Трудно кърмене

  • 2 390
  • 35
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 56
Мамчета не знам как да се справя с кърменето. Вече бебчето е на 10 дни, а кърмата ми е изключително слаба. Когато се изтисквам на ръка , излиза толкова колкото да покрие дъното на шишенцето. Освен това в болницата го храниха с едни шишета с гоеми дупки , и много трудно я лъжа да суче. Обикновенно до 10 мин е заспала или протестира и ме удря по гърдите. Педито като дойде ми каза ,че дори като сучело ,не гълтало нищо и нямало смисъл да го мъча. Трябвало да яде детето по 80 мл, а аз нямам и 10 мл. И сега първо я слагам на гърдата. Ако имаме късмет изкарва по 10 мин на двете и заспива. След което се събужда почти разярена от глад ,удря драска , направо  трепери от глад. Като и дам АМ направо  не го пуска от страх ,че ще и го взема. пия сокове, чай за лактация, но засега резултата е плачевен. Не смея  да я държа само на моята кърма , защото  наистина е много малко и ще трябва цял ден да е гладна. Освен това с тези процедури яде по-малко то 6 пъти, вода няма кога да и давам, а трябва защото има жълтеничка.

Дано сте разбрали обърканите ми думи. Самичка я гледам в момента, таткото е на работа цял ден и не знам точно какво да правя. newsm78 #Crazy

Иначе вечер след 2 часа сме много бодри  и вдигаме всичко на главата си Embarassed

# 1
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Ще се включат и по-опитни майчета, но от мен:
Първо се успокой. Това колко изцеждаш не означава и не показва количеството кърма в гърдите ти. Слагай често на гърда, дохранвай ако трябва, но постепенно може да премахнеш добавката. Спокойствието и съня са важни, на мен ми действаха и варено жито, ядки, лактогонен чай. Слагай на гърда и това.  Hug

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурно ти е много трудно и объркано - сама с новородено бебе и без помощ... Confused
Искаш ли да разкажеш малко повече за вас?
Как мина раждането (нещо по-особено при теб или при бебето?)? Как започна кърменето - кога сложи бебето на гърда, усети ли идването на млякото към 3-4 ден? С какво тегло е родено бебето и с какво ви изписаха (на кой ден след раждането)? Ти как си - гърдите ти как са (болки, разраняване, подуване)? Случайно да имаш някакви хронични проблеми - с щитовидна жлеза, с яйчниците?
За момента е най-разумно да продължаваш да действаш както досега - да храниш бебето и от двете гърди, като прилагаш и компресия, за да може бебето да поеме повече мляко и след това добавка, колкото бебето поиска.
Мислиш ли, че е възможно да увеличиш честотата на храненията - например да будиш бебето за хранене на всеки 2ч през деня и на 3-4 часа нощем? 6 хранения понякога са недостатъчни за изработване и поддържане на добро количество кърма - добре е и двете гърди да се стимулират минимум 8, а по-добре - 10 пъти за 24ч. Ако не успяваш да будиш бебето, ще е добре да включиш няколко междинни изцеждания - не се притеснявай от количеството, важно е гърдите да получават допълнително стимулиране.

# 3
  • София
  • Мнения: 56
Бебчето се роди на 04.01.2008 със секцио.Бебчето тежеше 2780 кг , 47 см Аз съм на 41 год и това ми е първо бебе- Какво да се прави  12 години неизяснен стериалитет , след много инсиминации и едно ин-витро ,  две спонтанни забременявания, за съжаление първото завършило с мисед аборт.
Така ,че нямах избор за секциото. Кърмата ми се появи чак на петия ден, ако може да се нарече кърма- по две три капки.
Бебчето е доста лениво, особено през деня, има жълтеничка.

В момента пак имам температура - 37,5, явно е от гърдите ,те са доста топли ,но не са корави, по скоро меки. #Crazy #Crazy #Crazy

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи бебенцето е още по-скъпоценен подарък - нещата с храненето ще се наредят, просто не пропускай да му се радваш в цялата залисия Grinning
Предвид проблемите със зачеването сигурно си правила всички възможни хормонални изследвания - след като диагнозата е неизяснен стерилитет, предполагам, че всички хормони са били в норма?
Лохиите ти как са - всичко наред ли е на този фронт?
Имам 2 предложения - едното е да дойдеш тази събота на ЛЛЛ-срещата (сигурно утре ще пуснем темата за нея, там има адреса в Лозенец, където се събираме и подробностите), за да можем да се видим наживо, да говорим и да видим дали можем да помогнем и на бебето да суче по-лесно. Другото - да запишеш час за деня на отворените врати в Кабинета по кърмене, който ще е другата събота (т.е. има 10-тина дни дотогава) - там ще можеш да говориш с д-р Попиванова и да се прецени дали е удачен и някакъв друг метод за стимулиране на млякото.

# 5
  • София
  • Мнения: 56
Благодаря Ви много, но в момента няма на кого да оставя бебчето , а не мога да излизам с него ,защото емного малко. Локхите ми мисля ,че са наред. Засилват се когато се мъча да и давам да суче или се цедя. Помпата ми нищо не изкарва, а на ръка - едва се покрива дъното на шишенцето. Вече въобще не иска да суче, хванаха го коликите и въобще сме пълна трагедия. Като се опитвам да сучие се опъва и неистово реве. #Crazy #Crazy #Crazy

# 6
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Мила,при някои бебета началото е трудно.Иска се много упорство от твоя страна.Предлагай по-често.Успокой се и всичко ще се нареди.Паниката е най-големия враг.Повярвай ми цеденето изобщо не е решение и не може да ти покаже колко кърма имаш.Освен тава бебчето ти е малко,стомахчето му също-няма как да изсуква 30-40 мл кърма.А и все още не е измислена помпа,която да изцежда точно както бебето суче.
Ще ти разкажа как се получи при нас с бебка,защото може да ти помогне.В началото сучеше вяло и много голяма част от изсуканото го повръщаше.Освен това непрекъснато спеше и не се будеше,не даваше признаци,че е гладна.Правеше паузи от по 5-6 часа и през деня и нощем.Затова започнах да я будя на всеки 2 часа-насила и натиквах гърдата да суче.Вечер си навивах часовника за да ставам и да я кърмя.Разтривах и ушенцето,когато заспиваше на гърдата за да продължи да суче.Това продължи доста дълго време,но упорството ми имаше резултат.Отказах да давам добавки,въпреки настояването на педиатъра,защото наддаваше малко.
Желая ти успех!

# 7
не се отказваи за нищо на света от кърменето. колкото по често детето е на гърдата толкова повече се стимулира лактацията.пии по минимум 2 литра течности на ден .може и вода.ако трябва повръщаи ,но пии.може да пиеш по 1 чаша бира.също е полезна.това за бозата е мит.
успех и пиши такъв е резултата.
моето детенце е на 1 месец, но яде понякога и на 1 и 30мин.когато иска винаги даваи ,не се отказваи и ако може спри добавките малко по малко, да не се отбие може и за това да плаче неистово.ако му е по лесно от шишето
още веднъж успех Peace  bouquet

# 8
  • Мнения: 29
Преди всичко не се паникьосвай! Много ще ти помогне помпа за кърма. С нея не е така болезнено, а освен това виждаш какво количество изтича. Другото хубаво е, че така се стимулира производството на кърма. Ако нямаш, помоли някой да ти купи и то скоро. Примерно съпруг, майка, сестра и т.н. и да ти я донесе вкъщи, щом не можеш да излезеш. Но това, че имаш температура не е добре. Звънни на лекаря си, мисля че е важно.

# 9
  • Мнения: 3 718
Получила си прекрасни съвети, аз само да допълня, че е важно да се успокоиш и много да се гушкате с бебето. Спокойствието и близостта на бебето правят чудеса. Пробвай да я сложиш в един слинг и често да и предлагаш гърда. Ще се справите  Hug

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Благодаря Ви много, но в момента няма на кого да оставя бебчето , а не мога да излизам с него ,защото е много малко. Локхите ми мисля ,че са наред. Засилват се когато се мъча да и давам да суче или се цедя. Помпата ми нищо не изкарва, а на ръка - едва се покрива дъното на шишенцето. Вече въобще не иска да суче, хванаха го коликите и въобще сме пълна трагедия. Като се опитвам да сучие се опъва и неистово реве. #Crazy #Crazy #Crazy
Сигурно съвсем си се притеснила от тези ревове и отказ да суче - опита ли да предлагаш гърдата в полусънено състояние, преди бебето да се е разбудило с плач и да отказва да суче? Когато са сънени или направо полузаспали, повечето бебета сучат кротко и мирно. Добре е да предлагаш гърдата (без да насилваш) по-често от обичайното досега, за да няма време бебето да прегладнее и озверяло от глад, да се дърпа и да реве. Ако положението е неудържимо, би могла да предлагаш гърдата, след като е яло вече и е по-спокойно, тогава може да приеме да суче за успокоение и приспиване. За момента е важно да запазиш положителното му отношение към гърдата и способността да суче на нея.
Супер е, че лохиите се засилват при цедене и сучене - значи правите нещата както трябва (сученето и цеденето предизвикват отделяне на окситоцин, за да слезе млякото, а той стимулира също и свиването на матката, затова се засилва изтичането на лохиите).
Бебенцето ти наистина е много малко, но във вашата ситуация е необходима спешна намеса, за да е възможно кърменето да потръгне. Приеми го така - ако бебето не беше добре, щеше да го изведеш и да го заведеш на лекар, независимо от възрастта му и сезона, просто защото се налага. С кърменето ситуацията ви е същата - налага се помощ. Бих ти предложила някоя от нас (която е най-близо - трябва да кажеш в кой квартал си) да мине да ви види у дома, това е възможно да се направи, но е възможно да се наложи и преглед от д-р Попиванова - разбира се, ти ще прецениш какви са приоритетите ти и дали си склонна да направиш и това извънредно усилие, за да се опитаме да потръгнат нещата.

# 11
  • Мнения: 336
Мила juju1, без да искам допълнително да те обърквам ще ти разкажа за началото на моето кърмене. Аз също родих със секцио, за съжаление, но тъй като при мен решението за операция бе взето в хода на раждането, коластрата ми тръгна още на следващия ден, а още ден след това - кърмата. Носеха ми Еви на 3 часа, със 7-часова пауза през нощта. Носеха ми и биберон, който дадох само веднъж и от който бебата пи, въпреки че дълго се чуди какво се прави с него. И до сега се надявам, че това й е било единствения прием на АМ.
В болницата кърменията ни протичаха предимно в сън, на някои кърмения предлагах само едната гърда, на други - и двете. Понякога пропускахме кърмене, защото не успявах да я събудя.
Прибрахме се на шестия ден у дома и аз, смятайки, че така е правилно, продължих да кърмя под режим - на три часа, само нощем при всяко будене. Как протичаха кърменията ни - Еви заспиваше на гърдата на третата минута. Аз се опитвах да я разсънвам с пощипване на ушенцето или крачето, при което тя правеше няколко вели сукателни движения и пак заспиваше дълбоко. Гледах да е на гърдата поне 20 минути, въпреки че тя реално сучеше по 3-5. След което дълбоко заспала я връщах в кошарката, при което тя на мига се събуждаше (и до ден днешен си е така) и започваше неистов рев. Аз обаче изобщо не съм си и помисляла, че е от глад - просто я гушках два часа, тя заспиваше в ръцете ми, и така до следващото кърмене. На края на месеца се оказа, че е наддала близо килограм и 400. С други думи - това, че плачеше и не искаше да спинка между кърменията, не е било от глад. Ако бях споделила това с педиатърката ми, убедена съм, че щеше да каже - гладува, давай АМ. Така и продължихме по-нататък - до към 6-тия месец тя заспиваше на всяко кърмене и всеки опит да я оставя в легълцето й я събуждаше и се започваше с плача, който стигаше до истерия ако реша да я малко да си поплаче.

С други думи - може би бебчето ти просто иска да го гушкаш, не се чувства достатъчно защитено в легълцето ти и има нужда да спинка на рамото ти.

Ах, да, щях да пропусна за изцеждането - стремях се да се изцеждам след всяко кърмене, както ми бяха казали акушерките, до към втория месец. Повече от 20 гр. почти никога не успявах да изцедя. И до ден днешен е така. Успявам да се изцедя само ако Еви не е сукала през последните поне 2 часа и вложа много търпение да помпам, докато ми слезе млякото - нещо, което може би не дочакваш при опитите ти за изцеждане, а и вероятно си твърде затормозена, което е препятствие за този рефлекс, зависещ от съответните хормони. А хормоните - те винаги са в зависимост от психическото състояние на човека, затова и много жени със стерилитет чудодейно забременяват скоро, след като си осиновят дете - просто престават да мислят натрапчиво за това и хормоните си свършват работата.

Пожелавам ти от сърце успех и макар да не съм от лигата или квалифициран консултант, също ти предлагам помощта си, ако сме от един и същи, или близък квартал.

# 12
  • Мнения: 336
пий по минимум 2 литра течности на ден .може и вода.ако трябва повръщай ,но пий.може да пиеш по 1 чаша бира.също е полезна.това за бозата е мит.

Лично при мен, а майка ми е споделя и за себе си, навремето, бозата има много голям ефект. Колкото до бирата - ако обичаш да пийваш бира, нека да е безалкохолна. Бебчето е твърде малко, за да приема дори минимални количества алкохол чрез кърмата ти. Препоръчвам ти още айран, билкови чайове шипка, маточина, лайка... но не и мента, тя подтиска лактацията. 2, 2 и 1/2 литра на ден са достатъчни - просто си наливай по чаша течност преди всяко кърмене. Някои майки споделят, че голям ефект има зеленият лук и пилешката пържола - мисля, че са прави, така че може да опиташ и това. За почивката и съня знаеш, както всички ние знаем, че в първите месеци често е невъзможно да си ги осигуриш. Но организмът на жената е създаден така, че да издържа на всичко това. Така че само кураж, ще се справиш.

# 13
  • Мнения: 415
И на мене ми се струва доста рисковано да извежда малкото бебе в това грипаво време и все пак приоритетът е неговото здраве, а и майката може да се изтормози допълнително, поне на мене ми се стори доста притеснена. Супер ще е ако някоя по-опитна кърмачка я види и може да даде някои съвети на място, много неща не се виждат във форума. Но ако не може, дано и съветите тук помогнат.

Само искам да кажа че при нас (не е същото моят все пак се роди по-охранен - 3.800 и не се притеснявах за теглото му) в момента в който се излъга и захапа не посмях да го сваля и сука цял ден по половин-един час и на много често, чак вечерта го дохранвахме и така посвикна.

Успех!  Heart Eyes

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 02:01 от munkamm

# 14
  • София
  • Мнения: 56
Момичета, много сте мили. Проблема е че сега започнаха и коликите и горкото бебче почти през цялото време се превива и плаче. Снощи усспях на два пъти да и дам да сучи- дали е изяла нещо не знам но на 15 мин заспиваше. така или иначе се буди на 1 час в момента и почва да се криви. Но колкото ида настоявам понякога е по-упорита от мен като давам гърдата, удря ме с отворена уста и гърда в нея вика пищи и си удра главата- не мога да издържам дълго на тази гледка.  Embarassed Понякога като засуче  , пък не иска да я пуска. Заспива и нищо не може да я събуди. Лошото е ,че майка ми като дойде и почва да ме упреква ,че съм тормозила детето и нестига ,че го болат коликите, ами и аз я тормозя с гърдата. Стискайте ми палци да издържа. На всичкото отгоре тази поммпа Чико, не прави нищо  Изобщо нищо не изстисква. Сега ще си купя на Авент , дано тя да е по-добра. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт