не смятам да сменям котела, тъй като не знам т.нар биомаса колко ще ми струва на месец и откъде ще я взимам, къде ще я складирам и т.н. А това за безсънните нощи не мога са си го представя, ако се експлоатира както трябва. При спрян вентилатор жарта се задържа 10-12 часа и котела не гасне, а пуска намалено количество топлина по радиаторите, което нощем е даже за предпочитане. Сутрин при ставането слагаме няколко цепеници и след 10 минути е топло навсякъде. Това е. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 764
Аз също знам от познати на мои познати,че са много доволни от пиролизните си котли.Вярно,че инфото е от 2-ра ръка,но едва ли ме лъжат.Аз затова и се навих.НО истината е,че дори обикновена печка не гори с мокри дърва,или ако гори,не топли.Съвсем се обърках,гледам,че има нова тема и там пишат пък за котли с биомаса  newsm78 newsm78 newsm78......

# 14
  • Мнения: 192
Zefs приятелю вероятно всичко се дължи на лоши настройки.
При мен си бачкаше перфектно в предната ми къща, включително и с мокри дърва, но както споменах и в предната тема - беше модел "комби" и работеше с дърва и въглища.
Към 12 вечер го зареждах и сутринта в 8 още си имаше.
Ако човек има излишни пари и газта е решение, но при мен все още я нма, алтернатива са някакви бутилки с компресиран метан и излиза ебати цифрата - над 1000 лева на месец.
За мен в биомасата е истината!

Общи условия

Активация на акаунт