Статистика или какбавно намаляваме?

  • 2 164
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Вчера съм мъжа ми доста си говорихме на тази тема,че българското население се топи с всяка изминала година, абортите са повече от ражданията.Средната възраст при мъжете е 69, а при жените 76.Все по-голяма част от децата се раждат в семейства без брак.Според вас трябва ли държавата да направи нещо, за да стимулира раждаемостта и какво трябва да се предприеме, за да може българката да ражда повече от едно дете.

# 1
  • Мнения: 3 675
Исках да копна нещо от в-к Стандарт по темата или илюстрация в цифри - Раждат се по-малко бебета в семействата, но има скок от 40% на извънбрачните хлапета в сравнение със зората на демокрацията през 1990 г. Жените все по-често отказват да имат дете. На 1000 новородени бебчета се падат 1318 аборта.

# 2
  • Мнения: 6 608
На този етап мисля ,че държавата направи достатъчно.

# 3
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 330
ЕТО я въпросната статия.

На 1000 новородени бебчета се падат 1318 аборта.
За това вече  ......  нямам думи.
Всъщност ..... реалността

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
На хартия може извънбрачните да са 40% повече, но реално ролителите не искат да се женят, но живеят заедно. Само едно число не означава нищо. Важното е какво означава извънбрачно и дали става въпрос за самотни майки, които действително отглеждат сами децата си или просто за деца родени от жени, които към момента не са сключили граждански брак. Разликата между двете може да хлърли светлина върху това какво означават тези 40%.

# 5
  • Мнения: 4 555
Съжителството без брак си е семейство от където и да го погледнеш.
Колкото до жените, които все по-често не искали да имат деца... малко съм крайна по тази тема, но според мен една жена, която не иска да има деца - не трябва да има. Днес не е като едно време, когато не са имали избор. Всеки решава сам какво да прави с живота си.
А ако двама души искат да имат дете, едва ли ще ги спре липсата на достатъчно висока държавна издръжка. Макар че според мен получаването на 90% от заплатата е най-доброто, което може да се направи. Така хем се насърчавах хората да се осигуряват на реалните си доходи, хем и жените получават нещо достатъчно прилично като доход.

# 6
Радвам се,че има и доволни от държавната политика относно насърчаването на раждаемостта,защото според мен не може да се говори за такова нещо,откъдето и да го погледнеш.

# 7
  • Мнения: 6 608
Радвам се,че има и доволни от държавната политика относно насърчаването на раждаемостта,защото според мен не може да се говори за такова нещо,откъдето и да го погледнеш.
И какво е твоето предложение?Колко като време и като сума ?

# 8
Не може за близнаци да взимаш едни майчински.Не може когато си в майчински и родиш второ дете да ти спрат майчинските за първото.Ами детските,толкова ли си богат,ако доходът ти надвишава 600лв,че нямаш право да ги взимаш.И куп други неща,които за мен не са насърчаване на раждаемостта.Северна Европа като даваха за трето дете ти дават кола,за четвърто жилище и т.н. и наистина хората се стимулират.Тук ми се струва,че ако родя пет деца,по скоро ще се чувствам като социално слаба.Ами понеже сега сме на вълна детски градини Simple Smile-защо не строят такива,нали искат деца...

# 9
  • Мнения: 1 896
На сухи цифри и статистики получени неясно как не вярвам.Вярвам на това, което виждам с очите си.А то е-все повече бременни и майки с колички по улиците и парковете,все повече семейства,които се рещават на 2-ро,че и на 3-то дете, ескалиращия проблем с местата в детските ясли  и градини.
Освен отпадането на семейното подоходно облагане друг кусур на социалната политика на държавата ни в подкрепа на раждаемостта и майчинството не намирам.
 аtlantika03, майчинството е обещетение,което се дава на майката, заради невъзможността и да се върне на работа, а не на детето и в този смисъл не е обвързано с броя на децата.Право на 25лв. детски надбавки нямат семействата,чийто доход надвишава 300лв. на член от семейството. Аз мисля,че такива семейства прекрасно могат да се справят с отглеждането на децата си и без тези пари.Има други деца,които в пъти повече се нуждаят от финансова подкрепа от държавата.Ако тук се раздават коли и апартаменти за трето и четвърто дете, нали се сещаш ,че братятя роми ще се ухилят до ушите.И с риск да прозвуча грубо мисля,че безразборното и необмислено раждане на деца в ромските семейства също е демографски проблем, който няма как да се разреши с раздаването на пари на калпак.

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 22:50 от Ulia

# 10
  • Мнения: 46 434
Раждаемостта в момента е достатъчно висока, спред мен, проблемът дойде от една "дупка" на набор 70+, които като станаха на 20 г. дойде демокрацията и видяха, че не е задължително веднага да се хвърлят на врата на първия и да му родят дете, а може да си завършат висшето, да си намерят работа, да изчакат принца и тогава, някъде около 30 годишни да създадат семейство. Обаче на 30 станаха чак 2000 г.  Laughing и от тогава постепенно раждаемостта започна да набира сили, сега около мен всичко живо е бременно или с дете  Grinning

Ако трябва да си говорим честно, точно най-бедните имат повече деца, затова финансовата част на въпроса хич не я имам за определяща  Peace

# 11
  • Мнения: 1 008
На сухи цифри и статистики получени неясно как не вярвам.Вярвам на това, което виждам с очите си.А то е-все повече бременни и майки с колички по улиците и парковете,все повече семейства,които се рещават на 2-ро,че и на 3-то дете, ескалиращия проблем с местата в детските ясли  и градини.
Освен отпадането на семейното подоходно облагане друг кусур на социалната политика на държавата ни в подкрепа на раждаемостта и майчинството не намирам.
 аtlantika03, майчинството е обещетение,което се дава на майката, заради невъзможността и да се върне на работа, а не на детето и в този смисъл не е обвързано с броя на децата.Право на 25лв. детски надбавки нямат семействата,чийто доход надвишава 300лв. на член от семейството. Аз мисля,че такива семейства прекрасно могат да се справят с отглеждането на децата си и без тези пари.Има други деца,които в пъти повече се нуждаят от финансова подкрепа от държавата.Ако тук се раздават коли и апартаменти за трето и четвърто дете, нали се сещаш ,че братятя роми ще се ухилят до ушите.И с риск да прозвуча грубо мисля,че безразборното и необмислено раждане на деца в ромските семейства също е демографски проблем, който няма как да се разреши с раздаването на пари на калпак.
Напълно съм съгласна с това мнение.

# 12
Раждаемостта в последните две,три години наистина се е повишила,но едва ли е следствие на подкрепа от държавата.Също не се базирам на статистики,но е факт,че това,което отпуска държавата като средства е недостатъчно.А да не говорим за бездетните семейства и колко им помага държавата,да не ти се налага да разбереш.

# 13
  • Мнения: 4 555
Не може за близнаци да взимаш едни майчински.Не може когато си в майчински и родиш второ дете да ти спрат майчинските за първото.Ами детските,толкова ли си богат,ако доходът ти надвишава 600лв,че нямаш право да ги взимаш.И куп други неща,които за мен не са насърчаване на раждаемостта.Северна Европа като даваха за трето дете ти дават кола,за четвърто жилище и т.н. и наистина хората се стимулират.Тук ми се струва,че ако родя пет деца,по скоро ще се чувствам като социално слаба.Ами понеже сега сме на вълна детски градини Simple Smile-защо не строят такива,нали искат деца...
Има някаква тънка граница все пак. Майчинството е обезщетение, а не заплата.
На бащата, който работи и има едно дете, също не му дават втора заплата, когато му се роди второ дете.
На баща с близнаци също не му дават двойна заплата.
Все пак освен раждаемостта, държавата има за цел да стимулира хората да работят. Ако дава прекалено големи обезщетения за гледане на деца, много малко жени биха се върнали на работа.
90% от заплатата са чудесен баланс.

# 14
  • Мнения: 1 896
За бездетните семейства съм напълно съгласна с теб.
За това,че раждаемостта се е повишила не благодарение на държавната подкрепа- да, донякъде, но и така трябва да бъде.Когато едно семейство реши да има дете,то трябва да разчита преди всичко на собствените си доходи,а не на държавната подкрепа.Не мога да отрека и че 90% от заплатата, които държавата ми гарантира и които аз имах право да вземам 3 месеца(сега са 9) за мен бяха огромно финансово облекчение в първите месеци след появата на бебето ми.
Това, което на мен ми се струва недостатъчно и което аз искам от държавата, за да отглеждам спокойно децата си е да ми гарантира адекватно и достойно заплащане на труда ми.
Останалото е здраве.

Общи условия

Активация на акаунт