Връщане на моминското име и смяна на документи

  • 28 722
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 215
Бях омъжена много години и приех фамилията на съпруга ми (без тире). Сега  след развода той държи да си върна моминската фамилия. Притесненията ми са свързани с факта, че служебно навсякъде фигурирам с неговата фамилия.
Ясно е, че сега ще трябва да си сменя всички документи. Въпросът ми е има ли срок, в който това трябва да се случи. Трябва ли да си сменям банковите карти например (Често в чужбина ми искат документ за самоличност, когато плащам с Виза карта?!?).

Непосредственото ми притеснение в момента е, че ще пътувам след 3 месеца и самолетният билет е издаден с фамилията ми по мъж - да изчакам ли със смяната на документи newsm78.

Споделете опита си в тази бюрократична сфера на разведените.

# 1
  • София-Велинград
  • Мнения: 1 310
Именнно по тези причини аз запазих фамилията на мъжа ми и след развода,така е записано и в споразумението(остава с брачното име придобито при брака).Той нямаше нищо против а и на мен си ми харесва фамилията,по рядко срещана е от Георгиева(каквото ми бе моминското име).

# 2
  • Мнения: 624
 В 7 дн. срок от влизане в сила на решението се подава в  ГРАОО при общината препис от решението с оглед вписване на промяната на името и след това в МВР за промяна на документите за самоличност.
За банковите карти не знам точно ,но имам клиенти във вашето положение в смисъл изп. лист примерно за издръжка е изден с едно име на майката ,после тя е с новото или старото  име фигурира в банката и картата е на едно от имената ,тогава СИ ми иска декларация за имена и ги превежда без проблем ,разбира се добрее да си оправите нещата.

За самолетния билет , ако имате нови документи за самоличност ,вземате си препис от решението за развод дето пише новото ви име за да го представите при нужда  .
Все пак бих ви посъветвала да се обадите на аерогарата и да попитате може да имат няква вътрешна инструкция за такива случаи.

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 11:35 от donna2

# 3
  • Мнения: 911
за полета и пътуването в чужбина - извади си декларация за имената за всеки случай - че лицето с име "..." е същото с едикое си лице (адвокатите ще ти кажат точно какво да гласи), заверка нотариална и пр. и най-добре се обади в представителството на авиокомпанията, с която ще пътуваш (НЕ на туристическата агенция, която е правила билетите) и попитай директно какви са изистванията и как да действаш при наличната ситуация.

Наистина билетът се издава с името точно както е изписано в паспорта, така че може би най-лесният вариант е - смени си паспорта пък си преиздай след това билета с новото име (билетът едва ли е издаден толкова рано, вероиятно просто имаш само резервация в момента)

# 4
  • София
  • Мнения: 6 999
KalinaN, не можа ли да си останеш със старата фамилия? Да беше дала на бившия дете, апартамент, някоя любима китка...  Mr. Green само да не минеш през този ад с имената  ooooh!

Сменяй всичко. Мисля, че за 2 дни ще успееш да подадеш съответните документи навсякъде и после още 2 след около месец да си прибереш новите готови - паспорт, лич. карта, кредитни карти и прочие...

# 5
  • Мнения: 215
Честно казано хич не искам да си сменям фамилията, ама той като е рекъл да си му я връщам......

Дали ще имам проблем, ако задържа смяната на документите с няколко месеца?
То е ясно, че ще ми се "карат", ама май ще е най-лесно. А билетът е издаден и платен. Хрумна ми и идеята да пътувам с международен паспорт, вместо с лична карта, която сигурно ще е нова. Международният паспорт не смятам да го сменям newsm78

# 6
  • Мнения: 2 336
Аз няма да мина през това. Щото изобщо при брака не си смених фамилията.  Party
Похвалих се, което прозвуча малко гадно.
На авторката успех с бюрократщината.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 142
Уф и аз мисля да си оставя фамилията, ама се чудех, не е ли прекалено странно? Ама щом има и други такива … Цялата ми кариера е преминала с това име, всичките ми контакти, всичките ми документи … Да не говорим, че изобщо не си харесвам моминското име.

# 8
  • София-Велинград
  • Мнения: 1 310
Бърдита,няма нищо странно с това ,вече 7години съм с тази фамилия след развода и се чувствам добре.А и Любослав е доволен ,че има с мен една фамилия ,само дето малката не е с нея.Ама ....нейната фамилия е толкова рядка ,че май само хората от рода на баща и я притежават,така ,че да речем е индентична. Mr. GreenА и на мен ми харесва  Grinning

# 9
  • Мнения: 623
ФАМИЛНО ИМЕ СЛЕД РАЗВОДА

Чл. 103. (1) След развода съдът може да постанови съпругът да носи името на другия съпруг, ако последният е съгласен.

(2) Ако единият съпруг е станал известен с името на другия, съдът може да реши той да продължи да носи същото име.

(3) При изменение на обстоятелствата бившият съпруг може да поиска другият съпруг да престане да носи неговото име.


Само нямам идея, какво означава, "Единият съпруг е станал известен...", ама тук има и адвокати...
А бе, то май въпроса е в темата за консултации с адвокат...

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
dannytg, аз разбрах от контекста, че се развеждат по взаимно съгласие... В този случаи въпросът за фамилното име се решава м/у съпрузите и се записва в споразумението.

# 11
  • Мнения: 623
dannytg, аз разбрах от контекста, че се развеждат по взаимно съгласие... В този случаи въпросът за фамилното име се решава м/у съпрузите и се записва в споразумението.

Мм да, аз само исках да кажа, че може би има някакъв вариант да си запази фамилията (ако иска разбира се)

# 12
  • Мнения: 1 233
ФАМИЛНО ИМЕ СЛЕД РАЗВОДА

Чл. 103. (1) След развода съдът може да постанови съпругът да носи името на другия съпруг, ако последният е съгласен.

(2) Ако единият съпруг е станал известен с името на другия, съдът може да реши той да продължи да носи същото име.

(3) При изменение на обстоятелствата бившият съпруг може да поиска другият съпруг да престане да носи неговото име.


Само нямам идея, какво означава, "Единият съпруг е станал известен...", ама тук има и адвокати...
А бе, то май въпроса е в темата за консултации с адвокат...

Има се предвид "известен в обществото".
KalinaN, в решението ти за развод изрично би трябвало да е упоменато каква фамилия ще носиш ти след разтрогването на брака . Щом съпругът ти не е съгласен да останеш с неговата не вярвам съда да е постановил да запазиш фамилията си от брака. За да нямаш проблеми си извади удостоверение за идентичност на имена от общината в която е постоянния ти адрес. Решението от развода служебно ще бъде изпратено от съда в общината за отразяване по регистрите. Съветвам те обаче за да нямаш проблеми в бъдеще с имената да смениш всички документи или да носиш в себе си винаги удостоверението за идентичност на имената.   

# 13
  • Мнения: 463
Извинете ме за въпроса,но понеже ще си сменям фамилията не ми стана ясно нещо.Освен че ще си сменя фамилията,ще си сменям и адреса,та въпроса ми е в коя точно община ще изпратят решението на съда,ако го изпратят в общината по стария ми адрес,трябва да изискам копие което да занеса в новата община ли?

# 14
  • Мнения: 1 233
Ами принципно би трябвало от общината по стария ти постоянен адрес служебно да препратят решението на новия. Но тъй като цялата обработка на постоянния адрес изисква време, за всеки случай носи копие от решението за развод когато заявяваш новия адрес.

Общи условия

Активация на акаунт